„Texels Belang". M arktberiehten. Horloges, Uurwerken, (lood ei Zilver. Predikbeurten- ADYERTENTIÈN. Annie van Rubens. GUST. BUHSE. Maagpijnen. Lendepijnen. OVERLEDEN Geene. LEVENLOOS AANGEVEN ééo. Komt allen getrouw op! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat het verkeer met rij- en voertuigen etc. over den dijk van Nieuweschild tot Oudeschild van Woensdag 28 April 1909 tot nadere aan kondiging zal zijn gestremd. Texel, 24 April 1909. Burgemeester en Wethouders vnd. HIDDINGH. De Secretaris RUIBLNG. Waal, 22 April. Mej, M. A. Visser, onderwijzeres alhier, ontving uit Den Haag bericht, dat zij geplaatst is op de lijst der benoembaren voor onderwijzeres 2de klasse bij het openbaar lager onderwijs aldaar. Oudeschild23 April. Woensdagavond werd met de laatste boot een aan de Wed. P. Smit behoo- rend VI, jarig koebeest, dat hevig aan tuberculose lijdend was, naar Helder vervoerd, om verder naar het abattoir te Amsterdam getransporteerd te worden Bijna dagelijks wordt door den stoomschelpen- en grintzuiger „Texel" van de firma Dros Co. veel grint opgezogen, die voor het grootste gedeelte hier tijdelijk op het haventerrein wordt opgeslagen. Wat de garnalen visscherij betreft kunnen wij melden, dat er bijna geregeld gevischt wordt, dat de vangst wel verschillend, doch nog al tamelijk is, maar dat de prijzen over het algemeen veel te wenschen overlaten. Een erg practisch fuifnummer. Het Hbl. schrijft: In de gemeente Putten is bekend gemaakt, dat onmiddelijk na het bekend worden van de geboorte van een Prins of eene Prinses de brandweermannen in uniform op het appèl moeten zijn om de spuit te probeeren! Een spotvogel dichtte reeds: Heil U, o liefdepand van Vorstlijk Oudrenpaar! Het Nederlandsche Volk zal juichend U vereeren Het houdt de vlag gereed, en Putten staat reeds klaar, Om tot uw eer alleen de brand spuit te probeeren!! Wat 'n brutaal volkje. Uit Amsterdam schrijft men Een predikant, dezer [dagen van Rot terdam naar Amsterdam reizende, stapte 'sayonds in den sneltrein, terwijl op het punt van vertrekken, ook 3 andere heeren haastig in dezelfde coupé plaats namen. Kort daarna haalde één hunner een spel kaarten uit [den zak en noodigde den predikant uit, een spelletje mee te spelen. De laatste verklaarde dit niet te kunnen en er ook geen lust toe te gevoelen, waarop de ander aanbood het hem wel te willen leeren. Dit aanbod werd even eens afgeslagen. „Nu," zeide de man, „dan zult ge toch een aandenken van me hebben," en meteen greep hij naar des dominee's zak om er de kaarten in te steken, doch misschien ook om er iets uit te halen. De predikant drong er op aan, de handen thuis te houden, daar hij anders aan de noodrem zou trekken, doch onder den uitroep: „Dat zullen we je wel be letten" grepen de „heeren" hem vast. Toch gelukte het hem, de rem over te halen, waarop de trein plotseling stil bleef staan. Er werd nu procesverbaal daarvan opgemaakt. De aangevallene nam in een andere coupé plaats en de trein stoomde verder, waarna bij aan komst te Haarlem de drie gevaarlijke heeren aan de politie werden overgeleverd. Een welkome verrassing. Een eigenaardige verrassing werd de vorige week een arbeider toNumansdorp bereid. Hij had een varken om dat te mesten, en dan tegen den winter spek in de kuip te hebben. Dat varken vond hij dood in het hok. Geld om een ander te koopen had hij niet. Hoe vreemd keek hij echter op, toen hij 's morgens geknor in zijn schuurtje hoorde. Een onbekende weldoener had zich 's nachts toegang tot dat schuurtje verschaft, en daarin een flink gezond varken gebracht, zelfs grooter dan het gestorvene was. Schadelijk behangselpapier. Wij achten het wenschelijk in dezen schoonmaaktijd te wjjzen op het feit, dat wij een vrij belangrijke arsenicum- roactie in rood behangselpapier consta teerden men eische derhalve behangsel dat aan de uit een gezondheidskundig oogpunt te stellen eischen voldoet. (M.t.d.V.) Intrekking drankwetvergunning. In het dorpje Broek onder Akkerwoude, gemeente Dantumadeel, is onlangs een vrouw, die haar man en kinderen had verlaten en weer bij hen was terugge keerd, door enkele personen uit haar woning gesleurd, vervolgens onder ge leide van een groote menschen massa naar een herberg gevoerd, waar zij bijnd geheel ontkleed eenigen tijd aan den spot van het publiek werd overgegeven, en daarna weder in tegenwoordigheid van een troep menschen naar haar woning teruggebracht. In hetgeen in de herberg is voorge vallen, hebben burgemeester en wethou ders van Dantumadeel aanleiding ge vonden, de in dat gebouw bestaande vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in te trekken, op grond van art. 28, 5o. der drankwet, bepalende dat de vergunning wordt in getrokken, wanneer zich in de localiteit feiten hebben voorgedaan, die de vrees wettigen, dat do voortduring der ver gunning een gevaar zou opleveren voor de openbare orde of veiligheid. De vergunninghouder heeft hiertegen beroep ingesteld bij Gedeputeerde Staten van Friesland, die echter, deelt het „Hbl." mede, met ongegrond-verklaring van het beroep het besluit tot intrekking der vergunning hebben gehandhaafd. Met 's Prinsenjaardag. Als de vlag op den toren staat, dan zoo had een Leeuwarder firma kort ge leden bekend gemaakt zou zij aan de kinderen mondharmonica's cadeau doen. Als de vlag op den toren staat natuurlijk alsenfin, „de blijde ver wachting", „de heugelijke gebeurtenis". Maar de firma had heelemaal niet op den Prins gerekend en daar werd me nu Maandag buiten alle blijde verwach ting en heugelijke gebeurtenis om, Prins Hendrik jarig, en de vlag wapperde zoo heerlijk van den toren dat het een jubeloverture met mondharmonica's ten volle waard moet worden gerekend. 't Was zooals gezegd heelemaal buiten de bedoeling van de reclamafirma, maar de Leeuwarder jeugd hield haar aan hare toezegging en had in een ommezien den winkel bestormd. Nu, toen is er maar een grabbelpartijtje van gehouden. Met het gewone gevolg: sommigen kregen hun zakken vol muziek, anderen konden ten koste van een scheur in broek of kiel zelfs het kleinste speel- dingetje niet bemachtigen. Zooals het altijd in de wereld gaatAl regent het varkens, een zekere Jan krijgt er nog geen borstel van. Maar met dat al het lleerenwaltje was geruimen tijd voor de passage gestremd. Turfkarren ge raakten in de verdrukking, slagers, bar biers, en turfventers zaten elkaar in de haren, turven vlogen de menschen om de ooren, politie was druk in de weer. En dat alles omdat de vlag op den toren stond en de firma bij vergis toch nog een goede reclame maakte. (Nbl. y. Fr.) Het zinken van „De Hoop." Over deze ramp, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, wordt het volgende gemeld De schipper Dinkla, aanvaardde de reis onder zeer slechte weersomstandig heden. De wind stond verkeerd, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Door een iukwind werd de roei, waarin de vrouw en de kinderen waren, wegge slagen. De schipper, die zelf ook over boord werd geslagen, doch zich aan het touw waaraan het bootje van het schip vastlag, kon grijpen, zag allen voor zijn oogen verdrinken. De loods, De Vries uit Kampen, sloeg ook over boord. Eenige schippers, die toevallig nabij waren, en het gevaar zagen, probeerden hem nog te redden, maar het ging niet. Dinkla zelf werd ten slotte door de „1 (eerenveen" opgepikt. Hij verklaarde, tenminste dit kan men uit de woorden die de ongelukkige, radeloozo man uit, opmaken, dat er niet eens de tijd was om de noodvlag te hijscben. Hij is zoolang bij een scheepsbevrachter te De Lemmer binnengebracht en is sprake loos van ontzetting en wanhoop. Dinkla behoorde tot de armste derschippersen moest zelfs in den afgeloopen winter be deeld worden. Thans is de ongelukkige zijn vrouw, zijn kinderen, zijn schip, ja alles kwyt. Men zag hem wezenloos met den kantonrechter door de straten van het stille stadje loopen. Een enkele dezer ziekten zou voldoende zijn het leven eener vrouw ernstig te verstoren. Men kan zich dus de vreugde voorstellen van Mej. J. Ver voort, die zich tegelijk van deze beide ziekten verlost heeft, dank zij de behandeling met de Pink Pillen. Mej. J. Vervoort, geb. Koenderman, wo- nenda D 14 Oostkade te Iiellevoetsluis, schrijft ons inderdaad het volgende Mej. Vervoort //Ik ben hoogst tevreden de kuur met de Pink Pillen te hebben gevolgd, want nu lijd ik niet meer. Ik heb veel geleden aan lendepijnen en dit gedurende langen tijd, zoowel over dag als des nachts. Bovendien heb ik erg aan de maag geleden. Ik verteerde mijn voedsel niet en heel dikwijls moest ik mijn eten weer uitbraken. Geen geneesmiddel had mij kunnen verlossen van die twee kwalen en ik wist niet meer wat er van mij worden zou, toen ik het geluk had de Pink Pil len te hooren roemen en de genezingen te ver nemen die zij bij talrijke personen badden teweeg gebracht. Ik ben toen de Pink Pillen gaan ge bruiken en die hebben mij spuedig van mijne piaagpijnen verlost. De Pink Pillen hebben mij ook versterkt en ik ga voort ze te gebruiken om geheel en al beter te worden.// De Pink Pillen hebben in dit geval wel hare groote werkkracht getoond en een maal te meer bewezen welk een herstellende werking zij op geheel het gestel uitoefenen. Onze gewone on gesteldheden komen, naar de groote meerderheid der geneesheeren beweert, voort uit de zwakte van het bloed. Het bloed dat niet meer de nor male samenstelling heeft, bet verarmde bloed, voedt de organen niet meer, deze verzwakken zouals iedereen doet die slecht of onvoldoende gevoed wordt, zij werken slecht en die slechte werking gaat altijd met pijnen gepaard. In het geval dat ons bezig houdt, hebben de Pink Pillen het bloed verrijkt en gezuiverd met de snelheid die hen eigen is. Zoodra was niet het urinezuur, dat de lendepijn veroorzaakt, ver dreven en weggevoerd, en daardoor het bloed rijker geworden, of de maag trok partij van dien rijkdom van het bloed, en van zwak is zij sterk geworden; de maagpijnen zijn opgehouden.de spijsvertering is gemakkelijk geworden, en de zieke die nu baar spijzen beter verteerde, kon van haar voedsel winst hebben en dus hare krachten terug krijgen, zooals zij dit zelve zegt. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, plaatse lijke pijnen, zenuwuitputting. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depöthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 duimstok gevonden op de Koogerwcg, 1 zakdoek in de Warmoeestraat. Schagen, 22 Apr. Aan-evoord: 100 Kaltkoeien f 140,a f 250—; 57 Vette Koeien f 160 a f 290; 300 Geldekoeien f 110 a f 232 150 Nuchtere Kalveren f 7 a f 20, 560 Overhouders f 14,a 25,50 40 Vette Varkens 44 a 48 cent per Kg. 13 Magere Varkens f 12,a f 14,—. 80 Biggen f 8,a f 12,00; Boter f 1,00 a f 1,10 per K.G. Kipeieren f 3,a f 3,50 per 100! Leiden,23 April. Ter markt werden heden a ngevoerd 23 Stieren f143,- a 1252,-; 1156 Kalf- en Melkkoeien f 140 a f 350; 541 Varekoeien f 108 a f 244; 197 Vette Ossen en Koeien f 179af 290 72 Kalveren (vette) f 55 a (118 210 Kalveren (magere) 14af 8, Schapen (vette) f a f 1028 Schapen (weide) f 20 a f 30; 434 Magere Varkens f 17- - a f 44, 510 Biggen f 6,00 ft f 14,00; Zondag 25 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Bediening H. Avondmaal, Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser 's Avonds 7 uur ds. Slot van Lutjebroek. Dm Hoorn. Oosterend. Nam. half 3 ds. Boeke Coclcsdorp. Voorm. 10 uurds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 17 tot en met 23 April '09. GEBOREN Guurtje, d.v. Michiel Wil helmus de Graaf en Marretje Witte, (de Cocksdorp) Mehulertz.v. Willem Roeper en Reünetje Visser (Noorden) Bernardus Gerardus, z.v. Nicolaas Min en Trijntje Blankendaal (Westermient) ONDERTROUWD: Egbert Simon Boekei en Geertje Marretje Bakker (den Burg) Pieter Jan Koorn (Hemmerkooi) en Antje Koorn (den Burg) Jan Cornelis Dogger en Jannetje Leen (den Burg) Jan Roeper (Eierland) en Geertje Kuijper (Oudeschild) GETROUWD: Geeue. Ondertrouwd E. S. BOEK EL EN II. BAKKER. Burg, Texel. Receptie Huwelijksvoltrekking Zondag 2 Mei. 6 Mei '09. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd P. J. IvOOKN, EN A. KOORN. Hemmerkooi no den Burg ^exe'> 23 April 1909. Ondertrouwd JAN ROEPER Jz. EN GEERTJE KUIJPER. OuÏÏchüd Texel' 23 APril 1909. Ondertrouwd JAN CORNELIS DOGGER EN JANNETJE LEEN. Den 18den April overleed te Men- tone onze dierbare Echtgenoot en Vader, de Heer F. VAN RIJ SENS, Districts-Scboolopziener te Alkmaar, in den ouderdom van 59 jaren. H. W. F. van Rijsens— van Hasselt. T. van Rijsens. A. VAN R1JSEN8. M. F. van Rijbens. J. van Rijsens. Alkmaar, 21 April 1909. Op verzoek van den overledene geen bloemen. Bezoeken kunnen niet wor den afgewacht. Teraardebestelling Dinsdag den 27en April om 2 uur. Afdeeling den Burg. Vergadering van donateurs en leden op Maandag 26 April 's avonds 8 uur, in bet logement „DE ORANJEBOOM". Bespreking van en stemming over voor stel van het Dag. Bestuur tot verandering der vereeniging van een pensioenfonds in een uilkeeringsfonds. Namens hot Bestuur, IJ. BROUWER, Voorz. W. LAP Az., Secr. Horlogemaker. Goudsmid. vr vana' MAANDAG a. s. weer eiken MAANDAG gedurende markttijd in do Lindeboom aanwezig voor» den verkoop en reparatie van

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2