Panoramaspiegels, Voor Oosterend p C. VISSER-#'' 1 1 1 1 Neurastlienie-liiders, dit is voor o! Verkrijgbaar in den Boekh. Parkstr. Ds fotograaf Boelsums 16000 kilogram rogge-, haver- of tarwestroo, In de RUND- en VARKENSSLACERIJ B uitenlan d. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. M arktberiehten. r Predikbeurten. ADYERTENTIËN. DAKLEIEN C. VISSER. J Een vlicgprocf over liet Kanaal. Blériot vliegt over het Kanaal 1 dat is het groote feit van den dag 1 Nadat de poging van den Eogelschman Latham de vorige week is mislukt is de Fransch- man Blériot er Zondag in geslaagd met zijn aeroplaan over het Engelsche kanaal te vliegen. Zondagmorgen meldde de telegraaf Blériot vertrok hedenmorgen om vijf uur van Calais en slaagde er in met zijn aeroplaan over het Kanaal te vliegen. Een later ttlegram bevestigde het belangrijk bericht, Blériot, zoo seinde men uit Dover, volbracht zijn vlucht over het Kanaal in 23 minuten. Om 4,30 verliet hij de Fransche kust en daalde om 4.58 sierlijk neder in een weide achter het kasteel. De zeer sterke wind bij de nederdaling stempelt dezen tocht tot een feit van de allergrootste beteekeDis. De Fransche torpedoboot „Escopette" met Blériot's vrouw en gezelschap aan boord kwam te 6.60 aan. Het oorlogs vaartuig had de monoplaan weldra uit het oog verloren. In een interview zei Blériot, dat te 3.30 het weder gunstig scheen ofschoon er een sterke wind stond. Toen de begeleidende schepen vertrokken waren, steeg ik op en met een vaart van 40 mijl in een uur vloog ik in de richting van de Engelsche kust. Na 10 minuten had ik de kust uit het gezichtverloren en had ik de torpedoboot een heel eind achter mij gelaten. Gedurende enkele minuten kon ik noch de Fransche nöch de Engelsche kust zien, maar weldra vond ik de richting naar Dover. Het eerste wat ik zag was het kasteel van Dover en daarna de haven," Blériot vloog over de oorlogschepen heen en liet zich daarop door den Z.Z.W. wind oostelijk van het kasteel drjjven, waar hij na twee volledige cirkels be schreven te hebben, neerdaalde bij Greensward. Door de aanraking met den grond werden zoowel Blériot als zijn aeroplaan door elkaar geschud De bladen brengen bijzonderheden over deze in de geschiedenis der techniek waarlijk grootsche daad. Grootsch, want hiermede is immers de belangrijkheid yan de vliegmachine bewezen, die nog slecht technische verbeteringen vraagt om in het wereldverkeer een middel van hooge beteekenis te worden. het -paard afgedaan. Een paardelooze hoeve is een unicum dat nog slechts in Amerika gevonden wordt. In Zuid-Dakota is n.l. een groote farm, waar in 't geheel geen paarden, ossen of muildieren voor trekdiensten gebruikt worden, doch alles met benzine motoren geschiedt, welke volgens de eigenaars der farm, voor den landbouw onontbeerlijk zijn. Alle gebouwen worden met electrici- teit verlicht, welke door een motor geproduceerd wordt. De karnmachines worden door motoren gedreven door stationaire motorkracht wordt het stroo en het veevoeder gehakt en gesneden. Met een 18 p.k. tracteur wordt ge ploegd en door kleinere tacteurs geögd, terwijl ook door motoren wordt gezaaid. De maai- bind- en dorschmachines worden ook door motoren gedreven en alle transporten geschieden per auto. De farmers verklaren op die manier veel tijd te besparen. Alweder aardbeving. Aan de „New-York Herald" wordt over de aardbeving in Griekenland ge seind Verscheidene dorpen in Amalia bij Olympia zijn Donderdagochtend om twee uren door een aardbeving vernield. Alle huizen in het dorp Havari zijn ingestort. Tot dusver ziin dertien lijken en honderd gekwetsten onder de puin- hoopen vandaan gehaald. In het naburige dorp St. Jan is geen enkel slachtoffer hoewel het met den grond gelijk is gemaakt. Alle huizen van Amaliadr zijn onbe woonbaar. Schokken zijn ook gevoeld in Patras, Pyrgos, Calamas, Tripoli en Missolongi. Hier by zyn eenige personen gedood en verscheidene gewond. Een griezelige lading. Het s.s. „Shimosa" heeft New-York verlaten met bestemming naar China, geladen met 8000 lijken. Men weet dat de Ohineezen gelooven geen zaligheid te kunnen vinden, wanneer zy niet in hun vaderlaudschen bodem begraven worden. Daarom betaalt elke Chinees in den vreemde jaarlijks zeker bedrag aan een maatschappij, die zich daarvoor verbindt het stoffelijk overschot harer geabonneerden, die in het buitenland sterven, naar het vaderland te doen overbrengen. Deze maatschappij heeft filialen in verschillende deelen der wereld en vooral in de Vereenigde Staten, waar de Chineez6n talrijk zijn, en op gezette tijden worden de lijken van daar ge storven Chineezen naar Hongkong ver voerd om daar begraven te wordon. De maatschappij belast zich er tevens mee in elke doodkist een pond varkensvleesch een gebraden kip en rijst te doen. Vreemde aardappelen. Te Cairo kwam een Fransch schip aan geladen met aardappelen. De papieren waren volmaakt in orde en men begon j het schip te lossen. Reeds was een j groot deel van de lading op.den wal toen uit een der manden, waarmee de aardappelen uit het ruim werden ge- heschen, een daarvan op den kant viel. De aardappel barstte open en nu ont dekte men, dat zij van was zeer bedrie- gelijk was nagebootst, van binnen hol en gevuld met opium, waavan de invoer in Egyte is verboden. Men onderzocht nu de geheele lading en bevond dat alle aardappelen van was en met opium ge vuld waren. Een voorraad van ruim lVi ton opium werd op die wijze in beslag genomen. De ondergang der wereld. De broeders en zusters van de Ame- rikaansche „Heilige-Geest-gemeenschap", waarvan het hoofdkwartier zich bevindt te Siloh, in den staat Maine, voorspellen, dat de vaak aangekondigde ondergang der wereld nu bepaald is op 15 Sept. a.s. des voormiddags 10 uur 20 minuten en 30 seconden. De reverend Frank Sandford, de stichter der orde, die zich zelf „Elias" of de ongekroonde koning noemt, zegt dat het hem geopenbaard is. De geloovigen, die geen oogenblik twijfelen aan de waarheid der voorspel ling, bereidden zich op den jongsten dag voor. Zij zijn van plan tegen dien tijd zich te hullen in sneeuwwitte kleederen en zullen op de daken hunner huizen het jongste gericht afwachten. Van oorlogje spelen. De volgende maand wordt in Engeland vanwege de admiraliteit een belangrijke proef genomen in de haven van Ports mouth, om n.l. te zien of een met volle kracht afgeschoten projectiel een sper-net kan vernietigen. De invaart van Spithead wordt tegen onderzeesche booten bevei ligd door een zwaar net, dat aan een sterke lijn met geankerde boeien dwars voor den iDgang onder water gespannen is. De torpedovernieler „Ferret" wordt nu voorzien van een versterkten boeg, om daarna, met vrijwilligers bemand, met zijn volle snelheid van 25 knoopen op het net in te varen. Om zooveel mogelijk ongelukken te voorkomen, zullen op het oogenblik van den stoot alle manschappen, ook het machinepersoneel met reddingsboeien om, aan dek verzameld worden. op Yrijdag 23 Juli 1909, Voorzitter is de heer J. Molenaar, Bur gemeester. Afwezig is de heer C. Zwart. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Den raad werd aangeboden de Gemeente- rekening, dienst 1908 Ontvang f 14827.16 Uitgaaf f 14145.955 Saldo f 681.205 De H.H. Kruisinga en Bakker worden belast met het nazien der rekening. Goed gekeurd wordt de rekening van het Burg. Armbestuur over 1908 Ontvang f 876.14» Uitgaat f 754.84 Saldo f 121.305 Oninbaar verklaard wordt een totaal bedrag van f 657.61 (hoofdzakelijk ver minderde of niet toegekende subsidies). Het onderzoek der geloofsbrieven van de gekozen leden v. d. raad door de H.H. Molenaar en Smit heeft tot resultaat, dat boBloten wordt de H.H. Bakkeren Meyer als raadsleden toe laten. Tot lid van de comm. v. toezioht op het zeevaartkundig onderwijs wordt benoemd de heer G. Bruin Czn. Eenigo mededeelingon en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aan- gonomon, oa. do begrooting der Gezond heidscommissie, dienst 1910, waarin het aandeel van Vlieland f 10.85 bedraagt; dat aan de gemeente ingevolgo art. 53 der wet op het L. O. f 2975 subsidie is verleend dat op 28 Juni Kas en Boeken van den Gem. Ontv. in orde zijn bevonden entoen het aanwezige kasgeld f 526.436 bedroeg. Aangeboden werden nog een Suppl. koh. Hoofd Omslag, dienst 1909, bedragende f 113.65 en idem Hondenbelasting tot een bedrag van f 6. In besloten zitting worden nog een paar reclames tegen den Hoofd. Omslag be handeld, waarna de vergadering wordt gesloten. Zondag 1 Augustus. HERYORMDE GEMEENTE. Burg. Yoorm. 10 uur ds. Kijne. Voorbereiding. Koog. Yoorm. 10 uur ds. van Hoogstraten pred. te Zeist Oudeschild. Voorin, 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Vin. 10 uur ds. Visser. Dankz, H. Avondmaal Bed. H. Doop. Oosterend. Nm. 3 uur ds. Kijne. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker Texel, 26 Juli. Aangevoerd werden 2 Koeien f 145 a f 235,— 6 Pinken f 85 a f 110; 2 N. Kalveren f 8 a f 11,00. 171 schapen f 10 a f 17,50; 20 vette Schapen f 18 a f 19 629 Lamineren f 5.00 a 8,50 8 Biggen f 10 a f 12 Matige handel. Amsterdam, 26 Juli. Aangevoerd 162 Runderen, le kwal. 72 ft 76 ct. jy 2e kwal. 64 a 70 ct. 3e kwal. 56 a 64 ct. 165 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 280, 62 Nuchtere Kalveren f 9,k f 15, 504 Vette Varkens 49 a 54 ets. 28 Schapen f 20 A f 25, Formerend, 27 Juli. Aangevoerd: 863 Runderen waaronder: 3S1 vette koeien 60 4 74 Ct. per KG, Gelde koeien f 120 d, 180. Melkkoeien f 130 d 240. t)2 stieren 252 vette kalveren f 0,60 a f 0.80 p. Kg. 317 Nuchtere kalveren f 11a 1 26 2439 Schapen f 18,—d f 24,00 prijsh. h. mtg. 720 Lammeren f 7,a t 12, 231 vette varkens f 0,52 a f 0,56 per Kg.; 42 magere varkens 1 17 a 123, 205 biggen f 8 a i 12 kipoieren f 3.60 a f 4.10 per 100; V.P. N. EIEREN VEILING. 27 Juli 1909 f 3,25 tot f 5,05 p. 100 stuks voor het bekijken van prentbriefkaarten, foto's, enz,, geven de beelden zeer duidelijk, sterk vergroot weer. Prijs per stuk slechts 60 ct. Heden ontviel ons plotseling onze dierbare Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer JAN SCHUMAKER, Weduwnaar van Jannetje Bisptnck, in den ouderdom van bijna 74 jaren. Familie Schemakee. Texel, 27 Juli 1909. De ondergeteekenden betuigen knnliar- telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervon den, zoowel van hier als van elders. Inzonderheid onzen dank aan den Wel Eerw. Heer Ds. Kijne voor de hartelijke woorden ons toegesproken. G. COEVERT C. COEVERTZüidewind. 22/7 Burg Texel. van den Helder zal als voorheen weer iederen K eerstenHaandag van elke maand Ia aan den Burg werkzaam zijn in den tuin van 't Logement „de Verg. Kikkert", van'smorgens 11 faiijf tot 's namiddags half vijf. Ingang «rejjpL, tuindeur. Aan gename gelegen- heid voor opna men. N.B. De zaak te den Helder (Kanaal- weg 155) is altijd geopend. PRIJSOPGAAF GEVRAAGD VAN AdresC. ROODT, Draaisteeg, HELDER. zijn in diverse maten voorhan den aan de Steenkooperij van firma W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. 7 en omstreken is het geschiktst adres voor het laten VERVEN en UITSTOOMEN van goederen bij F. LENGHAUS. Kleurenboek ter inzage, prijscourant op aanvrage gratis. Beleefd aanbevelende de Kleermaker. Oosterend. is dagelijks verkrijgbaar: Koevleesch, Varkensvleesch, fijn Gerookt vleesch, Gekookte ham, Metworst, Boterhamworst, Gerookte koetong, Droog hard gerookt vet spek, Prachtig vast mager spek, Zware bladreuzcl, Prima gesmolten reuzel, Gesmolten koevet. Concurreerende prijzen. Ook bij kleine hoeveelheden IJS verkrijgbaar. Aanbevelend, _l l_ m De neurasthenie is wel degelijk een vervalling, een verzwakking van het zenuwstelsel, die tot onmiddclijk gevolg heeft een vermindering van de levenswerkzaamheid van alle organen. Het verloop en de verschijnselen van deze ziekte ver schillen dikwerf. Bij dezen is het spierstelsel meer in het bijzonder aangetast. Daaruit komt voort een algemeene bezwaring met een voort durend gevoel van afmatting, een zwaren gang, verstijving der ledematen, weerzin voor alle licha melijke oefening. Bij genen zijn het de hersenen die gedrukt zijn en dan heeft men te doen met hersen-neuarsthenie, waarmee verlies van het herinneringsvermogen, verstandsvermoeidhcid, langzaam en moeilijk begrip, gebrek aan wilskracht, duistere gedachten, zwaarmoedigheid en droefgees tigheid gepaard gaan. De oorzaken der neurasthenie zijn velen: over matige arbeid, buitensporig leven, sterke ontroerin gen, zedelijke schokken en al wat het zenuwstelsel van streek kan brengen. De neurasthenie kan ook voortkomen uit koorts, uit maaglijden, uit bloedar moede. Bij de vrouw komt zij dikwerf tegelijk met de leeftijdswisseling en met onregelmatigheid der stonden voor. Het middel dat altijd uitmuntende resultaten tegen de neurasthenie gegeven heeft, is de her steller van het bloed, de versterker der zenuwen, de Pink Pillen. Deze pillen versterken het ze nuwstelsel op snelle en blijvende wijze en zij geven tegelijkertijd aan het organisme de verloren krachten terug.' Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilib, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voot den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De Uitgeuers uan deze Courant belasten zich gaarne met de plaatsing uan aduertentiën in an dere couranten en met de leuering uan Cou ranten en Tijdschriften

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 3