2270. Donderdag 1 Juli 1909 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Texel, den 25 Juni 1909. TEXELSCHE COURANT Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièti. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. JACHT. De Burgemeester brengt ter openbare kennis, dat de volgende publicatie is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland. Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 16 Juni 1909, no. 19 Gelet op art. 11 der „Jachtwet;" Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de jacht op watenoild in dit gewest zal worden geopend als volgt in den kring, begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk, in de ge meente Petten, in de gemeente Callants- oog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de ge meente Helder, op Zaterdag 17 Juli 1909, met zonsopgang op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eijerland, op Zaterdag 14 Augustus 1909, met zonsopgang, en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel, op Zaterdag 31 Juli 1909, met zons opgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van NoordhollaDd worden aan geplakt. Haarlem, 19 Juni 1909. De Commissaris der Koningin vnd. VAN TIENHOVEN. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. OEFENING KRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 der verordening rege lende de inrichting van de Brandweer; maken bekend, dat op Zaterdag den 3 Juli 1909 des namiddags to zeven en half ure eene oefening zal worden gehouden met de te den Hoorn gestati- oneeide brandspuiten en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd als hierboven genoemd bij het brandspuithuisje te den Hoorn alhier aanwezig te zijn. Onder die dienstplichtigen bij die brand spuiten worden verstaan dc pompers bij de zuigpomp de manschappen bij dc malmirum dc manschappen bij dc perspomp; dc rcservc-perspompcrs dc pijplijdcrs; de reperatcurs dc lapznkdragers de lantaarndragers do manschappen bij dc geredde goedoren de manschappen bij dc brandbeken en zeilen benevens dc npperporders en porders. alle nfdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. De dienstplichtigen worden bierbij tevens her innerd aan artt. 9 en 10 der brandweervcrorde- ning, alsmede aan art. 245 dcralgemcene politie verordening, luidende dit art. nis volgt «De brandweerpliobtigen zyn gehouden bij brand of oefening de bevolen, Bun gegeven door den brandmeester of door do andere boven hen gcsteldo personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. /.ij zorgen bij oefeningen op den bcpnalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op bun post aanwezig te zijn en mogen dio zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden bunnor superieuren." Overlreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboolo van ten boogsto f 25, subsidair G dagen hechtenis. Texel, don 29 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. Do Secretaris RUIBING. STEMMING voor den Gemeenteraad. Do Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis dat op Donderdag' den 8 Jali aanstaande, van dos morgens acht tot des namiddags vijf uren de stem ming zal geschieden ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad, wegens peri odieke aftreding van de heeren D. C. Dros, J. 8. Dijt en H. W. Kecsorn. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn BAKKER, D. (Pz.) DROS, D. C. DIJT, J. S KEESOM, H. W. KEIJSER, C. S. (Cz.) Tevens wordt do aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strairecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschriil uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestratt met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 29 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, tor vervulling van drie plaatsen in den gemeenteraad, evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal vausluiting der candidatenlijst, ter Gemeentesecretarie voor eon ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 29 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. STEMMING, voor don Gemeenteraad. Do Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kenDis, dat op Donder dag den S Juli aanstaande, van des mor gens acht tot des namiddags vijf uur, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad wegens vacature ontstaan door do ontslagnoming van den heer G. J. O. D. Dikkere. De candidaten in alphabetische volgorde, zijn: KIKKERT, J. (P.Pz.) SCHAREN BURG, VAN C. L. Tovons wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk vootschrilt uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestralt met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 29 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Tcr-visie-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Geoieente Texel maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van Caudidaten voor do op heden gehouden verkiezing, tei vervulling vau een plaats in den Gemecntoraad, evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting dor candidatenlijst, ter Gemeentesecretarie voor eon ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aanplakt en togen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, den 29 Juni 1909. Do Burgemeester voornoemd, UIDDING1I. 19 Juni26 Juni. De eindbeslissing is gevallen. De her stemmingen voor de Tweede Kamer hebben plaats gehad en zooals we verwacht hadden is de rechterzijde opnieuw zegevierend uit het strjjdpork to voorschijn getreden. Het woord is thans aan het ministerie. Ze heeft een Kamermeerderheid achter zich waar mee ze alles zal kunnen doen. Met belangstelling vraagt menigeen zich dan ook af wat de komende vierjarige periode op wetgevend gebied zal brengen. Ook wordt van verschillende kanten de vraag gehoord of Dr. Kuyper nu diens partij zoo vooruit- geschoten is aanspraken zal laten gelden op een ministerszetel of dat hij buiten het kabinet staande aan deze den weg zal voorteekenen. Zooals te begrijpen is loonen de organen der linkerpartijen zich nog al teleurgesteld, terwijl daartegenover die van rechts in het teeken van de vreugde staan. —o—o—o— In de afgeloopen week werden we weder eens aan de Venezolaansche kwestie her innerd. Vrij onverwacht kwam dezer dagen bericht uit Caracas, dat de Venezolaansche regeering een einde had gemaakt aan de zending van Dr. Paul als gezant der repu bliek te 's Gravenhage. Aanvankelijk was niet duidelijk- waaraan dit te wijten was en zelfs liepen er al geruchten dat het bewind in Venezuela weder op het punt stond door ex-president Castro in handen te worden genomen. Thans is evenwel bekend ge worden dat het ontslag van Dr. Paul in nauw verband staat met hetgeen in de laatst daaraan voorafgaande weken tusschen onze regeering en die van Venezuela is voorgevallen en wat nog meer zegt dat het op 19 April jl. geteekend protocol door onzen minister van buitenlandsche zaken en Dr. Paul buiten werking geraakt en van nadere beslissingen afhankelijk gewor den is. Volgens genoemd protocol zouden de diplomatieke betrekkingen tusschen ons land en Venezuela vanaf den dag der onderteekening hersteld worden. Wel zou het protocol nader aan de bekrachtiging der bevoegde overheden onderworpen wor den, doch Dr. Paul gaf de stellige verze kering dat dit slechts een bloote formaliteit was en van een ratificatie door het congres (het wetgevend lichaam) geen sprake zou zijn. Onze regeering had geen bezwaar het protocol te teekenen en meende dat daarmede de zaak beslist was. In Mei j.l. evenwel kwam een schrijven in van Dr. Paul dat zijn regeering bezwaar maakte tegen de onveranderde goedkeuring van het protocol inzonderheid wat de voor do Ned. Antillen bedongen ontheffing der 30% additioneele rechten betreft, rechten welke thans door de Venezolaansche regeering worden geheven. Alleen wanneer daarvoor tegenconcessies werden gesteld kon Vene zuela daarop ingaan. Daartegen had onze regeering ernstig bezwaar inzonderheid na de stellige verklaringen van Dr. Paul, waardoor ze vermeende dat het protocol aanvaard was en ze bracht dit èn de regee ring te Caracas èn Dr. Paul onder 't oog. Uit Venezuela kwam toen het bericht dat de president het protocol geratifieerd had, doch dat dit nader zou worden onderwor pen aan de goedkeuring van het Congres. Daar dit geheel en al niet o vereenkwam met de stellige verklaringen van Dr. Paul wilde onze regeering zooals te begrijpen is met dezen niets meer te doen hebben, waarop het officieele bericht uit Caracas kwam dat Dr. Paul als gezant ontslagen was, omdat hij als onderhandelaar met de Nederlandsche en Frausche regeering zijn volmacht had overschreden. Tevens werd gemeld dat de nieuwe zaakgelastigde der Venezolaansche regeering den 23 dezer van Venezuela naar Europa zal vertrekken. Zoo zijn we met Venezuela thans nog even ver als weken geleden voor de komst van Dr. Paul. Het protocol dat in ons land met algemeene instemming werd begroet is buiten werking gesteld en de diploma tieke betrekkingen tusschen Den Haag en Caracas zijn opnieuw verbroken. Wel is een nieuwe onderhaudeling op komst, maar men zal wellicht vau voren af aan moeten onderhandelen. Onze regee- ring die in de dagen der Venezolaansche kwestie zoo goed geduld wist te oefenen zal thans weder haar ziel in lijdzaamheid moeten bezitten. De Venezolaansche diplo matie heeft intusschen zich opnieuw van haar slechten kant laten zien. —o—o—o— Het begint er voor den Duitschen rijks kanselier niet rooskleurig uit te zien. In de afgeloopen week is de behandeling van de verschillende voorstellen tot hervorming der rijksfinanciën aangevangen en Von Bulow en zijn regeering hebben gevoelige verliezen geleden. Het nieuwe bloc van conservatieven en liberalen heeft de meer derheid in het parlement en zet zijn wil zonder bedenking door. Zoo werd begonnen met het aannemen van de door de regeering ontraadde effectenlielasting en die op de waardevermeerdering van onroerende goe deren. Trots allen tegenstand van regeering, nationalen, liberalen en vrijzinnigen werden beide voorstellen aangenomen. Maar wat nog bedenkelijker is, dat is het verwerpen van de door de regeering voorgestelde successiebelasting Von Bulow heeft uit drukkelijk verklaard dat ze deze belasting niet los wenscht te laten en toch hebben de conservatieven en het centrum haar eenvoudig verworpen. Zelfs de titel werd verworpen en daardoor behoefde aan een behandeling in derde lezing niet te worden gedacht. Zoo staat de rijkskanselier thans voor het feit, dat hij zoo'n langen tijd op allerlei wijze en met allerlei geschipper heeft trachten te voorkomen. De vraag is nu wat zal er gebeuren De nederlaag der regeering is van dien aard dat ze daar maar niet zoo over heen zal kunnen glijden. Op het oogenblik dat wij dit schrijven is de kanselier op weg naar den Keizer. Zal het zijn om dezen te overtuigen dat het oogenblik van zijn heengaan gekomen is Zal het misschien zijn om een Rijks dagontbinding te bepleiten, 't Antwoord op deze vragen kunnen we thans nog niet mededeelen. Waarschijnlijk dat we in ons volgend overzicht wel meer kunnen melden. Want dat men bij onze Oostelijke buren voor gewichtige gebeurtenissen staat is vrij zeker, nu voldoende gebleken is, dat het centrum en de conservatieven, die hand aan hand gaan, de meerderheid in den Rijksdag kunnen halen. —0—0—9— De Kretenser kwestie waarover we onlangs het een en ander mededeelde schijnt inder daad een kwestie te zullen worden. Men weet dat Kreta slechts een ideaal heeft n.l. vereeniging met Griekenland, doch dat Turkije met alle beslistheid wei gert zijn rechten op Kreta prijs te geven. De Kretensers laten zich blijkbaar door die houding niet uit veld slaan doch ze zetten zich schrap. Het voorloopig bestuur van het eiland heeft niet alleen de Kretensische militie slagvaardig gemaakt, doch heeft zelfs vijf batterijen bcrggeschut uit het buiten land laten aanrukken. Natuurlijk zal ze daardoor het veel sterkere Turksche leger niet kunnen weerstaan, doch ze vertrouwd waarschijnlijk op de hulp van Griekenland, heeft wellicht daarmee een afspraakje, en hoopt mogelijk ook op de oneenigheid der beschermende mogendheden, die het over het lot van Kreta schijnbaar nog lang niet eens zijn. Turkije blijft evenwel ook niet werkeloos toezien en tal van maatregelen de laatste dagen voor de Turksche marine en het leger getroffen wijzen daar vrij duidelijk op. De geheele vloot zal in de buurt van Smyrna een demonstratie houden en aan de Grieksch Turksche grenzen worden met groote haast de garnizoenen versterkt en de verdedigingswerken zooveel mogelijk verbeterd. De kwestie heeft ook in het Turksche parlement een onderwerp van bespreking uitgemaakt. En bij die behandeling is overduidelijk gebleken hoe het geheele parlement de kwestie als een nationale eerezaak beschouwt. Afstand van Kreta anders dan langs den weg van geweld zou het parlement een vernedering voor Turkije achten. Aan het slot der vergadering werd dan ook een motie aangenomen luidende: „Wij hebben maatregelen genomen ter „verdediging van onze rechten op Kreta. „Wij zijn weliswaar vredelievend gezind „maar zullen desondanks niet aarzelen „onze toevlucht te nemen tot geweld, „wanneer onze rechten worden aangerand." Dat is duidelijk genoeg gezegd. Met belangstelling mag men dan ook nadere berichten omtrent deze kwestie tegemoet zien. —0—0 0

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1