N° 2265, Zondag 13 Juni 1909 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. eland BOOT- EN SPOORDIENST 1 n n t r Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burö op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 4,456,40; 11, 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,4U; 8,15; 11, 3, 6, TREIN van HELDER: 5,38t; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. i Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Een. belangrijke rede. Nu de kiezers naar de stembus zijn op gegaan en de voorbereidingen voor dat werk tot het verledene behooren, heeft de politieke mensch afgedaan. Wellicht kan het zijn nut hebben om, nu de politieke mensch tot in zijn inner lijke is ontleed, eens te luisteren naar het geen omtrent de persoonlijke (de lichame lijke) mensch wordt gezegd, door iemand die van dit onderwerp een studie heeft gemaakt. Wij nemen daartoe uit de „Tel." over de rede door Prof. Bolk gehouden by de openingsplechtigheid van het nieuwe ana tomisch laboratorium te Amsterdam in het begin dezer week „Spr vroeg de aandacht van zijn gehoor voor eenige belangwekkende feiten ontleend aan het gebied der anthropologic, de aan de anatomie als moeder-wetenschap ont sproten leer van de samenstelling der menschheid met hare verschillende rassen. De mededeelingen welke hij thans wensch- te te doen waren eenige resultaten van een onderzoek door spr. ingesteld. Zij betroffen de lichamelijke lengte van do mannelijke bevolking van ons land. Voor dit onderzoek heeft spr. bewerkt de gegevens van metingen van lotelingen en wel het materiaal van de metingen van tien lichtingen, nl. van de jaren 1898-1907. Dit matriaai omvat in zijn geheel de ge gevens van 422,629 manschappen. De bewerking heeft hem in staat gesteld het antwoord te geven op de beide vol gende vragen Ten eersteIn welke van ons land is de gemiddelde lichaamslengte der manne lijke bevolking grooter dan 1.70 M. Ten tweede In welke verhouding komen in ons land de ondermaatsche loteÜDgen voor, dus zijn dat die, welke kleiner zjjn dau 1,55 M. Op twee statistisch-anthropologische kaarten had spr. de uitkomsten van zijn onderzoek in beeld gebracht. Er bleek uit, dat men in ons land drie centra kan onderscheiden van groote men- schen (n.l. met een lengte van meor dan 1,70 M.) en wel een noordelijk, een v estdijk en een centraal centrum. Het noordelijk centrum strekt zich uit over Friesland en Groningen. Het westelijk centrum strekt zich uit over de provinciën Noord- en Zuid-Holland benevens de eilandenreeks. Van deze eilanden neemt Texel een bijzondere plaats in daar de lichaamslengte van de bevolking van dit eiland grooter is dan in eenige andere streek van ons land. Voegt men het noordelijk en het wes telijk centrum bij elkaar, dan kan men zeggen, dat, behoudens enkele onderbre kingen, langs de geheele Noordzeekust, van den Dollard af tot aan Zeeland, een bevolking van gemiddeld lange menschen woont. Deze be volkszöne dringt niet overal even diep landwaarts in. Van gemiddeld kleinere afmetingen zijn de bewoners van West-Friesland en Drech- terland. de kustdorpen tusschen Hoorn en het IJ, de Haarlemmermeer, het Gooi, Alkmaar, Haarlem en Amsterdam (voor deze plaats moet rekening gehouden worden met bet aanzienlijk aandeel, dat de Joodsche bevolking aan de lengtematen levert.) Kleiner dan 1,70 M. zijn ook de bewoners van Leiden, de dorpen westelijk van die stad en van den Haag. Het derde of centrale centrum van groote menschen strekt zich uit over de zuidelijke helft van Utrecht, met uitzondering van de Lopikerwaard, breidt zich over het geheele middenstuk van de Betuwe uit, terwijl westelijk hiervan een aantal dorpen tusschen Lek en Merwede gelegen, evenzoo een gemiddelde lichaamslengte boven 1,70 M. aanwijzen. Merkwaardig is dat, hoewel Twente zich kenmerkt door zijn buitengewoon hoog percentage van ondermaatschen, Almelo en Heng6lo, een gemiddelde lichaamslengte boven 1.70 M. hebben, een bewijs, dat althans in deze plaatsen het fabrieksleven geen nadeeligen invloed heeft op de licha melijke ontwikkeling der arbeiders. Trou wens in de streek van Noord-Brabant, waarin Eindhoven ligt, doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Met betrekking tot de streken waar de bevolking gemiddeld onder de 1,55 M. blijft, de maat, waarop lotelingen worden afgekeurd, wees spr. o.a. op het opmerke lijk verschijusel, dat in West-Friesland, waar het getal ondermaatschen groot is, ook het brunetten-percentage aanzienlijk hooger is dan in het overige deel van Noord-Holland of in Friesland. Het anthro- pologisch karakter van de West-Friezen, inclusief de Urkers is een auder dan dat der overige personen van Noord-Holland of Frieslandde rasmenging is hier een andere. Tegenover de grootere gelijkmatigheid in lichaamslengte bij het geringe percentage ondermaatschen in het bovenomschreven gebied, dat der drie centra, vindt men in het overige deel van ons land zoowel een grooter aantal ondermaatschen als een, binnen enger grenzen, wisselend percentage daarvan. Dit laatste is eën bewijs te meer, dat gelijkheid van bodem, het milieu dus, niet de eenige factor is, die de lichamelijke ontwikkeling bepaalt. Bij de verdere bostudeering der gegevens ta;eft 't een verschijnsel, waarop reeds door Bruinsma de aandacht is gevestigd dat de lichaamslengte der lotelingen regel matig elk jaar toeneemt, al is dit niet in alle deelen van het land even sterk. De toeneming der lichaamslengte is een verschijnsel dat voor de meeste landen van Europa is geconstateerd, maar zoo gunstig als iu Nederland zijn die cijfers nergens. De gemiddelde lichaamslengte van den Ncderlandschen soldaat overtreft die van den Noord-Duitscher. Met recht mag dan ook beweerd worden dat de Nederlandsche bevolking in hare jongste ontwikkelingsphase een exception- neele plaats inneemt en blijk geeft van een gezonde, krachtige ontwikkeling. Vraagt men nu naar de oorzaken van een dergelijken vooruitgang dan is het antwoord dat hier natuurlijk niet één enkele oorzaak in het spel kan zijn. Betere hygiënische en sociale omstandigheden zullen wel medehelpende factoren geweest zijn, maar kunnen toch niet als de hoofd oorzaak worden aangemerkt. Deze zal men op biologisch terrein moeten zoeken. Zou 't niet mogelijk zijn, dat een geringe wijziging in den leeftijd, waarop de huwe lijken gesloten worden, dit gunstig effect op de lichamelijke ontwikkeling der jongere generatie beeft gehad Wil men nog een gezichtspunt minder algemeen biologisch en meer zuiver physi- ologisch, dan wijst spr. op de mogelijkheid dat een geringe verandering in het zout gehalte van het door eeu volk gebruikte voedsel, een gunstigen invloed kan hebben op de gemiddelde lichaamslengte van het volk. Aan het slot zijner rede, zeide prof. Bolk, dat, als men vraagt naar het licht, dat de varieerende lichaamslengte onzer bevolking werpt op de rasconstructie van ons volk, hij daarbij tot zijn groote voldoening er op zou kunnen wijzen, hoe de resultaten van zijn onderzoek van dit physisch aDthropo- logisch kenmerk, in hoofdzaak bevestigen de meeningen, die hij reeds vroeger omtrent de anthropologische samenstelling van ons volk heeft uitgesproken. Om dit toe te lichten, heeft het hem aan tijd ontbroken hij gaf er de voorkeur aan, thans van het zuiver anthropologisch op het algemeen biologisch terrein af te dalen. „Hierdoor toch" zoo eindigde spreker, „bereikte ik, dat de eerste les, die ik in het nieuwe onleedkundige laboratorium gaf althans wat de feiten betreft, een tot vreugde stemmenden indruk kan achterlaten. Want wanneer ik in 't kort een persoonlijke overtuiging zou willen weergeven, die ge vestigd is, ten deele op de cijfers, die ik mededeelde, ten deele op andere, die ik stilzwijgend moest voorbijgaan, dau is 't dezedat ons land, wat betreft de verbe tering in de physieke ontwikkeling der bevolkiDg, gedurende de laatste decenniën gaat aan de spits van de volkeren van Europa. Dit moge aan een iegelijk worden voorgehouden, die twijfelt aan de innerlijke kracht van ons volk 1" TEXEL, 12 JUNI 1909. Na de Verkiezingen. Gelukkig, het eerste bedrijf is afge speeld, de stembus heeft gesproken, en kan die uitspraak nu al niet iedereen bevredigen die van zijn kiesrecht heeft gebruik gemaakt, we zulleu nu althans eenige rust krijgen. Na het voorspel, de candidaatstelling, kregen wij een tijd van beroering, (som migen mogelijk welgevallig), doch die velen onaangenaam stemde. Lezingen waarin de verschillende partijen of ook wel de candidaten elkander bekampten en het zondenregister werd blootgelegd, strooibiljetten die het nog erger maakten en in zoo n massa, dat men haast ge noodzaakt was or een extra dienstmeisje voor aan te stellen om naar de bel te gaan. Zoo'n verkiezingsdrukte is toch maar een hartverheffends ietsmenschen die elkander immer goedgezind zijn, worden tegen elkander in het harnas gejaagd en met schuwe, wantrouwende blikken, zien anders elkander vriend schappelijk gezinde personen, nu elkander aan. 'tMag dan al tot welzijn van het land heeten om zoo de hartstochten in beroering te brengen, voor do onderlinge samenleving is het niet zoo bijzonder aan te bevelen. De stembus heeft thans gesproken en een zucht van verademing ontglipt aan menigen mond bij het einde van het eerste bedrijf. Het tweede bedrijf dat nu zal volgen zal zijn de herstemmingen en als naspel de verkiezingen in districten, waar ten gevolge het niet aannemen van de be noeming door de gekozenen, eene nieuwe verkiezing noodzakelijk zal zijn. De uitslag iu ods district (Helder) zal al onze lezers wel bekend zijn; door bulletins en op andere wijze hebben wij getracht onze geabonneerden op het eiland daarmede in kennis te stelleD; verder raadplege men dit nummer. Wij zullen hieraan niets meer toevoegen. Voor den loop der verkiezingen in de overige dis tricten des Rijks verwijzen wij naar de zooveel mogelijk te doene mededeeling aan de birmenzijde van dit blad. Den Hoorn, 10 Juni Door den heer W. Jonker is op het strand alhier een kokmeeuwei gevonden. Dit is zeker wel een zeldzaamheid daar de kokmeeuwen reeds lang niet meer in onze streken hun nest bouwdeo. 't Zou wel goed zijn wanneer men zoo'n ei liet liggeD, daar er dan misschien meer van dit soort vogels op Texel kwamen huisvesten. De Gocksdorp, 10 Juni. De heer C. India, lichtwachter op den Eierlandschen vuurtoren, wordt in gelijke betrekking overgeplaatst naar IJmuiden. Twee honden, die van een honden kar wareD losgebroken, hebben een paar schapen, toebehoorende aan de weduwe J. Witte in Eierland, doodgebeten en een derde gewond. Oosterend, 11 Juni. Gisteren werd hier met de kinderen van de bijzondere school feest gevierd ter eere van de geboorte van Princes Juliana. Wegens een droevig sterfgeval werd dit feest onlangs uitgesteld. Doch gisteren werd vergoeding gegeven. Men heeft zich vermaakt bij zang en optocht, bij spel en muziek en, vooral- niet te vergeten ook bij tal van versnaperingen. De kinderen en vele ouderen waren getooid met oranje en van verscheidene wouingen was de vlag uitgestoken. Ongeluk bij het schieten. Aan boord van artillerie-oefeuschip „Bellona" liggende aan de Hors heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij de schietoefeningen met de schiet- cylinders kreeg korp-konstabel H. de Vries door outijdig afgaan van een patroon de lading tegen het hoofd. Bewusteloos werd hij naar het marinehospitaal te Willemsoord vervoerd. Hij is daar over leden. De Vries was gehuwd. Tel. Voor de toekomst. Iets nieuws is door een bouwonder nemer in Den Haag verzonnen Hij stichtte een blok woningen, te verhuren tegen f 20 per maand, waarvoor de huurders dan tevens gratis.... centrale verwarming en warm badwater zulleu krijgen 1 Een burgermanswoning met centrale verwarming.... wie had dat ooit kunnen verwachten. TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverrtentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1