Binnenland. TEXEL, 17 APRIL 1909. Waarschuwing en verzoek. In tal van bladen lezen we in deze dagen van boschbranden, veelal ontstaan door onvoorzichtig omgaan met lucifers, niet uitgedoofde stukjes sigaar of ook wel door speelzucht van kinderen om vuurtjes te maken. Die berichten geven ons aanleiding tot het doen van eene waarschuwing en het verzoek om bij een bezoek aan de dennon- beplanting achter de Westen, het rooken en ontsteken van vuur vooral achterwege te laten. 'tZou toch zeer zijn te be jammeren indien door onvoorzichtigheid het gevaar zou ontstaan dat deze schoone aanplanting, waarin menigeen die er een bezoek aan brengt verlustiging vindt, door brand voor een deel zou wordeD verwoest. Wij willen er aan herinneren dat Maandag 19 Apr il Z. K. H. Prins Hendrik zijn 33sten jaardag herdenkt. Naar ons wordt medegedeeld is onze plaatsgenoot, de heer M. A. Te Nuyl, benoemd tot controleur bij de Rijksver zekeringsbank. Lezing vau den heer Thomassen. Gisterenavond hield de heer Thomassen, welke door de S. D. A. P. candidaat zal worden gesteld als lid van de Tweede Kamer voor het distiict Helder, zijn aangekondigde lezing in het Hotel Texel alhier. Waar alreeds een drietal verslagen van dergelijke lezingen gehouden te Vlie land, Oudeschild en de Cocksdorp in dit nummer voorkomen, meenen wij, om niet in herhaling te komen, ons in deze te kunnen beperken en te verwijzen naar bedoelde verslagen, waarmede de hier gehoudene groote overeenkomst heeft. Wij willen slechts opmerken dat de bijeenkomst tamelijk goed was bezocht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Piek van den Helder, de h.h. J. de Jongh, J. Flens en B. Lap van Texel. Eerstgenoemde verdedigde de verschij ning van den open brief van den heer Biersteker en noemde het onedel van den spreker dat deze bij de aanhaling dier brieven niet had opgegeven wat de oorzaak was der verschijning n.l. het niet willen houden van een debat over beginselen door den heer Staalman. De heer de Jongh komt op tegen de uitdrukking, dat het geld voor bedeeling slecht geld is en wijst op de groote sommen gelds vroeger nagelaten voor allerlei instellingen van weldadigheid. Spr. vindt het leven in b.v. het gesticht alhier nog zoo kwaad niet. De heer Flens betreurt het, dat Spr. heeft aangehaald de achteruitgang van sommige familiën die vroeger op Texel tot de voornaamste behoorden en vreest dat er mogelijk nog wel in de zaal zullen zijn, die als familielid van deze zich er door gegrie/d gevoelen. De heer Lap zou wel eens willen weten hoe de Spr. de regeling van den 10 urigen arbeidsdag ook van toepassing zou kunnen maken voor land- en tuin bouw. De heer Thomassen antwoordt in de eerste plaats den heer Flens en vraagt verschooning indien hij onwillens iemand mocht hebben gegriefd. Spr. had beslist geen bepaalde personen op 't oog, doch sprak in 't algemeen. Aan den heer Piek geeft 3pr. ten ant woord dat hij niet onedel heeft gehan deld door de open brieven van Biersteker en Staalman het lezen niet waard te noemen, Spr. had die brieven alleen aangehaald als proeve van de onedele wijze waarop in dit district de strijd wordt gevoerd. Den heer de Jongh werd opgemerkt, dat het gestichtsleven toch zeker niet zoo begeerenswaard wordt geacht door de meesten en men slechts noodgedwongen er zijn intrek gaat nemen hoe goed de inrichting van sommige dier instellingen ook moge zijn. Verder wordt het grootste deel dier gelden voor de bedeeling ge haald uit belastingen en Spr. rneent het recht te hebben dat geld dan slecht geld te noemen. Aan den heer Lap geeft Spr. ten antwoord dat die vraag maar n:et in een paar woorden is te beantwoorden. Spr. geeft toe, dat voor land- en tuin bouw wel eens langer dan 10 uur daags moet worden gewerkt, ofschoon dit meermalen onnoodig geschiedt. Op andere tijden laten de werkzaamheden echter veel korter werktijd toe, hiermede zou dus rekening moeten worden gehou den. De regeling dient volgens spreker niet van uit den Haag plaats te hebben doch bepaalde streken dienen zelf die regeling te maken, gepast voor die streek, alles onder hoogere goedkeuring. Vlieland. Voor een gehoor van circa honderd be langhebbenden trad Zaterdag 10 April in de zaal van logement Cupido als spreker op de heer C. Thomassen, candidaat voor de Tweede Kamer voor het district Helder, met het onderwerp „De komende strijd Na eene algemeene beschouwing over het einddoel der Sociaal-democratie te heb ben gegeven, werd door hem een kritiek geleverd op de sociale-wetten uit het laatste 12-jarig tijdperk, waaronder Leerplicht- Woning- en Ongevallenwet. Ofschoon in beginsel wel goed, kleefden zooveel gebreken aan al die wetten, dat spreker zich verplicht achtte op een en ander te wijzen door in het breede op te noemen welke die gebreken zijn. De Leerplichtwet, ofschoon in beginsel goed, was technisch slecht ingericht, vooral omdat bij de wet geen verplichting was gesteld tot voeding en kleeding van arme kinderen, die de school bezoeken. Woningwet, eveneens onpractisch, daar wel krotten en slechte woningen moeten worden opgeruimd en afgekeurd, doch geen nieuwe daarvoor in de plaats worden gegeven. Ongevallenwet, ofschoon ook in beginsel goed, was onvoldoende daar het belang van ongeveer 200000 inwoners (landarbei ders) daarbij was verwaarloosd. Ook de visschers en zeelieden waren hierbij uitge sloten. Wel was de noodzakelijkheid toe gegeven en zou heel spoedig eene afzon derlijke wet voor deze luidjes komen, maar na 10 jaar was die wet er nog niet. Een toen gedaan voorstel van de S. D werd afgewezen. Kleine bazen vallen ook al niet in de termen. Slechts één goed wetje (caissonwetje) en één slecht (speetwetje) kwamen onder Min. Kuyper tot stand. Die twee korten dus mekaar op. Onder het Ministerie de Meester (1905—1908) werd niets gedaan. Heemskerk, behoorende tot het jolig Christendom, doet ook niets op sociaal gebied. Toch is verbetering zoo dringend noodig, der arbeiders verdienen minder dan f 13 per week. De punten, die thans op den voorgrond komen, zijn lste. Kiesrecht (algemeen.) 2de. Verkorte arbeidsdag, 3de. Staatspensioneering voor allen zonder storting of betaling van premie. a. De kieswet Van Houten, die mensche lijker wijze volmaakt heette, sloot 400000 mannen en alle vrouwen uit. Waarom? Algemeen kiesrecht in 1897 door de S. D. opgeworpen en toen uitgelachen, wordt nu door alle partijen overgenomen. b. Verkorte arbeidsdag. Zelfs het rijk had als slechte werkgever in 1906 bij rijks werken 115000 menschen in dienst, die 10 of meer uur per dag werkten. c. Staatspensioen, nu door velen over genomen, werd in '97 door de beste Demo craten „pensioenkwakzalverij genoemd Met de woorden „Wil men verbetering in alle deze toestanden, stemt dan op den sociaal-democraat, eindigde spreker zijne rede. Er had, ofschoon door deD spreker in de gelegenheid gesteld, geen debat plaats. Voor een flink bezette zaal in het logement Cupido gaf de Tooneelclub alhier eene uitvoering, waarvan de netto-opbrengst kwam ten bate van de ijsbaan. Vóór men het hoofdnummer begon, werd een Entreelied door de club gezongen, dat luid werd toegejuicht. Daarna werd Gemeubileerde kamers te huur (blijspel in twee bedrijven door J. Nuijen) heel verdienstelijk opgevoerd. De rollen werden goed vertolkt en het geheel liep vlot van stapel. Menigmaal daverde de zaal van een uitbundig gejuich zoowel bij dit, als bij het volgende blijspelletje „Zetje petje af", welk stukje aan het eind een donderend applaus verwierf Tot slot kwamen een vijftal voor drachten, alle met zang, het programma voltooien. Het zou ons te ver voeren, ze één voor één te bespreken. Genoeg zij dit eene: alle vijf werden met succes voorgedragen en oogstten veel bijval. Nog lang hield daarna het bal de aan wezigen bijeen. De tooneelclub mag met voldoening op dezen avond terug zien en heeft de „ijsbaan" zeer aan zich verplicht. Oudeschild15 April. Gisteravond hield de heer C. Thomassen, door de S. D. A. P. te Helder als candidaat voor de 2e Kamer geproclameerd, in de „Zeven Provinciën" alhier eene politieke rede. Daar de Voorz. der S.D.A.P. de heer A. G. A Verstegen, afwezig war, werd de bijeenkomst met een kort woord geopend door den heer A. Boon alhier, waarna de heer Thomassen onmiddelyk zijne rede aanving. Vier jaar geleden, zoo begon spreker, beval ik u de candidatuur van den heer Gerhard aan, maar gij hebt niet willen luisteren. Z. v. d. Bergh werd gekozen en links werd gejuicht. Is er nu nog reden om te juichen, nu uw afgevaardigde van de 60 keer 57 maal niet op zijn post was Nog 4 jaar verder terug, werd Staalman gekazen, waarvoor God den Heer, vurig werd gedankt. In die 8 jaar terug, 4 jaar rechts en 4 jaar links is er niets voor het Nederlandsche volk gedaan. Gaan wij nog 4 jaar terug tot 1897, toen het kiesrecht eenigszins was uitgebreid en het Ministerie Goeman Pierson aan de re geering kwam, dan kunnen wij constateeren dat in die 4 jaar iets goeds is tot stand gekomen en wel 3 in beginsel goede wetten: ïe do leerplichtwet en toch hebben de S. D. hiertegen gestemd, omdat zij ze van geene beteekénis achtten. De ondervinding heeft geleerd, dat zij gelijk hebben gehad. 2e De woningwet. Deze in beginsel zeer goede wet, want slechte woningen, gewoonlijk gepaard met slechten kost, zijn broeinesten van ziektekiemen en voeren het sterftecijfer verbazend op, wat door spreker met tref fende voorbeelden werd aangetoond, had éen groot gebrek, n.l. dat de d wan g om nieuwe woningen te bouwen er aan ontbrak, zoodat nu nog 53% der woningen in Noord-Holland niet aan de matigste eischen voldoen en deze provincie is nog niet de minste, want gemid deld bevatten 28% der Nederlandsche wonin gen slechts 1 kamer en 31% 2 kamers. 3e De ongevallenwet. Uitvoerig ging spr. na, hoe sommige mannen, zoowel van rechts als links over die wet dachten ofgedacht hadden. Een groot gebrek kleefde echter ook deze wet aan. Een groot gedeelte van-het Neder landsche volk, n. 1. de landarbeiders, de zeelieden en visschers waren er niet in opgenomen. Van Dr. Kuyper, Lely en anderen was in deze niets te verwachten, slechts van de S. D. kon gezegd worden, dat zij de zaak met kracht zouden aan pakken, waarom het zaak was een sociaal democraat af te vaardigen. Wat het Ministerie Kuyper betreft (1901 tot 1905,) dat toch over eene belangrijke meerderheid kon beschikken (58 tegen 42), het had zijn tijd voorbij laten gaan. Geen enkele sociale wet was er totstandgekomen, ja toch, de caisonwet doch deze betrof slechts een 80 personen en werd te niet gedaan door de slechte speetwet. Ook van de jaren 19051909 is niet veel goeds te zeggen. Wel werd er braaf gejuicht, toen Z. v. den Bergh werd gekozen, doch de verwachting werd jammerlijk teleurgesteld. Het Ministerie de Meester had geen indruk achtergelaten en het Ministerie Heemskerk, het jolige Christendom, wel is waar kort aan de regeering, pas 1 ]/3 jaar, had nog niets gedaan en belooft iets slechts. Men beschuldigt, ging spreker voort, de S, D. vijanden van den Godsdienst te zijn, dit is eene bepaalde onwaarheid, zij gaan van de idee uit„Het geloof moet niet in de politiek of op de markt komen. Zij zijn tegen het Koningschap is eene andere be schuldiging. Welnu, dat is waar, zij wcn- schen aan het hoofd een president, zij zijn Republikeinen, doch ook andere bekende mannen van andere richting zien in het Koningschap niet veel, getuige het gezegde van S. van Houten: Het Koningschap is aan bet staatsgebouw een ornament en dat van Cort v. d. Linden, die het by een vliegwiel vergelijkt. Uitvoerig verdedigt daarna spreker de houding zijner party, toen Minister Heemskerk in de 2de kamer mededeelde, dat de Koningin in verge vorderden staatvan zwangerschap verkeerde en de heer Troelstra te kennen gaf, dat zyne part(j niet in de daar geuite gevoe lens deelde. Er heerscht oneenigheid in uwe party wordt ons gezegd. Welnu wy vechten die oneenigheid uit en sluiten hen, die de party in gevaar brengen en de propaganda zouden verhinderen, buiten. Dat kan niet van de andere partyen gezegd worden. Na een klein kwartier pauze, deelde spreker ons mede, dat by de aanstaande verkiezing op het programma der S. D. voorkwam Algemeen kiesrecht, zoowel voor mannen als vrouwen. Staatspensioneering. Tienurendag. Verbetering ongevallenwet. Verbetering woningwet. Over de laatste 2 punten wenschte ZEd. niet verder uit te weiden. Algemeene kiesrecht, hiervoor had de S. D. P. al 12 jaren en langer gewerkt. Oorspronkelijk alleen staande heeft z(j de andere partijen voortgestuwd en thans is zoowel de liberale als de clericale partij van het noodzakelijke van uitbreiding van kiesrecht overtuigd. De S. D. zullen iedere uitbreiding toejuichen, doch zullen niet ophouden te propagandeeren, zoolang alge meen kiesrecht niet is verleend, want het is een groot onrecht, dat nog zoovelen het kiesrecht missen. De tienurendag was een 2de belangrijk punt. Nog duizenden by duizenden arbei ders hadden te langen werktijd, er was voor hen geen tijd van ontspanning en het gezinsleven bestond voor hen niet, daarom de eisch, tienurendag voor vol wassenen, geen kinderarbeid en indien noodig nachtarbeid maar hoogstens 8 uur, Do kinderarbeid, die in ons land nog op zoo'n groote schaal wordt geexploiteerd, moet van rijkswege verboden worden, doch het rijk gaat nier altijd voor, bij vele rijks werken werken vele personen meer dan 10 uren daags. Nadat spreker uitvoerig heeft medege deeld welk outhaal de motie Schaper, omtrent de tienurendag, in de Kamer had gevonden, houdt ZEd. een warm pleidooi voor Staatspensioneering, ook alweer dooi de S. D. op 't programma gebracht. Noch liberalen, noch clericalen waren ér voor te vinden. Langen tijd stonden de S. D. alleen, doch zij gingen voort op den ingeslagen weg en waren de stuwkracht, waardoor de andere partijen werden wakker geschud. Al jaren geleden riep Dr. A Kuyper „geen dag, geen uur kunnen zij langer wachten," maar van rechts is nog niets van staatspensioneering gekomen en indien het te wachten is, dan met premiebetaling of zooals spreker hetnoemt(pensioendwang.) Ook van links is niet veel heil te wachten, waar mannen als Goeman Bnrgesius,slechts onder voorbehoud zich voor staatspensi oneering verklaren. Het geld er voor is wel te vinden, indien wij opmerken, dat onze nationale rijkdom jaarlijks met 113 millioen toeneemt, dat jaarlijks voor oorlog en marine millioenen worden besteed, die geen nut aanbrengen en jaarlijks 200 a 800 millioen door erfenis van de eene hand in de andere gaan. Mannen, zoo eindigde spreker, indien gij- staatspensioen wenscht, kiest dan noch rechts, noch links, maar kiest rood. Daar niemand debat wenschte, sluit de heer A, Boon de bijeenkomst, nadat ZEd. nog had medegedeeld, op welke wijze eene commissie van 3 leden van den Texelschen Schippers- en Visschersbond door den heer Z. van den Bergh was behandeld geworden. 16 April. Sedert gisteren is de „Ada van Holland" vervangen door de „Alkmaar Packet." Eerstgenoemde boot wordt uitwendig wat opgeknapt en de ketel is schoongemaakt. Gelukkig, dat het mooi weer is, zegt men, want do „Alkmaar Packet" is geen zeewaardige boot. Hierover te oordeelen, zou ik niet durven ondernemen, daar ik mij in deze geen deskundige durf noemen. Morgen vaart weder de „Ada." Een paar maanden geleden, meld den wij, dat het niet gelukt was een blad van de schroef van „De Dageraad" dat in het vaarwater nabij den mond van de haven was gelegen, op te dreggen. Thans kunnen wij mededeelen, dat het een duiker gelukt is, dit voor de scheep vaart hinderlijke voorwerp op te halen en aan wal te brengen. "Het stond recht overeind. Naar men ons mededeelt, zal er na 1 Mei a.s. gelegenheid zijn in ons dorp paarden te laten beslaan en fietsen te laten repareeren. De heer W. Slaman en zoon, welke laatste tot heden buiten heeft gewerkt, hebben een vennootschap aangegaan en zullen alhier een travail laten bouwen. He Cocksdorp, 16 April. Gisterenavond trad de heer C. Thomassen candidaat der S.D. A. P. voor de Tweede Kamer in het district Helder, in het lokaal van den heer Buijs voor de kiezers op. De zaal was matig bezet. Na opening werd door Spr. een stuk geschiedenis uit de politiek van de laatste twaalf jaar behandeld. Drie sociale wetten de leerplicht-, woning- en ongevallenwet werden aan critiek onderworpen, Werden ze goed toegepast, dan zouden ze de soc- democraten bevredigen, doch nu hebben ze eene verkeerde uitwerking. Op sociaal gebied was weinig tot stand gekomen. Hierna werd uitgelegd wat de soc. deiti. willen en werd er den nadruk op gelegd, dat het hen b(j de de verkiezingen meer te doen is om een groot aantal stemmen dan om de zetels. Ook besprak Spr. de bezwaren, die tegen zyne partij worden ingebracht en trachtte die te weerleggen. Bij de verkiezingen, zeide Spr. zullen vijf punten op den voorgrond komen, n.l algemeen kiesrecht, staatspensioen, ongc-- vallenwet, woningwet, en de 10 urendag. Spr. zeide hieromtrent zijne meeniifg en ook hoe de andere partijen er over denken. Wat het staatspensioen zonder premiebe taling betreft, oordeelde Spr. dat het geld er wel voor te vinden zal zijn en weiden door hem eenige bronnen aangewezen. Spr. eindigde met tc zeggen, dat het in het belang van het volk is, zyne stem op den soc. dem. uit te brengen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De heer Toet stelde eenige vragen, die door Spr. worden beantwoord. Teneinde met de beginselen der soc. dem. op de hoogte te komen, werd don hoorders aangeradon abonné te worden van „De Vonk", welk blaadje ter kennismaking in do zaal was rondgedeeld. De vergadering die door Spr. was geopend, werd ook door dezen gesloten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2