N° 2254, Donderdag 6 Mei 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Blo oen land-. BOOT- EN SPOORDIENST l)it blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 4,45+; 6,40; 11, 3, 6, Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3, 6, TREIN van REDDER 5,38+; 6,30; 7,51; 9,22; 12,83; 4,20; 7,32. Alleen Maandags en na feestdagen. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT aan HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 5 MEI 1909. Geboorte Prinses Juliana. De buitengewone vergadering van den Raad dezer gemeente, welke was belegd tegen Zaterdag j.L had ten doel aan den Raad de oificieele mededeeling te doen van de geboorte van eene Prinses van Oranje. Nagenoeg alle leden waren tegenwoor dig toen de Voorz. ter bestemder tijd de vergadering opende. ZEA. deed dit met de mtdedeeling dat het bij uitstek heugelijk feit van de verschijning eener nieuwe loot aan den alouden Oranjestam, hetwelk elk rechtgeaard Nederlander dankbaar stemt, hem er toe gebracht had deze vergade ring uitteschrijven, welke dan ook geheel daaraan zou zijü gewijd. ZEd. spreekt een heilwensch uit voor bet princesje en het Vorstelijk Huis en voegt daaraan de bede toe dat spoedig de Koninklijke Moeder weder geheel hersteld zal mogen zijn. Verder stelt spr. voor een telegram van gelukwensch te zenden aan Z.K.lI. Prins Hendrik, terwijl hij tevens voor stelt te drinken op het welzijn van het Koninklijk kind. Waarom en waardoor zegt spr. ver volgens, is de geboorte van dit kind van zooveel belang Spr. gaat ter beantwoording dier vraag in 't kort na wat Nederland, ja de geheele wereld niet verplicht is aan den alouden Oranjestam, welke gevaar liep geheel uit te sterven; spr. eindigt met: Neder land kan nooit gescheiden worden van Oranje." Op voorstel van B. en W. wordt verder nog besloten aan hun College een crediet te verleenen van f 150 a 200, voor te houden schoolfeestje ter eere van het heugelijk feit. Des avonds te zes uur deed het Fan farecorps een ommegang door deu Burg. Van af het oefeningslokaal „de Vergulde Kikkert" toog men, voorafgegaan door een Heraut in costuum te paard, naar het Gemeentehuis, alwaar door den Heraut met luider stemme de volgende proclamatie ward voorgelezen „De Heraut van Holland doet den „Volke kond', dat in den jare 1909, „den 30sten van de maand April, „H.M. Wilhelmina, Koningin der Ne- „derlanden, het aanzijn heeft geschon- „ken aan eene welgeschapen dochter, „Prinses van Oranje, Hertogin van „Mecklenburg." „Zegt het voort!" Na het voorlezen van deze proclamatie deed het Fanfarecorps het „Wilhelmus" hooren. Vervolgens werd een omgang door het dorp gedaan en werd op de pleinen, op de hoeken en aan de uiteinden van de straten, de gemelde proclamatie telken male door den Heraut voorgelezen, waarop de Fanfare weder het „Wilhelmus" liet volgen. Gedurende den tocht blies de Fanfare er lustig op los en werd gevolgd door een groote menschenmassa welke voort durend aangroeide en de voorlezing der proclamatie met „hoera's" beantwoorde. Bij den vlaggen tooi en het klokgelui op den vorigen dag, was met deze offlcieele aankondiging, het feestelijk gedoe van de geboorte der jonge Prinses, alhier afgeloopen. Niet zoo dachten er evenwel allen over. Zonder eenige voorbereiding werd door de jeugd hals over kop e3n optocht georganiseerd, waaraan ieder kon mee doen die daarvoor lust gevoelde. Ver zocht werd zich te tooien met Oranje en een lampion mede te brengen voor de optocht welke te half negen zou plaats hebben. Ter bepaalder tijd kwamen velen voor het beoogde doel bijeen en trok men in optocht langs de straten, zingend van „Oranje" en „Willemien." Hoewel er geen programma voor deze optocht was gemaakt, ging het zeer ordelijk toe. Jeugdigen van verschillende leeftijd mar cheerden eensgezind met elkander, som wijlen een rondedans makende, wanneer eenig ruim plein bereikt werd. Tot laat in den avond hoorde men het „Oranje boven;" daarmede liep de pret af. Over de toestand van H, M de Koningin en de jonge Prinses, geven de offlcieele bulletins, onderteekend door Prof Kouwer en Dr. Roessingh, de meest guostige berichten. De toestand laat niets te wenschen over. De inschrijving van de geboorte der jonge Prinses, in de registers van den burgerlijken stand, had Zaterdag 1 Mei ten paleize plaats. De jonggeborene zal de namen dragen van Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina, Prinses van Oranje, Hertogin van Mecklenburg. De roepnaam zal zijn Juliana. Naar het N. v. d. D. weet te vertellen is de keuze van den naam te verklaren als te zijn afgeleid van den naam van Juliana van Stolberg, de stammoeder van het geslacht Oranje-Nassau. Deze leefde van 1506 tot 1580. Eeu püotografle. In onze winkelkast ligt ter bezichtiging een photografie van het geschenk dat namens de Noordhollandsche vrouwen H. M. de Koningin werd aangeboden. De overblijvende gelden, ten bedrage van ongeveer 7000 gulden, zullen een fonds vormen waarvan de rente zal worden aangewend tot het verplegen in de Hendrika-stichtiDg te Egmond aan Zee, van enkele zwakke, onvermogende kin deren uit de gemeenten die bijdragen zonden voor het geschenk. Ter waarschuwing. Gisteren middag werd voor het Ge meentehuis alhier publiek verkocht het vleesch van een drietal schapen, welke volgens wettelijk voorschrift waren ont eigend en geslacht. Die onteigening vond hierin haar grond dat bedoelde dieren besmet waren met rotkrenpel, waarvan door den eigenaar geen aangifte ten gemeentebuize was gedaan, hetwelk de wet verplichtend stelt voor den eigenaar is zooiets een leelijke schadepost en wij meeDen daarom Vee houders wel te mogen waarsctiuweu om bij het ontdekken van iets hetgeen ver dacht mocht blijken, vooral de volgens wettelijk voorschrift verplichte aangifte te doen ten einde zich te vrijwaren voor schade, welke anders onvermijdelijk het gevolg zal zijn. De wet laat niet met zich spotten, doch de toepassing er van is, hoe nood zakelijk ook, voor de uitvoerders zeker geen aangename taak. Waal8 Mei. Ons dorp leed heden een groot verlies door den dood van den heer P. Joh. EelmaD, brievengaarder alhier. Was de heer Eelman als burger geacht en gezien en was hij voor vrouw en kinderen een zorgzame echtgenoot en vader, als ambtenaar muntte hij uit door ongeëvenaarde plichtsbetrachting onkreukbare trouw en buitengewone nauwkeurigheid. Zijn heengaan zal door velen diep worden gevoeld. Hij ruste in vrede Bij de teraardebestelling was veel be langstelling. Aan de geopende groeve herdacht de heer Van 't-Hof, postdirect. den overledene als mensch maar vooral als uitstekend ambtenaar. Namens den bond van post- en telegraaf- beambten legde de beer Lieuwen een krans op het graf en herdacht hij den doode als vriend en kameraad. De brievengaarders en bestellers droe gen den doode grafwaarts. Den Room4 Mei In een der geepfuiken, welke de heer J. Beumkes aan het Horntje heefc staan ving hij twee zalmen, waarvan een 22% pond woog, die verkocht werd voor ongeveer f 25. Vlieland. Nog eer het offlcieele bericht door den Burgemeester alhier ontvangen was, had ons het blijde nieuws der geboorte van Kroonprinces Juliana bereikt. Particu liere telegrammen hadden het bericht reeds vroeg in deü morgen gemeld. Schepen vlagden, spoedig werd overal in het dorp de driekleur ontplooit, wie daar nog wachtte, haastte zich toen de klok begon te luiden en het offlcieele bericht er was. De kinderen kregen vrijaf des morgens en vermaakten zich met optochtjes te houden, waarbij vlag getjes en oranje niet ontbraken. 's Avonds werd een optocht gehouden door het Fanfare corps, den Burgemeester werd een serenade gebracht. Later speelde het corps eenigen tijd in de logementen, de Volksliederen werden geestdriftig meegezongen door de aanwe zigen. Er heerschte een opgewekte, feestelijke stemming. Deze zal zeker veel hooger stijgen wanneer in de a.s. week „het" feest zal worden gevierd. Vrijdag 30 April had in hotel Meijer de algemeene vergadering van Aandeelhouders in de N. V. „Zeebad Vlieland" plaats. Deze vergadering was slecht bezocht er was geen animo voor vergaderen, terwijl daarbuiten de muziek van het Volkslied weerklonk. Na opening door den voorzitter, werd van de Balans-, Winst- en Verliesreke ning kennisgenomen en werd deze goed gekeurd. Uit het verslag, uitgebracht door directeuren, bleek, dat de Vennoot schap in 19i'8 een beter jaar maakte dan in 1907 en vooruitgang viel te constateei en. Tot directeur werd herko zen de heer J. Molenaar. Tot commissaris de heer K. Visser Hzn. In 't geheel werden 32 stemmen uitgebracht. De benoemingen werden aangenomen. De opening van het bad seizoen werd voorloopig vastgesteld op f 13 Juni. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Een buurpraatje uit de verte. Een stokpaardje van vele geleerden is steeds geweekt om op een «f andere vernuftige manier een boom op te zetten met onze medeschepselen, de bewoners van de planeet Mars. Nu weer wil prof. Pickering van het Harvard observatorium in Juli een nieuwe poging doen om met de Marsianen seinen te wisselen. Een enorme spiegel met ten veld van een kwart mijl moet daarvoor dienst doen. Als ze 't nu daarboven maar snappen willen TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs de>Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O LAMMERENIUARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering le dat dit jaar de groote iammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Maandagen 17 en 24 Mei, Dinsdag 1 Juni en Maandagen 7, 14 en 21 Juni 2e. de navolgende artikelen der politieveror dening dezer Gemeente Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeron- a^zich met wagens anders dan door de Parkstraat Daar het marktplein te begeven (met dien ver stande dat lot dat doel geen gebruik zal mogeu worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlateD, dan door de overige daarop uitkomende straten b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend Rebben inde lammerhokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren dor lammeren vóór des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodigc hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van oen hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen nnd'er doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen wier recht op eenig hok, dooi het niet voldoen der 'verschuldigde marktgelden is vervallenverbo den een standplaats in te nemen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bcstnat n ter Gemeentesecretarie op allo werkdagen, ge durende de gewone bureau-uren van Juurv.m. tot 2 uur n.m. b des Maandags van 9 uur v.m tot 2 uur nam. aan do kiosk op of nabjj het Marktplein c voor de markten op Maandag to houden bij den Marktcontroleur, dio daags voor die markten zitting zal houdon van des vourmiddags half el tot namiddags half twoc in een der aan het mnrktplein gelegen hotels. Zij, die lammcrcnhokken besproken, worden drin gend uit genoodigd daarbij hot verschuldigde markt- geld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk tor be- crctaiio of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor do Maandagsche markten worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, don 4 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11IOÜINGU, Burgemeester. KUIB1NG, Sccrotaris.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1