N°, 2282. Donderdag 12 Augustus 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBürö op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 4,45f; 6,40; 11,—; 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11,-; 3,-: 6,-. TREIN van HELDER: 5,38+; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. 31 Juli—7 Aug. Augustus is in het land gekomen en ze heeft ons het langverwachtte zomerweder gebracht. Wat Juni en Juli bedorven hebben schijnt Augustus goed te willen maken, 't Is te hopen want niet alleen de menschen die met vacantie zijn hebben beter weder noodig dan de laatste dagen ons brachten maar inzonderheid de landman voor wie de tijd om te oogsten weder aanstaande is. Augustus is de oogstmaand en de dagen naderen alweer dat het pronkgewaad der velden vallen moet onder do zeis des maaiers. De laatste hand wordt aan het werk van den zomer door Augustus gelegd, ze doet het graan rypen en stooft het ooft. Moge de oogstmaand met een zonnig gelaat en een vroolijk gemoed haren arbeid ver richten Thans bepalen we ons tot do gebeurte nissen van de afgeloopen week en dan mogen we stellig wel allereerst in her innering brengen dat H. M. de Koningin- Moeder j.l'. Maandag haar 51 en geboortedag herdenken mocht. Vooral in de groote steden met name in de residentie is deze verjaardag met opgewektheid gevierd olschoon helaas het traditioneels OraDje- zonnetje dien dag maar al te dikwijls achter dichte wolken schuil ging. Over't algemeen bemerken wij menschen van het platteland niet veel van den voor ons land toch ook beteekenisvollen verjaardag der Ilooge Vrouwe. Het vreugdebetoon van het volk komt beter tot zyn recht als de Koningin verjaart, de Vrouw die dan ook de hoogste plaats inneemt in ons staatsleven en stellig ook in het hart van het volk. Maar toch zou uit dankbaarheid voor het vele wat Koningin Emma voor ons land geweest is en nog is, wat meer algemeen feestbetoon op den dag harer verjaring ook op het platteland, volstrekt niet mis plaatst zijn. De politiek werd in de afgeloopen week even uit haar dommel gewekt, door de Kamerverkiezing in het district Schoterland. Bljjkens de berichten in de bladen is er verbazend door do beide partijen bij de stembus gewerkt. Het resultaat is goweest dat de Vrijz. Democraat Mr. Limburg van den Haag, die bij de algemeene verkiezingen onlangs „gewipt" werd, de overwinning behaalde op de soc. democraat Bergmeijer. Van kerkelijke zijde waren geen candidaten gesteld, doch verondersteld mag worden dat een groot aantal kerkelijke kiezers den vrijz. democraat de voorkeur boven zyn soc. dem. tegencandidaat hebben gegeven. We zouden achter het „binnenlandsch" gedeelte thans een punt kunnen plaat sen omdat er overigens ten onzent geen vermeldingswaardige gebeurtenissen voor vielen in de afgeloopen week, doch we willen toch nog enkele regels wijden aan de kwestie waarover in de groote bladen in den laatsten tijd zooveel gepraat wordt en waarover ze nog lang niet uitgepraat schijnen. We bedoelen de beschuldigingen onlangs door het Handelsblad ingebracht tegen dr. Kuyper en den Haagschen bur gemeester baron Sweerts de Landas. Het Hbld heeft tot nog toe niet zooveel succes met zijn „onthullingen" als mr. Tideman onlangs met de zijne. Ofschoon ook voor de beschuldigingen van dezen laatste elk pertinent bewijs nog ontbreekt is toch de schyn tegen Dr. Kuyper zeer ernstig, niet alleen naar het oordeel van de bladen der linkerzijde, doch ook zelfs naar dat van rechtsche bladen. Een deel der vrijzinnige pers laat het Hbld. evenwel alleen staan met zijn onthullingen vooral na hetgeen de Haagsche burgemeester aan de N. C. seinde en omdat het bewuste blad geen bewijsstukken schijnt te kunnen publi- ceeren en zelfs openlijk erkend heeft niet de bedoeling te hebben gehad baron Sweerts van verkeerde bedoelingen te verdenken, ofschoon deze geld had gegeven voor de anti-revolutionaiie strijdkas. Dit laatste is intusschen een feit gebleken, maar tevens ook dat de Haagsche burgemeester be schouwd moet worden als tot de rechter zijde te behooren. Zoo vertelden enkele bladen in de afgeloopen week dat baron Sweerts die vroeger als zeer gematigd liberaal en als zeer godsdienstig bekend stond, langzamerhand meer en meer een aanhanger der rechtsche beginselen is ge worden. Daardoor komt de beschuldiging van het Hbld. natuurlijk ook in een ander licht te staan. De kwestie is evenwel nog niet van de baan en we zullen er waar schijnlijk nog wel meer van hooren bin nenkort. —o—o—o— Voor onze Duitsche buren was de afge loopen week eene van gewicht, doordat n.l. een deel der nieuwe belastingen den 1 Aug. in werking trad. Lucifers, koffie, thee en bier zijn sedert j.l. Zondag aan het nieuwe tarief onderworpen. En de fiscus heeft de Duitsche huismoeders ook nog bij den neus gehad bovendien door te bepalen dat ook de nieuwe belastingen ver schuldigd zijn voor zekere hoeveelheden der artikelen die reeds in de provisiekast geborgen waren. En zooals men weet waren heel velen flinke voorraden, inzonderheid koffie en thee ingeslagen om zoo lang mogelijk van den nieuwen belastingsdruk verschoond te blijven. Hebben ze meer dan 10 K.G. koffie of thee ingeslagen dan zullen ze moeten betalen. Ieder moet aangifte doen van zijn voorraden by de belastingbeambten, die het recht van contróle hebben. Dat zijn do eerste onaangenamo gevolgen van nieuwe „Steuera". Nog onaangenamer zijn evenwel de gevolgen voor de conser vatieve partjj die met hulp van het centrum de niouwe belastingen er doordreef. Ten gevolge van hetgeen er dienaangaande in den Rijksdag voorviel hebben een groot aantal leden der conservatieve partij deze den rug toegekeerd en wordt de oprichting van een nieuwe vereeniging reeds overwo gen. Tot nog toe waren het de Pruisische landjonkers die in de partij de lakens uitdeelden, maar de niet-agrariërs schijnen daarvan thans genoeg te hebben. Bovendien is door de klein grondbezitters, die tot nog toe behoorden tot den Bund derLand- wirte een nieuwe bond opgericht omdat ze niet langer aan de leiband der groot grondbezitters wilden loopen. Dat alles wijst op er op dat de wig der verdeeldheid reeds geslagen fs in de groote conservatieve partij. En dat enkel als een gevolg van de door deze gevolgde politiek bij de be handeling der nieuwe belastingen. De Czaar aller Russen is zooals men weet al eenigen tijd op reis en brengt aan de hoofden der groote Europeesche staten visites. De toestand in zijn rumoerig rijk schijnt het thans toe te laten dat hij zich in den vreemde laat zien, maar toch heeft men overal voor Vadertje uitgebreide veiligheidsmaatregelen moeten nemen, omdat naar het schijnt de Czaar nog altijd een begeerd stuk wild is voor de anarchis tische jagers. Vandaar ook dat hij zich nog bijna niet aan land waagt doch per schip zijn visites maakt. Op de „Standard" is de Czaar tamelijk veilig. Een kring van oorlogschepen houdt streng de wacht en ieder schip dat ietwat te dicht in de buurt komt wordt met het kanon gewaar schuwd. Op deze wijze is nogal gemakkelijk voor de veiligheid van „Vadertje" te waken wat bij een reis over land wel niet zoo licht zou vallen. Dat bleek onlangs nog toen hy een bezoek bracht aan PriDs Hendrik van Pruisen en zijn stoomjacht door het Noord Oostzeekanaal moest stoomen. Het kanaal werd voor het gewone verkeer gesloten by iedere overgang stonden troepen ter bewaking terwijl de cavalerie aan beide zijden van het kanaal het stoomschip ver gezelde. Onder dergelijke omstandigheden ben je toch allesbehalve voor je pleizier uit, zal menig lezer denken, doch de Czaar is het nu al gewoon en hij schijnt bang, zeer bang voor zijn leven te zijn. In de afgeloopen week bracht de Czaar zijn aangekondigd bezoek aan Frankrijk en Engeland. Te Cherbourg had de ontmoeting plaats met president Faillieres en ze was naar luid der berichten zoo hartelijk mogelijk. Aan het noodige maritiem ver toon ontbrak het natuurlijk niet en evenmin aan de wederzijdsche betuigingen van vriendschap waarbij ook een lofzang op den vrede gezongen werd. Naar luid der berichten werden door den Czaar en den president verschillende besprekingen ge houden waaraan ook de ministers van buitenlandsche zaken der beide landen deelnamen en die geloopen moeten hebben over zoowat alle internationale kwesties van den laatsten tyd. Na zyn bezoek aan Frankrijk begaf de Czaar zich naar Engeland waar te Cowes de ontmoeting plaats had met Koning Eduard en den Czaar gelegenheid vond de kolossale Engelsche vloot die in de mond der Theems oefeningen houdt van nabij te zien en te bewonderen. Ook hier ontbrak het niet aan wederzijdscho betuigiugen van vriendschap en werden de zegeningen van het vriendschapsverbond breed uitge meten. Zooals te begrijpen is stellen de Engelsche regeeringsbladen de samenkomst tusschen beide Staatshoofden voor als te zyn van het grootste belang van den Europeeschen vrede. We willen het gaarne hopen, —o—o—o— Voor Spanje was de afgeloopen week eene van beroering en donkerheid. De revolutie te Barcelona steeg tot ware razernij en ontzettende tooneelen zijn in deze stad der revolutionairen afgespeeld. Geen wonder dat in de rustige deelen van het schoone rijk met angstige spanning het oog gericht was naar het brandpunt van verzet tegen regeering en gezag. Met niet minder spanning werd ook den loop der gebeurtenissen in Marokko gevolgd voor zoover deze uit de weinige berichten die de cencuur doorlieten te volgen waren. En het waren angstige dagen voor het volk van Spanje, want de berichten waren weinig hoopvol. Wel wist generaal Marina zich de oproerige benden van het lijf te houden doch van eenige beslissende over winning was geen sprake. Gelukkig schijnt de toestand thans veel verbeterd. De oproerige beweging in Bar celona schijnt onderdrukt te zijn en ook in Marokko is blijkens de laatste berichten de positie van de Spaansche troepen veel verbeterd, zoodat verwacht wordt dat het verzet spoedig gebroken zal zijn. We willen ook dat gaarne hopen. —o—o—o— Aan Denemarken heeft de afgeloopen week een ministerieele crisis gebracht. Het Kabinet-Neergaard is afgetreden. Geheel onverwacht komt deze tijding niet, omdat de verkiezingen in Mei een Kamermeerderheid brachten die het met de defensieplannen van het kabinet niet eens was. In 1902 werd een com missie door den Rijksdag en het kabinet benoemd om plannen te ontwerpen voor de verdediging van het land. Zes jaren lang duurde de arbeid dier commissie en in 1908 verscheen haar rapport waarin o.a. een versterking van Kopenhagen naar de zeezijde wenschelijk werd genoemd doch een verdediging naar de landzijde een te zware taak voor het Deensche leger en niet noodwendig tegenover de nationale positie van het rijk werd geacht. Wel keurden de militaire deskundigen dit standpunt af doch het toen regeerende kabinet-Christensen ging er accoord mee. Voordat evenwel een desbetreffend wets voorstel aan de orde kon komen viel het kabinet-Christensen als gevolg van het Alberti-schandaal en kreeg Neergaard de opdracht een nieuw Kabinet samen te stellen, waarin deze zelf de portefeuille van oorlog nam. Bij de verdediging van het regeeringsprogram bepleitte Neergaard een versterking van Kopenhagen zoowel naar de zee- als naar de landzijde. De verkiezingen kwamen evenwel en de partij van Christensen behaalde de overhand, zoo dat de Kamermeerderheid bestond uit tegen standers van een versterking van Kopen hagen naar de landzijde. Door de regeering werd toen gelaveerd om een conflict met de meerderheid te voorkomen. Zij ver klaarde zich bereid genoegen te nemen enkel eerst met een versterking van de hoofdstad naar den zeekant, terwijl dan door een volksstemming later, uiterlijk binnen 10 jaar, uitgemaakt zou worden of ook naar de landzijde versterkt zou worden. Christensen en zijn partijgenooten wilden van dit laatste evenwel niets weten en omdat de defensiekwestie hoo eer hoe spoediger behoort opgelost te worden bleef Neergaard niets anders over dan met zijn Kabinet het bijltje er bij neer te leggen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor en Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein helder. Vertrek Boot. —o—o—o

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1