Buitenland. den voorz. bleek, dat ook deze vreesde dat de donateurs minder zouden worden, reden waarom spr. allen opwekten met veel meer kracht nog dan te voren te strijden voor de belangen der vereeni- ging en met kracht alle pogingen te steunen die mochten wordeD aangewend om de kas te stijven. De markt van Maandag kenmerkte zich niet door grooten aanvoer van vee. Of wellicht landwerkzaamheden daarvan de oorzaak was, zouden we kunnen ver moeden, doch ook 't zou kunnen wezen dat van de markt niet veel werd ver wacht. De besteede prijzen waren niet hoog. De markt was vroeg geëindigd. Naar ons wordt medegedeeld is hier ter plaatse opgericht de afdeeling Texel van de S. D. A. P., aanvankelijk met 10 leden, secretaris is N. Godfried, bij wien men zich kan opgeven als lid. Oudeschilcl, 13 Juli. Het ruwe weder der laatste dagen is voor de visschers ailes behalve voordeelig. Zij hebben al sedert eenige dagen de haven niet verlaten. De wiermaaiers zijn echter druk in de weer, om het aantal pakken wier, dat zij mogen maaien bijeen te krijgen. De S. D. A. P. begint hier meer en meer aanhangers te winnen. Zondag middag j.l. hielden eenige leden, met een drietal personen van Den Burg eene bijeenkomst in de Zeven Provinciën, ter bespreking van eenige belangrijke punten. Vlieland. Donderdag 8 Juli had de aanbesteding plaats van het maken eener oeverbe- schoeiïng aan het Westersche veld. De heer M. Daalder te Alkmaar was de laagste inschrijver voor f 3583, raming t 3800. Vrijdag 9 Juli had de stemming plaats voor twee leden van den gemeen teraad. Alle drie candidaten verkregen 41 stemmen, gekozen werden verklaard de twee oudsten, de heeren K. Bakker en T. Meijer. Aan het Noorderstrand is een belangrijke partij korte mijnstutten aan gespoeld. Zijn geld terug Onlangs is melding gemaakt van een diefstal van f 40 ten nadeele van een arbeider te Paesens. Deze week heeft de man zijn briefje van f 40 terugge kregen 1 Hij was voor zijn boer een dag naar stad (Dokkum) geweest. Toen hij den volgenden dag zijn werkbroek aantrok en toevallig in de zakken voelde haalde hij er het briefje uit te voorschijn. Blijkbaar heeft de dief van zijn afwezig heid gebruik gemaakt om zijn slechte daad weer ongedaan te maken. Wie do dader is, weet men echter nog niet Candidaat tegen wil en dank! Bij de gemeenteraadsverkiezing in Wonseradeel heeft een der politieke partijen een candidaat geproclameerd, die daartegen protesteerde, wijl hij niet tot die partij behoorde. Toch bleef men hem als candidaat handhaven. De be trokkene heeft daarop per advertentie verzocht, geen stemmen op hem uit te brengen, 't Is een gek geval. Een kerk te huur 1 „Een kerkgebouw te huur, te bevragen bij de maatschappij „Holland", Kerk straat 310" aldus is thans op een bordje te lezen, dat aangeslagen is aan het kerkgebouw van de Oud-Gerefor meerde Gemeente in de Vijzelstraat te Amsterdam. 't Is de kerk de „dichtgespijkerde" welke eenigen tijd geleden zooveel van zich heeft doen spreken, doch dat ds. Grass en zijn gemeente de kerk verlaat, staat niet in verband met deze strubbelingen. Van de maatschappij „Holland" eigenares der kerk, kreeg men n.l. bericht, dat de huur f 300 op geslagen zou worden en dit is de oorzaak dat nu het huurbordje aan de kerk is aangeslagen, want hierin had de kerke- raad geen zin. En dus zal, wanneer eind December de huur verstreken is, de gemeente een andere kerk moeten zoeken. Afschuwelijk I In stomdronken toestand zette een vrouw in de Palmstraat, te Hilversum, Vrijdagavond haar 5-jarig zoontje, dat zjj wasschen wilde, in een kom met kokend water. Opmerkzaam gemaakt door het hevige gillen van het arme kind, trad een buurman binnen, die het kind direct aan de vrouw ontrukte en het naar zijn woning droeg, waar dr. Beukers, in allerijl gewaarschuwd, het stumpertje verbond. Het bleek, dat beide voetjes verbrand waren. De geneesheer gelastte daarop over brenging naar de R. K. ziekenverpleging. De ontaarde moeder, op straat gekomen word gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht. „Hbl." Curieus. Bij de veehondster Ouwerling Baars te Schiebroek heeft een zeug een paar dagen geleden 20 biggen ter wereld gebracht. Dit groote aantal kan door het zwijn niet groot gebracht worden daarom heeft men 4 biggen bij een hond gedaan, die twee dagen te voren 14 jongen kreeg, die alle verdronken zijn. De hond is met de biggetjes in zijn schik en de beestjes groeien best Nog al een kerk dichtgespijkerd. Zondag was de vereeniging „Evange lisatie", te Middelbands verhinderd, haar godsdienstoefeningen in het daarvoor bestemde gebouw te houden, doordat Zondagmorgen bleek dat de deuren waren dichtgespijkerd. Een en ander geschiedde door den zoon van den vorigen voorzitter der vereeniging, die het bestuur meende te moeten ontslaan. Morgendrank Het „Rott. Nwbl." vertelt. Klokke vier uur in den morgen, 'n Vrouwtje belt bescheiden aan de schel van een kruidenierswinkel op den Goudscheweg. Ze belt nog eens! Open werd gedaan door den winkelier, haastig in kleeren geschoten. Wel? Wat moetje? was zijn vraag. Of mijnheer niet kwalijk wilde nemen. Ze was bij een zieke vrouwziet u en die zieke had zoo ineens een vreese- lijke trek in een kopje thee.... Enne.... nu was het spirituslichtje opgebrand en het flescbje leeg.... enne.... of meneer misschien wat brandspiritus voor haar had.... het was voor een zieke vrouw.... en ze zou zoo dankbaar zijn. 'k Verkoop anders geen brandspiritus moeder.... maar alia, 'k Heb nog wel wat in huis. 'k Zal je helpen. Vrouwtje vertrok, dankwoorden sta melend, met drie maatjes brandspiritus. Winkelier deed de deur weer op 't nachtslot. Het vrouwtje stak strompelend de straat over, met de rokken sliestend door de modder. Aan den overkant kwam een man haar tegemoet. Heb-ie 't? vroeg hij en tegelijk rukt hij het flescbje uit de gore hand van het wijfje en bracht het aan z'n mond. Hij drinkt met lange smakkende teugen bet flescbje bijna leeg en geeft het „staartje" aan de ziekenverpleegster. Dan sukkelen ze snmen weg. De zieke had zijn „kopje thee".... Een vreemd gedoe. Het „Hbld" schrijft Een heel vreemde poging om zich van het leven te berooven is te Amsterdam gedaan. Een man huurde voor één nacht een kamer in een hotelletje aan het Singel en begaf zich naar deze kamer met een vrouw, die bij hem bleef. In den vroegen ochtend, tegen vier uur ongeveer, wekte hij de vrouw, deelde haar mede, dat hij zich van bet leven zou berooven en verbood haar alarm te maken, onder bedreiging haar te zullen dooden, wanneer zij zich niet rustig hield, totdat hij dood zou zijn. Daarop nam hij een groote hoeveelheid chloorkali in, welke stof hij zich des avonds voor dat doel had aangeschaft. Uit vrees voor de bedreiging hield de vrouw zich rustig, totdat tegen 12 uur 's middag3 de man zoover bewusteloos was, dat zij de kamer durfde te verlaten. Zij riep toen hulp in. De man was reeds geheel blauw, tengevolge van bloedvergiftiging. Op last van een genees heer werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar hij misschien nog eenige dagen zwaar zal moeten lijden, voordat de dood hem verlast. Hoog water. Bij Roermond is de Maas onrustbarend gewassen. De aan de beide oevers ge legen weilanden, waarvan het gras voor eenige dagen gehooid was, zijn onderge- loopen. De schade is groot. Veel hooi- gras is weggespoeld. Op verschillende plaatsen waren de hooiers, tot aan hun middel in 't water staand, het drijvende hooi aan 't redden. Ook de bouwlanden hebben aan beide oevers veel te lijden. Vele perceelen haver, tarwe gerst, rogge en aardappelen staan onder water, zoodat ook hier een zeer groote schade is aangericht. Te Maastricht zijn een gedeelte van het stadspark en alle uiterwaarden onder- geloopen. Subsidiën ter bestrijding van de tuberculose. De Minister van Binnenlandsche Zaken noodigt in de „Stct." de besturen van de vereenigingen, die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1909 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een rijks subsidie, uit, hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoek, vóór 10 Augustus a.s. voor zooverre zij dat niet resds mochten hebben gedaan tot de Koningin te richten, met vermel ding, zoo de vereeniging niet reeds over 1908 een rijkssubsidie heeft genoten, of zij hare werkzaamheden reeds heeft aangevangen. Een inlandscli springpaard. „Onze Paarden" schrijftDe heer Leeuwenburg versloeg Maandag j.l. in het internationale springconcours met een in Nederland gefokt paard de beste springpaarden uit Nederland, België, Engeland en Zuid-Amerika. In vroeger jaren behaalde de heer Bultman ook vele prijzen in springconcoursen met een in Nederland gefokt paard, „Tau- send-künstler" genaamd. Een ongenoods. Te Rotterdam kwam een juffrouw in de St. Laurenstraat thuis. Plotseling begon baar hondje te keffen en sprong tegen een bed opde juffrouw "ging kijken, en tot haar schrik zag zij dat er een man in lag. Deze zich ontdekt ziende, verontschuldigde zich, en mom pelde iets. De juffrouw, zeker denkende dat hij boven moest zijn, verwees hem daarheen. De man maakte echter, dat hij er tusschen uit kwam, de straat op. Hoewel spoedig door den in hetzelfde huis wonende schoonzoon van de weduwe nagezet, ontkwam hij en bleef onbekend. Na het vertrek van den man bleek aan de weduwe, dat bij haar was inge broken en dat uit een kast een aantal gouden en zilveren sieraden alseen gouden horloge, een gouden ketting, een bloedkoralen ketting met gouden slot, een zilveren horloge met dito ketting, een nikkelen horloge, eenige gouden ringen, oorbellen, enz. waren gestolen. De treurige zomer. De schrijver der Haagsche brieven in de „Arnh. Ct." zegt o.a. Algemeen is hier de teleurstelling over den treurigen zomer. Overal weliswaar, waar het vreemde lingenverkeer een bron van inkomsten vormt, is men afhankelijk van het mooie weer. Maar waar is dat in gelijke mate het geval als aan zee Het is hier altijd winderiger en vochtiger dan b.v. in Gelderlands schoone dreven doch in tijden van 'langdurig slecht weer is een verblijf aan het zeestrand geen genot maar een kwelling. Bij een weersge steldheid als nu blijven de gasten dan ook weg De lijsten van nieuwaange- komenen te Scheveningeu, die geregeld in de Haagsche bladen worden gepubli ceerd, zijn akelig beknopt. En dat terwijl het hartje van het seizoen is aangebroken De vorige week was ik in een vrjj groot établissement aan de Noordzee (niet te Scheveningeu.) Het aantal gas ten, anders geregeld vrij groot, was nihil. Er was een familie uit Duitscbland geweest, die voor twee maanden had gebuurd. Maar na, 14 dagen was zij verkouden en verkleumd naar haar land teruggekeerd. De ondernemer zat intusschen met zijn groote inrichting, met zijn talrijk personeel, met ziin dagelijks terugkee- rende enorme kosten en gaat schade en misschien flnancieelen ondergang tegemoet. Een slechte zomer is hier een te erger slag, omdat de kosten van inrich-' ting en bedrijf zoo ontzaglijk zijn opge dreven dat loonende winsten alleen bij langdurig mooi weer te verwachten zijn. De uiterste duur van het mooie weer is de maatstaf dor installatie kosten ge worden. En nu is niet alleen de kans op winst reeds lang verkeken, maar wij hebben nog heelemaal geen zomer gehad. Hier ter stede verwacht men dan ook, dat in het najaar geduchte klappen zullen vallen, zelfs indien het weer wat niet waarschijnlijk is nog deze week duurzaam ten goede mocht ver anderen. Zoo veikeert de meest mondaine bad plaats ten slotte in het zelfde geval als het keuterboertje op de heieen slechte zomer, een schrale oogst. Zou het inderdaad zoo zijn? Nu hoe langer hoe meer personen uit alle kringen in de gemeenteraden zitting nemen, vraagt men zich wel eens af, of die personen wel allen in staat zijn werkelijk den volkswil tot uiting te brengen en of er eigenlijk wel van een werkelijke deelneming aan het werk dei- gemeente sprake is. Een groot scepticus op dit gebied, een burgemeester in Oost-Pruisen, diende bij den gemeenteraad twee voorstellen in, een betreffende een door de politie ge stolde vraag, of de touwen, waaraan de honden, die niet mogen losloopen, moeten worden gebonden, van 90 op 70 c,M. ingekort moeten worden, en een tweede tot het sluiten van een leening van 11 millioen voor verschillende, niet geheel duidelijk aangegeven doeleinden. „Nu zult ge zien", zeide de burgervader, „dat de heeren raadsleden zich moe zullen praten over de touwtjes van 7u c M., want zij houden allen een hond, maar de leening van elf millioen gaat er direct door." En zoo geschiedde het ook. Over de hondentouwtjes werd 2 uur gediscussi eerd. Bij de leening vroeg niemand wdarover hel eigenlijk liep, hoewel de toelichting onvolledig was en belangrijke kwesties, waarover nog geen besluit was genomen, door de beslissing over de leening tevens werden beslist. (Gemeentebelangen). Ziel- en zoolkunde. Een Fransch professor heeft een nieuwe theorie ontdekt ter afleiding van karak tereigenschappen. Hij leest het karakter niet meer uit de lijnen van de hand, maar uit deschoenzolen. Na lange studie en diep nadenken is de geleerde heer er toe gekomen een nauw verband aan te nemen tusschen de ziel en de zool van den mensch. Een man, die zijn schoenpunten duchtig afslijt, maar niet zijn hakken, is iemand met een roekeloos karakter. Hij stort zich in de grootste en gevaar lijkste ondernemingen en grijpt dadelijk naar de wapens als je hem in den W6g treedt. Slijt je de bal van je schoenzool 't meeste af, dan ben je volgens den professor, een werkzaam mensch, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkt, maar niet over zeer veel geest kracht beschikt. Is slechts de rechterzijde van den rechterschoen afgesleten dan is de eige naar een man die veel en diep nadenkt, zoo iets als een advocaat of geleerde. Menschen die met de hakken bij elkaar en de punten naar buiten loopen zijn koen, vermetel en kennen geen be scheidenheid. De optimist slijt tenslotte schoenpunt en hak tegelijk af. Verschrikkelijk mijnongeluk. Parijs 12 Juli. De "Petit République" verneemt uit Lissabon Men telegrafeert dat te Delinoz bij Cordova in Spanje een verschrikkelijke mijngasontploffing in de kolenmijn verschillende galerijen deed ineenstorten. 750 menschen zijn begraven, 42 zijn reeds levend boven gebracht, half verstikt en verschrikkelijk verbrand. De toestand van 10 man is hopeloos, 17 lijken zijn boven gebracht. Het reddingswerk wordt krachtig voort gezet. Melk en boter uit petroleum. Uit Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, komt het bericht, dat een middel gevonden moet zijn om melk en boter te verkrijgen uit de overblijf selen van petroleum. De Standard Óil Company moet te New-Yersey een inrichting maken, waar men uit petro leum melk zal vervaardigen, die een grooter vetgehalte moet hebben dan de koemelk en verder vrij van alle bacteriën zou zijn. De scheikundigen van Rocke feller zijn er van overtuigd, dat de onderneming slagen zal en dat door de op die wijze verkregen boter, de markt in de Nieuwe en Oude Wereld zal worden veroverd.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2