y N° 2256, Donderdag 13 Mei 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, BOOT- EN SPOORDIENST m naar Texel. Van week tot week l)it blad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukg op T aansluiting gevende BO 'T van TEXEL Dagelijks 4,45t; 6,40; 11, 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3,— 6, TREIN van HELDER: 5,38t; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spooi dienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. VISSCII KR iJ. De Burgemeester van Texel breng ter kennis van belanghebbenden, dat de Davolgende bekendmaking is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Nooid Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie del. 28 April 1909 no. 22 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de visscherij in de provincie Noordholland weder zal worden geopend den eersten Juni 1909 met zonsopgang, met uitzondering van die op den schub- loozen en den gedeeltelijk geschubden edelkarper van eene mindere lengte dan van 45 centimeters, gemeten van de punt van den snuit tot [bet uiteinde van den staart. En zal dit ^esluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 3 Mei 1909. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, don 11 Mei 1909. Do Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Voorbereidend Militair Onderricht. 1—8 Mei. De afgeloopen week kan met recht een Oranjeweek genoemd worden. Overal in den lande is met groote opgewektheid in tal van plaatsen zelfs met geestdrift het geboortefeest van het lang verwachte] Ko ningskind gevierd en op overtuigende wijze is gebleken hoe de groote meerderheid van het Nederlandsche volk nog liefde gevoelt j voor de Koningin en haar huis. De band tusschen Oranje en Nederland is opnieuw versterkt geworden en duizenden bij dui zenden hebben gejuicht over de inderdaad blijde en niet minder gewichtige gebeurtenis. Een blijde gebeurtenis. Voorzeker. In de eerste plaats voor onze „Landes mutter" zelve en ook voor allen die zich kunnen verheugen in Haar moederweelde en moe dervreugde, voor allen ook die verblijd zijn over het verjongen van den alouden Oranje stam omdat ze Oranje liefhebben om wat Oranje deed. Een gewichtige gebeurtenis. Niet minder. Gewichtig voor heel ons volk, voor ons onafhankelijk volksbestaan gewichtig zelfs in geringe mate voor geheel Europa. Allen die weten dat Nederland door zijn ligging tusschen elkaav wantrouwende groote mogendheden een groote beteekenis heeft zal het begrijpen kunnen dat zoo met groote belangstelling ook in het buitenland de komst van het Koningskind werd ver beid. Niet tevergeefs werd het reeds voor de geboorte het kind van den vrede genoemd en niet ten onrechte, omdat het feit niet te ontkennen valt, dat er bij een eventueel- kinderloos overlijden onzer vorstin ernstige moeielijkheden over de troonopvolging zouden kunnen ontstaan. Het schijnt dat heel het land de blijde en gewichtige zijde van de geboorte van het Oranjekindje heeft gevoeld. Inderdaad het heeft onzo Vorstin en Haar gemaal niet aan blijken van belangstelling ont broken. De vreugde en blijdschap was algemeen en zoo uitgelaten soms, dat er in de buitenlandsche bladen met verwon dering over geschreven wordt. Men had niet vermoed dat het kalme stugge volk van Holland, dat zoo moeilijk in beweging te krijgen is, door de geboorte van een prinses in zoo'n vreugderoes kon geraken. Wij verheugen ons hartelijk over de algemeene vreugdeuiting van .ons volk en hopeD, dat onze kleine prinses Juliana onder de hoede barer edele' moeder en' vader op moge groeien tot een sieraad van haar geslacht en tot een zegen voor ons land en volk. —o—o—o De Roomsch-Katholieke kiesvereenigingen die in het huidige tijdperk van voorbereiding voor de komende verkiezingen, nog weinig van zich deden hooreD, hebben thans ook vergaderd en hun program roor co stembus vastgesteld. Maandag j 1. werd te Utrecht do algemeene vergadering gehouden van den Algeinoeneu Bond van R.-K. kiesver eenigingen en op dezo vergadering werd het voorgestelde program van actie voor de kamerverkiezingen aangenomen 't welk als volgt luidt „De Algem. Bond van R.-K. kiesvereeni gingen in Nederland, overwegende, dat het met het oog op de korrjende verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, noodig is een kort program van actie vast te stellen, spreekt zijn volle vertrouwen uit in het beleid van het zittend ministerie en verklaart zich voor: „lo. Doorvoering der sociale verzekering en, in verband daarmede, 2o. herziening der tarieven van in en uitvoer, waardoor de voorwaarden van voortbrenging binnen eigen grenzen zooveel mogelijk gelijk worden gemaakt met die van het buitenland; 3o. regeling der administratieve rechtspraak, ook met hel oog op de sociale wetgeving; 4o. verdere gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwijs5o. invoering van gezinshoofdenkiesrecht met evenredige ver tegenwoordiging." Op de vergadering werd meegedeeld, dat het bestuur had onderhandeld met de A, R. en Ch. partijen, en dat men overeen gekomen was ten opzichte van de volgende puntenlo. Geen wijziging in districten, waar een lid van rechts zit. 2o. In districten waar verliezen zijn geleden in 1905, komt de fractie, die verloor, het eerst in aan merking. 3o. Groote steden maken de kwestie onderling uit. In Friesland wordt de kwestie onderling uitgemaakt. Ook omtrent de linksche districten is geen bepaling vastgesteld. Naar wij meenen, zijn thans alle politieke partijen ten onzent thans met hun programs van actie ge reed. In verschillende districten is de verkiezingstrijd reeds aangevangen, door het optreden der propagandisten. Binnen enkele dagen krijgen ook de Kamer leden vooreerst „gedaan werk" en dan kan de campagne eerst recht beginnen. Intus- schen zijn er al, die nu reeds af en toe „den boer op gaan". —o—o—o Prin Von Bulow, de Duitsche rijkskanselier heeft in de afgeloopen week het voorrecht gehad zijn 60en verjaardag te mogen vieren. Een feestdag waarop het hem allerminst aan talrijke blijken van belangstelling heeft ontbroken. Behalve stapels telegrammen van gelukwensch ontving hij van den Keizer een geschilderd portret met eigen handteekening ten geschenke en velen zien daarin het bewijs dat de verhouding tusschen Keizer en Kanselier nog even vriendschappelijk is als ooit te voren. Von Bulow is inderdaad een merkwaardig man, iemand met bijzondere gaven. Van gewoon ambtenaartje bij een der ministeries heeft hij het gebracht tot het hoogste ambt in het Duitsche rijk en dat heeft hij stellig niet alleen te danken aan zijn groote spreekgaven, die hem tot een vlot redenaar en een gewiekst debater maken, doch inzondeiheid aan zyn groote kennis op 't gebied der Staatkunde. Von Bulow is een diplomaat van den eersten rang on daardoor heeft hij langzamerhand den invloed kunnen veroveren waarover hij thans te beschikken heeft. En toch heeft deze rijkskanselier eens een domme daad gedaan. Dat was n. 1. het geval toen hij op het denkbeeld kwam om de zoozeer verschillende conservatieve en vrijzinnige politieke elementen te samen te brengen in zijn regeeringsdaad. Een dwaze daad die hem nog weinig genoegen gegeven heeft en hem ook thaDS de vreugde van zijn geboortefeest niet weinig zal hebben vergald. Want de kanselier zit thans weder meer dan ooit te voren voor groote moeilijkheden. Zooals we reeds meermalen mededeelden is in het bloc geen eenstemmigheid te vinden over de nood zakelijke hervormingen der rijksfinanciën. Von Bulow en zijn regeering hebben een complex belastingen voorgesteld waarover men het lang niet eens is. Er is jaarlijks een 500 millioen meer noodig dan thans inkomt en de vraag is hoe aan dat geld te komen. Nu zal in de rijksdag ste llig een meerderheid kunnen worden gevonden om vier van de vijfhonderd millioen te halen uit indirecte belastingen, doch de moeilijkheid zit juist in het feit dat men het zoo oneens is over de vraag vanwaar de resteerende 100 millioen moeten komen. De conservatieven die de duim up het zakje houden als het een belasting geldt van het vermogen doen .al het mogelijke om de directe belastingen tegen te houden. Om hun tegemoet te komen stelde de regeering reeds in de plaats van de belastiDg op de nalatenschappen eene op de erfdeelen. Maar de conservatieven hebben daar geen ooren voor en willen nu een belasting op de waardevermeerdering van goederen en effecten. Dat is weer niet naar het hart der regeering en der andere bloc-broe'ders en zoo blijft de oplossing van het geschil nog maar steeds uit. 't Lijkt er naar dat men aan weerszijden van geen toegeven wil weten en de conservatieven werkelijk besloten hebben de belasting plannen van de regeering te verwerpen als ze hun zin niet krijgen. Geen wonder dat thans weer meer dan ooit gesproken wordt van een aanstaande bloc-crisis of een rijksdagontbinding voor de deur staat. Von Bulow heeft wel vaker voor moei lijker vraagstukken gestaan en wist zich er altijd uit te redden. Of het hem thans evenwel gelukken zal is zeer de vraag. Met dat al is de verjaardag van den kanselier niet zoo prettig geweest als ze wel onder normale omstandigheden had kunnen zijn. —o—o—o— Von Bulows Fransche ambtgenoot, ministerpresident Clemenceau zit ook voor een moeilijk geval. Zooals de lezer zich zal herinneren brak niet lang geleden een werkstaking uit onder de beambten van de posterijen en telegrafie, die maar kort duurde doch heel wat schade en hinder veroorzaakte en dreigend aanzien had. Vrij onverwacht evenwel staakten de beambten hun verzet en het kwam zoo plotseling dat men fluisterde datClemenceau de beambten zeker concessies gedaan had. Meer dan eens moest deze van zijne tegen standers hooren dat hij veel te zachtmoedig tegen de raddraaiers was opgetreden en hij voor de stakers bakzeil gehaald had. Die meening vond ook wel eenigszins voedsel in het optreden der beambten na de staking. De wijze waarop zij zich over de regeering uitlieten, ging geheel buiten de perken en inzonderheid de onderminister Simyan, die het beheer over posterijen en telegrafie heeft, kreeg het er achterlangs. Op zeer oneerbiedige en insubordinate wijze werd door de ieiders der beweging onder de beambten over hun chef gesproken. Totdat eindelijk de maat overliep en Clemenceau eens krachtig ingreep. Een 50-tal beambten zijn thans geschorst en "nun ontslag zal gereed liggen. Doch nu beginnen de be ambten zich te roeren en dreigen met een nieuwe actie, Ze worden opgestookt dooi de revolutionaire bond van den arbeid, die hun steun heeft toegezegd en ook dreigden met een staking in verschillende bij den bood aangesloten bedrijven. Do toestand is op dit oogenblik door een en ander zeer gespannen en de mogelijkheid volstrekt niet uitgesloten, dat de volgende week voorde Fransche republiek een groote ambtenaars staking medebrengt. —o—o—o— Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor ben Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ESEL. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. Aanmelding voor den aanstaanden wintercurcus. De Burgemeester van Texel maak t bekend, dat voor Jongelieden van 1021-jarigen lceflijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot bet ontvangen van voorbereidend militair onderricht. Dit onderricht beeft o.a. ten doel: 1° aan toekomstige nulitieplicktingen de gelegen heid te verschaffen om de geschiktheid te ver werven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, en zoovqcl mogelijk ook aan dio van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bjj art. 101 der Militiewet 1001 en 2° aan jongelieden de geoefendheid to verschaffen tot het verwerven van hot militair getuigschrift, vereischl voor do toelating tol het Reservekader der Infanterie der VcstingArtillerio of der Genie Voor de toekomstige miïiticplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertyd- perken: voor de adspiranten voor het Reservekader over één winlcrtijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per week; het begint I October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deel neming aan het onderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerstkomende, tei Secretarie bij den Burgemeester op de werk dagen, des voorniiddags van 9 tot 2 uur alwaar verdere inlicbiin'en kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aangelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Texel, den 11 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1