Binnenland. TEXEL, 16 JUNI 1909. De vijfde Lanunerenmarkt. De aanvoer op de markt van Maandag was weder |niet onbelangrijk, ofschoon het aanvoeren wel wat trekkend ging, men had blijkbaar geen groote verwach ting. Toch werden nog 3400 lammeren aangevoerd. Over den handel viel niet te roemeD, 'tging ook al trekkend en de prijzen waren nog minder te roemen. 'tWas in waarheid een treurigen marktdag. Mocht al een enkel partijtje (zeker wel het puikje van de markt) een prijs van f 10,25 bedingen, dit was zeker een groote uitzondering. Gemiddeld zal mogelijk zes Gulden zijn gemarkt, doch 't kan ook nog wel minder zijn geweest, want werden ook al partijtjes voor zeven Gulden van de hand gedaan, voor een zeer groot deel kon ternauwernood vijf Gulden worden bedongen, terwijl voor andere zelfs geen bod werd gedaan; 3 d 4 Gulden is toch geen bod. 'tls een verre van rooskleurigen tijd voor den veefokker: lage prijzen voor het vee, weinig eten in de weide en het bij voeder hoog in prijs. Zoo is de toestand niet hier alleeD, zoo is het vrijwel alom in den lande, 't Is een toe stand die tot nadenken stemt. Bij gelegenheid der kermis. Naar wij vernemen zal het Rotter- damsche tooneelgezelschap, bij gelegen heid der kermis 69n drietal tooneelvoor- stellingen geven in het lokaal de „Ver gulde Kikkert" alhier. Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juli zullen die voorstellingen plaats hebben en zal alsdan resp. worden opge voerd „Twee Weezen"; de Haagsche klucht „Hoe ouder hoe gekker" en Gru weldaden van Fielerman„De gevolgen van een leugen" en „Het consigne is snorken," kermisklucht van Nap la Mar. Verder willen wij er de aandacht op vestigen dat met de kermis in Hotel Texel een eerste klas tooneelgezelschap zal optreden, onder directie der firma B. Delmonte. Ook dit belooft iets goeds, daar het gezelschap omtrent het tournée in tropisch Nederland, door den critischen pen zeer gunstig werd beoordeeld. Ook dit gezelschap zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in de kermisweek optreden. Opgevoerd zal worden „Ma- dama Sans Gêne, tooneelspel„De tante van Charley, kluchtspel en „Anne Mie" tooneelspel. Voor tooneelbeminnaars zal er alzoo gading zijn en wanneer het waar is, naar zich verluidt, dat het gezelschap Bakker ook weder de kermis zal be zoeken, dan zullen we van het goede wel wat te veel kunnen krijgen. Zou het niet gewenscht zijn, ook ter wille van eigen ingezetenen, om dat gezelschap dit jaar eens door eenig ander kermis vermaak te doen vervangen Door Z. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot rector van het gesticht „De Heijbloem" te Heijthuizen, de heer M. J. Zijm, kapelaan te Amster dam. Kapelaan Zijm is een onzer vroegere plaatsgenooten. Reeds lang had men 't vastgesteld, dat de oudste leerlingen, der o.l. scholen te De Cocksdorp, Zuid- en Midden-Eier- land en te Oosterend en zij, die met 1 April j.I. die scholen verlaten hebben, op 15 Juni op reis zouden gaan naar Alkmaar en Heiloo. En nu is 't geschied en 't weer heeft hoog boven verwach ting medegewerkt. Alles is naar wensch geslaagd. 90 kinderen hebben volop genoten en hunne onderwijzers en onder wijzeressen hebben in hunne vreugde gedeeld. Wat is zoon reisje goed en nuttig Reeds het ritje over het eiland naar en van de haven, zoo met een vijftiental rijtuigen bijeen, is genotvol. En dan de overtocht met onze Dageraad en de reis met den trein, heen met den snel, terug met den boemel 1 't Was ongekend voor de meesten. Hoe mooi was het in den Hout en hoe gretig hapten de herten er in de toegestoken versnaperingen Te voet ging het naar Heiloo, waar men den gullen, hartelijken en vriendelijken heer Barends, wiens hart nog popelt voor de Texelaars, ont moette. Onder zijn geleidde liep men rond voorbij het Willebrordusputje en later onthaalde de vriendelijke man allen op koekjes. Geen wonder, dat er een hoera opvolgde. Met den stoomtram ging het terug naar Alkmaar, waar men heeft rondge wandeld en veel heeft gezien en ook genoten. Vol vreugde keerde men met den trein en boot naar Texel terug, waar men bij aankomst de rijtuigen weder vond. Hartelijke dank komt toe aan de boeren voor hunne gratis rijtuigen, aan T E S.O. voor den vrijen overtocht, aan de onderwijzers(essen) voor alle moeite en aan allen, die hebben mede gewerkt. En nu maar weer sparen voor 't volgend jaar 1 Koog, 14 Juni. De heer Heeroma, hoofd der school, heeft heden na ongeveer 25-jarigen dienst tijd zijn ambt alhier neergelegd. 's Morgens werd hij in de school ver rast met een prachtig bloemstuk, hem door den Heer en Mevrouw Hiddingh aangeboden, 's Middags kwamen Burg. en Weth. in de school afscheid nemen. Nadat de kinderen getrakteerd waren sprak Burgemeester hem in tegenwoor digheid van vele genoodigden toe. Hij schetste hem als een meester van den echten ouden stempel, die zijn plicht ten volle besefte, met de kinderen mee voelde en meeleefde en door zijn uitste kend werk bij gemeente en schooltoezicht zeer hoog aangeschrevenstond. Ge gaat Texel verlaten, vervolgde spreker, maar Texel verlaat u niet. In gedachten vol gen we u waar ge heen gaat en wenschen u, beste oude meester, toe, dat ge nog jaren uw welverdiende rust moogt ge nieten. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Heeroma. Oosterend, 15 Juni. Enkele kuilvisschers hebben het met de ansjovisvisscherij vrij goed gehad. Nu zijn de meesten evenwel teruggekeerd, daar de vangsten te klein werden, hoe wel de prijzen liepen tot f 14,60 per 1000 ansjovisjes. Enkele visschers zijn opnieuw naar de Zuiderzee gegaan, om dat er op de Noordzee toch ook geen weekgeld te winnen valt, en de nog enkele garnalenvisschers hebben het mede zeer zuinig tegenwoordig. Moge er spoedig wat beter weer en ruimere vangsten komen 1 Dat er op „de Bol" in het Noorden nog wel veel vogels broeden, bleek in de vorige week, toen men in een enkelen omging niet minder dan 410 eieren vond. Er liggen er alzoo nog duizenden. Den Hoorn, 14 Juni Gistermiddig hield ds. Bussemaker, predikant der Doopsgezinde Gemeente alhier zijne intreerede naar aanleiding van Rom. 111-12, nadat hij 's morgens was ingeleid door ds. Van Drooge van Deventer, die tot tekst zijner rede had gekozen Phil. 320. Onze vroegere predikanten Milatz en Scherpenhuysen woonden de plechtig heid bij. Oudeschild15 Juni. Maandagmiddag had op den zeedijk langs het Oudeschild een ongeluk plaats, dat naar 't zich liet aanzien nog tamelijk goed afliep. Een werkman van de weduwe S. Hin van den Hoorn, had met een boerenwagen en een driewielige kar lammeren aan de haven afgescheept. Op den terugweg werd het paard door een paar voorbijgaande koeien schichtig, sprong op zijde en geraakte met wagen en kar benedendijks en wel in het bleek veld van den heer C. Tiessen. De voer man kwam met den schrik vrij en ook een kleine jongen, die aan de kar hing en mede naar de laagte ging. Het paard geraakte met de pooten tusschen de wielen, zoodat het vrij wat gekwest werd. De schade aan wagen en kar was betrekkelijk gering, het bek van het bleekveld was echter aan splinters. Door den kerkeraad der N. Herv. Gemeente alhier is toezegging van beroep gedaan aan den Weleerw. Heer Fetter, candidaat tot den H. D. te Waalwijk. Hedenavond had „De Dageraad" tal van jeugdige passagiers. De kinderen der hoogste klassen der O. L. scholen te De Cocksdorp, Midden- en Zuid-Eierland en Oosterend, hadden onder geleide hunner onderwijzers(essen) een uitstapje naar Alkmaar en Heilo gemaakt. Gratis waren ze door de de T.E.S.O. vervoerd geworden, waarvoor de directie zeker wel een woord van oprechten dank toekomt. Vlieland. Geslaagd voor derde stuurman, atoom- en zeilvaart de heer A. Blom Wzn. alhier. Mejuffrouw J. Ennema, tjjdelijk onderwijzeres alhier is benoemd tot on derwijzeres te Harich (Friesland.) Het badseizoen werd 13 Juni geopend. Het ongunstige weder was oorzaak dat het gebruikelijke concert, te geven door het Fanfarecorps achterwege bleef, den kelijk uitgesteld tot een volgenden Zondag Sedert eenige dagen heerscht nabij den hulp vuurtoren een groote bedrijvig heid. De ijzeren toren, welke de oude vervangen zal is aangekomen en de ver schillende deelen aan de haven gelost zijn reeds gedeeltelijk met paarden en wagens naar boven vervoerd. Het fun dament, waarop straks het ijzeren ge- vaarte zal verrijzen, is gereed. Dienstweigeraar. De krijgsraad te Leeuwarden heeft den millicien W. K., van het 9e reg. infanterie te Groningen die voor wendde wegens kramp of styfheid in den hals geen deel te kunnen nemen aan de oefeningen, hetgeen bij onderzoek is gebleken geveinsd te zijn wegens dienstweigering veroordeeld tot 3 maan den militaire gevangenisstraf. Geen blij bericht. Uit de Beneden-Langestraat Hoewel er haast geen hooi meer zit, blijft de vraag aanhouden en wordt het verkocht aan den hoogen prijs van f 20 a f 22 per 500 kg. Stroo is er ook bjjna niet meer te bekomen en men besteedt daar voor gaarne f 13 a f 14. De verpachtingen van hooilanden zijn druk aan den gang en hoewel er in lange niet zooveel gras staat als het vorig jaar worden nog hooge sommen geboden. De laatste dagen is het grasgewas zeer bekomen, doch de hooitijd komt later dan gewoon. De laatste dagen is in de omstreken van Breda de handel in stroo wat leven diger geworden en is de prijs nogal verhoogd. Men besteedt thans voor goed stroo f 13 per 500 kg. De prijs van het hooi is f 22. Een tragisch einde. Een vroolijke speelpartij eindigde op den hoek van Westeinde en N.W. Binnensingel te 'sQravenhage op tragische wijze Een jong meisje, ravottend met haar hond, struikelde, terwijl zij dezen naliep en viel te water. De hond sprong het onmiddelijk na en bracht het kind zwemmend naar den rand van een nabijzijnde schuit, waarop de doodelijk ontstelde moeder was ge vlogen, die nu met behulp van ijlings toegeschoten mannen de drenkelinge uit het water trok. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken bleken vruchteloos; men kon niet anders dan den dood constateeren. Een afstraffing. Een conducteur van de gemeentetram te Amsterdam had een vrijen dag, en wilde dien eens doorbrengen aan het strand. Hij vertrok met vrouw en kin deren naar Wijk aan Zee. Een meisje van vier jaar echter, had 't echtpaar thuisgelaten, en opdat 't niet weg zou loopen, stopte men bet kind op een plaats die wel een „zekere" was. Het meisje vond die plaats echter allesbehalve gezel lig en ging danig te keer. De buren hoorden het schreeuwen en eindelijk slaagde men er in het te bevrijden. Een der buurvrouwen nam het bij zich in huis. Hiermede was de zaak nog nietafge- loopen. Toen 's avonds de familie terug kwam, stonden verscheidene buurvrou wen de familie op te wachten en daar had je het lieve leven, schelden geen gebrek en de onverschillige moeder werd bovendien leelijk toegetakeld door de dames. De politie moest de moeder uit de handen der verontwaardigde buren houden. Zelf moest de vrouw voor haar veiligheid naar het politiebureau aan het Leidsche Plein gebracht worden. Papa had intusschen reeds heldhaftig de wjjk in zijn woning genomen. Dat gaat een aardig gangetje. De bakkers te Zuid-Beierland hebben het brood wederom met 1 cent per brood verhoogd. Dit is reeds de 3e keer in een maand tijds 1 Gerolde portemonnaies. In een der grootste cafe's te Den Haag was een der closets verstopt ge raakt en werd ebn deskundige ontboden om de oorzaak er van weg te nemen. Die oorzaak werd spoedig gevonden 14 portemonnaies, alle zonder een stukje geld, maar do meeste nog voorzien van een spoorkaartje, waren ter plaatse gedeponeerd. Arme vreemdelingen, die zoo door de zakkenrollers bewerkt waren 1 De zoete stembus. De „Zwolsche Ct." vertelt „Er was gisteren een „boertion van buiten", dat, wijl hij wat beducht was voor het „vremde" van de „stembusse" en de strengheid van de heeren, die deze bus bewaakten, het stembureau van den achterkant dacht te naderen, om zoo onopgemerkt binnen te sluipen. JHij doet in de straat, waar hij de achterdeur van het stembureau dacht te zullen vinden, een deur open, treedt behoed zaam binnen en staat in een banket bakkerij, waar 't personeel druk aan den arbeid is. ,,'k Wou stemme" zei 't boertje, zijn kaart voor den dag halende. „We zullen je helpen man," zegt de patroon met een stalen gezicht, ,,'n oogenblikkie ge duld." „Jan," wordt er naar een ander lokaal geroepen, „breng de busseeens!" Jan komt met de „busse", een groote trommel, waarin men specerijen bewaart. Dat was geen stembus, waaruit, zooals de laatste Uilenspiegel Borgesius duet zeggen, „een vunze, benauwde, walge lijke kerkerlucht," opsteeg. Integendeel heerlijke geuren streelden 't reukorgaan van 't boertje, toen hij zich op't zeggen van den patroon „ziezoo, steek daar je kaart nou maar in", over de „busse" boog. Daar zag de boer ook nog de specerij zakjes liggen. „Nee, dèt liekt me toch niet goed," vond hij. En toen nu ook de knechts, die zich zoo lang hadden goed ge houden, in lachen uitbarstten, begon 't boertje een vaag vermoeden te krijgen, dat hij hier niet terecht was en hij verliet deze politieke bakkerij met de zoo lekkere „stembusse". Hij heeft 't zoeken naar de achterdeur van het stembureau toen maar opge geven, en daar hij de voordeur niet in dorst, heeft hij de echte „stembusse" dien dag niet te zien gekregen. Hoe zoo iets kan Men schrijft uit Tiel aan het „Huis gezin" :Bij de stemming voor de Tweede Kamer deed zich het eigenaardige geval voor, dat één kiezer twee stemmen kon uitbrengen op denzelfden candidaat. Zijn naam kwam voor zoowel op de kiezers lijst te Arnhem als op die te Tiel en zoo kon hij 's morgens te Arnhem en 's middags te Tiel stemmen op den heer ds. H. C. Hogerzeil. Idylle uit de dierenwereld. Bij een landbouwer in den Biesbosch was een veulen dat bij de moeder niet genoeg voedsel vond. Men heeft toen de proef genomen het diertje door een koe te laten zoogen, wat uitstekend is gelukt. Men kan thans het veulen geregeld door de koe gezoogd zien worden. Dat ruimt op. Een landbouwer te Heinekenszand, die bijzonder veel last had van ratten in zijn schuur, bestrooide de vloer der schuur met een dikke laag mais. Hij stelde zich verdekt op, gewapend met een geladen geweer. Op het oogenbiik dat de ratten zich aan de mais te goed deden, schoot hij zijn geweer at en had het geluk er met één schot 12 tegelijk te dooden 1 POSTERIJEN. Van 16Juni 31 Augustus zal een tweede bestelling plaats hebben te de Koog des middags ten .3,45, Laatste bus lichting naar den Burg des middags 4.10. De Directeur, Van 't Hof. Voor den Bloemtuin. Telkens wordt mij gevraagd Kan men ook kunstmest in don bloemtuin aanwenden En myn antwoord is steeds: Zeker, dat knn heel goed. Doch men dient een goed inzicht in deze bcmcslingkwestie te hebben eer men begint. Men dient hooge eischcn te stellen aan de samenstelling van den grond der bloempc-ken en kweekbeddon voor zaaibloemen en vaste planten. Ligt de tuin op een kleibodcm, dan is de grond te laai en te stijf, wordt bij droog weer bedekt met een hard laagje en begint te scheuren. Men dient deze grond te verbeteren. Want de meeste bloemen hebben zeer tecre worteltjes, Ijjden spoe dig door droogte en bij uilzani kunnen de kiem- plantjes niet aoor don harden korst heendringen. Voor het vormen van een beteren tuingrond kan men gebruiken ouden mest, turfmolm, bladaardc, aarde onder graszoden vandaan en ook zand. Al deze stoffen maken den bodem lossor en beletten het vormen van korsten, Behalve zand geven zij alle humus. Men krijgt een donkerder gekleurd mengsel, dat beter bet regenwater vasthoudt, terwijl de worteltjes zieh gemnkkclijkcr versprei den kunnen in de losser geworden anrdo. Bestaat de bodem uit veen, dus zwarten of bruinen grond, dan gebruikt men zand, dat het verzuren van den bodem tegengaat. Op zuren of stijven grond kunnen do bloemen niet goed voort, ondanks het gebruik van kunstmest. Men gebruikt stalmest als een moer of minder vaste stof, die ondergespit wordt; en als vlocimest of gier.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2