N°. 2251, Zondag 25 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Bin nenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, ;6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, oaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wicbtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. VERZOEKSCHRIFTEN ter bekomiug van jacht- en vischakten en knstelooze machtigingen tot het schieten van schade lijk gedierte. Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s, en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar, ter Gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn blanco verzoek schriften ter bekoming van jacht- en vischakten, van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij, zoomede van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Uelanghebbeuden w orden in hun eigen belang uitgenoodigd hunne aanvragen en vergunningen zooveel mogelijk vóór den 1 Mei a.s. ter Secretarie in te dienen, Texel, den 14 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. TEXEL,- 24 APRIL 1909. T.E.S.O. Rekening en Ralaus. In ons vorig nummer komt vooreen advertentie van T.E.SO. behelzende de mededeeling dat de Balans en winst en verliesrekening over 1907/1908 (15 Aug. 1907 31 Dec. 1908) voor aandeel houders ter inzage ligt van af 22 tot en met 29 April ten kantore van de Vennootschapen het Hotel „de Oranje boom." Naar wij vernamen werd alreeds door enkelen, niet zoo heel velen, van de gelegenheid gebruik gemaakt, waarom wij bij deze allen die bij deze zaak zijn geïntresseerd er aan willen herinneren. Ook wjj maakten van de geboden gelegenheid gebruik en namen kennis van de cjjfers welke op de resp. staten voorkwamen. Wij deelen daarvan niet anders mede dan dat het totaalcijfer der balans aanwijst in ontvang en uitgaaf f 83735,15'; -• dat der rekening f 34062,59. Meerdere cyfers zullen wij niet aanhalen, omdat deze, zooals ze daar worden ver meld, voor een man van zaken duidelijk, voor hen die met dergelijke becijferingen niet zijn vertrouwd, wellicht geen vol doend inzicht in de zaak zouden geven. 't Verdient daarom aanbeveling om bij het inzien der bedoelde staten waar iets eenige verduidelijking vereischt, dat men de gewenschte inlichtingen aan den administrateur verzoekt, die daarvoor wel is te vinden. 't Mocht ons althans blijken hoe goed, zelfs hoe noodig die inlichtingen zijn, om een helderder inzicht in de zaak te krijgen, waardoor men zich meer bevre digd zal achten. Zoo mocht ons ook blijken dat de aanschaffing van eene reserveboot, voor de ün. toestand der Vennootschap van overwegend belang mag worden geacht. Wij sporen allen belanghebbenden aan om zich op de hoogte te stellen van den loop der zaken en daarvoor niet uitsluitend de vergadering af te wachten. Naar 't ons voorkomt kan de toekomst met vertrouwen worden tegemoet gezien. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier, is als vnorloopig candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de heer Mr. Th, H. de Meester, oud minister. Ben Hoorn23 April. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Drijver, thans klerk der Posterijen en Telegraphie te Enkhuizen, wordt met 1 Mei a s. overgeplaatst naar Rotterdam. Woensdagavond werd in het "Loodsmans Welvaren" eene vergadering gehouden van leden der afd. „Den Hoorn" van „Texels Belang." De aanwezige leden waren tegen de door het Hoofdbestuur voorgestelde re organisatie. Sommige leden wenschten dat da tegenwoordige regeling nog één jaar zou blijven, anderen wenschten dat de uitkeering verlaagd zou worden tot f 1.50 per week. Daar de opkomst der leden zeer slecht was, werd over deze voorstellen niet gestemd, doch besloten ze op te zenden aan het Hoofdbestuur. Be Cocksdorp. Bij den veehouder M. Reuvers in Eierland is een wonderlam geboren. Het heeft twee koppen, twee halzen, twee voorpooten, twee achterlijven elk met twee pooten en een staart, terwijl zich onder den buik nog een staart bevindt. Het is dood geboren en zal door den eigenaar worden opgezet. Oosterend23 April. Mej. G. Koning, onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o. 1. school, alhier, had het voornemen, de Gemeente te verlaten, waarom zij ontslag vroeg en verkreeg uit hare betrekking. Thans, besloten zijnde op het dorp te blijven, heeft zij aan den Raad der Ge meente verzocht, opnieuw benoemd te mogen worden. .T. 1. Woensdagnacht ontstond op Oost bij de wed. B. een begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien. Door de spoedige hulp van buren wist men het gevaar spoedig te keeren. Het mesthok en een kippenhok zijn verband. Assurantie dekt de schade. Eierland. Voor eenige dagen bracht een merrie van den landbouwer G. voor den 16den keer een veulen ter wereld. Het paard stierf. Het jonge veulentje werd evenwel in genade aangenomen door een andere merrie, ook een kind van het doode paard, die zelve reeds een veulen van vijf weken oud bij zich had. En zoo kan men die merrie thans zien met twee veulens bij zich, het eene aanmerkelijk grooter dan het andere. En het paard laat ze getrouw zuigen, alsof het beide zijn eigen kinderen zijn. 't Is zeker een eenig voorval uit het paardenleven. Vlieland. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. S Dekker, kweekeling te Groningen, legde met goed gevolg examen af voor de acte Lager Onderwijs. Nederland en Veneznela. Op 19 dezer is door den Minister van Buitenlandsche Zaken en den heer dr. J. Paul, gevolmachtigde der Vereenigde Sta ten van Venezuela, een protocol geteekend, waarvan de vertaling luidt als volgt lo. De Regeering van H. M. de Koningin der Nederlanden en de Regeering der Ver eenigde Staten van Venezuela, bezield met den oprechten wensch om in de toekomst nieuwe moeielijkheden als die, welke in den loop van het vorige jaar tusschen de beide landen zijn ontstaan, te voorkomen en een duurzamen grondslag te leggen voor een goede verstandhoudingoverwegende, dat beide Regeeringen zich voldaan verklaren met de ophelderingen, van weerskanten ge geven over de gebeurtenissen, die haar goede betrekkingen hebben verstoordoverwe gende, dat de belangen van beide landen medebrengen de onverwijlde sluiting van een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart 2o. Alsmede van een consulaire conventie, die de noodzakelijke waarborgen aanbiedt voor een reéelen handel tusschen de Neder- landsche koloniën en de Antillen en het Ve- nenzulaansche vastelandoverwegende, dat het voorafgaande herstel van de diplo matieke betrekkingen te dien einde wen- schelijk is; zijn omtrent het navolgende overeengekomen. De diplomatieke betrekkingen tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver eenigde Staten van Venezuela zullen wor den hersteld van den dag der onderteeke- kening van dit protecol af en de beide Regee ringen zullen hun respectieve gezantschap pen te Caracas en te 's Gravenhage kunnen instellen. De Nederlandsche Regeering zal voort gaan het protocol van 20 Augustus 1894 in acht te nemen. De Venezulaansche Regeering verbindt zich lo. om tot het tot-stand-komen van een handelsverdrag en een conculaire conventie tusschen de twee Staten op geen enkele wijze in de wetten en voorschriften, thans geldende in de republiek Venezuela, wijzi ging te brengen ten nadeele der Nederland sche onderdanen of van den handel en den scheepvaart van Nederland en zijn kolo niën 2o. om terstond en uit eigen beweging tot de Nederlandsche koloniën in de Antillen uit te strekken alle consessies, welke in het vervolg aan Engeland ten bate van het eiland Trinidad of aan eenige andere mo gendheid ten bate van eenig ander eiland in de Antillen zullen worden verleend, met name betreffende de 30 pCt. additioneele rechten, welke thans door de Venezulaan sche Republiek worden geheven krachtens de wet van Juni 1881, in werking getreden den 3den Mei 1882. De Venezulaansche Regeering verbindt zich om binnen de 3 maanden, volgende op de onderteekeniug van het onderhavige protocol, aan de Nederlandsche Regeering te betalen, als vergoeding, vastgesteld in gemeen overleg, voor de schade, veroor zaakt door de neming der Nederlandsche schepen „Estella", „Penelope," „Justicia", „Carmita" en Marion", de somma van BS. 20.000 (twintig duizend bolivares). Ten blijke, dat zij de gevoelens vau vriendschap, aan den dag gelegd door ge neraal Gomez, vice-president der Vereenig de Staten van Venezuela, sinds deze belast is met het presidentschap der Republiek hoogelijk waardeert, verklaart de Neder landsche Regeering, dat de kustwachters, welke door haar oorlogschepen zijn geno men, onverwijld te Willemstad ter beschik-, king zullen gesteld worden van een totdat doel door de regeering van Venezuela aan te wijzen gemachtigde. Wat zeeweringen kosten. Binnenkort zullen worden aanbesteed de herstellingen van een bedreigden dijk op Texel. De kosten van dit werk worden op f 50,000 begroot. Bovenstaand bericht namen wij over uit de „Asser Courant." Over ambtelijke sleur. Niet zonder geest maakt de schrijver van het „Dagboek van een Amsterdam mer" in „Tel." de volgende scherts „17 April. Aan het Ministerie van Waterstaat in Den Haag hebben zorg zame ambtenaren gisteren een proefvlag uitgestoken, 'n Gewoon menseh lacht er om, meent, dat je, zelfs al breekt bet lijntje hoogstens een paar minuten noodig hebt om je vlag uit je zolderraam te steken. Maar aan een ministerie gaat dat heel anders. Op een goeden morgen, als de secretaris-generaal zijn krant uit heeft, komt ie op 't snuggere idee gut als do Koningin bevalt moeten we vlaggen. Hij roept zijn raad-adviseur, die bedenkelijk zijn wenkbrauwen fronst, eenige minuten diep peinst en zich af vraagt, hoe dat bij vroegere gelegenheden geschiedde. Hoofdcommiezen wordt op gedragen in de oude dossiers te snuffelen en na drie weken zoeken heeft men het: direct na het eerste schot uit de Malie baan schuift de secretaris-generaal het raam open, trekt de minister aan een lijntje en binnen de halve minuut wappert het dundoek fier langs den gevel. De raad-adviseur loopt vervolgens 3 dagen in zwaar gepeins over z'n tapijt en zet zich den vierden dag voor zijn bureau en ontwerpt, „in eimen Gusz" een con cept-brief, waarin precies voorgeschreven wordt, hoe de vlag moet worden uitge stoken. De secretarisgeneraal wijzigt het concept van onder tot boven. Z.Ex. de minister schrapt de eene helft en verandert de andere en eindelijk is de missive gereed. Dan komt de proefneming. Het blijkt dat het raam klemt de vlagge- stok te lang is en afgezaagd moet worden. Ook daarover worden missives gewisseld Na drie nieuwe weken is alles in orde. Dan wordt de proef genomen, 't Gaat prachtig. Binnen het kwartier hangt de vlag uit. De minister betuigt schriftelijk zijn tevredenheid en prijst den ambtenaar speciaal belast met vlagvertoon, voor z'n ijver. Dan klinkt het langverwachte eerste schot op de Maliebaan. Boem 1 Geweldige consternatie in de bureaux. De aanschrijving van den minister, regelende het vlagvertoon, is zoek en de schoonmaakster heeft van het blauw van de vlag 'n broek voor d'r jongen gemaakt. Drie uur later vlagt het departement en neemt de secretaris-generaal drie maanden verlof tot herstel van gezond heid. De drukte deed 't hem. Eerlijkheid beloond. Een landbouwer uit eon naburige ge meente, te Kampen ter weekmarkt, had het ongeluk ziju spaarbankboekje met inschrijving van f 5U0 te verliezen. Het duurde echter niet lang of hij was weer in 't bezit van ziju eigendom, gevonden door een klein meisje, dat als belooning de somma van vier zegge 4 ct. ontviDg. (Zw. Ct.) Noemt dat maar bruidsdagen Iemand te Arnhem, die zich voor het huwelijk wilde doen inschrijven, bleek te boek te staan als deserteur. Hij zal voor den krijgsraad terecht staan en brengt thaDS zijn bruidsdagen door in hot Huis van bewaring. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1