N° 2259.. Zondag 23 Mei 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Ri Tj ui* n 1 an Advertentiën vóór 10 unr op den dag; der uitgave TEXELSCHE COURANT. l>it blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Bijlig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika cd andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 22 MEI 1909. Politieke rede van den heer Staalman. In het hotel Texel werd Woensdagavond een vergadering gehouden van de kiesver- eeniging „Nederland en Oranje." Nadat de voorz. de vergadering met een kort woord had geopend en daarbij °°k had medegedeeld, dat de eventueele debaters alleen zouden mogen spreken over hetgeen de spreker voor dien avond zou ter tafel brengen, ontving de heer Staalman het woord. Deze begon met te zeggen niet te wiiien aanvangen met een toast op de „blijde gebeurtenis" zouals de heer De Meester dat te I-leider deed en de heer Biersteker alhier, doch alleen wilde protesteeren tegen de aantijging zijnen partijgenoot Hartendorf alhier door den heer Biersteker aangedaan als zou de Christen Democraat zijn tegen een hulde aan prinses Juliana. Daarna zegt spr. dat hij het dien avond uitsluitend zal hebben over het drievoudig bedrog der vrijzinnigen en later nog wei eens hoopt op te treden om meer in 't bijzonder te verklaren wat zijn partij wil. Spr. leest daarop eene bloemlezing voor over al hetgeen gedurende den laatsten tijd omtrent hem is geschreven in het Dagblad van den Helder, waarin allerlei lieflijks omtrent den candidaat der Chr. Democraten wordt gezegdook dr. Kuyper en de Roomsch Katholieken kregen daarin hun deel. Spreker zelf heefi van den candidaat der Vrijzinnigen nooit anders gezegd, dan dat deze eerlijk was in de uiteenzetting van hetgeen hij wil, waaruit volgens spr. bleek, dat de kiezers van dezen candidaat der vrijzinnigen beslist niets hebben te wachten. Geruimen tijd werd verder gewjjd aan de tekortkomingen van den heer Z v. d. Bergh, wiens schandelijke houding dour de Vrijzinnigen met geen enkel woord zou zjjn afgekeurd. Verder wijst Spr. op de misleiding der kiezers door de Vrijzinnigen in 1905 door beloften welke men wist dat niet konden worden vervuld. Het liberale Ministerie dat in 1905 aan de regeering kwam moest ook een veer laten. Dat ministerie kon niets doen zonder den steun van rechts. Van bezuiniging zooals was beloofd, geen sprake. De schoolwet Kuyper, waartegen in 1905 door de Vrij zinnigen zoo werd geijverd is gebleven, ja zelfs nog versterkt. Spr. is voor het bijzonder onderwijs onverschillig van welke kleur de school ook zjj. De aandacht werd door Spr. ook gevestigd op het gemis van een beginselprogram bij ,de Vrijz. Kiesvereeniging te Helder en de omstandigheid dat eerst een Vrijz.democraat dr. Bos werd candidaat gesteld en nu een Unie-liberaal mr. de Meester die op het punt van staatspensioneering verschillend oordeelen. Spr. beweert dat van Algemeen kiesrecht, evenmin als van staatspensioen zonder premiebetaling iu de komende 4 jaar beslist niets kan komeD, omdat de rechterzijde en ook de oud-liberalen or niet voor zijn te vinden. Ouderdomsverzokering met premiebetaling is volgens Spr. wel mogelijk. Naar Spr. meent kunnen personen die meer dan f 8 per week verdienen, wel een kleine premie voor hun pensioen betalen. Spr. eindigt zjjn rede met de mcdedeeling dat mr. Harchant', Treub en andere vrijz. democraten ook zeggen dat het kiezeisbedrog is, als men beweert dat er Staatspensioen kan en zal komen. Eene pauze van 15 minuten volgde, waarin tevens gelegenheid gegeven was, zich voor bet debat op te geven. Van dezo gelegenheid maakten gebruik de heer Visser van Texel en Verstegen van den Helder. Voordat tot het debat wordt overgegaan herinnert de Voorz. er nog eens aan dat debat alleen is toegestaan over hetgeen de heer S. dezen avond heeft gesproken. Elk der debaters kreeg een half uur. De heer Visser thans het woord verkrij gende begint met to zeggen niet zbo thuis to zjjn in het debat als de heei Staalman en verzoekt daarom er minder op te letten indien hij soms niet in den vorm zich uit drukt doch meer op de zaken zelf. Spr. begint daarop niet er op te wijzen dat deze vergadering een groote teleur stelling was en dat zeker, indien vooraf geweten was wat door den heer St. zou worden behandeld, een groot deel der thans opgekomenen zou zijn weggebleven. Verder wijst spr. op hot geheimzinnige van de be kendmaking dezer vergadering. Toevallig had spr. vernomen dat de vergadering zou plaats hebben. Por strooibiljet was 'n paar avonden vroeger de vergadering bekendge maakt, terwijl dien middag wel in de cou ranten een annonce stond van de verg. van dien avond doch niet van die op Don derdag. Het had allen schijn of men be vreesd was voor debaters van buiten Texel en of men eerst had afgewacht dat die ver hinderd zouden zijn. Wanneer nu toch buiten Texel bekend wordt dat de heerS. alhier zal optreden, heeft de verg. al plaats gehad. Spr. noemt die handelwijze beneden alle critiek. De heer S. critiseert sterk de handelwijze van den heer van den Berg en zeker geen der vrijzinnigen kan die ook goedkeuren, maar het is toch al (e.dwaas te meenen dat, omdat de vrijzinnigen in een afgevaardigde bedrogen zijn zij nu maar zullen zeggen, dan zijn wij niet vrijzinnig meer en kiezen den Christen-democraat. Dat de heer S. er zooveel op afgeeft dat niet dadelijk nadat de heer v'. d. Berg werd benoemd tot wethouder, .eene nieuwe ver kiezing was uitgeschreven, maakte op spr. den indruk of deze zoo gaarne 2 kansen had gehad. De heer S. zei, dat hij was voor bijzonder onderwijs van welke kleur ook. Dit is onwaar, want de heer S. is tegen de openb, school, welke volgens hem giltig zaad strooit De heer S. noemt zich voortdurend volks man, doch hij is dat uict. Hij behoort bij rechts en is dus voor inkomende rechten ook op allerlei verbruiksartikelen, waardoor de lasten voor het grootste deel gedragen worden door hen, die de minste draagkracht bezitten. Wat het geld betreft voor de bijzondere scholen, de vrijzinnigen willen dit ook wel geven, doch verlangen dat er goede waarborgen worden gegeven dat ook werkelijk goed onderwijs zal worden gege ven, iets wat van het hoogste belang is voor het volk. De heer S. haalt verschillende dingen aan welke in 't Dagblad van hem worden ver meld, doch daarin is steeds alleen sprake van hem als politiek persoon. Spr. voegt daaraan toe, dat die voorgelezen bloemlezing nog verre van volledig was, terwijl boven dien de Anti-Rev. Gelderlander hem een Judas noemt, In 1905 bestreed de heerS. den minister Kuyper, thans staat hij zooals hjj zelf zegt naast de coalitie en heeft hij zich verbonden do voorstellen van rechts te steu nen en die van links te bestrijden. Wat het kiesrecht aangaat, als gij de Meester steunt, weet ge dat ge iemand steunt, die wil werken voor algemeen kiesrecht, ter wijl rechts aanstuurt op huismanskiesrecht waardoor alleen gehuwden en enkele daar mee gelijkgestelden, b. v. geestelijken, mogen kiezen en ongehuwden niet; een breede schare van het volk zal dus van het kiesrecht verstoken zijn. Spr. noemt het geen volksman die voor zulk een wet kan zijn. Dat de vrijzinnigen eerst dr. Bos en later mr. de Meester stelden, is zoo ver schrikkelijk niet, ze zijn immers vooruitge gaan door die verandering. De heer S. zegt nu wel, dat er geen staatspensioen komt in wie weet hoeveel jaar wel niet, maar hoe spoedig het kan bewijst Engeland, waar zoo'n wet binnen 3 maanden klaar was. Wat de bewering van den heer S. betreft dat de vrijzinnigen geen beginselprogram hebben, dit wordt steeds door hem aange haald, omdat hjj o zoo graag wilde dat de vrijzinnigen oneenig werden. Aangezien het half uur om is, moest Spr. eindigen, hij deed dit met er op te wijzen dat als men den heer S. kiest men iemand kiest der rechterzijde en met een opwekking zijn stem uit le brengen op den candidaat dei- vrijzinnigen, mr. de Meester De heer Staalman antwoordt, dat de debater zich niet heeft gehouden aan de bepaling dat over niets anders mocht worden gedebateerd dan over hetgeen door hem was besproken dien avond en niet de houding van den heer v. d. Bergh had verdedigd. Wat de bekendmaking dezer verg. betreft, het bestuur moest rekening houden met den tijd waarop zalen disponibel waren. Spr. meent dat de kiezers wel weten dat hij niet bang is voor debat met wien ook, dus ook niet met Thomassen of de nieuwe ster aan den politieken hemel te Helder, Biersteker, waarvan laatstgenoemde zijn kracht zoekt in het onlangs uitgekomen boekje „Politieke Christenen." Dat de openbare school giftig zaad strooit houdt spreker vol omdat God uit die school geweerd wordt. Volgens spreker heeft niemand het recht God te weren uit school of staatkunde. Wat de invoerrechten aan gaat, hij is voor invoerrechten zooals duidelijk in het beginselprogram staat, op artikelen van weelde. Ik heb mij verklaard voor de beginselen van rechts en tegen die van links, maar acht mij niet yerplicht steeds te stemmen met rechts ook al strijd dat met ons begin selprogram, en in tegenstelling met de be wering van den debater verklaar ik, dat I één stem wel degelijk van belang kan zijn, getuige o.a. de verbetering „wetopdeper- soneele belasting en leerplichtwet" (de heer Visser vraagt nog om hem na afloop nog enkele oogeublikken toe te staan voor re pliek,) waarop de heer S. antwoordt „straks mogelijk nog even Wat de waarborgen van goed onderwijs aangaat, het bijzonder onderwijs wil vrij zijn en het is in het belaDg van dat onder wijs zelf om te zorgen dat het zoo goed mogelijk zij. Wat de qualificatie „Judas" betreft door de Gelderlander, het bewijs er van gaf de debater niet. Spr. had geld gevraagd niet om dr. Kuyper te bestrijden, maar om op le komen tegen het onrecht de Chr. demo craten aangedaan. Hij is niet uit de anti- revol. partij gejaagd doch er uitgeloopeD. De debater merkt op: Ik bedoelde dat men u uit de kamer heeft gegooid, waarbij de Chr. partijen hebben meegeholpen. In 1905 heeft het bestuur der Chr. Dem. partij bij de herstemming geadviseerd nu eens voor rechts dan weer voor links, naarmate de candidaten het dichtst bij de partij waren, overal werd het conservatisme bestreden. Over huismanskiesrecht zal spr. later wel eens uitvoerig spreken, wij willen zegt spr. het stemrecht geven aan het hoofd van 't gezin, dus ook aan weduwen, maar niet aan de gehuwde vrouw. Spr. is voor verplichte verzekeringen wenschtsalarissen van f 420 's jaars vrij te stellen, doch de hoogere inkomsten zwaar belasten. De heer Verstegen thans het woord ver krijgende geeft den wensch te kennen dat ook Thomassen evenals de Meester een debat van 1 uur en repliek voor een half uur zal worden gegeven, want deze werd niet uitgenoodigd, verder zou spreker het loyaler gevonden hebben, wanneer de ver gadering niet zoo geheim was gehouden. Wat de verkiezingsleugens betreft, deze vindt men zeker in niet mindere mate bij de partijen rechts als die van links. In 1901 was door rechts ook veel beloofd en hoewel die partijen toen een meerderheid hadden van 58 en wel een zeer volgzame meerderheid, werd toch niets gedaan, het conservatisme hield alles tegen. Wij hebben het recht den persoon van den afgevaar digde te critiseeren, wü hebben daar akte van genomen. Links kan niets, maar rechts kan evenmin wat uitvoeren. Rechts bestaat uit R. Katho lieken, Anti-revolutinairen en Chris. Histo- rischen, maar op het program der eerst- genoemden staat kiesrecht onderaan, bij de Anti-revolutonairen bovenaan, terwijl de Chris-Hist. er in 't geheel geen program op na houden en bovendien streng conser vatief zijn. De Chris.-Dem. behoort bij rechts en zit v«st aan het conservatieve blok. De Soc Democratie is de stuwkracht in de Kamer en zit op de wip, gaat n.l. nu eens met rechts dan weer met links mee naarmate de voorstellen zijn in het belang der arbeidende klasse. Wat het huismanskiesrecht aangaat daarin zit in de bepaling van hoofden "van gezinnen of daarmede gelijkgestelden weder een addertje onder het gras. Duymar van Twist heeft het onlangs nog te Zaandam zich laten ontvallen er wordt in de eerste plaats gerekend op versterking van eigen partij, zoodat de arbeiders in de lagere klasse zeker wel lang op hun recht zullen nioeten wachten. De heer S. maakt aanmerking op de verandering bij de Heldersche liberalen, maar heeft hij daar wel recht ophij die in 1905 rechts bestreed en thans samengaat met Anti-revolutionair en Katholiek, terwijl hij in 1898 in de „Bazuin" zoo heftig tegen de Roomsche Priesters te velde trok. Wat staatspensioen betreft liever geen pensioen dan een waarbij dat moet worden gehaald uit de zakken der arbeiders zelf. Spr. wekt ten slotte allen op hun stem uit te brengen op den candidaat der Soc. Dem. Thomassen. De heer Staalman repliceerende zegt met het oog op het vergevorderde uur kort te zullen zijn, ook deze debater was niet binnen de palen gebleven. Thomassen werd niet uitgenoodigd, omdat hij toch geen kans had. Het district was niet rood zelfs was men tegen rood. Spr. staat naast de coalitie en zegt eerst te zullen streven naar verbetering van het lot der invalieden en zieken cn daarna van dat der ouden. Als geloovig Protestant staat hij tegenover de leer der zaligheid van de Roomsche Kerk maar op staatkundig gebied staat hjj rechts en wenscht God erkent te zien zoowel in Kerk als Staat. Het was onderwijl al bijna 1 uur in den nacht geworden, waarom repliek aan den heer Visser niet meer werd verleend en de vergadering werd gesloten door den voorz. terwijl de heer Staalman er nog aan toe- voege, dat het hem aangenaam was dat hier op Texel zoo kalm en net was vergaderd. Indeeling; Militie, Bij de gisteren te Helder gedane indeeling van miliciens voor korteren oefeningstijd, werden van hier ingedeeld Maarten Koorn 4e Vesting Jan Plaatsman D. C. Bruin 'n Jb. Keijsar Adr. v. d. Vliet 10 Reg. Infanterie. W. Roeper werd ongeschikt verklaard. Voor de verkiezingen. 't Begint druk te worden. Traden alhier met het oog op de verkiezingen alreeds op de heeren Thomassen "en Biersteker en laatstelijk de heer Staal man, die een herhaald bezoek toezegde, hedenavond wordt eene spreekavond gehouden door de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, waarop wij ook de aandacht vestigen. Naar wij vernemen zal verder op den 2den Pinksterdag des namiddags half drie eene groote Verkiezingsmeeting worden gehouden in de open lucht. Als terrein woidt daarvoor beschikbaar ge steld een perceel land van den heer Aug. Keijser, achter de Weverstraat. Als spreker zal optreden de heer C. Thomassen, Candidaat voor de Tweeae Kamer. he Cocksdorp, 21 Mei. Begunstigd door fraai weder vierden de schoolkinderen Woensdagnamiddag een opgewekt feest ter eere van de geboorte van H. K. H. Princes Juliana. Na het houden van een optocht, waarbij oranjeliederen werden gezongen, begaf men zich naar een met vlaggen getooid terrein, waar, ten aanschouwe van eene menigte belangstellenden, wedstrijden werden uitgevoerd. Daarna ging het naar het schoolgebouw waar tot groote pret der kleiDen eene pantomime werd opgevoerd en waar ze werden onthaald op verschillende ver snaperingen, waarbij oranjemuisjes natuurlijk niet ontbraken. Ten slotte werd een tombola gehouden waarbij ieder kind een geschenk ontving.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1