Binnenland, Buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 7 JULI 1909. Van voorbije en komende dagen. De kermisweek is voorbij en daarmede de kermisvreugde, de kermiswalging, de kermisonrust, de kermisjammer en hoe men dit al meer betitelen wil; een ieder naar dat hij zich voor zoo iets gestemd gevoeld. De tijdelijke verblijfplaatsen van won dere zaken, handigheid, lekkernijen of meer andere begeerlijkheden zijn weder vertrokken. De resp. eigenaars van al die dingen hebben 't alles weer bijeen gepakt en zullen op andere plaatsen de zaken weder voortzetten met het oog op gewin. Of het gewin hier bevredigend is geweest? 't Valt zeer te betwijfelen. Althans het eerste gedeelte van de week werden niet weinig klaagtoonen gehoord en 't zal zeer te bezien staan af het laatste deel van de kermisweek wel zooveel voordeel heeft opgeleverd, dat het nadeel van het eerste deel er door zal zijn gedekt. Wij willen het gaarne wenschên voor hen, wier bedrijf nu een maal er op is ingericht om de kermissen af te reizen voor hun broodje; - zij toch moeten ook leven, edoch het blijft de vraag. Het meest bevredigd zal wel geweest zijn de Schouwburgdirectie Bakker een druk bezoek viel aan hare tent ten deel, zelfs tweemalen had zij een geheel uitverkocht huis. Voor veel andere zaken om er jaloersch op te worden. 't Is nu alles voorbij, de huiselijke rust en de orde, welke in zulk een tijd veel gevaar loopt, kan weder in haar goede banen komen, en de opge wondenheid tot kalmte. Moge de beurs bij enkelen nog al eene aderlating hebben ondergaan, laten wij wenschen dat het bij deze schade zal blijven en geen andere minaaDgename herinneringen aan de kermis zullen zijn verbonden, doch voor velen de kermisviering ook blijde herinneringen zullen nalaten. Verder zullen wij er niet over uitweiden. De markt van Maandag was weder minder vlug dan den vorigen marktdag. Ook de besteedde prijzen maakten zulks duidelijk. Er was nog al weder veel wolvee aangevoerd, hetwelk er over het algemeen goed uitzag. Voor Dinsdag was aan de orde een vergadering voor den middenstand waar toe ongeveer 60 a 70 personen waren opgekomen. Het hoofddoel der bijeenkomst was het installeeren van den heer Ruibing, als leider van het in te stellen onderzoek naar den toestand van den middenstand in deze gemeente. Hoedanig dat onderzoek zal worden ingesteld, alsmede de redenen welke tot dat onderzoek aanleiding geven, werd door den spreker van dezen avond, Mr. baron van Wijnbergen, uitvoerig uiteen gezet. Met nadruk werd gewezen op het belang eener nauwkeurige invulling van de vragenlijst welke aan de betrokken personen zal worden toegezonden, waar omtrent de grootste geheimhouding werd toegezegd. Enkele vragen door aanwezigen gedaan werden door den spreker beantwoord. Door den E.A. Heer Burgemeester werden de naar hier gekomen heeren der commissie welkom geheeten en bij de vergadering ingeleid. De bijeenkomst was ter geschikter tijd geëindigd., Wel licht vinden wij aanleiding hierop later nog eens terug te komen. Voor Donderdag wacht ons de stemming voor leden van den Gemeen teraad, waaraan wij bij deze willen her inneren;— van den uitslag zullen wy onze lezers zoo spoedig doenlijk mede- deeling doen. Oudeschild, 6 Juli. Het garnalenvisschen is nu geheel afgeloopen. Sommige schippers hebben hunne vaartuigjes geheel afgetuigd, andere gaan er mede te wiermaaien, terwijl met de grootste vaartuigen de kustvisscberij wordt uitgeoefend. Het werk aan den Oostdijk begint langzamerhand zijne voltooiing te naderen De kruin van den dyk is aanmerkelijk opgehoogd en een breede weg met een flink paardepad in het midden loopt langs de binnenberm. Oosterend. In de kermisweek is op een paar avonden ook hier weer eens gelegenheid tot het maken van een dansje geboden, wat in verscheidene jaren niet gebeurd was. De oude lust ontwaakte er dooi en menig getrouwd paar en ook vele jongeren, hebben zich er mede vermaakt. Overigens bepaalde de kermis zich tot straatmuziek. Den hoorn, 5 Juli Zaterdagavond werd alhier een oefening gehouden met de gestationeerde brand spuit. 't Bleek dat deze lang niet in orde was. De perspomp en slangen bleken in zoodanigen staat te zijn, dat deze spoedig gerepareerd moeten worden. De meeste brandweerlieden hadden aan de oproeping gevolg gegeven. Vlieland. Vrijdag j.l. werd door de familie Blom alhier bericht ontvangen, dat het lijk van den onlangs verongelukten A. Blom te den Helder was aangespoeld. Zaterdagavond had hier de begrafenis plaats onder overgroote belangstelling van de burgerij. De stemming voor twee leden van den gemeenteraad is bepaald op 9 Juli a s. de herstemming zoo noodig op 20 Juli. Volgens de „N. R. Ct." heeft de heer De Meester de verklaring dat hij voor den Helder opteert kunnen tee kenen. De toestand van den patiënt blijft nog zorgelijk, doch men slaagt er in de verzwakking met versterkende middelen te beteugelen. Een spookhuis. De gemeente Echteld was sedert eeni- gen tijd in rep en roer tengevolge van een spookhuis. We leven immers in de 20ste eeuwThans is de rust er weergekeerd want het „spook" is ontdekt Het was een geit, die, door de ratten in hare nachtrust gestoord, haar misnoegen daarover uitte op de wijze aan hoorndragende dieren eigen, door namelijk te stooten. Een lieve jongen. Te Harlingen kregen twee jongens ruzie om één cent. De eene ontstak zoo in woede, dat hij den ander met een mes in den buik stak. De gewonde moest direct in het verplegingsgesticht worden opgenomen. Panama-hoeden. Op de Middenstandstentoonstelling te Amsterdam ziet men eenige dames, echt West-Indische met eenigszins ge- kroest haar, bezig met het vlechten van Panamahoeden. Over de werkzaamheden vertelt het „N. v. N." het volgende De plantvezel waarmede gevlochten wordt, is het blad van een palm. Zoodra het blad wit is wordt het afgesneden, gedroogd, gekookt en als een stuk waschgoed op de lijn gehangen om nog maals te drogen en te bleeken. Ver volgens wordt het boschje dat ontstaan is, van onderen afgesneden, zoodat men lange vezels krijgt. Deze vezels, die opgerold zijn, worden ontrold evenals moeder de vrouw de banden uithaalt van uit de wasch komende schorten enz. Het mes of de nagel van een vinger snijdt aan weerskanten we zouden zeggen den zelfkant af, en wat dan overblijft rolt zich vaD zelf weer op, is souple en lenig en geschikt voor het vlechtwerk. Het vlechten van een hoed duurt soms twee dagen, maar soms ook vijf weken langer. Dit hangt niet af van de quali- teit van het materiaal, maar van de fijnheid. Wordt, om de uitdrukking nog eens te bezigen, de zelfkant er juist bij het kantje afgehaald, dan houdt men grover vezels over dan wanneer men met dien zelfkant nog iets van de breedte van het blad meeneemt. De vezels worden dan dunner, het vlechten duurt veel laoger, de hoed is van fijner qualiteit. Dit is oorzaak dat sommige Panama hoeden zoo duur zijn. Wat nieuws. Om de menschen te trekken beeft een theaterdirecteur in Scheveningen zoo lezen we tenminste bekend gemaakt, dat hij het voornemen heeft gedurende het seizoen eenige avonden het tooneel beschikbaar te stellen voor bet publiek d.w.z. indien iemand lust heeft te zingen of voor te dragen, kan daartoe gelegen beid worden gegeven. Reeds hebben zich eenige lief hebbers, dames en heeren aangeboden. 't Kan heel aardig wezen, maar ook heel akelig. Hoe men in Friesland gras verpacht. In de gemeente Achtkarspelen (Fr). hield een notaris deze week grasver huring. Men bood tegen elkaar op, zoodat de prijzen enorm hoog liepeD. Ook de notaris had er zelf perceelen bij en ook hierbij ging het druk met verhoogen. Te midden daarvan riep de notaris „gegund", tot ongenoegen van de andere bieders. Volgens den notaris was het door hem gegunde bod hoog genoeg, en hij maakte er zich verder af door te zeggen, dat hij de hoogere bie dingen niet gehoord had. 't Schijnt wel koopmanschap. In 1898 zei de Staatscommissie, dat het voor ons land niet doenlijk was een verplichte verzekering in te voeren met hulp van den Staat. Staatsbijdrage dus nihil. In 1901 zei Minister Lely, dat de Staat wel kon bijdragen 2 millioen gulden. In 1905 zei dr. Kuyper, dat de Staat wel kon bijdragen 6 millioen gulden. In 1907 zei Mr. Veegens, dat de Staat wel kon bijdragen6.400.000 gulden. In 1909 zei Mr. de Meester, dat over 12 a 18 millioen gulden „te denken viel". In 1909 zei Mr. Goeman Borgesiuste Rotterdam, dat 14 a 15 millioen gulden wel te vinden zouden zijn. Van tioee gelieven en twee laarsjes. Welk onderhoud er aan vooraf was gegaan ligt in het duister van den somberen avond, maar zooveel is zeker dat toen Donderdagavond een korporaal van de jagers met zijn dulcenia in het Voorhout te 's Gravenhage ge naderd was tot de Kazernestraat, de juffrouw opeens haar laarsjes uitwierp en voortijlende op haar kousen, haar jongen beduusd liet staan. Ook deze liep een eind voort, aanvankelijk de laarsjes in den steek latende. Het waren toch laarsjes om meelij mee te krijgen, kleurige lichtbruine rijglaarsjes, die daar zoo wanhopig in regen en wind alleen in het Voorhout lagen. De jager begreep dit, keerde naar de bottientjes terug, raapte ze op en ging er mee zijn meisje achterna. Treurig stond hij er mee in iedere hand een, praatte met haar,soeb- batte met haar om ze toch maar weer aan te trekken, maar zij bleef gram storig mokken en hevige verwijten doen op haar kousen. En dat duurde zoo lang, zoo lang, dat de enkele voorbijganger er genoeg van kreeg en korporaal, laarsjes en meisje aan hun lot overliet. Ze staan er misschien nog.(N. Ct.) Een koopje Eenige maanden geleden vertoefde te Soerabaja aldus de „Soerabaja Ct." een Engelschman, die een buiten gewone kennis schijnt te bezitten van edelgesteenten. Hij bracht ook een bezoek aan den juwelierswinkel van Lim Ting Bo, op Pasar Besar. Daar viel zijn oog al dadelijk op een brillant die, naar zijn meening zeer duur moest zijn. Hij vroeg het kleinood te bezich tigen, en hoorde tot zijn niet geringe verwondering, dat de Chinees hem slechts een prijs van ongeveer f 2800 er yoor vroeg. Hoe de Chinees aan deze berekening kwam vroeg de kenner, waarop hij ten antwoord kreeg, dat de prijs naar ge lang van de karats bepaald was. Nadat de vreemdeling den brillant bekeken en nogmaalr zorgvuldig onder zocht had, betaalde hij onmiddellijk, zonder te bieden, den bedongen prijs. Het blijkt nu, zegt de „Soer. Ct." dat deze brillant een buitengewone steen is, en maar zeer zelden in de mijnen wordt aangetroffenreeds verscheidene malen moet zij tegen fancy.prijzen verhandeld zijn. Een gevaarlijk zaakje. Een vreemdsoortig ongeluk wordt uit Hörde gemeld. Het zekerheidsventiel van de buisleiding der Hörder fabriek werkte gisterenavond niet zooals het moest en liet hoogovengas uitstroomen, dat in de huizen drong. Een veertigtal personen werden bewusteloos. Ze werden onmiddelijk naar bet hospitaal der fabriek en de twee ziekenhuizen in Hórde gebracht. De geneesheeren hopen allen in het leven te zullen behouden. Een nieuw vrouwenberoep1 Te Parfls heeft zich een nieuw vrou wenberoep ontwikkeld, dat het opbreken voor de zomerreis een massa veraange naamt. Ten einde in een dringende behoefte te voorzien, vestigde zich te Parijs een vereeniging van „inpaksters", met filiaal te Londen. De taak van deze vrouwen wordt door den naam „pak- kunstenares" zelf verklaard. Ze verhuren zich om voor huisgezinnen, die op reis moeten, al het noodige netjes en voor- deeüg in te pakken, want daar zijn de kunstenaressen op afgericht. Ze kunnen tweemaal zooveel in een koffer bergen als een nietgetrainde. De stichtster van het nieuwe beroep, mejuffrouw Antot, verklaarde aan de pers, dat zij in den korten tijd van het bestaan van haar „salon" al evenveel te doen had als gedurende de tien jaar van haar beroep als particulier onder wijzeres. Daar het filiaal in Londen ook buitengewoon bloeit, denkt zij binnen kort ook Berlijn gelukkig te gaan maken. Op het oogenbiik heeft zij 75 „pakdames" in dienst. Een proef met den tijd. Er is al veel geschreven over het, o.a. in Engeland eenmaal serieus behan delde denkbeeld om door verzetting der klokken meer van 't daglicht te profl- teeren. In de Yereenigde Staten zal daarmede nu de eerste ambtelijke proef genomen worden. In Cincinnatie zullen, te begin nen met 1 Mei van het volgende jaar, de klokken een uur vóór gezet worden. Met 1 October wordt de klok weer op den juisten tijd gezet. Als de proef het gewenschte gevolg mocht hebben, zullen er mettertijd wel meer klokken in den zomer verzet worden. Als 1 Sluit IJ »an 1 (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) Wat ieder voor zich zelf niet kan, Dat valt steeds licht, staat man, aan man Daarom mijn vrienden laat u nian En sluit u aan Door aansluiting toch komt een krachtig geheel IS i e t ieder voor zich maar elk draag zijn deel, Ten zegen der menschheid daartoe liefdevol bij; Dan kunnen wij, sterk, moedig voorwaarts gaan Daarom Sluit u aan Ons kruis is niet enkel voor dorp of gemeent, Neen, waar maar een lijder een zucht [slaakt of weent, Daar willen wij helpen van oord tot oord, Heel Texel door, zal 't klinken als een [Zegen, 't woord 't Witte Kruis heeft geholpen Hier lijden verzacht, daar verkwikking gebracht, Weer ginder was 't 'n licht in pikdonk'rcn nacht Mijn vrienden zal 't zod worden. Blijft niet alléén staan, Maar Slnit U aan. Mijnheer de Redacteur In een tijdschrift vond ik bovenstaand gedichtje. Wil u wel zoo vriendelijk zijn dit, ter wille van de goede zaak, in uw blad op te nemen 't Komt nog zoo dikwijls voor dat ver- plegingsmaterieel uit het magazijn van het „Witte Kruis" gevraagd wordt door niet leden, door menschen aan wie de oprichting der aldeeling te vergeefs gevraagd is lid te worden. De een wilde nog maar wachten, een ander vond het wel aardig, maar zou 't toch maar niet doen, een derde begroot 't jaarlijks te contributeeren, een vierde bemoeit zich er niet mee (net of ziekte zich daaraan stoort.) Maar worden die nalatigen ziek en hebben ze wat noodig, dan maar gauw zich als lid aanmelden, dan ben je geholpen, 't Is voor het bestuur onzer afdeeling dikwijls een lastig geval, 't Besluit van de algem. vergadering zegt, dat alleen leden der afdeeling van het verplegingsmaterieel gebruik mogen maken en dat men dan 4 weken lid moet zijn. Maar nu wordt iemand ziek, heelt onmiddellijk bulp noodig, onmiddellijk! heelt behoefte aan dit of dat, lydt vreeselijke pijnen zoodat spoedige hulp, dubbele hulp ismaar men is geen lid van het „Witte Kruis". Toch maar vragen „Neen, zegt het besluit der algem. ver gadering, afblijven; u is geen lid, u krijgt het nietMgar het bestuur durft zoo hard niet zijn, kan zoo meedoogenloos niet op treden. Het „Witte Kruis" is er immers om te heipon, te verzachten, met het schoone parool „door allen, voor allen." Dus toegeven en helpen maar en dan is er weer een lid bijgekomen. Wij hebben nog lang geen duizend leden, die moeten wij minstens hebben, eerder kan men niet zeggen, dat het „Witte Kruis" in oen algemeen erkende behoefte voorziet. Moge bovonstaand gedichtje onverschil ligen en nalatigen opwekken lid onzer ntdeeling to worden. Jloe men lid wordt? O, zoo eenvoudig! men geoft zich maar op bij oen der be stuursleden in elk dorp is er oon en aan den Burg zijn er wel vijf. 't Onderworp is nog lang niet genoog besproken en beschreven, Mijnhcor do Redactour, maar ik durf nietrnoer plaats ruimte van u vragen. Namens het bestuur zeg ik u dank voor uw belangstellende welwillendheid. Hoogachtend, L. J. KIKKERT, Sccr. dor afd.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2