Binnenland. bezweken en weggespoeld werden. En de plotseling als met nieuwe kracht losbre kende stroom sleurde zoowel de Sultan aller Turken als de Sjah aller Perzen mee. Beiden werden verzwolgen, eerst Abdul Hamid, dan Mohammed Ali. De troepen der hervormingsgezinden men kan ze eigenlijk moeilijk revolutionairen noemen hadden den vorigen Donderdag Teheran ingenomen en toen kon gezegd worden dat het begin van bet einde gekomen was. De Sjah bevond zich op zijn zomer verblijf Sultanabad in de buurt van Teheran gelegen en liet de troepen der nationalisten nog wel eenigen tijd bevechten doch zag ten slotte het nuttelooze van den tegenstand in. Hij vluchtte naar de Russische legatie waar hij voorloopig veilig is en deed afstand van de troon. Hij had dit laatste niet weer behoeven te doen, de hervormings gezinden hadden hem reeds afgezet en zijn zoon Sultan Ahmed Riza tot heerscher uitgeroepen. De troepen van den Sjah die zich overgegeven hadden zwoeren trouw aan het nieuwe constitutioneele bewind en hun aanvoerder de Russische kolonel Liakhof werd in zijn rang bevestigd een bewijs dat de opstandelingen" allerminst met wraakplannen bezield waren. Er is door het uitvoerend comité der „revolutionairen" met bewonderenswaar dige ijver gewerkt. Binnen 24 uur was alles voorbij. De Sjah afgezet, een nieuwe uitgeroepen een regentschap van den jeugdigen heerscher ingesteld, een regeering gevormd, een parlement bijeengeroepen, inderdaad, uit alles blijkt dat de hervor mingsgezinden volgens een vast plan werkten en geenszins een ordelooze revo lutionaire bende vormde. Zoo kan dan nu gezegd worden evenals nog niet lang geleden van Turkije dat het oude rijk van despotisme is ineengestort en op de puinhoopen daarvan een verjongd rijk met constitutioneele voorrechten is verrezen. Das Alte stürzt, es andert sich die Zeit Und neues Leben steigt aus den Ruinen Mohammed Ali heeft op de teekenen der t\jden geen acht geslagen en daardoor is hij gevallen. Niemand is er die hem beklaagt, hoe diep zjjn vernedering ook moge zijn. Hij heeft geen andere straf verdiend. Als een balling zal hij zijn verder leven in den vreemde moeten door brengen omdat hij den machtigen wil van het volk dorst te wederstaan, omdat hij spotte met gedane beloften en dure eeden. Zijn val is grooter en roemloozer dan die van den machtigen Darius, die met het zwaard in de vuist de allesoverwinnende macht van Alexander den Groote trachtte te keeren, doch vallen moest na 9 konink rijken te hebben overwonnen. Mohammed Ali kon en behoefde ook niet uit te gaan om koninkrijken te overwinnen, hij zou genoeg hebben gedaan als hij het heil van zijn klein land en zijn verdeeld volk had gezocht. Hij heeft niets gedaan dan belofte na belofte schenden, den vooruitgang trachtten te keeren en zichzelf op te werpen tot onafhankelijk heerscher. Hij heeft zichzelf gezocht en alles verloren. TEXEL, 28 JULI 1909. De markt van Maandag teekende een ruimeren aanvoer van wolvee mogelijk wel als een gevolg daarvan waren de kooplieden miDder gehaast en kan zulks ook op de prijzen wel van invloed zijn geweest. De markt was tijdig afgeloopen. Wij willen er aan herinneren dat hedenavond, Woensdag, te 8 uur, eene algemeene vergadering wordt gehouden van Texels Eigen Stoombootonderneming, in het lokaal „de Vergulde Kikkert". De loting van de alhier ingeschre- nen voor de Nationale Militie lichting 1910, zal plaats hebben op Donderdag 19 Augustus a. s. Een geruchte van brand bracht gisterenavond eenige ontsteltenis in de gemoederen teweeg. Gelukkig waren de gevolgen niet van ernstigen aard. Al spoedig bleek dat slechts een begin van brand was ontstaan en dat meer door rook dan door het vuur ontsteltenis werd veroorzaakt. Met eenige emmers water was het gevaar bezworen. Het vuur smeulde in eene ledige bedstede, hoe, schijnt onbekend, in een perceel nabij de Steeneplaats, bewoond door het gezin van L. Neggers. De brandweer behoefde niet te worden gealmeerd. De schade was niet van groote beteekenis. Landbouwboekhouding'. Voor rekening van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, zijn twee boekjes gedrukt, welke de geheel uit gewerkte boekhouding van een land- bedrijf bevatten, volgens twee verschil lende systemen ingericht. De vereeniging stelt zich daarmede ten doel iederen boer in staat te stellen het boekhouden in zijn bedrijf in toe passing te brengen, en heeft ze daarom bij de firma Trapman en Co. te Schagen voor zeer lagen prijs algemeen verkrijg baar gesteld. Beroepen bij de Geref. Kerk te Terbregge (Hilligersberg) de Weleerw. ZeerGel. Heer ds. M. Rooseboom te Oosterend op Texel. Oudcschild, 27 Juli. Zaterdag j 1. was een vlet met adel borsten voor onze kust aan het spelevaren. Door den opkomenden storm geraakte zij de haven voorbij. Gelukkig wist „de Dageraad" haar op te pikken, op sleep touw te nemen en te Nieuwediep binnen te brengen, waar men al ongerust was geworden en waar reeds een stoombarkas de haven had verlaten om haar op te sporen. Gistermiddag werd door den heer M. Dogger Hz. te Helder werkzaam, bij een in aanbouw zijnd huis, een postduif opgevangen, die thans verzorgd wordt bij den heer H. Dogger, caféhouder, stoombootskoffiehuis alhier, alwaar zij op aanvraag is terug te bekomen. Zij heeft de volgende kenmerken. De rechterpoot is voorzien van een ringetje (waarschijn lijk zilver) en gemerkt *jjiUe' 110. Aan den linkerpoot bevindt zich een gummi-ringetje en het getal 8158. Op den linkervleugel staat Mille Mouray Somme (Nord). Het gebruik van groote en kostbare landbouwwerktuigen komt ook op ons eiland meer aan de orde. De „Dageraad" heeft heden en gisteren een drietal zware werktuigen vervoerd. Met het laden en lossen moest met groote om zichtigheid te werk gegaan worden, daar zij zoodanige afmetingen hadden, dat zij maar juist op de boot geplaatst konden worden. Vlieland. Geslaagd voor derde stuurman der Groote Stoomvaart de heer J. Sieben Pz. alhier. Landbouio en veeteelt. Voor eenige dagen brak bij den heer K. Wit, te Tolken, miltvuur onder de runderen uit. Thans zullen alle runderen tegen die ziekte worden iogeënt. De heer Wit ontving van den Minister van Landbouw de kennisgeving, dat, zoo er van de koeien na de inënting binnen 365 dagen bezwijken, hij eene volledige schadeloosstelling zal ontvangen. De wettelijke voorschriften moeten daarbij in acht worden genomen, terwijl het vee onder contröle van den heer G. Muijs, plaatsvervangend diotricts-veearts te Schagen, moet worden gesteld. Boor de benzine! Hoe gevaarlijk het gebruik van ben zine, althans het onvoorzichtig omgaan met deze licht ontvlambare vloeistof zijn kan, ondervond Zaterdagavond weder eens een der huisgenooten van de familie Groeneveld aan de Houtmanskade no. 6 te Amsterdam. Een der vrouwelijke huisgenooten, ruim 20 jaar oud, was bezig haar bandschoe nen met benzine te wasschen, toen plotseling vermoedelijk doordien zij te dicht bij de lamp kwam, de benzine dampen in vlam sloegen en het meisje deerlijk aan de handen tot aan de elle bogen gewond werd. Het meisje moest in do verpleging in het Westerpark worden verbonden, nadat haar door de ijlings ontboden brandweer de eerste hulp was verleend. Treurig tooneeltj.e Aan den zoom van het dorp M. was een stoelenmatter bezig, zjjn in zwan- geren toestand verkeerende vrouw te mishandelen. Schoppen en slaan geen gebrek. Een arbeider, die in de nabijheid werk verrichtte, achtte het noodig, voor de vrouw op te komen, met het gevolg, dat de man zijn mishandeling staakte. Maar nu stoof de vrouw op tegen haar bevrijder „Wat hest dou met ons te moaken?" De verklaring van dit allerzonderlingst verschijnsel was weldra gevonden. Man en vrouw beiden verkeerden onder den invlced van sterken drank. Dan is 't geen wonder als een mensch gelijk woidt aan een hond, die de hand likt, welke hem kastijdt(BI. V.) Wel treurig Twee zwervers, mannen van middel baren leeftijd, namen van de deurpost van den bazar, Molsteeg no. 3 te Amster dam een paar citybags weg. Zij ver borgen den buit onder hunne jassen en gingen zonder zich te haasten, den N.Z. Voorbrugwal op, langs den agent die voor het politieposthuis in de Molsteeg, vlak tegenover den bazar, op post stond doch niets van den diefstal bemerkt had. De winkelier had het echter wel gezien, hij vestigde de aandacht van den agent op het tweetal, dat gewillig met den politieman meeging. Bij de politie verklaarden de beide mannen, dat zij den diefstal gepleegd hadden om onder dak te komen. Be raadsverkiezingen in Winschoten De stembus heeft te Winschoten in het voordeel der vrijzinnige candidaten gesproken. De heer B. Reudink werd gekozen met 489, de heer T. A. Anderson met 463 stemmen. De „varkensdriiver" Hilko Kuiper verwierf 239 1 De districts schoolopziener J. C. Wirtz 225 stemmen. Op één briefje in de bus stond te lezen: „Tweehonderd gekken stemden al [veureer De zwienedriever-pierewaaier. Vandaoge binnen der allicht nog meer. Ik schaam mie over Winschoot honderd [keer En stem noa disse moal gain ainmaol [weer. Yan daoge stem ik nog de koopman [en de pilledraaier." ,,'n Kaizer." Maar men wil de democratie te Win schoten nog verder doorvoeren. Een troepje met het kiesrecht gezegende ingezetenen wil in de vacature-Borger voor lid van den gemeenteraad candidaat stellen den bekenden Jan Bolland, resi- deerende in het tehuis voor dakloozen te Winschoterzijl. Een 18-tal namen prijkten reeds op de candidatenlijst en men had alle hoop gemakkelijk het nog vereischte aantal kiezers te zullen vinden om het illustre 30-tal vol te maken. („Ass. Ct.") Door de vele regens. Zeer waarschijnlijk ten gevolge van het vele water der laatste weken, ver toont zich te Waarland een ziekte in de zilveruien. In de akkers met dit gewas bezet, komen n.l. hier en elders geheele zwarte plekken voor, door dat het lof afsterft, voor dat de bol zicb gezet heeft of tot ontwikkeling gekomen is. Neemt dit kwaad groote afmetingen aan, dan zal aan veler verwachting op droeve manier de bodem worden inge slagen. Naar warmte en droogte, die wellicht de voortgang der ziekte kunnen tegengaan, wordt dan ook algemeen verlangend uitgezien. Te St. Pancras heeft de mijter in de bloemkool en de luis in de sluitkool reeds menigen bouwer schade berokkend, ook de gevreesde aardappelziekte heeft zich reeds vertoond. Daarom is het algemeen verlangen naar warm, droog weer. Tengevolge van het gure natte weder komt er in de duivenboonen op de lan derijen te Haarlemmermeer enorme schade. De zoogenaamde zwarte luis, welke zich op de gewassen nederzet, vertoont zich in erge mate en vernielt de vrucht. Hij was rijker dan hij wist. Men schrijft uit Schoterland aan de (N. Crt.) Iemand in deze gemeente kreeg een aanslagbiljet in de grondbelasting. Hij had geen grond, betaalde dus niet. Het gevolg waseen waarschuwing. Nu ging hij eens ter bevoegde plaatse zeggen, dat men bij hem aan het verkeerde adres was. Wat verwonderd keek hij op toen men hem zei, dat hij als eige naar te boek stond van een groot stuk land, dat door een ander steeds als eigendom beschouwd is. Deze wil daarvan geen afstand doen en de rechter zal nu moeten beslissen. TJit spelevaren. Uit Sassenheim meldt men het vol gende De bussen waren gevuld met melk en in de boot gezet, netjes op een rijtje, in het midden der boot. De melkboer, die een paar kennissen te visite had, zou in de lijn en de gasten mochten in de boot plaats nemen, 't Ging alles naar wensch. Lustig kabbelde de golfjes tegen den boeg en menige kwinkslag werd gewisseld met hem, die, den lijn over den schouder, in voorovergebogen houding de boot, zoo flink door het water trok. Plotseling kwam er verandering van tooneel. Doordat de inzittenden wat te veel op één kant kwamen, begonnen de melkbussen te glijden de boot schepte water en was in korten tijd gezonken. De opvarenden ploeterden in 't natte element, om den kant to bereiken, wat eindelijk ook gelukte. De bussen melk verdwenen in de diepte. Belangrijke schade. Naar schatting is tusschen Grave en Appeltern, (gelegen aan rivier de Maas), voor f 20,000 aan hooi weggedreven, of bedorven. Algemeen hoopt men dat de eigenaren der uiterwaarden hunne pach ters geheele of gedeeltelijke kwijtschel ding van pacht zullen schenken. Wat 'n lage daad. De ongeveer 60-jarige vrouw Dasselaar te Telgt bij Ermelo, is terwijl ze alleen thuis aan haar bezigheden was, onver wachts aangegrepen een doek werd over haar hoofd geworpen en om het hulpgeroep te versmoren, stevig vast gebonden. Yan deze gelegenheid werd gebruik gemaakt een kastje te forceeren en daaruit ongeveer f 40 met een zilveren knipje te ontvreemden. De aanvallers worden de politie ge zocht, worden ze nu waar gesnapt ook. Drentsch recht in Groningen. Drentsch boertje, bier in de stad, zag in een boom bij de Hooge der A een bijenzwerm en deed wat ieder welgeaard Drent zou doen wond om den boom z[jn zakdoek, ten teeken dat hij van dien zwerm bezit nam. Maar de zaken gingen voor den zwerm. Het boertje wist wel raad, stapte cordaat op een daar geposten agent toe en vroeg dezen, op den boom met den zwerm en den zakdoek te passen. De agent, wien zelf in de enkele dagen van zijn nieuwe waardigheid nauwelijks het Drentsche stof van de laarzen was gewaaid, meende ook in Groningen het „Drentsche" volks recht te moeten handhaven en stemde willig toe. Later op den dag kwam het boertje monter en wel terug, om na de voor spoedig afgeloopen zaken zijn 's ochtends verworven bezit naar zijn landschap mede te nemen. Echter de bijenzwerm was ver dwenen. Ook de agent, doch die was vervangen. Het boertje, nijdig, stapte andermaal op den geposteerden agent af, nu niet met een vriendelijk verzoek, maar met den vertoornden blik, die geen onderscheid tusschen 'n agent en 'n agent ziet. En toen heeft hij zich in zijn dialect tot groot vermaak van komende omstanders met luide stem beklaagd over den agent, die zoo slecht zijn belofte had gehouden en die eerst dacht, dat het boertje „zwermde", maar spoedig glimlachte en onvertoornd het dreigement-van-beklagop-het-bureau aan hoorde. (N. G. Crt.) Een gevaarlijk s trooper. De landbouwer M. v. d. Stelt te Nieuwendjjk (N.-Br.) ontdekte op zijn land iemand met een geweer, blijkbaar bezig zijnde met stroopen. Van der Stelt ging er op af en zag dat het den arbeider Joh. V was, wien hij het stroopen reeds herhaaldelijk verboden had. V., die den landbouwer zag naderen, heeft toen op v. d. Stelt aangelegd, maar liet, toen deze doorstapte en hem waarschuwend toeriep, het vuurwapen zakken. Tot zoover liep het nogal tamelijk goed af, maar toen v. d. S. vlak bij den man was gekomen, gaf de strooper hem met de kolf van het geweer zulk een slag op het hoofd, dat v. d. S. bewuste loos en hevig bloedend in een sloot stortte. Niemand er bij tegenwoordig zjjnde, had het met v. d. S. in zoon toestand al direct slecht kunnen afloopen, maar gelukkig was V. nog zoo barmhartig, den getroffene uit zijn ongelukkige positie te helpen en koos daarna het hazenpad. (D. Ct.)

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2