Binnenland. INGEZONDEN STUKKEN. STREMMING PASSAGE. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de passage voor rij- en voertuigen nabij de Waal over den weg de Waal Oudeschild tot nadere aankondiging gestremd is. Texel, den 21 April 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 21 APRIL 1909. Een klein misverstand. De verjaardag van Prins Hendrik der Nederlanden, Maandag 19 dezer, elders nogal feestelijk herdacht, bepaalde zich hier tot het uitsteken der vlag van publieke en enkele particuliere gebouwen. "Van deze laatste was echter meer oorzaak het gerucht hetwelk rondging dat het Koninklijk gezin zou zijn vergroot, een gerucht dat zijn oorsprong vond in 'tfeit dat aan den Helder schietoefeningeu worden gehouden, hetwelk door sommigen werd beschouwd als te zijn vreugdescho ten. 't Was dan ook zeker wel een toevallig samentreffen de vlag op den toren en het kanongebulder in de verte, allicht geschikt om het vermoeden van een blijde gebeurtenis, welke men nu eenmaal op 's Prinsea jaardag meende te mogen verwachten, te wettigen. Zijn de bladen nu deze keer eens goed ioge- ligd, dan zouden we echter niet dan voor het laatst van deze week die gebeurtenis kunnen verwachten. Ofhet het waar is zal de tijd wel leeren. De aanstaande Kamerverkiezing. Naar uit den Haag wordt gemeld is voor de a.s. periodieke verkiezing van leden der Tweede Kamer welke in Juni plaats heeft, bepaald dat de stemming zal plaats hebben op Vrijdag 11 Juni en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 23 Juni. Volgens ontvangen berichten is de heer Rijssens, districtsschoolopziener te Alkmaar, Maandag te Mentone, waar hij om gezondheidsredenen vertoefde, overleden. Oosterend20 April. J.l. Zaterdag hield de Visschersver- eeniging „Betracht het Goede" hare jaarvergadering. Slechts 20 personen waren aanwezig. De voorzitter opende onder het uitspre ken van zijne beste wenschen voor de ver- eeniging. zijne teleurstelling betuigende over de weinige belangstelling. Nadat de notulen gelezen en goedgekeurd waren, gaf de secretaris een overzicht van de gehouden correspondentie met verschillende autoriteiten en zusterver- eenigingen, bij wie men voor verschil lende zaken steeds een geopend oor vond. De rekening van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden. Met blijdschap werd waargenomen, dat het tekort van het vorige jaar gedekt en een batig saldo in kas was. Uit het jaarverslag bleek, dat verschillende ver beteringen in zaken tonnen, bakens en wrakken bewerkt waren. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren J, Burger Pz. en K. J. Duinker, die beiden de benoeming aannamen. Vervolgens werden besproken ver schillende zaken, waarin men verbetering zal trachten te krijgen. Ze betreffen hoofdzakelijk het vuren- en bebakenings- stelsel. Een der leden gaf bierbij ver schillende nuttige wenken, die met dank genoteerd werden. Toen niemand meer het woord ver langde, sloot de voorzitter de bijeenkomst met dank en goede wenschen. Oudeschild20 April. In een gisteravond gehouden vergade ring van de afdeeling Ou leschild van „Texels Belang", werd met groote meer derheid van stemmen besloten niet mee te gaan met de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur tot reorganisatie dier vereeniging. In plaats daarvan wordt door de afdeeling voorgesteld. Ie. Een deskundig advies in te winnen. 2e, Aan art. 6 van het huishoudelijk reglement toe te voegen„In geen geval mag het totaal der uitkeeriog meer bedragen dan de inkomsten der ver eeniging. Mocht dit het geval worden, dan zullen de uiikeeringen ponds ponds gewijze geregeld worden. J.l. Zaterdag en Maandag zijn heel wat runderen van Texel vervoerd. Eerst- noemden dag naar de groote Alkmaarsche voorjaarsmarkt en laatstgenoemden dag naar Purmerend. T)cn Hoorn20 April. Hoeft men voor korten tijd bij den heer J. Kooy op Hoogenberg met een northonpomp bezig geweest, hetwelk goede ïesultaten heeft opgeleverd, zoo heeft men ook hier met zulk een pomp getracht water te krijgen en wel bij den veehouder P. J. Witte alhier, dewelke niet zulke goede uitkomsten opleverden. Men was zeker wel 90 voet in den grond toen er nog niets anders dan zand en klei te voorschijn kwam. Zoo heeft men dan ook voor eenige tijd het werk gestaakt, met het oog op het lammen der schapen, doch na dien tijd zal men het weer hervatten 't Zou wel wen- schelijk zijn, dat daar in dien omtrek goed drinkwater was, wat natuurlijk een groote behoefte is voor mensch en dier. Gedenkplaat. Door de Nationale Oranjebond „Wat ook Vall', trouw staat Pal" zal na de ver vulling der blijde verwachting eene gedenkplaat worden uitgegeven. Die plaat mag niet eerder verschijnen dan na de geboorte van een Kon. spruit. Men verzoekt ons er attent op te maken dat door anderen bij bezoeken aan Gemeentebesturen, feestcommissies en dergelijke^ mondeling misbruik wordt gemaakt van den naam van den Bond om minderwaardige niet voor deze gelegenheid vervaardigde platen aan te bieden. Ter waarschuwing hiertegen wordt opgemerkt dat op de plaat door boven genoemde vereeniging uit te geven, ook op de proefexemplaren, in den rechter onderhoek staat Uitgave De Oranjevaan Maandblad van den Nat. Oranjebond. Acht personen verdronken. Bii Lemmer is plotseling gezonken het geladen tjalkschip „De Hoop", schipper Dinklar werd gered zijn vrouw, 6 kinderen en de loods de Vries, van Kampen, zijn verdronken. 't Geschiedde te Winschoten. Een verlofhouder aldaar werd onlangs voor het kantongerecht veroordeeld we gens het in kleinen voorraad ten verkoop aanwezig hebben van sterken drank in zijn woning, tot een geldboete, te ver vangen door hechtenisstraf. De boete werd betaald en de verlof houder kreeg dezer dagen bericht, dat hij de voorheen in beslag genomen flesscben met sterken drank vau de griffie van het kantongerecht kon halen De man haalde de verzegelde flesschen en ging er mee naar huis, om ze op de bovenwoning voorloopig een plaatsje te geven. Toen hij nu echter de trap opgaat, wordt hij door twee politieman nen, die juist het verloflokaal zijn bin nengetreden, staande gehouden en ander maal bekeurd wegens het in kleinen voorraad ten verkoop aanwezig hebben van sterken diank in een verloflokaal. De nog verzegelde flesschen spiritualia zijn andermaal op de griffie gedeponeerd. Pestpokken. Een zeer ernstig geval van besmetting doet zich voor in het dorp Benschop nabij IJselstein. Zekere D. V. kreeg korten tijd geleden een onbeduidend wondje aan de hand. Langzamerhand vergrootte zich dit en eenige dagen voor Paschen is hij bedlegerig geworden, verergerde de kwaal nog voortdurend en werd geconstateerd dat hij ljjdende was aan pestpokken. Verschillende personen met hem in aanraking geweest zijnde, zijn aangetastvooral schijnt de ziekte op de oogen te slaan. Een buur, K., die den zieke kort voor zijn dood oppaste en hem, toen hij van zijn bed wilde opstaan, terughield, werd aan de hand gekrabdterstond volgde ontsteking en de arm zette op tot aan den schouder; in het Diaconessenhuis te Utrecht wordt hij verpleegd. Huisraad enz van den lijder werd op last van de betrokken autoriteit uit Utrecht verbrand. Zigeuners in Rotterdam. Rotterdam heeft bezoek gekregen, dat maar matig aangenaam zal zijn. Ongeveer 40 zigeuners, mannen, vrouwen en kin deren, komende van Antwerpen, hebben op een stuk grond in de Tijlingerstraat, hoek Boekhorststraat, zeven tenten opgeslagen. De mannen oefenen het beroep van koperslager uit. Ze moeten van plan zijn ongeveer drie maanden te blijven om dan weer naar Antwerpen terug te keeren. Flauwe mop. Men schrijft uit Den HaagHet ver langend uitzien der bevolking naar de vervulling der blijde verwachting heeft blijkbaar een paar „grappige" aanleiding gegeven tot ongepaste flauwe aardigheden Zoo vertoonde zich hier ter stede in sommige straten bij voorkeur niet te drukke een heer met Oranje in het knoopsgat, wat aanleiding was dat tal van menschen, die daarvoor zelfs hun woning kwamen uitsnellen, hem bestorm den met de vragen, welke thans ieder Nederlander het meest vooraan in den mond liggen, waarop zij dan van den „leuken" mijnheer ten antwoord kregen: „Omdat ik dit knoopje draag? Mag ik dat soms niet doen, als ik daar zin in heb Arbeiders naar Duitschland. Naar men uit Winschoten schrijft, zijn in geen jaren zooveel arbeiders van daar naar Duitschland vertrokken als thans. Iedere trein vervoert massa's menschen naar de veenderijen in Oldenburg en de fabrieken in Westfalen. De werklieden bekomen daar geruimen tijd werk, tegen hoog loon. Zij zullen wel niet terug komen, voor in den druksten tijd, als er te weinig werkkrachten zijn en de loonen hooger worden. Velen zelfs komen alleen des winters in het land, om in het voorjaar weer te vertrekken. Boll. Maatsch. v. Landbouio. Naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Zaanlandscbe Gemeenten, heeft het Hoofdbestuur van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw aan die afdeeling bericht, dat het voornemens is voor de algemeene vergadering op 1 September a.s. te Gouda aan de orde te stellen een voorstel dat zal kunnen leiden tot het in 't leven roepen van een onderlinge verzekering van de be drijfsrisico voor de landbouwers en vee houders, die hun woonplaats hebben binnen den kring der Maatschappij. Het Hoofdbestuur der Maatschappij besloot nog een betuiging van erkente lijkheid te richten tot den Minister van Landbouw voor de genomen krachtige maatregelen tegen het mond- en klauw zeer met het verzoek om op dien weg voort te gaan. Verdwijnende viscli. In vroeger tijden was de panharing in Holland een algemeen bekende viscb, die vooral door de volksklasse veel gegeten werd ze was dan ook bizonder goedkoop, een echt volksvoedsel. Sedert tientallen van jaren ziet men die visch in de Westelijke provinciën van ons land niet meer. Doch in Gel derland en Overijsel kon men er in den goeden tijd tot voor enkelo jaren nog dikwijls getuige van zijn, dat een wagen met panharing de stad doorreed en overal op de hoeken der straten de visch verkocht. Op de kar stond een schop en de prijs was inden regel een dubbeltje per schop. Ook in Friesland en Gro ningen ging het aldus toe. Te oordeelen naar een bericht in het blad „Oostergo" is het ook daar nu gedaan met de panharing. Dit blad schrijft Vroeger jaren was de panbaringvangst op den Dollard hoogst belangrijk en winst gevend, thans is dit bedrijf opgeheven. De vorige week trok de eerste visscher uit naar de mondingen van Elbe en Eems, maar de vangst was zoo gering, de kwaliteit zoo slecht, dat het den verkoop niet waard was en de visschers besloten geen proeven meer te nemen. Onze Zondagswet. 't Vorige jaar werd op een der Zuid- Bevelandsche dorpen proces verbaal tegen iemand opgemaakt wegens overtreding der Zondagswet, n.l. omdat hij veldarbeid had verricht op Hemelvaartsdag. De Kantonrechter te Goes sprak hem vrij. De ambtenaar van het O.M bij dat kantongerecht kon zich niet met de opvatting van den kantonrechter ver- eenigeri en toekende cassatie aan. De zaak werd naar de rechtbank te Middelburg verwezen en daar dezer dagen behandeld. Het O. M. eischte een dag hechtenis of een gulden boete. Ontsnapt Paaschmaandag werden te Westerblok vier kolonisten uit Veenhuizen door de politie opgepakt en in het arrestantenhok opgesloten. Den volgenden morgen kwam men tot de ontdekking dat de „heeren" allen waren ontsnapt. Ze hadden een gat gegraven onder den drempel d^r deur door en door deze opening zich naar buiten gewerkt. Voor de drankcenten. In een dorp in Engeland staat een oude gevangenis, thans in een goed woonhuis veranderd. Met groote letters leest men boven de voordeur het op schrift„Een werkman, die vroeger als dronkaard hier dikwijls gevangen heeft gezeten, heeft na 10 jaren onthouding dit huis van het door hem bespaarde drankgeld gekocht en is er nu de ge lukkige bezitter van." De man moet wel een eerste drinker en de gevangenis niet al te duur geweest zijn maar dat het geld, nu aan drank besteed, heel wat nuttiger kou worden aangewend, blijkt ook uit dit voorbeeld op sprekende wijze. Nog al mooier. De Fransche graaf de Puiseux heeft een luchtrijwiel uitgevonden. Op een gewoon rijwiel zijn vier buizen bevestigd, die het toestel ondersteunen; het bestaat uit lange bamboestokken van 5 M.; de schroef is aan den voorkant geplaatst en heeft 6en midlellijn van 1.10 M. Het houtwerk is bedekt met twee vleugels die de draagvlakken uit maken zij hebben oen oppervlakte van 3,50 vk. M een vlak, om het toestel in evenwicht te houden, is achter aan gebracht. De schroef wordt in beweging gebracht door pedalen. Het toestel weegt 33 K.G. De geneesheer van den Paus en de Pink Pillen. Giuseppe Lapponi, Geneesheer van Zijne Heiligheid Paus Pius X//. Onderaan dezen brief stond Mijnheer de redacteur gaarne wenschte ik voor onderstaande plaatsing in uw blad als ingezonden stuk. Bij voorbaat dankzeggende voor de ver leende plaatsruimte. Volksweerbaarheid. Onlangs hield hier op Texel een officier een voordracht over volksweerbaarheid, om een ieder aan te sporen om zich weerbaar te maken. Maar als het op onderstaande manier geschied om zich in de schietkunst te bekwamen dan zou ik het geducht af keuren. Op bovenstaande wijzende is deze mededeelende dat er heden van mij een jong lam is doodgeschoten (niet door schiet oefening van de Marine) om welke reden zulks is gedaan weet ik niet. Is het gedaan om zich in het schieten te oefenen, zoo vind ik het afschuwelijk om een onschuldig lam op zulk een manier te dooden, of uit verregaande baldadigheid Is het gedaan door iemand die iets op m(j heoft, zoo vind ik het laag om mij dan op zulk eon manier te benadeelen. Nogmaals mjjn dank voor de verleende plaatsruimte. JACOB BAKKER Pz. Den Hoorn Texel. De uitmuntende dokter Lapponi, de man van wetenschap, aan wien de gezondheid en het kost bare leven van het Hoofd der Christenheid, van den Heiligen Vader, ia toevertrouwd, hij die ge durende lange jaren zijne zorgen wijdde aan zijne Heiligheid Paus Leo XIII, wat tot uitwerking had voor dezen de grens van een gelukkigen en hel deren ouderdom tot op den leeftijd van 93 jaren te verschuiven, was altijd een vurig bewonderaar der Pink Pillen, die hij prees en waarover bij eens het volgende oordeel neerschreef: //Ik verklaar de Pink Pillen te hebben aange wend in gevallen van bloedarmoede ten gevolge van den groei. Na eenige weken behandeling beantwoordde het succes ten volle aan mijn ver wachting. Ik zal dan ook niet nalaten het gebruik van dit geneesmiddel uit te breiden tot de behan deling van andere ziekelijke vormen van bloed armoede en van bleekzucht, tot organische ver zwakkingen, tot zenuwlijden en andere daarmee overeenkomende ziekten. Ter bevestiging waarvan ik teeken //Gezien voor de deugdelijkheid van de liand- teekening van den heer Docter Giuseppe Lapponi, Geneesheer van Zjjne Heiligheid Paus Pius X. Rome op het Capitnol, 27304. Voor den burgemeester: Palomba.// De Pink Pillen zijn een wetenschappelijk ge neesmiddel van de grootste waarde. In den aan vang dienden zij ter behandeling van de zieken in de hospitalen, maar bij het waarnemen der bewonderenswaardige resultaten en der snelle en ongehoopte genezingen, werd de uitvinder er van aangezocht ze onder het bereik van iedereen te brengen. Daarom kunt gij u nu dat geneesmiddel aanschaffen in alle apotheken en in het depot te Brussel, Apotheek Derneville, 66, Waterloolaau voor de prijs van Ers. 3,50 de doos, Ers. 17,50 de 6 doozen, franco. De Pink Pillen bestrijden alle ziekten die de slapte van het bloed en de zwakte der zenuwen tot oorzaak hebben, te weten bloedarmoede en bleekzucht bij jonge meisjes, algemeene zwakte, zenuwuitputting, overmatige vermoeienis, maag pijnen, onregelmatigheden bij vrouwen, plaatse lijke pijnen, neurasthenie. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, lioofd-depöthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2