Dankbetuiging. S Vrijzinnige Kiesvereniging „Texel". L. H. F. BREEDVELT Marktberichten. Aclvertentiën ADYERTENTIËN. POLITIEKE LEZING Spreker de heer NL WIJT de heer DE MEESTER, Aan de verzwakten, aan de uitgeputten. Predikbeurten GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 schoentje, gev. in de Weverstraat, 1 sleutel, gevonden te den Burg, 1 cein tuurgevonden in de Weverstraat, 1 duim stok, gevonden op den Schiiderweg, 1 ijzeren beslag van een as van een wagenwiel, gevonden op den Koogerwog. Burg. Dinsdag, den 1 Juni j.l. was het 25 jaren geleden, dat de heer C. A. de Braai, de betrekking van Hoofd der school alhier aanvaardde. Bij Kon. besl. is benoemd tot Heem raad van den polder Eierland op Texel de heer B. Dros Pz. Oudeschild, 4 Juni. Gistermorgen had men alhier den aanvoer van lammeren voor de 3de Leidsche markt. Alles ging zeer geregeld. Met 6 booten en 1 tjalk werden ongeveer 6000 lammeren vervoerd. Met de garnalenvisscherij begint het langzamerhand op 't einde te loopen. Vele visschers, wier schuiten, daartoe maar eenigszins geschikt zijn, maken zich gereed voor de kustvisscherij. Enkele andere zetten hun bedrijf nog voort, omdat er voor hen nu nog niets anders is te verdienen. Over 't algemeen was er in dit seizoen over de vangst niet te klagen. De prijzen lieten echter wel wat te wenschen over. Koeientrouw. EeD belangwekkend voorbeeld van trouw en gehechtheid leverde een koe, die de veehandelaar A. Visser te Hazer- woude van den veehouder Berbes in de Bent had gekocht. 's Avonds haalde Visser het beest thuis, maar den volgenden morgen was het verdwenen. Gedurende den nacht was de koe naar haar vorige weide, die een half uur vandaar verwijderd ligt, teruggekeerd. Set trouwe dier had zich niet ontzien, door het water te gaan, om haar oude vriendinnen weder te ontmoeten Visser haalde haar natuurlijk weer terug en wel met moeite, maar den volgenden nacht maakte de viervoeter denzelfden tocht nog eens. Eindelijk heeft Visser maatregelen ge nomen, om die nachtelijke excursies te voorkomen. Natuurkracht. Midden in den nacht van Dinsdag op Woensdag loeide eensklaps de wind met snerpend geluid boven zee bij Zandvoort. Een pikzwarte wolk en daarnaast een krijtwitte wolk naderden snel uit het Noorden, het hoofd in het donker omhoog, den voet in 't water. Het zoeklicht van IJmuidens toren scheen de witte wolk met bliksem te vullen. Het witte gloeide. Eensklaps togen de twee lucht- en zeereuzen naar het strand, vloeiden ineen al worstelend en 50 strandstoelen vlogen als vlieg machines, zwaarder dan lucht, omhoog. Eenige vielen in zee, en zijn op weg naar Engeland, andere verdwenen langs het strand. Een groot verlies voor den verhuurder der stoelen. De strandpolitie had de wolken zien naderen en was dadelijk den eigenaar gaan waarschuwen, maar de hoos was hen te vlug. Een paar badkoetsjes werden tegen het strand geworpen en beschadigd. En toen was er van de hoos niets meer te zien. Maar de zee was onstuimig ge worden en een grauwe ochtend volgde op de weergalooze drie zomerdagen die de Pinksteren van 1909 onvergetelijk maakten. (Hbld.) Bij gebreke aan werk? Een duel Het „N. v. d. D" deelt mede, dat in Den Haag een gerucht loopt, dat tusschen een kolonel der huzaren en een oud-overste van dat wapen is ge duelleerd. Een der combattanten moet dooreen sabelhouw zijn gewond. Maaien met de machine of met de seis. Tal van boeren in Friesland, die ge regeld hun hooilanden in de laatste jaren met de machine maaiden, gaan nu weer maaiers in dienst nemen om met de zeis het gras af te snijden. De ondervinding heeft geleerd, dat door steeds met de machine te maaien't land daardoor lijdt. De machine trekt - vooral als de messen niet flink scherp meer zijn te veel gras uit den grond. Bovendien snijden zij het gras niet zoo kort af als met de zeis geschiedt. Om de drio jaar weer met de zeis maaien, dat is in het belang van de hooilanden, zoo luidt het oordeel der boeren. Getrouwd tegen wil en dank. Voor een alderman (ongeveer onze wethouder) van New-Yersey verschenen een jongmensch en een jonge dame. De jonge dame vroeg om een of andei biljet. Daar beiden zeer gebrekkig Engelsch spraken begreep de alderman hen verkeerd en verbond ze volgens alle vormen in den echt! Toen hij daarna betaling van kosten verlangde, ontdekten de jongelui eerst wat er met hen gebeurd was. De bruid protesteerde heftig, maar vruchteloos. De alderman verklaarde dat ze getrouwd waren en dat er niets aan te doen was. Het jonggetrouwde paar heeft zich tot een hoogere instantie gewend om tot echtscheiding te geraken. Aanbevelenswaardig pension. De Berlijnsche correspondent van het „Hdbl." vertelt Het echtpaar Ziekow beheerde een groot restaurant aan de Iïavel, bij Hel- ligensee, 66n der heerlijkste plekjes buiten Berlijn, waar zomers duizenden heentrekken om te genieten van lucht, water en bosch Het echtpaar is nu veroordeeld. Zij tot 500 mark boete en 3 maanden gevangenis, hij tot 500 mark en één maand gevangenis. Omdatvoor al het eten en drinken vuil Havelwater gebruikt werd, dat in emmers uit de rivier geschept werd. Groote stukken doode planten, kikker- broed wipte men met de hand er uit. De emmers worden ook gebruikt om de dweil in uit te spoelen waarmee de grond en een zekere nuttige gelegenheid gedaan was. De soepketel was tevens vuile waschketel. In de mand, waarin brood en koek bewaard werd, had eene kat eens moederweelde gesmaakt. Later huisden er muizen. En om de muizen te verjagen een hond, In de melk die a 15 cent verkocht werd dreven doode muizen, zoodat do meiden weigerden die melk te drinken. Waarop mevrouw Ziekow zei„Voor de Berlijners is ze nog goed genoeg." Deze de voorzitter van de rechtbank vond deze qualificatie „zwijnerij" had reeds twee jaren geduurd Voor zulke sluipmoordenaars lijkt me de straf zeer licht. In Zioitserland winter. Het weer in Zwitserland is, na eenige warme dagen, plotseling omgekeerd en in de hoogere streken is het weer winter geworden. Het bovengedeelte van den St. Gotbard is door een geweldige sneeuw massa bedekt. Nabij het Gothardpas- hospitaal ligt de sneeuw 19 c.M. hoog, terwijl Dinsdag der vorige week de pas geheel sneeuwvrij was. De spoorweg op de Schynigeplatte bij Interlaken is ge stremd door een bergstorting, welke door den voortdurenden neerslag is veroor zaakt. Het verkeer op de spoorlijn Lauterbrunnen Muerren en op de Pila- tusbaan is door sneeuwval gestaakt moeten worden. Past op, tuinbouwers! Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 29 Mei tot en met 4 Juni '09. ONDERTROUWD: Geene: GETROUWD: Johannes Sijbrand Koning (Oosterend) en Maria Eelman (Harke- buurt) Klaas Cornelis Eelman (Harke- buurt en Aafje Hemke (Heer-Hugo- waard) Aris Trap en Cornelia Mossel (Oosterend) Jan van Hartevelt en Jaco- mina van der Vliet (P.H.Polder) OVERLEDENElisabeth Bakker, oud 81 jaar, oDgeb. (Oosterend) Cornelisje Eelman, oud 73 jaar geh. m. Klaas Eelman (Oosterend.) GEBOREN Neeltje Martha, d.v. Hendrik Boon en Jannetje Eelman (Molenbuurt) Lodeuijk, z.v. Cornelis Gielis en Antje Kalis (den Burg) Theodora Cornelia d.v. Jan van Heerwaarden en Betje Hopman (Operen) Trijntje Maria, d.v. Leendert Eelman en Alida Petronella Bakker (den Burg) Aaltje Egbei'dina d.v. Mina Westenberg (den Ham) Gerrit z.v. Simon Gielis en Trijntje Hin (den Hoorn.) Zondag 6 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. (Kerkcollecte) Koog. Nam, half 3 ds. Kijne. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nam. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Schagen, 3 Juni. Aan cvoerd: 30 Kaltkoeien f 120,— a f 245—; 60 Vette Koeien 1 160 a 1335; 50 Geldekoeien f 110 a 1 190 50 Nuchtere Kalveren f 7 a 1 20 370 Overhouders f 10,— a 26,00 1410 Lammeren f 6.00 a f 12.00 50 Vette Varkens 47 a 51 cent per Kg. UO Magere VarkeDS f a f 100 Biggen f' 8a f 14,00; Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G-. Kipeieren 1 3,25 a I 3,75 per 1001 V. P. N. EIEREN VEILING. 4 Juni 1909 f 3,15 tot 1 5,80 p. 100 stuks Leiden, 4 Juni. Ter markt werden heden aangevoerd 41 Stieren f86,— a 1317,—; 202 Kalf- en Melkkoeien f 160 a 1 290; 110 Varekoeien 1 82 a f 194; 227 Vette Osson en Koeien 1192af 315 91 Kalveren (vette) 1 58a 1 112 105 Kalveren (magere) 15af 12 624 Schapen (weide) f 19 a t 27; 914 Schapen (vette) 1 21,— a t 29. 7323 Lammeren f 7.d f 13.00, 287 Magere Varkens f 18-- a f 46, 354 Biggen f 7,00 f 13,00; CORRESPONDENTIE. N. te S. Artikelendoelende invloed op de verkiezing uit te oefenenworden niet in de rubriek ingezonden stukken opgenomen. Daarvoor is de rubriek Adv. aangewezen. Ui tg. Rijkspostspaarbank. Aan bet postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Mei 1909 Ingelegd f 11338,73° Terugbetaald 8939,326 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, hoekje draagt bet nummer 3328. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Getrouwd J. VOS E. DE BESTE die, ook namens wederzijdsche betrek kingen, dank betuigen voor de vele ont vangen blijken van belangstelling. Goes, 3 Juni 1909. Heden overleed onze geliefde Echt- genoote, Moeder en Grootmoeder, AAGJE DRIJVER, Echtgenoote van L. Vonk, in den ouderdom van 81 jaar en 7 maanden. Namens de Familie, L. VONK. Oosterend, Texel, 4 Juni 1909. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij ons zilver huwelijksfeest ondervonden betuigen wij onzen oprechten dank. K. v. d. KLOOT G. v. d. KLOOTThomassen. Cocksdorp, 4 Juni 1909. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigen bun welge- meenden dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij hun 40-jarig huwelijksfeest. K. J. BAARSE P. BAARSE—Boon. Oosteinde, Aalsmeer. Oor-, Neus- en Keelarts. HOOFDGRACHT 75, HELDER is 4, 5 en 6 JUNI niet te consulteeren. De ondergeteekende J. PIS0, 5 Hotelhouder te Sneek, verklaart j hiermede ontvangen te hebben van de N.V. DE TIJDGEEST, de somma van VIER DUIZEND TWEE HONDERD en VIJFTIG GULDEN, zijnde het bedrag van den gewonnen prijs op Tijdgeest- lot No- 15219, uitgekomen met Honderdduizend Gulden en wel i negen uren na de trekking. I Leeuwarden, 1 Juni 1909. J. PISO. te OUDESCHILD in het lokaal van den beer D. VOS op Zaterdag 5 Juni a.s. '8 avonds 8 uur. van Helder, en to DEN BURG in het Hotel „TEXEL" op Dinsdag 8 Juni a.s., 's avonds 8 uur! Spreker: Candidaat der Centr. Vrijz. Kiosv. in het District Helder. ENTREE: DEBAT VRIJ. Oudeschild vrij. te den Burg 10 ct. voor niet-ledon v.d. Kiesvoreeniging. Namens 't Bestuur, DE JONGH, lo Secr. Het is weder op uw zak gemuDt! Langzaam, maar zeker vindt het gebruik van kunstmest meer ingang bij den tuinbouw. En dat is geen wonder Telkens en telkens weer kan men de prachtige uitkomsten vei nemen, ver kregen op proefveldjes van allerlei groenten en vruchten. Ook de tuinbouwer dient te weten, dat. iedere plant drie voedende stoffen noodig beeft; stikstof, kali en fosforzuur. In stalmest zijn alle drie aanwezig, dat is dus een volledige mestsoort. Het is echter de vraag, of zc in goede verhouding aanwezig zijn. Want de planten ge bruiken meer stikstof en meer kali dan fosforzuur. Natuurlijk moet men rekening houden met de bestanddeelen van den bodem. Bevat die veel kali wat men op kleigronden nogal eens aantreft, dan kan men met minder kali in den mest vol staan. Een stikstofrijkc bodem behoeft minder stikstof. Voor den ecnen grond is de eene mest soort geschikt, b. v. koemest, voor den ander b.v. varkensmest. In kunstmest kan men de voedende stoffen geven in de verhouding, waarin men die wensebt. Want men koopt de soorten afzonderlijk b. v. Patentkali bevat slechts kali, Cbiliaalpeter alleen stikstof en Superfosfaat alleen fosforzuur. Een voorbeeld make dit duidelijk. Ik heb een tuin, bestaande uit een mengsel van klei en zand. Hoor vroegere bemesting bevat lie grond nog al wat stikstof, docb bij is kali-arm. Ik geef nu per Are 3 Kü. Chili, 4 KG. Patentkali en 8 KG. Superfoslaat. Was hij armer aan stikstof, dan zou ik 4 of 5 KG. Chili geven. Bevatte hij meer kali, dan gaf ik slechts 2 of 3 KG. Patentkali. Wie nu met het gebruik van kunstmest in zijn tuin begint, en weet, wat en hoeveel hij hebben moet, wendt zich tot een handelaar, die hem de stoffen iets hooger in prijs rekent dan per 100 KG. en hem de baaltjes in rekening brengt. Docb wie niet weet, wat hij hebben moet, koopt een mengsel. Kunstmestmengsels zijn zeer goed bruikbaar, doch de verhouding der bestanddeelen ia niet voor iederen bodem geschikt. Het ergste bezwaar is echter: De handelaar rekent wel eens wat veel voor het mengen. Het ergste op dat gebied levert 'm een firma in Frankrijk. Die brengt volgens de Veldbode, twee mengsels in den handel: Engrais Papillon en Engrais Grap- peries. Prachtige namen, die echter niets zeggen. Volgens onderzoek vau het Landbouwproefstation te Goes, bevatte het eerste mengsel S,4°/o stikstof, 1,9 °/0 kali en 7.3 °/o fosforzuur. Gebruikt men daarvoor Chilisalpcter, Patentkali en Superfosfaat en neemt men de prijzen boog, dan komt men tot een bedrag van f S,G2 de 100 KG. De tuiniers betalen echter f 25 de 100 KG., niet franco, bij den agent in Nederland. Bij kleinere hoeveel heden is de prijs per KG. nog veel hooger. De raad van wde Veldbode" schrijf ik neer: Koop geen Engrais Papillon of Engrais Grappcries maar Chilisalpeter, Superfosfaat en Patenkali en ge komt met ruim 1/4 of 1/3 van het bedrag even ver. B. Het zij dat het lichaam ten gevolge eener ziekte verzwakt is, of wel dat het de weerstands kracht mist om welke andere oorzaak ook, het verloop dat gevolgd wordt blijft altijd hetzelfde. Het bloed is uitgeput, de zenuwen zijn als ge broken. Een hersteller van het bloed, een ver sterker der zenuwen zijn noodig. Dan is het oogenblik daar om de Pink Pillen te nemen, Door de Pink Pillen te nemen, spaart gij uw tijd en uw geld uit. Gij hebt in der daad de zekerheid te genezen, want de bewijzen van genezingen zijn overvloedig, terwijl, zoo gij u wendt, tot eer. middel zonder waarde, de verandering van een behandeling die u geen resultaat geeft,'u heel duur komt te staan en u bovendien nog even ziek laat als gij waart. Voor de Pink Pillen is het een spel aan de herstellenden de gezondheid weer te brengen. Zij genezen de gevallen van bloedarmoede, van bleekzucht, van neurasthenie, van algemeene zwakte, en dus nog veel gemakke lijker de voorbijgaande ongesteldheden ten gevolge van een ernstige ziekte. De behandeling met de Pink Pillen is eenvoudig, gemakkelijk, weing kostbaar en afdoend. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilió, Hoofd-depöthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. EN

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2