Binnenland. rer-visie-ligging opgave van Candidaten. TEXEL, 2 JUNI 1909. De Pinksterdagen. De Pinksterdagen hebben een haast ongekend genot verschaft aan zeker iedereen, die niet door ongesteldheid, droeve omstandigheden of om andere redenen zich tot tehuisblijven zag ge noodzaakt. 't Waren recht heerlijke dagen die laatste dagen van Bloeimaand, bij uitstek heerlijk weer en de natuur zoo mild als men zich maar kon wenschen. Wanneer de zonnestralen zich wat al te gevoelig deden gelden aan den wandelaar, dan werd een belommerd plekje opgezocht en vleide, men zich in het gras terneer, om zoo te gemeten. Op deze wijze althans werd door velen alhier van de Pinksterdagen geprofiteerd, niet alleen door eigen ingezetenen, doch ook door tal van bezoekers van elders, die in het boschje of bij de dennenbe planting of wel aan het Noordzeestrand verlustiging zochten. En er waren velen van elders gekomen om de Pinksterdagen op het eiland door te brengen, 't Bewijs werd weder geleverd dat ons eiland bij voortduring grootere aantrekkelijkheid verkrijgt voor dat publiek dat naar een ontspanningsplaats zoekt. De politiek, wij doelden er reeds in ons vorig nummer op, werd ons tijdens het Pinksterfeest niet gespaard't was de heer Thomassen, de candidaat der soc. dem. die de aandacht vroeg voor hetgeen hij meende te moeten mededeelen. Deed hij op de andere dorpen dit in eenig lokaal, aan den Burg geschiedde zulks bij een open lucht-meeting. Dit heeft zeker dit voordeel dat de spreker kan rekenen op een groot getal hoorders die gewoonlijk politieke redevoeringen niet bijwonen. De spreker kon dan ook tevreden zijn over het gehoor hetwelk hem ten deel viel. Hetgeen hij sprak was in hoofdzaak eene herhaling van het gesprokene op vorige lezingeneen wijzen op de tekortkomingen van ver- scnillende regeeringen en partijen en eene aanbeveling voor de soc. dem. partij. Een verslag van al het gesprokene mee- nen wij gevoegelijk achterwege te kunnen laten. De Pinksterdagen zijn voorbij, moge het gesmaakte gehot krachtig hebben gemaakt voor den verderen levensstrijd. De afieeling „Texel" van het Nederlandsch Onderw. Genootschap hieJd Zaterdag j. I. hare MeivergaderiDg in het Hotel „De Zwaan'. Aanwezig waren 10 leden, waaronder 1 dame. Do Voorz (de heer De Braai) opende de bijeenkomst met het gebrui kelijke welkomstwoord en herdacht het overlijden van onzen hooggeachten Dis- tricts-schoolopziener,- den h-er F. van Rijsens te Alkmaar. De heer F. Heeroma van De Koog, die voor de laatste maal als lid de ver gadering bijwoonde, werd daarna har telijk toegesproken. De notulen der vorige bijeenkomst 3 April werden door den Secretaris den heer Schaap gelezen en door de ver gadering onveranderd goedgekeurd Na de behandeling vau een 4 tal ingekomen stukken werd tot afgevaar digde naar de Alg. Yerg. te Delft benoemd de heer J. Bouwman van den Hoorn, en als plaatsvervanger de H. H. Toet, de Cocksdorp en Visser, Zuid-Eierland. De bespreking der verschillende schrijf cursussen we>"d gevoerd door de H. H. Groenewold en Kikkert, Oosterend. 10 verschillende cursussen waren ter bezichtiging gelegd. Als de beste werd genoemd die van den heer Van der Laan. Na de pauze leidde de heer De Braai in: „Het geschiedenis-ODderwijs op de Lagere school". Spr. deed dit op hoogst onderhoudende wijze en oogstte den dank in der vergadering. Eigenlijk debat was er niet, wel volgde eene aangename bespreking. Doordien Mej. Dros afwezig was, werd de bijdrage uitgesteld tot de volgende vergadering, welke werd bepaald op 18 Sept. in „De Kikkert," De heer Visser zal dan eene inleiding houden en Mej. Dros de letterkundige bijdrage. Met dank aan de aanwezigen sloot de Voorz. deze vergadering, die uitmuntte door gezelligheid. De derde markt. De markt op Dinsdag was weder goed bezet met jong wolvee. Er waren ruim 6500 lammeren aangevoerd. De handel was niet druk, de prijzen weinig af wijkend van die op den vorigen markt dag: volgens sommigen stationair, vol gens anderen nog wel iets minder. Gemiddeld zal de prijs ternauwernood acht gulden zijn geweest; veel ging er echter beneden dien prijs van de hand. De hoogste prijs welke wij hoorden ver melden was f 12,25. 't Is niet gewaagd te zeggen dat de opbrengst van het jonge vee niet aan de verwachting voldoet. Voor het Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen te Helder, te houden op 29 en 30 Augustus, hebben zich 21 gezelschappen aangemeld. Daaronder komt voor het Muziekkorps van Texel. Het onweder dat zich in den afgeloo- pen nacht over het eiland ontlastte, deed vermoeden dat eenig onheil niet zou achterwege blijven. Zoo moet het dan ook zijn geschied. In den polder Eierland werd, naar wij bij geruchte vernamen de hofstede „Oud-Duinoord" door het hemelvuur getroffen, waarvan brand het gevolg was. Bij dat eene onheil zal het vermoedelijk wel niet zijn gebleven, want het onweder was nogal hevig. Een flinke regenbui, welke zich daarbij ontlastte, kwam aan het land zeker zeer ten goede. Door onzen plaatsgenoot D. Plaats man, werd alhier een postduif opgevangen met het? merk Lancestre No. 4927, Den Hoorn, 31 Mei Zaterdagavond hield de heer C. Tho massen candidaat der S. D. A. P. in het district zijn aangekondigde politieke lezing. Daar reeds meer een verslag is gegeven van eene lezing door den heer Thomassen gehouden, kunnen we vol staan met de vermelding dat een vrij talrijk publiek was opgekomen. Vaneen eigenlijk debat waarvoor gelegenheid was was geen sprake. Wel werd door den heer .1. Bouman aan den spreker een drietal vragen gesteld, die echter door dezen duidelijk werden beantwoord. De heer S. Jonker meende den spr. op eene onjuistheid te moeten wijzen, waarop de spr. van antwoord diende. Met een woord van dank aan spreker en aan het publiek sloot de heer P. Lub van Zaandam, de bijeenkomst. Koog, 31 Mei. Heden morgen omstreeks 9 uur ging 'tgerucht door ons dorpje: „Een schip gestrand." Toen we ons gingen over tuigen, bleek 't te zijn het stoomjacht „Blancbette" van den heer Mesdag te Hilversum. De kapitein was-te kort de kust genaderd om den eigenaar en passagiers aan wal te zetten. De sleepbooten van Nieuwediep die om 1 uur ter straiidingsplaats verschenen behoefden geen hulp te verieenen daar de Ëlanchette om 12 uur door 't was sende water en met eigen kracht vlot gekomen was. Oudescliild1 Juni. Bij resolutie van Zijne Excellentie, den Minister van Financiën, is, in afwachting van oene formeele regeling besloten eene proef te nemen met algeheelen vrijdom van zoutaccijns voor het zout, benoodigd tot verzending van garnalen. Naar aanleiding daarvan hield de Texelsche Schippers- en Visschersbond, die zich in deze sterk heeft geinteres- seerd, Zaterdag j.l. in Café Dogger eene algemeene vergadering, waarin de H.H. Ambtenaren der belastingen aan de belanghebbende visschors alle mogelijke inlichtingen verschaften. Wie niet aan wezig waren konden zich later vervoegen bij den heer M. Kroon Jbz, secretaris van voornoemden bond, om nadere inlichtingen. -Deze vrijdom trad reeds 1 Juni 1909 in werking. Hedenavond arriveerden, getrokken door eene sleepboot, twee zolderschuiten in de haven. Deze waren gevuld met pretroleum, bestemd om in de tank te worden overgepompt. Gewoonlijk twee maal per jaar geschiedt deze vulling. Niettegenstaande de prijzen dei- lammeren, in vergelijking van voor gaande jaren, zeer laag zijn, veroorzaakt de verzending er van nogal veel beweging aan de haven. Twee veebooten ver voerden er heden niet minder dan 11 fi 1200. Gedurende de Pinksterdagen heerschte hier eene aangename drukte. De beide booten „de Dageraad" en „de Ada van Holland" brachten tal van passagiers aao. Het leeuwendeel echter wel de eerste boot. Vooral den 2den Pinksterdag bij het vertrek van den laatsten dienst zag deze zwart van de menschen. Door het prachtigste weder begunstigd, had Texel over het vreem delingenverkeer gedurende de afgeloopen Pinksterdagen voorwaar niet te klagen. Oosterend, 1 Juni. De heer C.Thomassen, die hier gisteren voor de kiezers optrad, had slechts een matig bezoek. Ruim 40 personen waren aanwezig. De heer Lub opende de vergadering en gaf het woord aan den spreker, die dezelfde begrippen ontvouwde, als op de andere plaatsen van het eiland. Wie beslist op algemeen kiesrecht en op ouderdomspensioen zonder premiebeta ling wil aansturen, die behoort op den candidaat der socialisten te stemmen.- Dat was de quintessöns. Voor het debat meldde zich niemand aao, waarom de Heer Lub reeds vóór 10 uur de ver gadering sloot met een krachtige aanbe veling voor den heer Thomassen. Heden vertrokken de ansjovis- visschers, die hier kwamen om Pink steren te vieren, weder naarde Zuiderzee. De kuilvisschers gingen er met tamelijk goeden moed op af, daar zij nogal be hoorlijke besommingen gemaakt hadden. Er zijn er, die f 100 per week kunnen houden. Degenen, die met staande netten visschen, waren, over de laatste twee weken vooral, slecht tevreden. Cocksdorp1 Juni. STEMMING ter verkiezing van EEN LID van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Vrijdag- den 11 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uien, de stem ming zal geschieden ter vervuiling van cone plaats in de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het Kiesdistrict Helder, waar toe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn FOKKENS, F. MEESTER DE, Th. H. STAALMAN, A. P. THOMASSEN, O. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 12S van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JA4.R." Texel, den 2 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, J. 8. DIJT, L. B. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de van den Burge meester van de hoofdplaats van het kies district Helder ODtvaDgen opgave, vermel dende de namen, voorletters en woon plaatsen der candidaten in alphabetische volgorde, gesteld bij de op 1 Juni 1909 gehouden verkiezing ter vervulling van één plaats in de Tweede Kamer der Staten Generaal ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier opgave is aangeplakt. Texel, den 2 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. Onder voorzitterschap van don heor Do Jongh van de Waal werd Zaterdag j. 1. in het lokaal van den heer Buys voor een talrijk gehoor eene politieke lezing gehou den door den hr Koster van 's-Gravenhage met het doel propaganda te maken voor do candidatuur De Meester* Spr. begon met te zeggen, dat do ver derfelijke antithese-strijd van 1905, thans weer door de partijen vaa rechts wordt aan gewakkerd. Daartegen, zeide spr. teekenen wij, vrijzinnigen, verzet aan. lie verdeeling van ons volk toch in geloowgen en ongeloo- vigen is onwaar en bovendien zal na de ver kiezingen de tweedracht verergerd worden, wat spr. aantoonde door te herinneren aan vereenigingen, welke niets met godsdienst hebben uit te staan en toch den naam dragen van christelijke vereenigingen, zooals eene christelijke geiten- en eene christelijke kip- penfokvereeniging. Met verschillende voorbeelden deed spr. uitkomen, dat do christelijke partijen, die heeteri te stoelen op donzolfden wortel des geloofs, bij verschillende programpunten blijken gaven van diepgaand verschil. (Do Zohdagswet, welke niet werd ingediend, de afschaffing der vaccinuedwang, welke niet word voorgesteld en bet verschil van govoo- len bij de besprekingen van den 10-urigen arbeidsdag onder het ministerie Heemskerk) Wanneer het er echter om te doen was oen linksch ministerie een beentje te lichten, was do rechterzijde liet roerend eens. (Het voor stel tot verhooging der bed r ij Is- en vermo gensbelasting mei 10°/,,, de reis van minister Kraus naar Chili, ter wille van Nederlands handelsbelangen, het sneade-ontwerp). Achtereen volgens behandelde spr. de I ics- wet, do ouderdomszorg, bet vrijhandelstolsel en de openbare school. Hij toonde aan, dat de kieswet Van Houten aanleiding geeft tot misbruik en onbillijkheid. Spr. is niet voor kiesrecht voor gezinshoofden en daarmee gclijkgestelden, omdat het de bedoeling der rechterzijde is niet-geëxamineerden die on gehuwd zijn, uit te sluiten, en houdt een pleidooi voor algemeen kiesrecht. Spr. zou bet wenschelijk vinden dat ouden van dagen een pensioen ontvingen van.den Staat, maar acht hetonmogelijk dat personen met een laag inkomen premie betalen om de kosten daarvan te dekken. De gelden daar voor noodig zijn te vinden uit verhoogingder successierechten en de meerdere opbrengst van eene belasting, die de bedrijfs- en vermo gensbelasting zou kunnen vervangen. Spr, noemde de verschillende voordeelen van bet vrijhandelstelsel en bestreed de heffing van invoerrechten op de volgende gronden: le omdat die belasting onrechtvaardig drukt; 2e de algemeene welvaart belemmert; 3e do energie der fabrikanten verzwakt. Een treflend voorbeeld van achteruitgang tengevolge van verhooging van invoer rechten is zeker de toestand van een der Staten yan Australië, waar het gebruik van vele artikelen afnam, maar de verkoop van aardappelen, uien, peper en sterken drank toenam. Maar al zou het verlaten van het vrijhan delstelsel ons aanvankelijk eenig voordeel brengen, een tarievenoorlog met onze groote naburen zou niet eindigen met een over winning onzerzijds. Ten slotte verdedigde de heer Koster de openbare school, erkende de billijkheid van het subsidiëeren van bijzondere scholen maar acht het in het belang van ons onderwijs, dat de staat ook daar toezicht uitoefent. Sterk keurde spr. at, dat door vele voorstanders der kerkelijke scholen het openbaar onderwijs zoo schandelijk wordt belasterd. Spr. eindigde met den kiezers den raad te geven hun stem uit te brengen op den heer De Meester. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Twee personen meldden zich echter aan tot het stellen van vragen. De heer "Visser vroeg of het waar was, dat de heer De Meester te Zuidhorn eene andere verklaring heeft afgelegd dan te Den Helder ten opzichte van pensioneering yan ouden van dagen, waarop de heer Koster ant woordde, dat de persoon, die den heer Visser had ingelicht, het met de waarheid niet nauw neemt. De heer De Meester heeft gezegd, dat hij niet is voor pensioen voor allen, maar wel voor hen, die het noodig hebben. De heer Toet vroeg hoe de houding van den heer De Meester zal zijn, wanneer een voorstel tot verplichte verzekering dooreen ministerie van de rechterzijde wordt aange boden. Hij hoopt, dat de heer De Meester, wanneer hij gekozen mocht worden, zijne sten) niet zal geven aan een ontwerp, waarbij personen met een laag inkomen worden ver plicht, premie te betalen. Het antwoord van den heer Koster is, dat ook de hr. De Meester er tegen is zulke personen tot het betalen van premie te dwingen. Hierna sluit de heer De Jongh meteen woord van dank aan den spreker en de hoorders de bijeenkomst," Vlieland. Vrijdagavond 28 Mei sprak in hotel Meyer alhier de heer A. P. Staalman. Tot inleiding diende een zeer lang betoog over de minder faire bestrijding, die spreker van den kant der vrijzinnigen in district Helder was ten deel gevallen. De mindc-r flinke houding van den heer Z. van den Bergh werd gekenschetst als onwaardig. Daarna werd op het vrijzinnig kabinet duchtig critiek geoefend en ook de gewezen minister van Marine, Stuart, onder handen genomen. Volgens spr. had het toenmalig christ. ministerie denminister een toer op het slappe koord doen uitvoeren en wel als volgt: De minister achtte ter uitvoering van zijn plannen de aanvrage van een pantserschip van 47s millioen noodig. Het Christel, ministerie wenschte er een van 6 millioen plus gelden voor aanbouw torpedobooten. Aldus geschiedde Minister Stuart slikte het duurdere vaar tuig en mocht toen aanblyven. Spreker behandelde vervolgens de ver kiezingsleuzen der vrijzinnigen, n.l. alge meen kiesrecht, staatspensioneering. Voor geen van beiden zou in de komende jaren een meerderheid zyn te vinden, wel voor verplichte ouderdoms- en invaliditeitsver zekering, waarvan spreker een voorstander was en die er met een rechts ministerie zeker zou komen. Voor eenige uitbreiding van kiesrecht was hij niet bang. Na hot eindigen zyner rode trad de heer Donia in debat. Beginnende met te verklaren dat ook hy de houding van den heer Z. van den Bergh ten sterkste afkeurde, meende hy o. m. het volgende te moeten opmerken. De lieer Staalman vond den minister Stuart zoozeer te laken, maar deze blaam moest veel meer het christelyk kabinet treffen, dat, inplaats van te bezuinigen de rnarinebegrooting nog opdreef! Wat staats pensioneering betrof, al zou die in de eerst volgende vier jaar nog geen wet worden, dit was op zichzelf nog geen reden er geen propaganda voor te rnaken teneinde later cot do verwezenlijking to kunnen komen.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2