Binnenland. Posterijen en Telegrafie. Pink Pillen. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten- Marktberichten, plooiden en de aanrukkende hervormings gezinde legerscharen. De Sultan en de Porte stelden zich, toen het gevaar voor een botsing ernstig werd, in verbinding met de leiders der Jong-Turken en deze hebben opnieuw gezegevierd. Het gezag dat hun zoo plotseling ontrukt werd, hebben ze weder veroverd en al hun eischen kregen ze ingewilligd. De aanstokers van de omwenteling zullen uitgeleverd en ge straft worden, de muitende troepen zullen overgeplaatst worden en hebben opnieuw den eed van trouw aan de grondwet moeten afleggen. Een belangrijke vraag is nu wat er met den Sultan zal geschieden. Een deel der Jong-Turksche leiders moet van plan zijn hem af te zetten terwijl een ander deel niet zoover wenscht te gaan, maar zich wil bepalen den Sultan zoowat onder curateele te stellen. In elk geval heel prettig ziet het er voor den heerscher der geloovigen niet uit. De komende dagen zullen daaromtrent wel meer nieuws brengen. TEXEL, 28 APRIL 1909. Boot- en Spoordienst. De zomerdienst van Boot en Spoor, aanvangende 1 Mei, vinden onze lezers op de vierde pagina van dit blad afge drukt. Wij vestigen wel de aandacht op de uren van afvaart van „De Dageraad" en merken verder op dat met 1 Mei niet meer naar Greenwichtijd wordt gerekend bij de spoordienst, doch boot- spoor- en stadstijd alles gelijk is. Men lette daar wel op. Bij een volgend nummer zal de boot en spoordienst als gewoon op een bijblaadje worden afgedrukt. Mocht door iemand wellicht een ondui delijkheid of onjuistheid in de boot- en spoordienst in dit blad worden opgemerkt, dan zal men ons hoogelijk verplichten door tijdige mededeeling daarvan. Ter voorkoming van kosten. Wij willen er aan herinneren dat uiterlijk 6 Mei het nog verschuldigde voor bedrijfsbelasting moet zijn aange zuiverd. Een ieder wachtte zich voor schade. Harkt. De markten beginnen meer levendig heid te krijgen, dit bleek op de markt van Maandag j.l. De aanvoer was 1 stier f 160 9 koeien f 160 a 180; 13 Nucht kalveren f 8 a 18 4 schapen f 22 15 jarige schapen f 14 a 18; 6 schrammen f 20 a 22 55 Biggen f 8 a 14 De vergadering van de afd. Den Burg van „Texels Belang" Maandag in 't Hotel „de Oranjeboom" gehouden was slecht bezocht, van de ongeveer 100 donateurs en leden welke die afdeeliug telt, waren met inbegrip van bet bestuur er namelijk slechts 14 present. Aanlei ding tot het houden der vergadering gaf een schrijven van den Eere-voorzitter der vereeniging, aan het hoofdbestuur, waarin door ZEd. er o.a. op wordt ge wezen, dat de vereeniging zich op een glad hellend vlak bevindt en bij deze onvoorwaardelijk ten gronde moet gaan, waarom reorganisatie dringend noodig is, volgens dat schrijven zou het bestuur gerechtelijk kunnen worden gedwongen aan haar verplichtingen te voldoen, ook als de kas later ontoereikend mocht zijn. Naar aanleiding van dit schrijven werd door het hoofdbestuur besloten het oordeel der afdeelingen in te winnen. Uit de discussie bleek, dat het mee- rendeel der aanwezigen inzag, dat er verandering in moest komen en dat de vereeniging bij zulk een lage contributie en geringe steun binnen een langer of korter tijdsverloop ten gronde moest gaan als niet kunnende voldoen aan hare verplichtingen, iets dat reeds bij de oprichting zeer beslist en duidelijk door een der toen aanwezigen was verklaard doch dat toen door de oprichters was opzij gezet door de opmerking, dat de groote trom zou worden geroerd om de publieke liefdadigheid in te roepen, die liefdadigheid moest feitelijk de kurk zijn, waarop de vereeniging drijft. De om standigheid, dat nu van het hoofdbestuur het voorstel uitgaat tot reorganisatie is zeker wel een bewijs dat er eenige kentering in dat oordeel is gekomen. Dat echter de leden later het bestuur gerechtelijk zouden aanspreken om betaling indien de kas ontoereikend mocht blijken, achtte men minder waar schijnlijk, terwijl bovendien het bestuur in zoo n geval toch steeds de vrijheid had voor de functie te bedanken en daardoor de aansprakelijkheid verloor. Ten slotte werd besloten met 11 tegen 3 stemmen dat reorganisatie gewenscht werd geacht en tevens dat men het noodig oordeelde dat door het hoofdbe stuur het advies van een deskundige wordt ingewonnen omtrent de grond slagen waarop de vereeniging moet worden gevestigd benevens de hoegroot heid van het bedrag, hetzij in eens of per week dat kan worden uitgekeerd aan de rechthebbende. Aangezien een en ander nog al tijd in beslag zal moeten nemen zal bij het hoofdbestuur worden aangedrongen op eenigen spoed. Oosterend27 April. De afdeeling „Oosterend" van Texels Belang hield Zaterdag j 1. eene goed bezette vergadering in „Het Wapen van Amsterdam," ter bespreking van het voorstel van het Dag. Bestuur, om het tegenwoordige pensioenfonds te wijzigen in een uitkeeringsfonds. Metalgemeene stemmen werd evenwel besloten, hierin voorloopig niet mede te gaan, maar aan een deskundige op te dragen, te bere kenen, welk deel der uitkeeringen ODder de tegenwoordige omstandigheden uit de contributie bestreden kau worden. Uit de besprekingen bleek verder, dat men ook zoolang mogelijk het reservefonds wil bewaren, doch dat men liever overgaat tot contributie-verhooging dan tot vermindering van uitkeering. Op 9 Mei a.s. zal de WelEerw. Heer Ds. J. L. van Grasstek bij de Ned. Herv. Gemeente alhier worden bevestigd en daarna zal de nieuwe leeraar zijne intreerede houden. Oudescliild, 27 April. Zaterdag j.l. was de „Ada" een weinig in het ongereede, zoodat de eerste post per schuit alhier werd aangebracht. De post, die om kwart over achten van Texel gaat, werd, zoo men ons mede deelt, met de „Dageraad" naar Helder vervoerd. Er worden tegenwoordig heel wat garnalen gevangen. Vooral 's avonds om 6 uur worden groote partijen met „De Dageraad" verzonden. De prijzen laten echter heel wat te wenschen over. Nu er berichten komen, dat er al wat ansjovis wordt gevangen, maken som mige visschers reeds eenige klarigheid om naar de Zuiderzee te vertrekken. Het werk aan den Oostdijk wordt met kracht voortgezet. Weldra zal men benedendijks een begin maken met het leggen van een paardenpad. Langs den dijk zeiven zal met ingang van 28 April de passage voor onbepaalden tijd gesloten zijn. Vlieland24 April. Bij de aanbesteding voor het verbeteren van hoofden op het Noorderstrand alhier, werd ingeschreven als volgt J. de Groot te Giesendam f 51800 M. v. d. Plas te Hardinxveld 50600 I. C. Kooyman te Vlieland 49480 M. Daalder te Alkmaar f 48400 De begrooting was f 56000. Nationaal concours van Harmonie- en Fanfarekorpsen te Helder, op 29 en 30 Augustus. Voor het onderstaande wordt ons plaatsing verzocht: „De inschrijvingen sluiten beslist op 1 Mei a.s. „De jury bestaat uit de heeren A. L, Hazebroek, Helder; D. Koning Jr., Am sterdam en G. J. C. van Aken, Araersf. „Elke mededingende vereeniging, die geen prijs wint, ontvangt een zilveren vaandelmedaille, als troostprijs. Voorts heeft plaats een marsch- en vaandel concours, en zijn er verschillende eere en andere prjjzen voor de verstkomende, kleinste en grootste vereeniging, schoonste geheel, enz. enz. „Verplichte nummer wordt verzonden pl. m. 15 Mei. „Schitterende festiviteiten zullen bjj die gelegenheid plaats hebben." Hevig onweder. Zaterdag ontlastte zich boven Oude water, gedurende een groot gedeelte van den dag, een zwaar onweder. Er vielen hagelsteenen ter grootte zooals ouden van jaren zich niet kunnen herinneren en waarvan twee een gewicht hadden van een halt ons. Gelukkig was er weinig wind, zoodat de schade hier en daar aan glaswerk aangericht, gering is. Ook te Utrecht ontlastte zich een zware hagelbui. Nimmer te voren zag men daar zulke groote stukken ijs uit de lucht vallen. Het waren keisteenen gelijk, sommige met scherpe hoeken. Van de ramen, die bijna horizontaal op de bakken liggen, zijn tal van ruiten stuk gehageld en planten met zachte bladeren zooals sla en rabarber, moesten het leelijk ontgelden. Voor menigeen een leelijk schadepostje. Evenzoo te Ginneken en omstreken, onweersbuien vergezeld van hevige regens en hagelslag. Te Ulvenhout vielen stukken ijs, ter grootte van duiveneieren. Er werden stukken opgeraapt die een omtrek hadden van drie centimeters 1 De jonge groenten en aardbeieoplanten hebben veel geleden. Te Graauw sloeg de bliksem in de schuur van een pas betrokken pachthoeve. Het geheele gebouw met 13 dieren is verbrand. Ook van meer andore plaatsen melden berichten van hevig ODweder. Het omoeder. Door het hevige onweder, dat zich Maandagnacht boven Hoorn ontlastte, weiden verschillende woningen van be waarders der rijkswerkinrichting, staande aan 't Achter op 't Zand, benevens 9 daarnaast staande particuliere woningen, getroffen. Brand ontstond gelukkig niet, doch tal van ruiten werden stukgeslagen. Ook een boom staande op den Zeedijk, werd getroffen. Mislukte kinderroof. Te Tongelre (in N.-B.) heeft zich in de vorige week een romantische episode afgespeeld, zooals men die in ons dierb're land gemeenlijk alleen in cinematogra fische heerlijkheid pleegt te doorleven. Een met woonwagens rondtrekkend gezelschap zwervers hebben Dinsdagmid dag na schooltijd het circa 8 jarig doch tertje van een werkman geroofd en in een der woonwagens meegenomen. De vader, van de vermissing in kennis gesteld en wien men vertelde, dat het kind vermoedelijk in een woonwagen was, trok, vergezeld van een 15-tal vrienden, naar Poeiers, waar de woon wagens gezien waren. Hij was zoo gelukkig zijn kind uit een der woonwagens te redden. De vreugde van kind en ouders laat zich alleen beseffen door wie zulke ge schiedenissen wel eens op het projectie scherm zich heeft zien afspelen. Toch geknipt. De Amsterdamsche politie loerde al lang doch te vergeefs op een meneer die er zijn dagwerk van maakte, goedge- loovige lieden voor logies, eten en drinken op te lichten en bovendien nog geld te leenen. Ook verschillende bekende hote liers werden de dupe van zijn oplichters trucs. Toch kon de politie hem voor deze zaken niet inrekenen. De man is thans onschadelijk gemaakt. Hij heeft zich n.l. dezer dagen schuldig gemaakt aan verduistering van een rijwiel, werd gesnapt en in triomf opgebracht. Hij zal nu wel stevig aan zijn vestje getrokken worden Vroege komkommers. In de Oude Leede, onder Pijnacker, worden door de tuinders reedsde eerste komkommers van den kouden grond gesnedeD. Ingang 1 Mei a.s. zullen de post- en telegraafkantoren op Texel geopend zjjn: Post- en Telegraafkantoor den Burg. op werkdagen 8 3,30 6 730 op Zon en feestd. 8-9 vm. 1 2 nm. De hulptelegraatkantoren te Cocksdorp den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oude- schild en de Waal op werkdagen 8-12 1-3,30 6-7,30 op Zon-en feestd. 8—9 voorm. De hulppostkantoren te Cocksdorp, Oudeschild en de Waal op werkdagen 9-12 2-3 6,30-7,30 op Zon-en feestd. 8-9 voorm. Het hulppostkantoor te Oosterend op werkdagen 9 12 2 3 7-8 op Zon- en feestd. 8—9 voorm. De Directeur, van 't Hoi-'. Brengen het geluk ia vele huizen. Zondag 2 Hei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Boeke. 's Avonds half acht ds. Tinholt van Valkoog. Den Hoorn. Nam. half drie ds. Kijne. Oosterend. Nam. half 3 ds. Smits Cocksdorp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Amsterdam, 26 April. Aangevoerd 400 Runderen, le kwal. 66 k 70 ct. 2e kwal. 60 a 64 ct. 3e kwal. 56 a 60 ct. g, 140 Molk- en Kalfkoeien I 130 n f 280, 172 Nuchtere Kalveren f 6,k i 12, 414 Vette Varkens 44 a 46 ets. 37 Schapon i 20 4 f 24, Hier lieht gij bijvoorbeeld een gezin, de familie J. van der Grinten te Stratum, bij Eindhoven, waar zij nog pas de twee kinderen genezen bob ben, twee lievelingen van 10 en van ld jaren, die door de ziekten der kleinen, de bloedarmoede, waren aangetast. Zoo gij bieronder de verklaring hunner vader en moeder leest, zult gij voldoende ingelicht zijn. "Wij ondergeteekenden, J. van derGrintenen zijn echtgenoote Maria van der Grinten, geboren Nelissen wonende te Stiatum, Langstraat 35, ver klaren gaarne dat onze kinderen, Arnoud, oud 1-1- jaren, en Maria, oud 10 jaren, genezen zijn door de Pink Pillen. Beide waren zij bloedarm, zwak, bleek, tenger; zij aten niet en hot ontbrak hen aan opgewektheid en levenslust. De behan deling met. de Pink Pillen is zoo gunstig voor hen geweest dat zij om zoo te zeggen geheel ver anderd zijn. Nu verheugen zij zich in een vol maakte gezondheid. Wij leggen met genoegen deze getuigenis af, met de machtiging er open baarheid aan te geven, in de üoop aldus nuttig te aijn voor allen die over de slechte gezondheid hunner kinderen te klagen hebben." Moeders, denkt toch aan de Pink Pillen indien de gezondheid uwer kleinen niet zoo goed is als zij kon zijn. Denkt er aan dat gij hier een zeker middel hebt om hen hunne krachten, bloed, eet lust en een goede spijsvertering weer te geven, in het kort alles wat noodig is om hen de ver moeienissen van den groei te doen weerstaan, opdat zij stevig en gezond worden en u eer aandoen. De Pink Pillen bezorgen bloed met iedere gift zij zijn onovertroffen tegen de bloedarmoede en de bleekzucht der jonge meisjes, tegen maagpij nen, algemeene zwakte, schele hoofdpijn, ver schietende pijnen, zenuwuitputting. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BÜIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Vrijdag 23 April. Afwezig de heer C. Swart. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Door den Raad wordengoedgekeurd eene Staat van af- en overschrijving op de be grooting van 1908 ten bedrage van f 593.075, benevens eene Staat van betalingen uit de post „Onvoorz. uitg." ad. f 20.25. Voor kennisgeving worden aangenomen a. het verslag over het Herhalingsonder- wijs b. een schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der kohieren van den Hoofd. Omslag en Hondenbelasting. Een tweetal reclames tegen aanslagen in deze laatste belasting worden behandeld. In verband met het overgaan der weide gronden aan het Staatsboschbeheer wordt het art. der Pol. verord. betreffende het losloopen van gespannen geiten gewijzigd. Voorts wordt aan art. 48 toegevoegd een nieuw art. 48a luidende: Het is verboden, melk te vervoeren of te koop aan te bieden anders dan in gesloten emmers vaten, flesschen, kannen, bussen, enz. Voor afsluiting mag geen gebruik worden gemaakt van hooi, stroo, lappen, ongepa- rafineerd papier of andere voor de melk schadelijke stoffen. Een verzoek van het feestcomité om f25 subsidie wordt toegestaan met 2 stemmen tegen. Tot leden van het stombureau worden benoemdvoor de Kamerverkiezingde heeren Kruisinga en Bakker, plaatsverv. Zeylemaker en Smit; voor den gemeente raad de heeren Visser en Smit, plaatsverv. Kruisinga en Molenaar. Voorzitter is ambtshalve de burgemeester. Uit het verslag betreffende de opge maakte kiezerslijst blijkt, dat 't aantal kiezers 143 is.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2