N° 2276. Donderdag 22 Juli 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel. MARKT. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden er aan, dat de aanvoer ter markt van al het vee, waaronder ook te verstaan korven met biggen, kippen, enz., moet geschieden langs het logement DE ZWAAN en dat het marktgeld onmid dellijk aan den Marktcontroleur moet wor den voldaan. Texel, den 16 Juli 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, J. S, DIJT, L.-B. RUIBING, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ontvangen bericht van den heer Commis saris der Koningin in deze Provincie, de jaarlijksche schietoefeningen van de forten Kijkduin en Erfprins en het werk Wier- hoofd te Helder in 1909 zullen worden ge houden van 22 Juli tot 14 Augustus, be houdens enkele oefeningen die eerder zul len plaats hebben. De doelen zijn schijven in bet zeegat van Texel, op de zandplaat Onrust of op schijf- schiotterrein ten Zuiden van Kijkduin. Bij deze schietoefeningen, waarbij dezelfde veiligheidsmaatregelen zullen worden toe gepast als in vorige jaren, wordt het gedeelte van de Heldersche zeewering dat vóór de genoemde werken ligt, onveilig gemaakt. Texel, den 16 Juli 1909. De Burgemeester vnd., J. S. DIJT, L.-B. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze w or den opgeroepen om in 1909, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901 onder de wapenen te komen 10 Reg. Infanterie. Gurnizoenspl. Helder Lichting 1902 Witte, Gerardus Johannes, 11 Aug. '09 Knol, Auke 11 Aug.'09 1904 List, Cornelia 7 Sept. '09 Witte, Petrus Theodorus Burger, Willem Heerwaarden, van Willem 1906 Plaatsman, Pieter n Maat, Nanning Gren. en Jagers. 's-Gravcnliuge 1904 Zuidewind, Jacob 30 Aug.'09 Torpedisten. nelder. 1905 Boon, Jacob 30 Aug.'09 4e Reg. Vcst.-Art. Helder. 10—17 Juli. De vacantieüjd is weer aangebroken en daarmee ook de komkommertijd. Eerstdaags zal de vermaarde zeeslang hier of daar wel weer gesignaleerd worden. Ook in de afgeloopen week was er „van eigen bodem" weinig belangrijk nieuws. Over de „lintjes kwestie" geraakt men zoo langzamerhand uitgepraat, voorloopig althans en overigens waren er ook al geen onderwerpen van belang die om de aandacht kwamen vragen. In Amsterdam IV, het Kamerdistrict waarvoor tot nog toe de heer IJzerman zitting had maar door deze ter beschikking van een bekwameren voorman der Liberalen werd gesteld, heeft in de voorbije week de stemming plaats gehad, met het ver wachtte resultaat dat prof. Van Hamel gekozen werd, die zooals men weet onlangs den tegencandidaat van den heer Troelstra was in het derde Amsterdamsche district. Ook in de districten Harliogen en Schoter- land zal de beslissing binnen enkele dagen vallen. Hoogstwaarschijnlijk zal in Har- lingen de kerkelijke candidaat Ds. Ankerman te Woumels gekozen worden omdat het district zoo goed als een vast rechts district aangemerkt kan worden. Omtrent Schoterland, waar de candidaatstelling nog moet plaats hebben valt nog weinig te voorspellen, doch de grootste kans zal waarschijnlijk wel weggelegd zijn voor den candidaat der liberalen, Vermelden we ten besluite nog dat Dinsdag, Woensdag, en Donderdag te Amsterdam het 6e Middenstandscongres bijeenkwam, in het Paleis voor Volksvlijt waar ook de belangwekkende middenstands tentoonstelling is ondergebracht. Belang rijke onderwerpen den middenstand be treffende werden behandeld inzonderheid het credietvraagstuk. Door Minister Talma werden door het bijwonen van het congres blijken van belangstelling gegeven. Ongetwijfeld zal ook van dit congres weder nieuwe kracht uitgaan tot bevorde ring van den bloei van den middenstand, die wel eensde ruggemerg onzer samenleving is genoemd. —o—o—o— De Duitsche Rijksdag heelt in de afge- loopon week het financieele hervormings werk geheel tot stand gebracht en is Dinsdag j.l. met vacantie uiteengegaan. Zooals we reeds eerder schrevon hebben de heeren zich met de noodige vlugheid door de financieele ontwerpen heengeslagen wat nogal gemakkelijk ging nu het Centrum en de oonservatioven zoo eensgezind één lijn trokken en de Bondsregeeringen zich zoo meegaande toonde. Natuurlijk hebben de heeren tot slot nog eens flink gepraat over de huidige politieke constellatie. Eigenaardig dat door de conservatieve sprekers beweerd werd dat die constellatie nog net als vroeger was. 't Eenige wat de conservatieven niet hadden kunnen doen was mee te gaan met de successiebelasting, voornamelijk omdat zij de beslissing over de te heffenbelasting op het bezit niet wenschten toe te ver trouwen aan een op dezelfde wijze gekozen volksvertegenwoordiging. Deze spreker alsmed6 die van het Centrum verklaarden plechtig dat er van een verbond tusschen Centrum en conservatieven nimmer sprake was geweest, waartegenover de woordvoer der der nationaal-liberalen evenwel con stateerde dat de conservatieven zich hadden later overhalen tot deelneming van de wraakcampagne van het Centrum tegen den Rijkskanselier. De Rijkskanselier Ja ook over hem werd nog door de heeren gesproken en geheel in den geest van „van de dooden niets dan goeds". Alle sprekers, onverschillig van welke partij staken den politiek dooden Von Bulow nog tot afscheid een pluim op den hoed voor hetgeen hij voor het Duitsche rijk had gedaan. Thans is de Rijksdag op iecës en Von Bulow pakt zijn koffers. Hij is druk bezig met afscheid te nemen. Bijna iederen dag ontvangt hij de gasten die bij een goed glas wijn en met de noodige complimentjes zijn uitvaart vieren. Verder gaat er bijna geen dag voorbij dat hij niet brieven en telegrammen tot afscheid ontvangt van het Duitsche volk. Zijn taak is teneinde. Het mooie bloc waarmee hij een paar jaar geleden in zee stak is zijn ongeluk geworden. Thans houdt de publieke aandacht zich bezig met zijn opvolger. Door den Keizer n. 1. is Von Bettman Hollweg tot kanselier benoemd, een staatsman die waarschijnlijk geheel in de voetstappen van Von Bulow zal treden. Vandaar dat het Centrum dan ook niet zeer ingenomen is met de keuze van den Keizer en al bij voorbaat de bladen van deze partij den nieuwen kanselier waar schuwen om toch vooral niet zoo onver standig te wezen als zijn voorganger die het machtig Centrum eenvoudig uitscha kelde maar daardoor ook zoo'n smadelijke nederlaag leed. Stellig zal Duitschlands vijfde kanselier geen gemakkelijke taak hebben als hij ook in zijn binnenlandsche staatkunde de lijn wil volgen die Von Bulow teekende. Maar hij moet althans als men al het goed dat over hem geschreven wordt gelooven mag een diplomaat van het zuiverste water wezen, die in stuurmanskunst voor Bulow niet behoeft onder te doen. 't Is nu maar te hopen dat hij Bulow's laveer kunst niet te veeJ aan behoeft te wenden om in veilig vaarwater te blijven, —o—o—o— Onze lezers herinneren zich nog de kwestie Lapoechin, die een onderwerp van bespreking in de pers en mede in de Russische Doema uitlokte en waarbij op zienbarende onthullingen aan het licht kwamen ovor het optreden van de Rus sische politiespionnen die door de regeering in dienst werden gehouden. Op dat optreden der Russische politie is in de laatste dagen weder opnieuw de aandacht gevestigd, inzonderheid op het optreden in Frankrijk. Een zokere Boertzef, een Russische revo lutionair ging in de „Matin" dezer dagen den vroegeren agent-provocateur Harting alias Landesen te lijf. Deze Harting is thans chef van de Russische geheime politie in Frankrijk en Boertzef deelde in boven genoemd blad mede, dat bedoeld heerschap precies te werk gaat alsof hij in het rijk van „Vadertje" is, zonder zich ook maar te storen aan de Fransche wetten. Harting houdt er een bijzondere manier op na om achter de geheimen van zijn te Parijs wonende landgenooten te komen. Door hei omkoopen der postbeambten en concierges en ook dikwijls door diefstal tracht hij in het bezit te komen van de brieven die aan de te Parijs wonende Russen gezonden worden. Een en ander gaat door tusschen- komst van Hartings adjudant Bint, die zorgt de brieven in handen te krijgen, om ze afteschrijven of te photografeeren. Voor dit laatste moet ten huize van Bint een volledige inrichting aanwezig zijn. Bint heeft natuurlijk ook weer zijn agenten en zoo wist Boertzef te vertellen dat deze als vast tarief voor een brief 5 francs en voor een briefkaart 2 francs vergoeden. Ook moeten er niet enkel aan Russen geadres seerde brieven geopend worden, doch zelfs ook die aan Franschen gericht zijn, indien vermoed wordt dat ze van belang kunnen zijn voor de Russische regeering. Harting die intusschen lont geroken heeft is plotseling verdwenen dezer dagen. Intusschen heeft de kwestie een inter pellatie van den afgevaardigde Jaurès in de Fransche Kamer tengevolge gehad. De regeering gaf echter de verzekering dat aan de Russische politiediensten in Frankrijk een einde was gemaakt. Dit was de laatste zaak die de Fransche Kamer voor haar vacantie behandelde. Ze is thans ook op reis. —o—o—o— In de afgeloopen week werden weder eens de gedachten heengetrokken naar Marokko. Niet alleen omdat het in het gebied van Moeley Haüd nog alles behalve rustig is en den sultan de eene pretendent na den andere te bevechten heeft, maar hoofdzakelijk doordat aan de Noordwestkust de Spanjaarden naar de wapenen moesten grijpen. Reeds sedert lang was het in die buurt niet pluis en de Spaansche regeering iiet dan ook niet na zoodanige maatregelen te nemen dat ze op mogelijke verrassingen voorbereid was. De Sultan heeft zoo goed als geen macht in het Rifgebied waar de woeste Kabylen, die tot de oudste roof- stammen behooren, doen wat ze willen. Zoo bedreigden ze al eenigen tijd de Spaansche bezittingen aan de Noordwest kust Centa en Melilla, waarom Spanje daarheen voortdurend versterkingen zond en een bijzonder crediet van eenige mil joen peseta's voor dat doel besteedde. Maar de Kabylen zaten evenmin stil. Renboden en boodschappers ijlden van de eene naar de andere stam em de geloovigen op te roepen tot den strijd tegen de Roemi's en hier en daar werden nu en dan reeds vijandelijkheden jegens de Spaansche be zittingen bedreven, die evenwel door de Spaansche troepen op staanden voet gestraft werden. Langzamerhand schijnt zich evenwel in de buurt van Melilla een vrij belangrijke macht Kabylen verzameld te hebben met de bedoeling aan de Spaansche heerschappij een einde te maken. De Kabylen openden de vijandelijkheden met het dooden van eenige Spaansche werklieden, waarna generaal Marinas met een behoorlijke troe penmacht er op uittrok om de schuldige te straffen. Hij kwam nog juist op tijd om de verminkte lijken der ongelukkige Spaan Abonnementspn-ijs per 3 maanden. Voor en Bükg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1906 Kiljan, Gijsbert 23 Aug. '09 Heerwaarden, v. Joh. Hendr. Yerborne, Pieter Dogger, Klaas Graaf, de Johannes 1904 Bakker, Jacob 6 Sept.'09 n Dob, Jan Kok, Cornelia Smit, Pieter Bakker, Gerardus Roeper, Maarten Jan Bruin, Pieter Geus, Willem Anthon 1902 Roeper, Johan l)o opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder cp den voor hem aangegeven dag, in uniform gcklocd en voorzien van bun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al do bij bun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van klccding en uitrusting, bjj bun korps aan melden, en wol le. zij, dio woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2o. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3o. do overige vcrlofgangors, voor zoover zjj binnen het Ryk gevestigd zijn, op zoodanig tijd stip, dat zij zich op don dag, voor do opkomst bepaald, met bet eerstvertrekkend openbaar mid del van versneld vervoer van bun woonplaats ot naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en, voor zooveel zij buiten bet Rijk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hier van zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie wor den overgelegd eene gelegaliseerde geneeskun dige verklaring, welke op ongezegeld pipier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt bij zich onverwijld bij zijn korps. Hij die zonder geldige reden niet voldoet aan deze opi.ieping wordt, na daartoe verstrekte last van den Minister van Oorlog als deserteur afge voerd. Hij die zonder geldige reden zieb te laat bij bet korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke oproe pingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare ken nis geving BENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat bij behoor- lyk is opgeroepen. Texel, den 19 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDÜINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1