INGEZONDEN STUKKEN. Indien ik geweten had GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 hamer gevonden op den Hoornderweg 1 tabaksdoos gevonden nabij den Burg; en 1 dames horloge, gevonden te den Burg. VERJARWG VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1908 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIE TIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken, zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel 28 Mei 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, H. OVER, Loco B. RUIBING, Secretaris. Den Hoorn, 28 Mei Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat op een boerenschuur alhier een lieuw op zijn eieren zit te broeden. Dat deze vogels het in den aard hebben om in de hoogte hun nest te bouwen bewijst wel meer omdat z(j ook op tuinwallen hun nest wel maken. Cccksdorp, 25 Mei. De oudste leerlingen der O. L. Scholen te de Cocksdorp, Zuid-Eierland en Ooster end, ongeveer 80 in getal, zullen ge zamenlijk een schoolreisje maken naar Alkmaar en Heilo. Vermoedelijk zal dit reisje 15 Juni plaats hebben. Oudeschild28 Mei. Bij verschillende gelegenheden blijkt het meer en meer, dat onze haven voor het toenemend verkeer te klein wordt. Dit was ook Woensdagmiddag en Don derdagmorgen j.l. het geval, toen behalve een deel der vischersvloot en ver schillende tjalken niet minder dan 9 booten, daarin eene geschikte plaats moesten vinden. Bij zulke gelegenheden is het voor den havenmeester geene gemakkelijke taak alles goed te regelen. Donderdagmorgen was het al vroeg vrij druk op de haven, 6 stoombooten en 4 tjalken moesten lammeren innemen voor de 2e groote Leidsche markt Alles ging zijn geregelden gang. Vele personen, die het plan hadden de Heldersche feesten te bezoeken, waren expresselijk wat vroeger gekomen, om getuige van de heerschende drukte te ziju. Ruim 7000 lammeren werden vervoerd. Gisteren was men niet minder dan 10 maal in de gelegenheid van Texel naar Helder en van Helder naar Texel te gaan. De T. E. S. O. had daarvoor behalve „de Dageraad" ook de „Baron Rengers" in dienst. Het aantal feest gangers was echter niet groot, zooiat het voorzeker wel niet aan de verwach ting heeft beantwoord. Des avonds had men alhier op den zeedijk een fraai gezicht op de verlichte schepen en kon men van tijd tot tijd de vuurpijlen hoog in de lucht uiteen zien spatten. Door schipper M. Sikkelee van T. X. werd heden een groot stuk van een steven van een schip in het garnalen- net van den bodem der zee opgehaald en alhier aan wal gebracht. Vlieland. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Sieben Jzn., legde met goed gevolg examen af voor de Akte Boekhouden (Ver. Mercnrius). Geen vereerders van de automobiel. Te Heumen (Geldhebben de raads leden bet besluit genomen een dikke laag steenpuin aan te breDgen. Op die wijze hopen zij de automobilisten den lust te doen vergaan om tochten door de Heumensche dreven te maken. Nieuwe vrucht. Niettegenstaande het gure lenteweer van de eerste helft van Mei waren reeds deze week de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grondtwee mandjes— te Zaltbommel ter markt. Kiesrechtkwestie. Zooals men zal weten, is de tegen woordige minister van justitie de meening toegedaan dat faillieten niet van het kiesrecht moeten uitgesloten worden, terwijl de meeste juristen dat niet in overeenstemming achten metde Kieswet. Voor eenigen tijd werd medegedeeld, dat door mr. V. H. Rutgers te Hilversum bezwaar was gemaakt tegen de plaatsing van een failliet op de kiezerslijst. Dat bezwaar was toen door mr. C. J. Heems kerk bestreden. De kantonrechter, in deze zaak uitspraak doende, stelde mr. Rutgers in 't gelijk en heeft schrapping van den gefailleerde als kiezer bevolen. Mr. C. J. Heemskerk zal nu van deze uitspraak in hooger beroep gaan, ten einde in deze zaak een beslissing uit te lokken. Op 't oogenblik, zegt de „Hilver- en Vechtbode", staat men dus hier voor het feit, dat bij gerechtelijk vonnis één failliet van de kiezerslijst moet worden afgevoerd, terwijl ettelijke andere daarop blijven staan. Niet onaardig. Bij het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan het Ulvenhoutsche bosch deed zich volgend geval voor Als een loopend vuurtje ging door Ulvenhout het praatje: „de Prins is in het bosch". De herbergier V. spoedde zich naar het bosch, wrong zich door het kreupel hout en was weldra ter plaatste van den herinneringseik. Teleurgesteld omdat hij niemand zag, sprak hij luid„P-td-me, dat is altijd als ik kom is de Prins weg." Met keek hij om en zag in een greppel een 4-tal heeren, het hooge gezelschap met den Prins, die zich bezighielden met het pellen ran een eitje en hartelijk lachten. Onze herbergier droop verlegen af! Een man van de zoet. Een brigadier te Waalwijk had „ook" maling aan de juristerij, die zegt dat een sociteit iets anders is dan een café. Drinkgelegenheid was voor dezen een- voudigen man drinkgelegenheid en zoo deed hij Zaterdagavond vlak na het politieuur (11 uur) met nog een mare chaussee een inval in de sociëteit De Gezelligheid. Burgemeester, wethouders, nctaris, ontvanger, die allen paisibel een kaartje zaten te leggen, trachtten den brigadier de ontbrekende juridische kennis bij te brengen. Het mocht niet baten. De man had maling, ook aan de autoriteiten en verbaliseerde, terwijl buiten een groote menigte in spanning het interes sante tooneel trachtte gade te slaan. Luchtvaart in Nederland. Naar de „N. Ct. verneemt, zijn thans definitief de data vastgesteld, waarop Delagrange zal komen vliegen. De lucht schipper zal na de reeds vroeger aan gekondigde proefneming te Leur op 13 Juni het eerst naar den Haag komen. Daar hoopt hij een reeks van vluchten te doen op 17, 18, 19 en 20 Juni a. s. boven het terrein aan de overzij van bet Ververschingskanaal, terwijl de opstijging zal plaats vinden van het veld der voet- balvereer.Ling H. B. S. Vervolgens zal Delagrange op 24, 25, 26 en 27 Juni vliegproeven te Amsterdam nemen op het voetbalveld van R. A. P. om daarna naar Brussel te vertrekken, waar vluchten zullen plaats hebben 1, 2, 3, en 4 Juli. Een drupske maakt vroolvjk. Zij hadden samen veel plezier, en dronken dat 't een aard had. De een was een „mijheer" terwijl de andere de kleeren van een dame droeg. Toen zij dan genoeg plezier hadden gemaakt binnenshuis, gingen zij de pret buiten voortzetten. Onder 't zingen van „Een reisje langs den Rijn," walsten zij door Utrechts straten, totdat manlief het in zijn hoofd kreeg om te zingen„Een reisje in den Rijn", en opeens sprongen de grappenmakers het water in. Natuur lijk direct veel publiek, om te kijken naar 't koddige waterballet. Maar weldra kwam ei een „Tuut", zoo noemt men in Utrecht een agent en fluks ging 't vroolijke stelletje 't nat uit, en er van door. Gevaarlijk goedje. Terwijl in den Haag een meisje bezig was haar handschoenen met benzine te wasschen, stak haar broertje in de nabijheid een sigaret aan, waardoor de benzine ontvlamde. Het meisje kreeg ernstige brandwonden. Een wedstrijd in de lucht. De twee Duitsche leger luchtschepen „Gross II" en „Parseval II" hebben Zaterdag een wedstrijd gehouden boven Berlijn. Bij Tegel stegen ze op en koersten naar eenige schoorsteenen, zes mijlen verder achter het paradeveld van Tempelhof. In vliegende vaart ging het over de Duitsche rijkshoofdstad, waar de racende luchtschepen natuurlijk veel bekijks hadden. Maar het eene kon het andere niet voorkomenbeide legden den afstand zoowel heen als terug in een kwartier af. Gevaarlijk voor de deelnemers, gevaarlijk ook voor de toe schouwers. BOONEN. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Xondag 30 Mei. Ie Pinksterdag. Maandag 31 Mei 2e Pinksterdag. HERVORMDE GEMEENTE. Algemeen bekendis bet nut eener bemesting met kalimeststoffen op pnardeboonen. Minder verspreid is daarentegen de wetenschap, dat ouk snij- en princesseboonen zeer gevoelig zijn voor een kali- gave. Daaromtrent deelt de Duitsche landbouw- leeraar ür. Eest, het volgende mee. Hij had een proefveld in twee perceelen ver deeld. Daarvan ontving veld A jarenlang be langrijke hoeveelheden stikstof, fosforzuur en kali, terwijl veld B ook stikstof en fosforzuur, doch geen kali ontving. Daardoor was perceel A rijk aan alle drie de meststoffen, doeh nerceel B miste het kali. De opbrengsten waren op A 3400 kg. boonen en 20G0 kg: stroo. h B 1900 n 1480 u n Perceel A met kali gaf dus per H.A. 1500 kg. boonen meer dan perceel B, waar de kalimest ontbrak. Dat was dus een voordeel van 44 alleen door kali verkregen. Uit analyse van plan ten, afkomstig van deze proefvelden, bleek, dat de boonen van alle voedingsstoffen het meeste kali gebruikten. Daarna volgde de stikstof en dan in veel geringer mate het fosforzuur. Bjj potproe- ven met geringe kaligave ging alles goed tot na het vruehtzetten. Toen vertoonden de bladeren gele vlekken. Dit wees op kaligebrek. Een weinig kali werd in opgelosten toestand bij de wortels der buonen in sommige der potten ge bracht. Bij den oogst vertoonden deze door het kali een vermeerdering in gewicht aan van ruim IS bij de vruchten en 12,5 hij het stroo. Een ander bemerkte, dat zijn boonen gebrek aan kali hadden, doordat de groei ophield cn de bla deren geel werden. Hij wilde zich overtuigen, dat deze achteruitgang der planten werkelijk aan den kaliarmoede van den bodem te wijten was. Daarom begoot hij sommige planten met een oplossing van kalizouten. De aldus behandelde planten kwamen weer spoedig op dreef en over troffen ten slotte de niet begoten planten verre. Natuurlijk werden de planten zelf niet, maar de bodem er om heen begoten. Al mag men nu niet veronderstellen dat in de practijk deze han delwijze altijd even practised uitvoerbaar is, een ding is zeker: Kalimest heeft een groote bctee- kems voor boonencultuur. Dus moet men in de eerste plaats voor kali zorgen, dan eerst voor fos forzuur en slechts een weinig stikstof, liefst in den vorm van Chilisalpeter, aanwenden. Slechts weinig: 1 k.g. per Are bij het zaaien. Want vergeet niet, dat de boonen stikstofverzamelaars zijn. Zelf kunnen zij zich stikstof uit den damp kring verschaffen, doch dan moeten zij een zekere mate van groei bereikt hebben. In de praktijk handelt men als volgt: Per Are snij-of princesse boonen geve men voor het zaaien of poten 4 k.g. Patentkali en 4 k.g. Superfosfaat benevens 1 k g. Chilisalpeter. De helft wordt diep, de rest opper vlakkig ondergebracht, om op die wijze de gc- heele bouwvoor van voedsel te voorzien. Aldus handelend zal zich geen stilstand in den groei vertoonen. ook geen gele of verschrompelde bla deren. Men heeft dan de meeste kans veel mooie, rechte boonen te oogsten, ir. plaats van verschrom pelde, nietige vruchten. B. Van 22 tot en met 28 Mei '09. ONDERTROUWD: Maarten Laan en Trijntje Wellinga. Johannes Winteren Cornelia Johanna Kooij. GETROU WD Willem Slagter Velsen) en Cornelia Breen, (de Cocksdorp). Cor nells Boot en Willemina Mautje (Waal). Cornelia Daalder (Oost) en Dirkje Boon (de Cocksdorp.) GEBOREN Klaas Martinus, z. v. Reijer Vermeulen en Diouwertje Jonker, (Oosterend.) Hendrikje, d. v. Arie de Kort en Antje Koning (Ooaterend). Dirk, z. v. Maarten Dalmeijer en Nsantje Mantje (den Burg.) OVERLEDEN - te Aalsmeer: PieterJans Hoving, oud 78 jaar, weduwnaar van Hendrikje Kikkert, (Ooaterend). LEVENLOOS AANGEGEVEN: een. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redaktie, Wilt ge het volgende in uw blad opnemen? Ik wilde op oen onjuistheid in het ver slag over de vergadering voor Vrouwenkies recht wijzen. In dat gedeelte nl. waarin Ge bet door mij gesprokene weergeeft, komt iets voor, dat ik noch gezegd, noch bedoeld heb te zeggen. Daardoor komt het ook, dat het eerste deel van den zin „Deze verklaart zich, enz." niet in overeenstem ming is met het tweede deel daarvan. In hot eerste deel schrijft Ge: „Deze verklaart zich voor algemeen kiesrecht voor mannon en vrouwen". Dit is juist „ik ben beslist voorstandster van algemeen vrouwen- en mannenkiesrecht en juist omdat de Vor- eeniging voor Vrouwenkiesrecht zich op dit punt niet duidelijk uitspreekt, jazelfserkent dat ze zich ook tevreden stelt met invoering van boperkt vrouwenkiesrecht, wat zou be. teekenen uitsluiting van de arbeidersvrou. wen en dus yersterking van de bourgeoisie- partijen, wil ik me bij die vereeniging niet aansluiten. In het tweede deel echter schrijft Ge „Zij wenscht in de eerste plaats algemeen kiesrecht voor mannen met desnoods beperkt, kiesrecht voor vrouwen". Dit nu is onjuist; ik heb gezegd: „Ik wil algemeen kiesrecht voor vrouwen in eens en desnoods, als 't niet gelijk kan, pas na algemeen mannen- kiesrecht. Met dank voor de plaatsing, G. KOPPER. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur ds. Kijne. Zendingscollecte. Waal. Voorm. 10 uur de hr. Karmelk Agent Ned, Zeudingsvereeniging. Collecte voor de Zending. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds, Boeke. 's Avonds half 8 ds. van Meurs van Oudkarspel. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Collecte voor de Zending. Oosterend. Voorm. 10 u. ds. van Grasstek Cocksdorp. Nam. half 3 ds. Boeke. Collecte voor de Zending GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Zendingscollecte. Koog. Vm. 10 uur de hr. C. van Karmelk Agent Ned. Zendingsvereeniging. Collecte voor de Zending. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur ds van Grasstek Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. A J. P. Boeke. van Noordwijkerhout. H. Doop. Collecte voor de Zending. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Mej. Deliana de Leeuw, wonende te Nieuw Lekkerland B G4, cn wier portret wij bierbij geven, schreef ons dezer dagen het volgende «Ik heb bet genoegen u te berichten dat de behandeling met de Pink Pillen zeer gunstig voor mij is geweest. Als ik denk dat die goede pillen mij zoo spoedig genezen nebben en dat ik gedurende drie jaren nutteloos geleden heb, betreur ik het bitter ze niet eerder te hebben genomen en zeg ik tot mijzelvc «Indien ik geweten had u Mej. D.'de Leeuw (Cl. de Raad, Rotterdam) Sedert driejaar toch leed ik veel aan erge hoofppijn en pijnen in de mnagen in de lenden. Ik badgeheel mijn eetlust verloren en kwijnde weg. Daar men veel over de Pink Pillen spreekt en er veel goeds van zegt en ik vele geneesmiddelen had beproefd die niets uitwerkten, heb ik die pillen ook willen gebruiken,en ik beb er geen berouw van gehad. Zij hebben mij volkomen genezen cn ik zend u mijn compliment en mijn dankbetuiging.» Indien ik geweten had... die woorden vinden wij in heel wat brieven van personen die gedurende jaren nutteloos geleden hebben en die eindelijk door de Pink Pillen genezen zijn. Opdnt iedereen de krachtdadige werking der Pink Pillen kenno, publiceeren wij de getuigenissen der genezen personen en opdat er niemand meer zal behoeven te zeggen «Indien ik geweten bad De Pink Pillen worden verkocht op de naribeveling van lien die zij genezen hebben. Zij z(jn onovertroffen tegon bloedarmocdo, bleekzucht, algomecno zwakte, maagpij nonschele 'oofdpijn, zenuwpijnen, verschietende pijnen, neurasthenie, zenuwuitputting. Prijs f 1,75 de doos, f tl,per G donzen. Verkrijgbaar bij Snabilió, Hoofd-depóthouder mor Nederland, 7 Orootc Markt te Rotterdam, rooi den Burg en.omstreken bij do firma T. BUIJS ;n verder bij verschillende apothekers on goede

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2