N° 2257, Zondag 16 Mei 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en I Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland, BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Bij dit nummer der Texelsche Courant behoort een Bijblad, waarop is afgedrukt de Boot- en Spoordienst (Zomerdienst) Nog enkele Exemplaren zijn gratis voor belanghebbenden aan ons bureau beschikbaar. aansluiting gevende B0')T van TEXEL: Dagelijks 4,45+; 6,4G; 11, 3, 6, i Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3, 6, TREIN van HELDER: 5,381; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. f Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteebende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Voorbereidend Militair Onderricht. Gedeeltelijke stremming passage. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat op Donderdag 20 on 27 Mei a.s. de weg Waal-Oude- schild openstaat voor verkoer met lam- merenwagens welke naar de haven rijden doch dat voor van de haven komende wagens, die weg van den Ielkampsweg tot de Waal gesloten zal zijn. Texel, 13 Mei .1909. Burg. en Weth. van Texel. HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. R I E Z E R S LIJ S T. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de op den 22sten Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1909-1910, zooals deze thans luidt, van heden tot den löden Mei van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen tengevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en is in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Texel, den 15don Mei 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, W. F. HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. TEXEL, 15 MEI 1909. Van alles wat. „Vóór Servatius geen zomernd Servatius geen vorst," zegt de volks spreuk. „Servatius is de laatste der drie IJsheiligen. Hij regeert den 13den Mei." Het bovenstaande lezen wij in ver schillende bladen, tot afwisseling van het legio feestberichten en verslagen van politieke kibbelarijen, waarmede de groote bladen haar kolommen thans vullen. Wanneer nu de volksspreuk waarheid behelst, dan zouden we ons wel baast mogen verblijden in wat meer zomerweer dan Mei ods tot op heden te genieten gaf, want daarover valt waarlijk niet te roemen. Konden we over het laatste deel van April wel tevreden wezen, Mei gaf niet wat werd gewenschtkoud, schraal en onaangenaam weer, gaf aan het veld meer terugslag dan vooruitgang, de groeikracht scheen geweken dat onder vindt de tuinbouwer en ook de veehouder die. met extra voedering het vee in stand moet houden. Ook van elders melden de berichten het verlangen naar regen en warmte. De regeerdag van Servatius, den 13 Mei, was het niet weinig koud, doch ook den volgenden dageen scherpe Noordenwind deed verlangen ontstaan naar de kachel, welk meubelstuk tenge volge de schoonmaak echter bij velen reeds buiten dienst is gesteld. Kome dan nu de zomer maar. De politiek en andere aangelegenheden noodzaken in deze dagen meermalen tot het bijwonen van vergaderingen. Was het Zaterdagavond een politieke lezing welke onze aandacht vroeg, Vrijdagavond was het eene wetsuitleg- ging van het arbeidscontract, waarvoor de H. M. v. L. eene vergadering had uitgeschreven en heden avond (Zaterdag) is het Texels Eigen Stoombootonderne ming, welke belanghebbenden tot eene vergadering oproept ten einde kennis te nemen van den toestand dezer zaak en van hetgeen door het bestuur werd gedaan. Wij willen op deze vergadering de aandacht vestigen van allen die hierin belangstellen. Maandag a.s. wordt de eerste groote lammerenmarkt voor dit jaar alhier gehouden. Met gewettigde belangstelling wordt deze zeker tegemoet gezien door hen die van dit product iets hebben af te zetten. De prijs er van is voor velen een belangrijk cijfer op het budget van inkomsten. Mogen de bedongen prijzen bevredigend zijn. Vermoedelijk zal de aanvoer wel 6000 a 7000 bedragen. De feestviering ter eere van de geboorte van Prinses Juliana, den schoolkinderen toegezegd, had Vrijdagmiddag voor een deel plaats door een bioscoopvoorstelling in het lokaal „Hotel Texel." De kinderen der hoogste klassen uit alle scholen op ons eiland, werden daartoe in de gelegenheid gesteld. Naar wij vernemen zal het vervolg van het feest plaats hebben op Dinsdag a. s. Het feest zal zich bepalen tot een schoolfeest en het houden van een optocht door de kinderen wanneer de burgerij van hare belangstelling blijk geeft door het uitste ken der vlag bij die gelegenheid, dan zal zulks het feestelijke van dien dag zeker verhoogen. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand April ingelegd f 342,246 terugbetaald f 225. Het laatst uitgegeven boekje was no. 342. Afsluiting Zuiderzee. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer verklaarden sommige leden zich tegen het wetsontwerp, omdat in hun oogen de droogmaking der Zuiderzee, althans voorloopig, geen aanbeveling verdiende. Tegenover deze leden stonden er die voor de plannen sympatiek gestemd waren. De opvatting, dat het onder nemen van dit werk in te hooge mate beslag zal leggen op onze krachten en middelen en geen plaats zal laten voor andere groote werken, konden deze leden allerminst deelen. Onder bedoelde leden waren er velen, die zich besliste voor standers noemden van het plan der Zuiderzeevereenigingeerst een afsluit dijk leggen van Wiering9n naar Piaam en daarna successievelijk de vier ont worpen inpolderingen tot stand brengen. Verscheidene leden verklaarden zich met het ingediende voorstel te kunnen vereenigen en het te verkiezen boven dat der staatscommissie. Sommige leden wezen op de wensche- lijkheid om, komt het hier beoogde nog tot stand, de aan te winnen grond niet te verkoopeD, doch in 's Rijks handen te doen blijven. Gevraagd werd nog of het in het voornemen der regeering ligt om de visschers op de een of andere wijze schadeloos te stellen, en zoo ja, op welke wijze. Een goed voorbeeld. Het weekblad „Moleschot" zegt in een artikeltje in verband met de blijde gebeurtenis bijzonder verheugd te zijn over het bericht dat H. M. de Koningin reeds van den aanvang at ernstig voor nemens is geweest Haar kind zelf te voeden. Het blad spreekt van een Ko ninklijk voorbeeld in dezen en vervolgt danDit voorbeeld zal meer uitwerken dan de tallooze brochures over het groote nut der natuurlijke voeding. De moeders mogen het zelf voeden hunner kinderen „mode" gaan noemen indien zij het maar doen, dan hindert het niet, hoe het genoemd wordt. Niemand zal zich moei te voornaam kunnen achten dien last op de schouders te nemen; niemand zal zich door werkzaamheden kunnen doen weer houden dien plicht te vervullen. Als de Koningin niets anders gedaan had en niets anders meer voor haar volk deed, dan het bevorderen der natuurlijke voeding der zuigelingen, dan zou Haar Regeering reeds alleen daarom een zegen rijke zijn. De Koningin voedt Haar kind zelf. Zegt het voort en, gij moeders, volgt Haar voorbeeld. Dat was te denken. Een bezorgde moeder te Heerlen (L.) had voor een feest een lekkere ham gekookt, een onmisbaar gerecht op de Limburgsche feesttafel. De heete ham werd, om af te koelen, buiten op de achterplaats gezet. Door de drukte vergat men 's avonds de geheele ham en toen men 'smorgens een proefje wou nemen, gaf slechts een afgeknaagde knook het bewijs, dat ze er geweest was. Een hongerige hond had zich 's nachts toegang weten te verschaffen tot het erf en vond er een niet alle- daagsch hapje. Geen goede uitwerking. Een zekeren S. uit de gemeente Markelo, die in de strafgevangenis te Almelo nog verblijf moest houden tot 1 October a.s., was ter gelegenheid der „blijde gebeurtenis" de straf, welke hij nog moest ondergaan, kwijtgescholden. Vrijdag zou zijn moeder hem van de gevangenis afhalen. Zij heeft hem echter niet levend teruggezien. De blijdschap, dat hij weer in vrijheid zou worden gesteld, had den 20-jarigen zoon zoo aangegrepen, dat hij daardoor gestorven is. Tegen de gewoonte. Te Badel bestond tot nog toe de gewoonte dat jongelieden, die zouden gaan trouwen, hun buren onthaalden op een of meer vaten bier. Aangezien bij laatste gelegenheden baldadigheden voorvielen werd van hooger hand den trouwers de raad gegeven, niet meer te tracteeren. Maar dit is niet naar den zin van het volk. Dat ondervond J. d. K., die zich in het huwelijk zou begeven en die geen z.g. „rent" gegeven had. Toen hij op een morgen buiten kwam, vond hij een groot gedeelte van den straatweg voor zijn woning bestrooid met kaf, aan zijn deur toepasselijke versjes, in de omgeving offerblokken en in een boom voor zijn woniug een papflesch „Zooiets is niet lollig, dan liever een rent", zei de boer. Mooie spoordienst. De reizigers, die Dinsdagmiddag 1.25 van Amersfoort naar Utrecht wilden vertrekken, ontvingen de onaangename mededeeling, dat de trein een uur te laat zou aankomen Te Nunspeet nl. had de locaaltrein voor de terugreis een kwartier moeten wachten en in dien tijd was.... het vuur der locomotief uit gegaan. Een groot geluk bij een ongeluk. Maandagavond werd door de Gooische stoomtram op den Laardörweg te Hil versum een vreeselijk ongeluk veroor zaakt. Er werd een man aangereden, een zwerver uit Arnhem, die in verre van nuchteren toestand tegen de locomo tief aanzwaaide. Toen men zich naar het schijnbaar levenloos lichaam spoedde ontdekte men dat den man een been totaal was afgereden. Veel bloedverlies nam men echter niet waar, want... 't was een houten been 1 De andere stapper een van vleesch en boutjes, zat nog solied aan den romp. De dronken boffer die ook een niet ernstige hoofdwond had werd naar 't ziekenhuis vervoerd. Ver moedelijk zal de timmerman hem radi caler kunnen genezen dan de dokter. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. Aanmelding voor den aanstaanden wintcrcurcus. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat voor Jongelieden van 1624-jarigen leeftijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvangen van voorbereidend militair onderricht. Dit onderricht heeft o.a. ten doel: 1° aan toekomstige militieplichtingen de gelegen heid te verschaflen om de geschiktheid te ver werven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 104 der Militiewet 1901 en 2° aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het verwerven van het militair getuigschrift, vereiscbt voor de toelating tot het Reservekader der Infanterie der VestingArtillerie of der Genie Voor de toekomstige miiitieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijd- perken; voor de adspiranten voor het Reservekader over dón wintertijdperk. Het ondeerriht heeft plaats ten minste 4 uren per week; het begint I October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot, deelneming aan het onderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerstkomende, ter Secretarie bij den Burgemeester op de werk- dngen, des voormiddags van 9 tot 2 uur alwanr verdcro inlichiingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aangelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Texel, den 11 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGÏÏ.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1