N° 2277., Zondag 25 Juli 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenlands Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBubg op Texel. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Insein ij vingsregister en Alphabetische Naamlijst. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het Inschrijvings register voor de lichting van 1910, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlyst, gedurende acht dagen, van den 23en Juli tot en met den 30en Juli aanstaande, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 22 Juli 1909. De Burgemeester. LANDWEER. TEXEL, 24 JULI 1909. Nog eens het Fanfarecorps. Het Texelsch Fanfarecorps is eens klaps bij ons, Texelaars, de held van den dag geworden. Geen wonder Als gewoon alledaagsche menschen trokken de leden van het corps Zondagmorgen er op uit om aan een wedstrijd elders deel te nemeD, als overwinnaars kwamen zij des avonds terug, en wel als winnaars van den eersten prijs. Nu heeft vrijwel iedere mensch gevoel voor groote dingen, voor iets wat uit blinkt, en behoeft het dus geen ver wondering te baren, dat de overwinnaars mot groot enthousiasme en in triomf werden ontvangen en ingehaalddat ligt zoo in 's menschen natuur. Bovendien, we maken hier, door het niet vast liggen aan den vasten wal, door de afgezonderde ligging, als het ware een eigen huisgezin uit, en de eer door sommigen van dat gezin behaald, 't zij door 'n enkele persoon, 't zjj door eenigo vereenigiug, beschouwen we daarom gaarne als een eer voor het geheele gezin, waarvan ieder zijn deel wenscht, het zich althans aanmatigt. Wanneer er winst is behaald, ont breekt in den regel niemand op het appèl; wanneer het corps voor zijn stout optreden „met de kous op den kop ware thuisgekomen", om ons zoo eens figuurlijk uit te drukken, zou menigeen zich allicht wat achteraf hebben gehouden, eD hem dat koopje hebben laten behouden, mogelijk wel met een sarcastisch medelijdenden blik de stumperts hebben aangezien. Dat ligt ook in 's menschen natuur. We kunnen voorhands echter tevreden zijn, het corps oogstte eer in en alge meen verheugen we ons daarover. Dat mochten we opmerken Woensdagavond, toen het corps de beide concoursnummers in het publiek zou ten gehoore brengen. Onverdroten stond daar oud en jong en uit alle standen van onze samenleving, niettegenstaande het herfstig en druilerig weder te wachten op hetgeen ten ge hoore zou worden gebracht. Het weêr werkte echter Diet mede de bedoeling om in de open lucht de stukken uit te voeren werd daardoor verijdeld en nolens volens moest binnens huis de uitvoering geschieden. Het Hotel Texel boodt daartoe geschikte ge legenheid, en doordien de deuren aan de voorzijde van het gebouw geopend bleven konden de buitenstaanders, en dat was zeker wel het overgroots deel van het auditorium, toch nog iets genieten van de toegezegde uitvoering. En die uitvoeringze werd luide toegejuicht, er werd zelfs geapplaudi- seerd en niet weinig ook, hetgeen hier bij een buiten uitvoering anders zeer sporadisch voorkomt ais vreesde men zich wat „aanstellerig" voor te doen. Thans evenwel scheen men over die „aanstellerigheid" heen te wezen, want na de aandachtige stilte tijdens de uit voering van eenig nummer, weerklonk een handgeklap en vreugdegejuich het welk de uitvoerenden loonde. Wat klonk het ook schoon het har monisch geheel der verschillende instru menten, nu eens zacht en liefelijk, dan weder forsch en vlug 't Waren recht mooie nummers en ze werden niet minder mooi ten gehoore gebracht, voor zoover wij zulks naar onze muzikale aanleg en gehoor kunnen beoordeelen. Er zullen natuurlijk wel betweters zijn die iets weten aan te merken, zulke menschen bestaan ook in onze samen leving, doch het ten gehoore gebrachte voldeed ons en zeker velen met ons, bij uitstek, en de herhaling er van werd zeer op prijs gesteld. Wij betreuren enkel dit dat de uitvoering Diet buiten kon plaats hebban, waardoor het genot zeker nog zeer zou zijn verhoogd, doch wij vleien ons dat ter eeüiger tijd zulks nog wel eens op de agenda zal staan. In de zaal werd aan den directeur en de leden door den heer Burgemeester een woord van hulde gebracht voor de behaalde overwinning, welke hij een eer- noemde voor de vereeniging, alsook voor Texelaan de bekroonden werd door Z.E. de eerewijn aangeboden. Ook de voorz der vereeniging sprak in denzelfden geest, doch betreurde het dat op den avond van aankomst alhier de gelegenheid zich niet had geboden het corps officieel te verwelkomen. Zeer practisch wees spr. iu zijn rede ook op den fin. toestand der vereeniging, welke juist niet zoo rooskleurig kon worden genoemd, de bodem der kas is zichtbaar"^É«n er is behoefte aan nieuwe instrumenten, om met succes de verdere oefeningen voort te zetten. En die oefeningen moeten krachtig worden voortgezet voor den wedstrijd welke eerlang aan den Helder zal worden gehouden, waaraan ook Texels Fanfare corps zal deelnemen. Die strijd zal niet minder kracht vragen om daaruit ook gelauwerd terug te keeren, doch aan de ijver en ambitie van directeur en leden zal het zeker niet ontbreken. En wat zullen wij, buitenstaanders, die ons toch ook een deel der eer aan matigen, nu doen? Ons tot goede wen- schen bepalen Dat is wel mooi, doch biedt weinig zakelijke hulp. Laten we ook practisch doeB, laten we steun verleenen aan de fiDantieele behoeften van het corps, zoo noodig. Wanneer ieder daaraan iets offert, helpen we mede om voor het corps den strijd te vergemakkelijken we deelen toch immers ook mede in den roem? Het corps stelde zich aan den voor avond van den Sint Nicolaasdag wel be schikbaar om voor een goed doel gelden te verzamelen, laat dan nu eens eene commissie van eenige oudere of jongere dames zich beschikbaar stellen tot het aanbieden van een lijst om zoodoende of op andere wijze aan het corps eene gewenschte steun te verschaffen. Nog is de geestdrift niet bekoeld, nog is het corps de held van den dag, laat men dus het ijzer smeden nu het nog heet is. Niet onmogelijk is ook in dit geval een goed succes te verwachten. Wij geven dit denkbeeld in ernstige overweging aan allen die iets gevoelen voor de eer, welke het Texelsch Fanfare corps aaD de nationaliteit van ons, Texelaars, bezorgde. Punctum Naar wij vernemen is tot Admi nistrateur van T. E. S. O. benoemd de Heer L. W. Admiraal te Amsterdam, die de benoeming heeft aangenomen. Volgens mededeeling van den Inspec teur van het Loodswezen is de zwarte lichtboei (Onrust) van het Molengat tijdelijk vervangen door eene zwarte kogelton met ruit; omstreeks half Augustus wordt de lichtboei weder gelegd. Waal, 22 Juli. Van de 21 sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Openbare School alhier, hebben heden middag een 4 tal dames eene proefles gegeven, 3 kwamen van elders1 van Texel. De H.H. Burgemeester en Wethouders woonden de les van het begin tot het einde bij. Eene voordracht zal weldra worden opgemaakt. De Cocks dorp, 22 Juli. In de heden gehouden vergadering van „Texels Belang" bedankten de heeren Visser en Toet als bestuurslid, omdat zij geene vereeniging wenschten te dienen, die op de laatstgehouden alg. verg. te Den Burg een besluit had genomen, tengevolge waarvan de ver eeniging binnen enkele jaren zal moeten verdwijnen. De vergadering was echter algemeen van oordeel, dat het niet aangaat, eene uitkeering te bestendigen, die boven de krachten van „Texels Belang" gaatzij benoemde opnieuw de genoemde be stuursleden met algemeene stemmen, die du de benoeming aannamen, ie de overtuiging, dat de afdeeling hunne houding op de alg. vergadering goedkeurt, en omdat zij door het schrijven van de heeren Mets c. s. in de gelegenheid worden gesteld, opnieuw te strijden voor eene regeling, die rekening houdt met het advies van Dr. Turksma. Verder werd opnieuw de vraag be- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor en Bong 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiDg der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond kunnen genomen worden tegen het brand gevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is is het nuodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig,dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden gebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. liet oude hooi en vooral het stroo nemen hier door zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een luchtkanaal te zijn voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige manden- makerslwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Ten slolte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel I5S van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wijten, en wek le. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat; 2e gevangenisstrat of hech tenis van ton hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ontstaat3e gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar, indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Texel, den 22 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voorn. HTDDINGH. De Secretaris RUIBING. NATIONALE MILITIE. Overgang van het Leger naar de Landweer. De Burgemeester der Gemeente Texel Gezien het 3de lid van 10 der Laudweer- instructio I Biengt ter kennis van belanghebbenden lo. de dienstplichtigen bij de militie to land, die in don loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie hebben volbracht of alsnog zullen volbrengen, dat zijn in het algemeen zij, die bohooren tot de lichting van 1901 op 1 Augustus a.s. zullen overgaan naar do Landweer, met uitzonde ring van hen, die a. behooren tot oen der bereden korpsen of tot het Korps Torpcdisten b. in bot genot zijn van ontheffing van den werkolijkcn dienst, om het even of do ontheffing werd verleend als geestelijke enz., dan wel wegens kostwinnerschap ot om eenigc andere reden van bijzonderen aard 2o. de dienstplichtigen, die uitstel hebben ge noten van eorstc-oefcning of van verblijf onder do wapenen, gaan evouveel jaren later naar do Landweer over als het uitstel heeft geduurd vroeger genoten ontheffing rokent echter mode als dionsttijd en brengt nlzoo geou vertraging in den overgang naar do Landweer 3o. zij, die overgaan nnar do Landweer en binnen het Rijk verblijf houden, moeten zich v66r 31 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij den Burgcmcestor hunner woonplaats on bij deze aanmelding inleveren hun zakbookjo mol danriu gehechten verlofpas terwijl zij, die naar de Land weer overgaan en buiten het Rijk verblijf bouden, zich niet in persoon behoeven aan te melden, doch alsdan verplicht zijn hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief waarin hun adres buitenslands duidelijk en volledig moet worden vermeld toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk 4o. zij, die op 1 Augustus a.s. naar de Landweer overgaan, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven; Vestigt met nadruk de aandacht op de navol gende bepalingen der Landweerwet Artikel 24. De verlofganger van de Landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze den verlofpas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten bet Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin ver melden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burge meester zijner laatste woonplaats binnen liet Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burge meester bij aangeteekenden brief teruggezonden. Artikel 25. De verlofganger van de Landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zij Der woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Landweer mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden r.iet geweigerd. Bij do toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bijwonen van het bij artikel 29 voorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in hel belang van den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepenen daarin gedurende ten hoogste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, die levens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervult. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verblijf houden en in de termen vallen van overgang naar de Landweer, worden uit<»enoodigd belanghebbenden te herinneren aan de "bepaling van artikel 24 bovengei/Sëmd. Texel, den 22 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1