N« 2271. Zondag 4 Juli 1909. 22BteJaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland» BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BO ')T van TEXEL Dagelijks 4,45t; 6,40; 11,—; 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11,-; 3,-: 6,-. TREIN van HELDER: 5,38t; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 3 JULI 1909. Van deze week. Als dit nummer verschijnt, is bijna de week ten einde en alsdan de kermis voor een goed deel achter den rug. Veel zaaks bracht de kermis dit jaar niet, met de draaimolen is de mooie beignetskraan al zoo wat het voor naamste. Verder de gewone koek-, galanterie en palingkraampjes, schiettent en werptent. Achter een omhulsel van zeil of kleed worden vertooningen gege ven door een krachtmensch en daarnaast een tent waar volgens het opschrift wilde dieren zijn gehuisvest, en dan achter de Visehmarkt, men moet er naar zoeken, stelt de ons allen bekende Jan van der Wal de geraamten ter bezichti ging van een dolfijn en van een bruin- visch, naar men op een bord voor de tent kan lezen. Slottens is de van ouds bekende Jan Klaassen-kast aanwezig om de jeugd zooveel mogelijk pret te ver schaffen met de huiselijke twist tusschen Jan en Trijn en wat daar alzoo bij behoort. Het zaakje is alzoo vlug te bezien en schatten gelds behoeft men om van alles te genieten, niet uit te geven. Maak er dus gebruik van en vergeet vooral niet om Jan van der Wal te begunstigen. Nog zagen wij als curiositeit in het dierenrijk een dier waarvan men ons den naam niet wist te melden, afkomstig uit Zuid-Afrika volgens zeggen, vermoe delijk een product uit 2 verschillende rassen, 't Is moeielijk een beschrijving van dit dier te geven. Bewonderen moet men bij dit dier zijn onvermoeide graafzuchtwanneer de eigenaar er niet op lette zou 't dier in een oogwenk in den grond zijn verdwenen. Men ga het zien. Op tooneelgebied kwam er minder dan aanvankelijk werd verwachtin Hotel „Texel" werden de voorstellingen afge wimpeld. In de Schouwburgtent begon nen de voorstellingen reeds Dinsdagavond veel bezoek was er echter niet. Woens dagavond was het iets beter al was het nog niet zoo druk, terwijl de daarop volgende avonden meerdere gelegenheid werd geboden om te genieten van tooneel- spelkunst, n.l. in de zaal van de Vergulde Kikkert en in de reeds genoemde Schouw burgtent. Tot op het oogenblik dat we dit schrijven hebben we nog zeer weinig kermispret opgemerkt. Waaraan dat ligt Er zou meer dan eene reden voor zijn aan te voeien. De minder goede tijd zal eerstens wel zijn invloed doen geldende omstandigheid dat meer op andere wijze, door kortere of langere uit stapjes wordt voorzien aan den drang naar genoegen, doet ook zeker de kermis veel van zijn attractie verliezen, terwijl verder het weêr niet zoo heel erg medewerkt om het kermisvermaak te bevorderen. In ons vorig nummer schreven we als het weer zich zoo gunstig doet kennen als den eersten kermisdag dan hebben de kermisgangers niet te klagen, edoch zoo beeft het niet mogen wezen, de opvolgende dagen was het koud en triesterig en 't lokte niet uit om op open plein of op straat te vertoeven. Voor hen die van het kermisbezoek een affaire maken, alsook voor die nering doenden, wier lokalen op bezoek zijn ingericht, was het geen gewin. Wat zal men er echter tegen doen. Wellicht dat de laatste kermisdagen nog eenig voordeel zullen brengen. We willen het wenschen voor hen die er eenige reke ning op hebben gemaakt. 't Zal wel voornamelijk aan het weer houden en wanneer nu van de ontzet tende hitte welke nog maar steeds te New-York en op andere plaatsen in de Vereenigde Staten blijft heersehen, een weinigje naar onze streek afdrijft, dan zal dit niet slechts voor de kermisgan gers doch voor zeer veel andere aangele genheden zeker bijzonder welkom wezen. Laat ons wenschen dat het zoo moge gebeuren; 't laat zich alreeds iets beter aanzien. Ter nauwernood zijn we van de verkiezingsdrukte voor de Tweede Kamer (waaraan we tweemalen hebben moeten meedoen) bekomen, of weder worden de kiezers opgeroepen om hun kiezerspfo'c7if te vervullen, thans voor leden van den gemeenteraad. Dinsdag j.l. was het de candidaatstel- ling er voor, en wie er op had gerekend dat het met een enkele candidaatstelliDg zoude afloopen, heeft zich blijkbaar vergist. Voor de periodieke aftreding van drie leden werden 5 candidaten opgegeven voor de tusschentijdsche vacature van één lid 2 candidaten. Hieruit valt op te maken dat niét allen tevreden zijn met de samenstelling van den Raad zooals deze thans is. Aan de kiezers het recht en de plicht om in deze straks uitspraak te doen. Vlieland, 29 Juni. Heden werden candidaat gesteld voor den Gemeenteraad de heeren K. Bakker (aftr.) T. Meijer en C. Zwart (aftr.) Een al te radicaal optreden. Een bewoonster uit de Zevenhuissteeg te Rotterdam, bekend als tante Bet, verhuurde aan een man en diens vrouw een woning in de Jonkmansteeg, waar dit echtpaar een bierhuisje oprichtte. Om verschillende redenen, zeide tante Bet de huur op-. Vermoedelijk omdat de man en zijn vrouw zich niet haastten met uit hun bierhuisje te trekken, begaf Duitsche Karei, een kennis van de eigenares, zich gisternamiddag in gezel schap van twee Duitschers naar het bierhuisje en drong daar binnen. De inboedel werd gedeeltelijk vernield en man en vrouw mishandeld, de laatste zoo, dat zij in het ziekenhuis een hoofd wond moest laten verbinden De daders werden ingerekend. Een leelijke schadepost. De veehouder F. Bilijam te 't Meer (gem. Heerenvoen) had voor ruim f1500 vette varkens op het hok liggen, geschikt voor aflevering. Al deze dieren zijn opeens ziek geworden drie der zwakstb zijn reeds gestorven. Dure tijden. Men schrijft uit Friesland Als een bewijs, hoe slecht het er op 't oogenblik in het landbouwbedrijf uit ziet, kan dienen, dat bij een plaats g6had hebbende verpachting van het grasgewas, zulke fabelachtige prijzen geboden wer den, dat de notaris een oogenblik de verkooping onderbrak door te vragen of men wel begreep, dat men niet het land kocht, doch alleen maar het op 't veld staande gewas. Slechts even had dit woord echter invloed, want spoedig daarna werd weder met groot'e woede geboden. Andere boeren, die hieraan niet meedoen, gaan reeds vee afzetten, zoodat het op de veemarkten wel najaar lijkt, met gevolg evenwel, dat vooral het melkvee ontzettend in prijs daalt en slechts weinig geld wordt thuis gebracht. 'tls te hopen dat er spoedig verande ring komt. Een goed bewaakte broedplaats. Hoe kippen of eenden zich soms een vreemdsoortige leg- of broedplaats kun nen uitzoeken, bleek uit het volgende De landbouwer B. te Kerk-Driel, be merkte dat een zijner eenden zich een verborgen broedplaats had uitgekozen; hoe men ook het gansche erf afzocht, het nest der eend was nergens te vinden. Eindelijk miste men ook sinds eenige dagen de eend, en vermoedde men dat zij hier of daar zat te broeden; nogmaals toog men op onderzoek uit en gelukte het eindelijk het nest te ontdekken in het hondenhok, waarin de groote karn hond gehuisvest was, en achter in dit hok zat de eend rustig te broeden op een 16-tal eieren. De eedskioestie. Het geval van den getuige Kriller, die, zooals gemeld, voor de Amsterdam- sche rechtbank weigerde den eed af te leggen en daarop in gijzeling is gesteld, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de eedskwestie. Van verschillende kanten wordt erop aangedrongen, dat de wet voortaan op dit punt zoodanig zal worden geïnterpreteerd, dat ieder die gewetens bezwaren tegen 't afleggen van den eed heeft, met de belofte zal kunnen volstaan. Nog altijd doet de justitie de oude interpretatie gelden, dat n.l. alleen doopsgezinden van den eed zijn vrijge steld, hoewel de wet zelve voor een veel bieedere en redelijker opvatting ruimte laat. Hagelslag. De schade, door het onweer en den hagel van Maandag der vorige week, die gepaard ging met hevige windvlagen in een deel van Zuid-Beveland, is zeer aanzienlijk. Sommige boeren ploegen de zwaar be- schadigde velden om, teneinde er nog iets anders op te zaaien, maar het ernstige is juist, dat de ramp zoo laat in het jaar voorviel, waardoor de kans op eenig her stel zeer klein is. Door verschillende landbouwers te Ove- zand, wier veldvruchten door den hagel slag vernield zijn, wordt een verzoek aan Ged. Staten van Zeeland ingediend om ontheffing van grondlasten voor de geteisterde perceelen. Een school voor tijdelijk. Ds. D. Avis, predikant bij de llerv. Gem. te Drachten, deelt in den „Dracht- sche Kerkbode mede, dat hij zal trachten, daar een school te stichten, die bij de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs zal worden aangesloten. Aanleiding daartoe heeft ds. Avis ge vonden in de weigering van sommige openbare onderwijzers te Drachten om mede te werken aan het Julianafeest. „Die school" zoo schrijft ds. A. zal een tijdelijk toevluchtsoord zijn, want zoodra de geest der onderwijzers in deze gemeente zal zijn, zooals wij Christenen, die het Huis van Oranje liefhebben, dit wenschen, wordt die school terstond weer opgeheven. Van kinderspel. Doordat de kinderen in de schuur met lucifers aan het spelen waren in de nabijheid van een partij strooi, te Fre- diksoord, ontstond brand in een woning toebehoorende aan de Maatschappij van Weldadigheid en bewoond door L. Elmers. Van den inboedel is bijna niets gered kunnen worden. Het vee dat buiteD was is behouden gebleven een viertal varkens zijn in de vlammen omgekomen. De man die in Steggerda werkte vond bij zijn thuiskomst alles verbrand. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 0 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. STEMMING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat op Donder dag den S Juli aanstaande, van des mor gens acht tot des namiddags vijf uur, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad wegens vacature ontstaan door de ontslagneming van den heer G. J. O. D. Dikkers. De candidaten in alphabetische volgorde, zijn: KIKKERT, J. (P.Pz.) SCGARENBURG, VAN C. L. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende „Hjj die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 29 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. STEMMING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis dat op Donderdag den 8 Juli aanstaande, van dos morgens acht tot des namiddags vijf uren de stem ming zal geschieden ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad, wegens peri odieke aftreding van de heeren D. C. Dros, J. S. Dijt en H. W. Keesom. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn BAKKER, D. (Pz.) DROS, D. C. DIJT, J. S. KEESOM, H. W. KEIJSER, C. S. (Cz.) Tevens wordt do aandacht gevestigd op nrt. 128 van hot Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ton hoogste EEN JAAR." Texel, den 29 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1