N°. 2253, Zondag 2 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST l)it blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL: Dagelijks 4,45t; 6,40; 11, 3, 6,-. t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3,-: 6, TREIN van REDDER 5,38t; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER: 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT aan HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. KOHIER van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het le aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1909, gedurende vijf maanden, van den len Mei 1909 tot en met den 30 September 1909, ter Gemeentesecre tarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 30 April 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 5 der belasting op bedrijfs- en andere in komsten over het dienstjaar 1908/9 invorderbaar verklaard op den 26 April 1909 aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 20 April 1909. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. VOLKSWEERBAARHEID. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de schietoefeningen tot verhooging van 's Landweerkracht in deze gemeente zullen worden gehouden in het lokaal van de Algemeene Bewaarschool te den Burg en wel des Zondags van 11 uur voorm. tot 1 uur nam. aanvangende op Zondag 2 Mei a.s. Texel, den 27 April 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 1 MEI 1909. Vervulling der blijde verwachting. Zoo is dan werkelijkheid geworden wat in de laatste dagen veler gedachten in beslag nam, somwijlen bij ontijdige berichten tot vreugdegejuich aanleiding gaf: de vervulling der blijde verwachting waarin H. M. onze Koningin verkeerde. Eene dochter (Prinses) zag het levens licht en daardoor is de opvolging van het Huis van Oranje verzekerd, hetwelk velen blijde stemt. Zoo spoedig de officieele tijding der gebeurtenis hier bekend was, hebben wij ons gehaast door bulletins daarvan de ingezetenen in kennis te stellen. Het uitsteken der vlaggen en het luiden der klokken verkondigde hier het feit. Het Fanfarecorps zal Zondagmiddag te 12 uur, muziek om den Burg maken. Gelukkig dat nu maar de verwachting in vervulling is gekomen, want de jacht op nieuwtjes was in de laatste dagen in sommige bladen van dien aard dat men er met weerzin kennis van nam. Wenschen we dat nu een tijd van kalmte zal mogen aanbrekeD, een spoedig herstel der blijde moeder en een voor spoedig opgroeien van het Koningskind. Dat het der Kon. fam. niet aan attenties zal ontbreken ligt voor de hand; 't is zeker eigenaardig te vermelden dat, naar ons werd medegedeeld, de poelier Duinker alhier, door een zending kievits eieren aan het Kon. Huis, van attentie blijk gaf. April voorbij. Mei gekomen. Wij raken zoo 2oetjes aan uit den winter; wij gaan den zomer tegemoet. De zomer, met zijn heerlijk warme zon en verfrisschend groen. Het weêr doet zich voortdurend gun stiger kennen, de zwaluwen zijn ge komen, de kikvorschen doen zich des avonds al eens hooren en de vledermuizen fladderen rond, 't zijn alles teekenen dat de zomer in aantocht is. Ook het veld tooit zich met frisch groen, de heesters ontbotten, de knoppen der vruchtboomen ontzwellen en de bloemen krijgen alreeds kleur. April heeft het goed gemaakt en deed zijn naam eer aan; wel was in den aanvang April niet zooveel belovend, doch met iederen dag werd het weêr gunstiger, frissche regens drenkten het aardrijk en heerlijke dagen gaven ons reeds een voorproefje van hetgeen de zomer brengen zal. Waarlijk, April heeft het goed gemaakt. Der traditie getrouw heeft de jeugd zich beijverd om April een waardig af scheid te brengen, de Meimaand een blij welkom toeteroepen, door het ontsteken van Meivuren, welke op den avond van den laatsten April rondom lustig op vlamden. 't Werd alles ten vure ge doemd wat met de groote schoonmaak als waardeloos werd beschouwd. We schrijven Mei: een heerlijke tijd de Bloeimaand, wanneer heel het aardrijk zich als het ware in bruidstooi kleedt. Is er wel heerlijker tijd denkbaar? Moge Mei zich den naam van Bloei maand ten volle waardig maken. De thans vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente wijst aan een getal van 1265 kiesgerechtigden. De centrale liberale Kiesvereeniging in het district Helder, heeft de heer Mr. Th. H. de Meester, oud-Min. van Financien, als candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer voor dit dis trict geproclameerd. Den Hoorn30 April. De heer P. Boon alhier, ontving het voor hem verblijdende bericht, dat hij met ingang van I Mei a. s. is aangesteld ais hulptelegrafist te Amsterdam. Vlieland. Tot onderwijzeres alhier is benoemd Mej. J. Enneraa, van Tjummarum, welke benoeming is aangenomen. Staatspensioneering. Men meldt: Door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering, is aan den minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek gericht, om bij de a.s. volkstelling ook de volgende vragen te stellen le Zijt gij reeds gepensioneerd met een bedrag van f 5 per week of meer 2e. Indien gij niet gepensioneerd zijt, hebt gij dan uit vermogen een inkomen van f 5 per week of meer (Deze beide vragen alleeen te beantwoorden door personen boven 65 jaar). 3e. Hebt gij uit den aard uwer betrek king op 65- of 70 jarigen leeftijd of vroeger recht op een pensioen van f 5 per week of meer 4e Indien gij recht hebt op een pensioen lager dan f 5 per week, hoeveel bedraagt dit Om een tientje Een landbouwer en winkelier, te Zwartebroek, gem. Barneveld, moest aan een schuldinvorderingsmaatschappij, we gens achterstallige contributie f 10 be talen hij betaalde echter niet, en op verzoek van de maatschappij werd onze landbouwerfailliet verklaard. Teneinde de inboedel bij verkoop e6n redelijken prijs te doen opbrengen, werd besloten alles naar Amersfoort over te brengen. Met dit doel had zich acht dagen geleden dan ook de deurwaarder, voorzien van wagen en paard en bijgestaan door een drietal rijksveldwach ters, derwaarts begeven. Om echter het huis van den gefailleerde te kunnen bereiken, moest men over het erf van een der buren, en hier nu hadden zich tal van buren geposteerd, die den deur waarder den toegang weigerden. De menigte, gewapend met stokken en bijlen, nam zulk een dreigende houding aan, dat de deurwaarder het geraden vond, weer heen te gaan. Zaterdag kwam hij echter weer terug, nu met 15 wel ge wapende veldwachters, ten einde eventu eel verzet direct den kop in te drukken. Er was echter van verzet geen sprake. Wel wasde geheele inboedel van den landbouwer verdwenen, niettegen staande alles verzegeld was. Tegen den bewoner, die tot zegelbewaarder was aangesteld, is procesverbaal opgemaakt. Een publieke verkoop. Te Medemblik had Maandag een pu blieke verkoop plaats van een inboedel, alsmede van een vaartuig voor de ansjovisvangst, een en ander bij proces verbaal van den deurwaarder in beslag genomen. Er was een schuld van f 75. Eenige vrienden van den schuldenaar besloten de goederen te koopen, voor weinig of niemendalandere kooplustigen werden hiervan op de hoogte gesteld. En zoo geschiedde het, dat verkocht werden stoelen a 10 ct, 1 tafel a 25 ct., 1 ser vies a 20 ct., 1 kippenhok met kippen voor 25 ct., 1 pendule voor 20 cent enz. Alles te zamen bracht op f 3.40. De ansjovisboot waarvan kooplustige visschers niet gemakkelijk waren af te brengen werd verkocht voor f 40. Onder groote hilariteit van een talrijk publiek, werden de goederen weer naar binnen gedragen en werden deze den schuldenaar ton „geschenke" gegeven. Een lief lieer. De z. g. „Engelschman", die in Enk huizen is gearresteerd in verband met de zaak der valsche reisbrieven, schijnt een landgenoot te zijn, n.l. een zoon van een hotelhouder te Ede. Geruimen tijd heeft hij op Urk gewoond voorgevende dat hij een rijke Australiër was; hij kleedde zich geheel in Urker costuum, en maakte zich door zijn mild heid spoedig bij de bevolking bemind. Toen op Urk bekend was, dat het heerschap was gearresteerd, gingde politie aldaar zijn koffers eens onderzoeken, wat tot verrassende ontdekkingen leidde. Gevonden werden o. a. enkele dassen met spelden bezet met diamanten, zoo ook manchetknoopen en een broche met parels, benevens een gouden standaardje waarin een meisjesportret. In een brief, Zaterdags van meneers broer uit Den Haag ontvangen, werd hem den ernstigen raad gegeven, Urk direct te verlaten en naar Zuid-Frankrijk te vluchten. De politie was hem op 't spoor. De rijke Australiër bleek een Hol- landsche oplichter te zijn. De gevonden voorwerpen zijn vermoedelijk afkomstig van diefstal bij een juwelier te Londen en tevens moet de rijke dief bij een kort verblijf in Amerika f 75,000 ver duisterd hebben. Het te gelde maken van het gestolene, heeft de politie op 't spoor gebracht. Zoo'n deugniet. Men schrijft: Bekend is, hoe tengevolge van ver gissingen, op enkele plaatsen reeds ge vlagd werd ter eere der blijde gebeurtenis. Ook te Oldenzaal werden velen het slacht offer van een jongen, die in den geopenden toren de kans schoon zag, om te gaan luiden De landarbeiders, 't nauwelijks hoorende, zwaaiden met petten en schop pen, arbeiders verlieten de werkplaatsen, leerlingen op de normaallessen werden onrustig, tot de klokluider, de gevolgen van zijn daad ziende, het touw in den steek liet en verdween. Toen verdween ook de vreugdevolle verrassing bij vele bewoners, waarvan stellig velen den kwajongen, die hun de poets bakte, weinig goeds toedachten op dat oogenbük. Schoonmaak is niet altijd onvoordeelig. De heer P. Roelofs te Oudewater, had voor de groote verloting, die 31 Maart j.l. in het gebouw Casino te's Hertogen bosch heeft plaats gehad, eenige loten in commissie en vond dezer dagen bij de schoonmaak nog 3 loten, di6 bij de terugzending der onverkochte loten achterwege waren gebleven. Aanvan kelijk was zijn vrouw over die vondst niet gunstig gestemd, doch kwam in betere stemming, toen haar man toonde dat op een der loten de hoofdprijseen brik, bespannen met een paard was gevallen. Maandag is dit aardig buiten kansje in zijn bezit gekomen. Baantjes-verdeeling. De Haagsche correspondent van de „Tel." maakt onder voorbehoud melding van het gerucht, dat de Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië, do heer Van Heutz, in het komende najaar zal aftreden, en, indien de rechterzijde bij de Juni verkiezingen in de meerderheid komt, zal worden opgevolgd door mr. Th. Heemskerk, den tegenwoordigen Minister van Binnenlandsche Zaken. Vervolgens zou dan de openvallende Miuistersplaats worden bezet door Dr. Kuyper. TEZELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1