N°. 2263. Zondag 6 Juni 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Bin nenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL: Dagelijks 4,45+; 6,40; 11, 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3, 6,— TREIN van HELDER 6,88+J 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. i Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. 'Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de- uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. KADASTER. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den Landmeter van het Kadaster de gewone jaarlijksche opnemingen voorde bijhouding van het Kadaster zullen ge schieden op 14 Juni a.s. en volgende dagen. Texel, den 4 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 5 JUNI 1909. De aanstaande Verkiezingen. Dinsdag 1 Juni was het de dag waarop de candidaatstelling moest plaats vinden voor de Kamerverkiezing en daarmede is het voorspel begonnen. Reeds eerder gaven wij aan hoe de vermoedelijke candidaatstelling in het district Helder zou wezen en wij hebben daarin niet misgetast, alleen in plaats van drie candidaten wijst de officieele candidatenlijst thans aan een 4-tal per sonen, waaruit de keuze zal moeten plaats hebben. Men zou boven de candidatenlijst haast wel kunnen schrijven „elk wat wils," want er is ruime keuze en van velerlei. Geen kiezer behoeft nu thuis te blijven omdat hij zijn gading niet zou kunnen vinden, en dit voorop stellende kan bij de a.s. verkiezing een groote deelneming worden verwacht. Dat is ook zeker de bedoeling van de kieswet, hetwelk de kiezers aldus hebben op te vattenniet slechts kiesrecht, doch ook kiesplicht. Wordt nu in dien geest gehandeld, dan mag worden verwacht eene uitspraak van allen (voor zoover ze kiezers zijn) hoedanig men de regeering wenscht te zien samengesteld. Zoo toch is immers de bedoeling van de wet. Daarom niemand verzuime zijn plicht. Is dan nu het voorspel begonnen, voor dat de uitvoering daar is, zal nog wel menig hartig woordje worden gesproken öf door de candidaten zelve, öf door hen die zich voor dezen intresseeren. Eene advertentie in dit nummer voor komend, kondigt althans nog een tweetal lezingen aan, hedenavond te Oudeschild door den heer M. Wijt, in het belang van de candidatuur van den heer de Meester en op Dinsdagavond a.s. door deze heer zelve in het Hotel Texel alhier. Of ook door of in bet belang der andere candidaten nog lezingen zijn te verwachten is ons, tijdens wij dit schrijven, niet bekend, doch 't is wel te verwachten dat ook van die zijde pogin gen zullen worden gedaan, de kiezers te overtuigen van hoeveel belang het is hunne keuze te doen. In 't kort gezegd, zou men het kunnen noemen een jacht op stemmen, niet zoozeer voor den persoon in kwestie, dan wel voor de partij welke wordt voorgestaan. Te verwachten is dat het een geduchte wedloop zal worden. Verg. R. K. Kiesvereeniging:. Zaterdagavond werd in Hotel "de Zwaan" eeDe algemeene vergadering gehouden door de R. K. Kiesvereeniging alhier. Aangezien wij geene gegevens hadden om daarvan in ons vorig nummer een juist verslag te schrijven, nemen wij over het volgende, daaromtrent voor komende in de „N. T. C." „Aan de orde werd gesteldcandidaat stelling van een lid voor de Tweede Kamer. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de Centrale Kiesvereeniging te Helder ter bespreking van candidaatstelling eene vergadering heeft gehouden, welke door de heeren P. Smit en H. Hin leden van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging alhier, werd bijgewoond, Spr. verzocht den heer Smit daarvan rapport uit te brengen. De heer Smit rapporteerde, dat door den bond van R. K. Kiesvereenigingen in Neder land was aanbevolen: indien geen Katholiek candidaat werd gesteld, den candidaat der rechtsche party hier den heer A. P. Staalman te steunen. Alvorens daarop in te gaan, besloot men 3 afgevaardigden naar den heer Staalman te zenden, om te onderzoeken of Z.Ed. bereid was, een schriftelijke verklaring te geven, dat hjj zich geen candidaat zou laten stellen, in andere districten, tegen een candidaat van rechts. De heer St. was bereid eene verklaring te geven dat hjj zich daaraan zal houden, mits hem een bewjjs werd verstrekt dat men zijn candidatuur zou steunen. Besloten werd een bewijs af te geven, dat de Centr. Bond met alle geoorloofde middelen de candidatuur van den heer St. zal steunen. De heer Smit ontving den dank des Voorzitters voor zijn rapport. Na eenige besprekingen werd besloten zich bij de Centrale Kiesvereeniging aan te sluiten. Door den Voorzitter werd hierna ter sprake gebracht de a. s. verkiezing voor den Gemeenteraad, volgens den rooster moeten aftreden de heeren Dijt, Dros en Keesom, terwijl bij gerucht wordt vernomen dat de heer Dikkers heeft bedankt. Ter bespreking van dit punt zal, op een nader te bepalen datum, eene algemeene vergadering worden uitgeschreven." Den Hoorn3 Juui Dinsdagnacht zijn twee schapen van den heer D. Bruin Hz. niet ver van ons dorp, in de weide door het hemelvuur gedqod. Zondag 13 Juni, 's namiddags 2 uur hoopt de heer Bussemaker, beroepen predikant der Doopsgezinde Gemeente alhier, zijn intrede te doen, na des voormiddags bij de Gemeente te zijn ingeleid door Ds Van Drooge te Deventer. Vlieland. Tot Vader en Moeder aan het Diaconie Weeshuis alhier zijn benoemd de heer M. Haagsma en Echtg. te Minnertsga. De heer P. Cannegieter, candidaat tot den H. Dienst te Oenkerk, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Zal in vele districten voor de Kamerverkiezing nog al een geduchte strijd zijn te wachten, in enkele dis tricten werden alreeds candidaten bij enkele candidaatstelling binnengeloodst, en wel in de volgende districten Breuk el enJ. H. de Waal Malefijt. A.-R., aftr. Grave Mr. D. A. P. N. Kooien, R.K. aftr. Helmond: Mr. E. R. H. Regout R.K. aftr. 's Gravenhage Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Tsselt, R.K. aftr. RhedenJhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, R.K. aftr. Roermond Mr. F. J. Bolsius, R.K. aftr. SittardJ. H. J. Beckers R.K. aftr. VeghelB. R. F. van Vlijmen R.K. aftr. Waalwijk Mr. J. A. Loeff, R.K. aftr. Weert: Jhr. mr. V. E. L. de Stuers R.K. aftr. Zevenbergen A. C. A. van Vuuren, R.K. aftr. Een aardig buitenkansje. Een 28-tal werklieden van de fabriek der firma Hendrik Jonker op het Bickers- eiland hadden samen een halt lot in de Staatsloterij. Op dat lot viel de f 100.000 hetgeen per hoofd f 1500 beteekent. 't Is meegenomen Veenbrand. Te Zwartemeer (gemeente Emmen) heeft een groote veenbrand gewoed, ontstaan door het branden van veen voor boekweitverbouw. Groote massa's turf zijn mede een prooi der vlammen geworden, o.a. van de Griendsveen-Maatschappij voor onge veer f 60.000 en van de firma Van de Vecht Berends, te Dedemsvaart, voor f 12000, welke laatste niet verzekerd was. Getroefde bakvischjes. Een twaalftal jonge dames, leerlingen eener H. B. S., maakten Zaterdag ge zamenlijk een fietstocht, zoo schrijft men aan de „Tel." Zij werden door een geweldige regenbui overvallen en wilden gaarne schuilen. Bij een der woningen werd aangescheld en gevraagd om een schuilplaats. De dame, die voorkwam, weigerde. Wie haalt nu op Zaterdagmorgen met plezier een dozijn natte menschen met natte fietsen in huis De jonge dames, boos, begonnen nu te zingen „In naam van Oranje, doe open de poort," en ziet, nauwelijks was het lied uit, of de deur ging open en dezelfde dame stopt de naastbijstaande H. B. Scholier een cent in de hand, met de woorden„Voor jullie zingen Zes politieagenten en een kinderjurkje! Een ernstige twist heeft de 3e Witten- burgerdwarsstraat te Amsterdam in be roering gebracht. Aanleiding was een kleinigheidje twee buren kregen ruzie overeen kinder jurkje, maar 't standje kreeg zulke afmetingen, dat 6 politieagenten noodig waren om de orde te herstellen, echter niet vóór dat er bloed gevallen was. Een der vechtenden sloeg zijn tegenpartij met 'n flesch zoo heftig op het hoofd, dat de man zwaar bloedend ineen zakte. Een geneesheer werd ijlings te hulp geroepen en deze gelastte onmiddellijke overbrenging naar het gasthuis, hetgeen per rij wiel brancard geschiedde. Zeldzaam jubilé. Een zeldzaam huwelijksfeest vierde Dinsdag te Enschedé het echtpaar H. R. Woedens—Lota. Onder vele blijken van belangstelling mochten de krasse oudjes, resp. 92 en 88 jaar oud, hun 65-jarige echtvereeniging herdenken. Een mislukte roman. „Daar waren twee aardige menschen, die hadden elkander zoo lief". Maar de ouders van „den liefhebbenden jongeman" wilden van deze liefhebberij niets weten, derhalve konden zij niet trouwen. En toen zijn zij gegaan, arm in arm, naar een stil, een heel stil plekje, en toen hebben zij zich de hoofden moe gepeinsd, om een middel te vinden, om toch te trouwen. En toen zijn zij moe van 't denken, in slaap gevallen, en hebben gedroomd. Zij waren in de middeleeuwen; hij was een ridder, zij een jonkvrouw. En de ridder schaakte de jonkvrouw, en vluchtte met haar over zee Hé, liefste word wakker, 'k heb een middeltje gevonden. En zij gingen weer weg niet naar Amsterdam waar zij woonden, doch naar IJmuiden, om met een sleepboot naar Engeland over te steken. En nog steeds zagen zij in hun ver beelding den ridder, die de jonkvrouw schaakte. Edoch dat zag de nuchtere kapitein der sleepboot niethij zag alleen dat het met de twee niet „richtig" was. Derhalve waarschuwde hij de politie, die ras ter plaatse was, en de twee per auto naar Amsterdam terugbracht. Ineens was het sprookje van den ridder uit. Of neen, nog niet. Zij zagen alleen nog, hoe de ridder hard wegreed en de jonkvrouwe in den steek liet. Geen speelgoed. Te Abbenes (Haarlemmermeer) hielden twee zoons van Verver zich onledig met een geweer, niet wetende dat het geladen was, waardoor zij ook niet de noodige voorzichtigheid betrachtten. Op een gegeven oogenblik ging het geweer af en een dertienjarig zusje, dat juist voor hen liep, kreeg het volle schot in de linkerhand. Twee vingers waren totaal afgeschoten en een derde versplin terd. Het kiDd is onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Treurig. Onder Deurne zijn tijdeDS een wind hoos twee wielrijders, die elkander door het opwaaiende zand niet hadden opge merkt, zoo hevig tegen elkander aange reden, dat een van hen zoodanig werd gewond, dat hij naar het Liefdehuis moest worden overgebrachtDaar is hij zonder bij kennis gekomen te zijn, aan de gevolgen van hersenschudding over leden. De ongelukkige was de kostwinner zijner 80-jarige moeder. Op een fuifje geweest. In het ziekenhuis te Groningen is opgenomen de arbeider B. uit Bunne, die op de bruiloft van zijn vrouws zuster door een zijner zwagers zoo toe getakeld is, dat bloeduitstorting in de hersenen heeft plaats gehad en de eene arm geheel verlamd is. Onaangename vergissing. Men vertelt aan het „Hbld." het volgende als inderdaad gebeurd. Een zeker dorpspredikant moest onlangs een paar nieuw kerk-autoriteiten installeeren en hij deed dit met een plechtige toe spraak. De beide heeren waren niet weinig gesticht, toen domiué de gemeente verzocht hen een psalm toe te zingen. Maar hun stichting ging in andere ge voelens over, toen de gemeente hen toezong Ooien ziet m6n aan hun hoofd, Maar zij liooren er niet mee Zij, van ademtocht beroofd, Zijn nog minder dan het vee. Die tot hen om hulp genaakt, Worde hun gelijk gemaakt- De dominé had bedoeld van psalm 135 het eerste vers te doen zingen, maar hij had het tiende vers opgegeven. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Ct-s. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1