m J Bi sinenIan<L Advertentiën VI ar kt be r irii ten. 1 ADVERTENTIËN. Den 16en JÏÏei a.s. Zaterdag 15 JYÏei TEXEL, 12 MEI 1909. Lezing Biersteker. De politieke lezing van den heer Biersteker, Zaterdag in Hotel Texel gehouden was goed bezet. Nadat de vergadering door den Voorz. der Yrijz. Kiesvereeniging was geopend met een welkom aan allen en in het bijzonder aan den spreker voor dezen avond, verkreeg de heer Biersteker het woord. Spr. begon met de mededeeling, dat hij voor aan zijn eigenlijke politieke rede te beginnen, eerst meende het heugelijk feit te moeten herdenken, dat door zoovelen in deo lande en daarbuiten met groote vreugde was begroet, n. 1. het opnieuw uitbotten van den alouden oranjestam. In zulk een tijd zegt Spr. vergeten we voor een oogenblik alle veten en gevoelen ons burgers van een en hetzelfde Vaderland. Vervolgens zegt Spr. op Texel te zijn gekomen per „Dageraad", de boot, ge tuigende wat eendrachtige samenwer king vermag. Spr. zegt, dat de strijd der Texelaren in vele opzichten over eenkomt met die welke nu weldra te wachten staat bij den stembus. Ook dan zal door de vrijzinnigen worden gestreden voor vrijheid en recht. De partijen in den lande worden ver deeld in links en rechts. Hier gaat de strijd tusschen links en schuinrechts aangezien de candidaat dar Chr. demo' craten zijn kracht zoekt Diet in het verdedigen zijner beginselen doch in het aftuigen van zijn tegenstanders. Noodgedrongen zien de Vrijzinnigen zich daardoor verplicht wel eens op te treden, alsof de strijd gaat tegen den persoon van Staalman. Wij protesteeren tegen alle personaliteiten. Evenals bij de bootkwestie de Texelaren optraden tegen de eigendunkelijke handslingen van den ondernemer der oude boot, doen de Vrijzinnigen dit tegen het willekeurig en eigendunkelijk optreden van den hr. Staalman. De partijen rechts zegt Spr. vervolgens worden door die van links allen gerang schikt onder de partijen der revolutie, terwijl die van rechts zichzelf Christelijk noemen. Ook de Chr. democraten be- hooren rechts en ook hun leuze is Tegen de revolutie het evangelie. Spr. herinnert hierop aan de fransche revolutie en wijst er op hoe de oorzaak daarvan moet worden gezocht in het despotisme van Lodewijk XVI en de verregaande zedeloosheid, welke in de hoogere kringen heerschte. De belasting drukte vooral op de minderen welke geen medezeggingskracht in de regeering des lands hadden. Eindelijk zegt Spr. was dat volk de verdrukking moede en verbrak het zijn boeien. AJ moge nu die revolutie niet te verdedigen zijn, verschoonbaar is ze toch zeker wel, terwijl de gevolgen er van zegenrijk waren. De vrijzinnigen nu willen niet de revolutie doch verlat gen meerdere vrijheid van den mindere en geen over- heersching van bet kapitaal of den priester. Zij willen bevordering van het algemeen welzijn. Spr. beweert, dat door geen der Chr. ministeries iets is gedaan dat specifiek Christelijk en in 't algemeen belang tevens is en tart ieder, hem het tegendeel te bewijzen. Na de pauze die thans volgde werd door Spr. meer speciaal nagegaan hoe de Chr. Dem. staan tegenover de partijen rechts, Spr. komt tot de slotsom, dat die partij geheel is opgenomeD in derechtsche coalitie en dat er feitelijk van een Chr democratische partij geen sprake meer is. De heer Staalman, die voor enkele jaren nog geld vroeg in de liberale bladen, ter bestrijding van dr. Kuyper gaat nu, zegt Spr. met de coalitie, waarbij het conservatief element het sterkst is vertegenwoordigd samen. Twee zaken zegt Spr. treden in het bijzonder op den voorgrond n. 1. het kiesrecht en den zorg voor de oudeD van dagen. Is men rechts voor gezinshoofdenkies recht, waardoor nog velen van dit recht zullen worden uitgesloten, de vrijzinnigen over 't algemeen en ook de candidaat der vrijzinnigen in dit district L voor algemeen kiesrecht Ieder moet kunnen medewerken tot totstandkoming der wetten, welke ook voor nlleD geldig zijn. Wat den zorg voor ouden van dagen aangaat, de rechtsche partijen, en dus ook de heer S. is voor verplichte verzekering. Volgens het ontwerp van Dr. Kuyper zou reeds iemand met een inkomen van enkele guldens per week er voor moeten bijdragen, terwijl een leger van ambte naren zeker evenals bij de ongevallenwet met eeu groot deel dier penningen gaat strijken. De heer de Meester meent, dat moet worden gestuurd in de richting van Staatspensioen. Beloven is zeer gemakkelijk, maar men moet ook weten of men zijn belofte wel kan nakomen ZEd. zou desnoods ook kunnen stemmen voor premiebetaling indien het andere niet te bereiken was, mits die premie zoo weinig mogelijk drukte op hen die het minst kunnen dragen. Spreker eindigt zijne rede met de opwekking„Stemt Vrijzinnig." Voor het debat gaven zich een drietal personen op, n.l. de heeren Hartendorf en Verstegen van den Helder en .T. Flens van hier. De heer Hartendorf laakt het in den Spr. dat deze de geboorte van het prinsesje bij de politiek te pas brengt. Wat den strijd over de beginselen aangaat, de Vrijz. in den Helder houden er geen beginsel op Da, de strijd gaat daar enkel tegen den persoon van Staalman. Ieder woidt aangeraden zich maar eens een tijdje op het Dagblad van Den Helder te abonneeren, dan kan men zien hoe persoonlijk de vrijzinnigen zijn. Men moet nagaan wat Staalman deed als afgevaardigde en niet als redacteur en als Jaap en Tijs en dat eens vergelijken met hetgeen Z. v d. Bergh deed en de Meester als lid van het vorig Kabinet. De heer Staalman heeft verder in zijn blad niet gezegd dat alle vrijzinnigen kroegloopers en dergelijke waren, maar zei dat alleen van de Heldersche liberaleD. Verder verklaarde Spr. dat de Chr. democraten niet wilden dat het volk den macht in kerk en staat heeft, doch God. Gezinshoofdenkiesrecht wil men omdat het gezin als 't ware de oercel is van de maatschappij. Algemeen kiesrecht komt er volgens Spr. niet evenmin als Staatspensioen, waar ook nog lang niet alle vrijzinnigen zelfs voor zijn. Spr. eindigt met de opwekkiDg den Christen democraat te stemmen. De heer Verstegen komt op tegen de bewering, dat het gaat links tegen rechts de Sociaal democraten behooren bij geen van beide. Zij voeren den strijd tegen het alles vernielend kapitalisme. Al voor jaren werkten de Soc. Democraten voor algemeen kiesrecht en Staatspensioen en zoo langzamerhand zijn de andere partijen gevolgd. Zij willen niet zooals de Meester, zich tevreden stellen met een half ei wat staatspensioen aangaat maar dan liever nog wachten op het geheele ei. De linksche partijen deden volgens Spr. weinig voor de arbeiders, de recbtsche partij niets. Spr. wekt ten slotte allen op zich te scharen onder de roode vaan 1 De heer Flens vroeg hoe het kwam dat de hr Staalman ondanks alles zooveel stemmen kreeg in zijn eigen woonplaats. De heer Biersteker hierop weder het woord verkrijgende wijst de hr. Harten dorf er op, dat hij de blijde gebeurtenis heeft aangehaald vóór aan de politiek te beginnen, en merkt daarbij op dat het hem bevreemd, dat juist een Chr. Dem. opkomt tegen den lof van het Oranjehuis, alsof alleen zij het recht daartoe hebben, waartegen spreker sterk protesteert. Spr. wijst verder nog op de vuile politiek van Jaap en Tijs d.i. Staalman en raad aan steeds te wijzen op de leugens en bedriegerijen van „Extra Tijding" Wat van den Bergh aangaat, Spr. bekent, dat de vrijzinnigen daarmee zijn bedrogen, doch is dat een reden om te meencn, dat men altijd bedrogen zal uitkomen Verder verdedigt Spr. nog eeDS in 't kort algemeen kiesrecht en staatspensioen, terwijl hjj aan den heer Verstegen opmerkt dat de Vrijz, democraten reeds in 1879 op algemeen kiesrecht aanstuurden. Aan den heer Flens geeft Spr. ten antwoord, dat er verschillende redenen zijn waarom de heer S. aan den Helder zooveel stemmen krijgt. Spr. wil echter alleen maar even voorlezen wat iemand, die eeD paar jaar bij den heer S op kantoor was daarvan zegt n.l. dit, dat wanneer een vereeniging om steun bij den heer S. aanklopt, steeds eerst wordt nagegaan hoeveel kiezers er achter zitten. Spr. leest dit voor uit een werkje „Politieke Christenen" onlaDgs verschenen, De vergadering was langzamerhand zeer woelig geworden, zoodat toen daarop aan den heer Hartendorf de gelegenheid was gegeven tot repliek het den Spr. onmogelijk was zich verstaanbaar te maken. De vergadering werd daarom maar gesloten, terwijl op bevel van den burgemeester de zaal werd ontruimd. Tegen Maandagavond was eene gewone vergadering uitgeschreven van 'tNut alhier. Welwillend werd ons medegedeeld, aangezien we zelf persoonlijk verhinderd waren djg vergadering bij te wonen, dat alleen het bestuur aanwezig was. Het hoofddoel der vergadering was de vraag of een afgevaardigde naar de alg. vergadering van 't Nut zal worden ge zonden of niet. Besloten werd dit wel te doen, waarna als zoodanig werd ge kozen de heer R. Kuperus welke zich die benoeming liet welgevallen. Oosterend11 Mei. De ansjovisvisscherij belooft dit jaar goede uitkomsten te zullen geven. De eerste berichten van onze visschers, die er aan mee doen, noemen bevredigende cijfers. Eén span schuiten, beproefde de vorige week het geluk met een kuil en de besomming in drie dagen was ruim f 300. Op dit gevangen vischje stevenden gisteren verscheidene schuiten zuid waarts om ook gaarne geluk te willen hebben. Moge het volgen 1 Druk bezoek viel Zondag ten deel aan de Ned. Herv. Kerk, alhier. Des voormiddags werd de Eerw. fleer Ds J. L. van Grasstek bevestigd door den Eerw. Heer Ds Heijnes, van Landsmeer. Des namiddags predikte de nieuwe leeraar zijne intrede. De Cocks dorp. Door M. Bakker is op de Vliehors ge vonden een portret in lijst van een als heer gekleed persoon. Op den achterkant staat geschreven: „Met hartelijken handdruk van een oud vriend. 18/12 '05. C. W. Huusingh Scheurleer." Den Hoorn, 11 Mei Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een onzer ingezetene in een belangrijk diep gat op het strand alhier gestooten door een kogel, een nest met een kievitsei vond. Zeker wel een groote zeldzaamheid onder de kieviten om in een gat in den grond een nest te bouwen. Oudeschild, 11 Mei. J.l. Zaterdagavond hield het college van Brandmeesters zijn jaarvergadering in de Zeven Provinciën. Eenige personen werdens wegens 60 jarigen leeftijd of wegens vertrek naar elders van de naamrol afgevoerd en andere daarvoor in de plaats gesteld. Wat de brandbluschmiddelen betreft, deze bevonden zich, de oude constructie in aanmerking genomen, in behoorlijken toestand. Dit kon echter niet gezegd worden van de bergplaats, zoodat het college vermeent met kracht op verbe tering daarvan te moeten aandringen. Gisteren is men begonnen met het sloopen van de pastorie der Herv. Gem. alhier. Het werk is aan den laagsten inschrijver, den heer A. Krijnen van Helder gegund. Met de werkzaamheden aan den Oostdijk gaat men nu flink vooruit. Een gedeelte van de kruin des dijks, heeft reeds hare vereischte hoogte, terwijl reeds langs de berm over eene belang rijke lengte een paardenpad is gelegd. Vlieland. Reeds eenigen tijd is men bezig met de werkzaamheden aan den vuurtoren. Het volgend jaar zal er een nieuwe veel grooter en hooger toren staan op de plaats van deze oude, of precies het zelfde punt. Voor men kon beginnen met het afbreken van den vuurtoren, werd een houten opstand gebouwd, waarop het licht geplaatst kon worden. Dit brandt daar nu sinds enkele avonden. Voor de torenwachters levert dit hulp middel nogal moeielijkheden op en hun logies, gedurende de uren waarin zij geen wacht hebben, is zeer primitief. De afbraak van het hechte, sterke torengebouw vordert langzaam. 30 pinken f 65 f 90 15 N. Kalveren f 10 a f 14; 2 rammen f 20 13 schapen f 15 a f 18,50; 155 lammeren f 8 a 9,50 16 schrammen f 12 a f 14,50; 127 biggen f 7 a f 11,50. Predikbeurten- voor VIEB achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsehc Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Texel, 10 Mei. Aangevoerd weiden 1 paard f 185 14 koeien f 165 a f 185; 1 pinkstier f 50 J Handel matig. Purraereud, 4 Mei. Aangevoerd 1589 Runderen waaronder: 161 vette koeien 58 d. 75 Ct. per KG, .„Q, Gelde kooien f 130 a 200. ldö4 Melkkoeien f 150 a 260. 44 stieren. 232 vette kalveren f 0,70 a f 0 90 p. Kg. 588 Nuchtere kalveren t 10a 1 25 3681 Schapen f 16,a f 25,00 prijah. h. mtg. 1170 Lammeren f 6,a t 13, 178 vette varkeus t 0,48 a 10,52 per Kg.; 148 magere varkens t 16 a 1 36, 286 biggen f' 7 a f 12 kipeieren f 3.10 a 1 3.75 per 100; Amsterdam, 10 Mei. Aangevoerd 362 Runderen, le kwal. 66 k 70 ct. bc 2e kwal. 60 a 64 ct. 3e kwal. 56 a 60 ct. q. 200 Melk- on Kalfkoeien 1 130 a f 280, 155 Nuchtere Kalveren f 8,a 1 11, 445 Vette Varkens 46 a 48 ets. 157 Schapen i 20 k 1 23, 365 Lammeren t 8.a t 10, Zondag 16 Bei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 6 uurds. Van Grasstek. Koog Voorm. 10 uur Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. 's Av. half 8 ds. van Loon. van Barsingerhorn. Den Hoorn. Oosterend. Voorm. 10 u. ds. Van Grasstek Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboora Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend Voorm. 10 uur ds. Kuperus Avondmaal. Ondertrouwd J. J. VAN WESSEM EN A. HENKES. BurgTexel, 7 Mei 1909. 'nhj g C hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, li. J. BAARSE EN P. BOON, hunne 40-jarige Echtvereeniging te gedenken, Hunne dankbare kinderen, Baarse E. BAARSE-Eelman /A. EvELEENS-Baarso Arn. Eveleens J. Baarse A. BAARSE-Vreoken D. BAARSE-Bairse K. Baarse K. Baarse L. Baarse v. Staalduinen Oosteinde, Aalsmeer. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders I). I)E JAGER en A. THINKS, hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Ileoro hen nog lang moge sparen, is do wensch van hunne dankbare kinderen, be huwd- en kleinkinderen. Enschede Utrecht j Mei 1909.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2