Binnenland, Buitenland, Predikbeurten TEXEL, 11 AUGUSTUS 1909. De muziekuitvoering door het Fanfare corps alhier, Zondagmiddag op het marktplein gegeven, viel ongetwijfeld wel in den smaak van de burgerij. Niet slechts de inwoners van den Burg, ook die van andere dorpen en uit den omtrek kwamen luisteren naar het hier niet zoo veelvuldig geboden genoegen. Het gunstige weder werkte dit genot zeer in de hand en met belangstelling ver wijlden velen tot het einde toe in den omtrek der tribune, vanwaar de tonen lustig schalden over het ruime plein. Eene herhaling er van op zulk een heerlijken middag zal zeker wel door menigeen worden gewenscht. De markt van Maandag teekende stugheid in handel en prijs van het ter markt aangevoerde wolvee. Nog steeds wil het den veefokkers niet voorspoedig gaan met den afzet, hetgeen de toe komst niet zoo rooskleurig doet zijn. Behalve wolvee werden op dezen marktdag nog al paarden en veulens aangevoerd, waarin de handel evenwel niet druk was. Het breken van de lemoen van een karretje was oorzaak dat gisteren middag even buiten den Burg onze plaatsgenoot Kuijper, die naar de Koog zou rijden, tot het wegbrengen van eenige meubelen, van dat rijtuig viel, eene vrouw die met hem tot Tubantia zou rijden onderging hetzelfde lot. De beide opzittenden, welke zeer geschrikt waren, werden een weinig verwond. Yan het op het rijtuig aanwezige meu bilair, waaronder een spiegel, was niets beschadigd. Oosterend10 Aug. Het groote werk aan den Zuiderzeedijk tusschen Nieuweschild en de Haven is nu bijna voltooid. Binnenkort zal de nieuwe weg, die nu beneden den dijk gemaakt is, in gebruik genomen kunnen worden. Er wordt wel naar verlangd, daar de tocht nu sedert geruimen tijd over den Burg gemaakt moest worden, wat den afstand verdubbelt. Nu het weer eindelijk eens mooi werd, hoopten de visschers ook eens goede zaken te maken, doch waar ze ook hunne netten uitwierpen in de vorige week, overal was zoo goed als niets te vangen. De besommingen waren dan ook uiterst klem. Dm hoorn10 Augustus. Onze plaatsgenoot de heer J. Krijnen, thans matroos op het vuurschip de Haaks is benoemd tot lichtwachter aan de Bijkskustverlichting te de Cocksdorp. Oudeschild10 Augustus. Zaterdag j.l. dreef er zooveel zeegras lang de kust, dat er binnen korten tijd heel wat opgehaald kon worden. De kwaliteit liet echter heel wat te wen- schen over. Ook de haven was weldra vol, doch door de zorgen van den haven meester werd alles zoo spoedig mogelijk verwijderd. Met het mooie weder der laatste dagen is het vreemdelingenverkeer vrij wat grooter geworden. Vooral Zondag en Maandag j.l. werden er tal van pas sagiers met „De Dageraad" vervoerd. De j.l. Zaterdag alhier gearriveerde nieuwe reddingsboot der Noord en Zuid- hollandsche reddingsmaatschappij had Zondag veel bekijk. Des Maandags werd zij door de bemanning naar De Koog getransporteerd, om daar te worden gestationeerd. De oude werd mede teruggenomen en heden met den beurt schipper naar Amsterdam vervoerd. Gisteren was het voor den haven meester voor een oogenblik eene moeie- lijke taak, om aan niet minder dan 7 stoomschepen eene behoorlijke ligplaats te geven, terwijl het grootste gedeelte der visscbersvloot en tal van geladen tjalken nog aanwezig waren. Vooral bij zulke gelegenheden springt het wen- scheljjke van een vergrooting der haven duidelijk in het oog. Vlieland. Ten tate van net ondersteuningsfonds alhier werd in de afgeloopen week eene loterij georganiseerd. De prjjzon bestori- den uit eeD honderdtal handwerken, waaronder zeer fraaie, dezer winter vervaardigd door een moisjesclub. Naar we vernamen bracht de loterij ruim f 40 op. Zaterdagmorgen 7 Aug. had een proeftocht plaats met de reddingboot gestationeerd nabij het Badpaviiloen. Het weer was prachtig en de gladde zee maakte een echt spelevaren van dit tochtje. Zoo geheel anders dan we wel eens bijwoonden. Vele badgasten maakten een tochtje mee met de reddingboot, een eigenaardig vermaak. De boot werd in goeden staat bevonden. Proeven met de overige reddingsmiddelen en het vuurpijltoestel bleven ditmaal achterwege. Zondag 8 Aug. werd door de be manning van de motorboot Vlieland in de Sloot opgevischt het lijk van een man, zonder hoofd en armen, verkee- rend in verren staat van ontbinding Het lijk werd terstond begraven. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Juli ingelegd f 596,75 terugbetaald f 490, Het laatst uitgegeven boekje was no. 347. Helder's Belang. Onze overzeesche buren, te Helder, zullen feestvieren ter gelegenheid van het aldaar te houden Congres van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het officieele programma is thans ver schenen en vermeld de feestelijkheden welke bij die gelegenheid zullen worden gehouden. Donderdagavond den 26 Aug. zullen de feestelijkheden alreeds aanvangen met het optreden van een specialiteiten gezelschap in Casino, en vervolgens Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag d. a. v. plaats hebben. üe festiviteiten zullen velen zijn, als Optochten, Turnuitvoeringen, Concerten, Zanguitvoeringen, Kinderfeesten, Illumi natie, Vuurwerk en meer dergelijke. Ook een concours van Fanfare-corpsen en Harmoniegezelschappen zal bij deze gelegenheid plaats hebben. Aan het eerste daarvan zal Texelsch Fanfarecorps deelnemen op Zondag 29 Aug. Wij zouden te uitgebreid worden wanneer wij al de bijzonderheden welke op de agenda staan, zouden willen ver melden. Wij verwijzen daarom naar het officieel programma, hetwelk voor den prijs van 15 cents verkrijgbaar is gesteld. Scliapmfokkerij Op Vrijdag 20 Augustus a.s. te 12 uur zal te Alkmaar in het café Central e6n vergadering worden gehouden van per sonen die belang stellen in verbetering van ons schapenras door rationeel fokken. De commissie, die door het bestuur der Vereeniging tot ontwikkelling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier met de voorbereiding van deze zaak is belast, heeft aan verschillende haar bekende schapenfokkers een circulaire hierover toegezonden. Zij zou evenwel gaarne zien, dat ook belangstellenden die geen circulaire ont vangen hebben, deze vergadering zullen bijwonen. Aan ieder die de circulaire en toelich ting wenscht te ontvangen, wordt deze op aanvrage toegezonden door den heer C. Nobel te Schagen. Een rwe geschiedenis. Zaterdagmorgen heeft de politie in den winkel van eene weduwe in de Adriana- straat te Rotterdam, een drietal laden van de toonbank, waarin vuurmakers geborgen waren, in beslag genomen. In den winkel van deze vrouw brak gister avond brand uit. De in beslag genomen laden en meer voorwerpen tot den winkel beboerende, waren met petroleum doortrokken, terwijl tevens gebleken is dat de brand op twee plaatsen tegelijk in winkel en woonkamer is uitgebroken. Tegen de weduwe, die voor f 1Ö(.0 tegen brandschade verzekerd is, werd door de politie procesverbaal opgemaakt. De vrouw vertelt, dat zij, Vrijdagavond thuiskomende, door een man, van wien zij een beschrijving geeft, is aangegrepen en tegen den grond geworpen. Er was niemand anders thuis. De man haalde haar belletjes uit de ooren, rukte haar zak los en stopte haar een prop in den mond. Daarna is zij bewusteloos ge worden. Zij gelooft, dat die man, een inbreker, den brand gesticht heeft. Toen <4e brand ontdekt werd, hebben burgers de vrouw door een raam uit den winkel op de straat getrokken. Em treurig ongeval. In het Dbl van Helder lezen wjj Jl. Zaterdagmiddag had op de Loods- gracht alhier een treurig ongeluk plaats. Door speelsheid, den jeugd eigen, geraakte het 5-jarig jongetje Gerrit Monnier, wo nende in de 8-cbagendwarsstraat, onder een vooral voor kinderen veel bekijks hebbende verhuiswagen; de wielen gingen het ventje over het hoofd. Zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht is het daar kort daarop overleden, Een andere knaap Gerard Biegstrateu, werd aan één been licht gewond. De voerman bad aan het ongeval niet de minste schuld. Een tragedie. In het dorp Oterleek, nabij Alkmaar, heeft Maandag in de vroegte een ruim twintigjarige huishoudster, die Maandag haar dienst zou verlaten, eerst het drie jarig dochtertje van den heer des huizes, een veehouder, en daarna zichzelf door worging van het leven beroofd. Accurate ambtenaren. Na een geweldigen ren bereikte iemand het centraalstation te Utrecht zoo laat, dat hij nog juist een kaartje naar Enschedé kon pakken, den portier haastten onderst boven holde en een nog openstaande coupé van den reeds even in beweging zijnden trein kon binnenspringen. Toen hij voldoende was uitgehijgd, keek hij eens na hoeveel geld de nog immer dichtgeknepen hand had omklemd ge houden. Hij telde, hertelde en hertelde, maar er was en bleef f te weinig. Zijn medereizigers werden nu vergast op een uitvoerig verhaal dezer tragedie en roerend was men het er over eens, dat de kans op het terugkrijgen van den gulden vrijwel gelijk nihil was. Een poging in de richting van terugvragen was evenwel altijd te doen, meende men. Te Enschedé aangekomen doet de rei ziger aldus en schrijft aan den stations chef. Je kondt immers nooit weten. En jawel, den volgenden dag te Utrecht weergekeerd, vindt bij thuis als antwoord een postwissel groot f 1.-. Gevolgen van het onweder. Het Leidsch Dbl. meldt Het onweder, dat gisteravond (Zondag) hier langen tijd van uit de verte zicht baar was en in den nacht ook over onze gemeente losbarstte, blijkt in het Zuiden zeer hevig geweest te zijn. Men seint ook aan het „Utr. Dbld." uit 's Hertogenbosch Gisteren woedde te Raamsdonkveer om 10 uren 's avonds een kort geweldig onweder. De bliksem sloeg in de groote boerderij in de smidstraat. Aan blus- schen viel niet te denken. De vlammen sloegen van het eene pand op het andere. 25 woningen liggen thans in puin. Vele kinderen en dakloozen zijn opgenomen in het klooster. Er is een zusters-comité voor hulp verleening gevormd. Belangrijke tmtoonstelling. Op verzoek nemen wij op De driejaarlijksche internationale ten toonstelling van schoone kunsten, die te Gent (België) gehouden wordt van 1 Augustus tot 27 September belooft zeer belangrijk te zijn. In de beroemde stad der bloemen zal daarna van 30 October tot 1 November een tentoonstelling worden gehouden van bloemen-, fruit en groententeelt. Het programma, dat de Koninklijke Maatschappij van land bouw en kruidkunde te Gent, de mach tigste van geheel de wereld, heeft laten verschijnen, vermeldt niet minder dan 136 wedstrijden verdeeld in 6 groepen bloementeelt, orchideeën, versiering met bloemen, fruit, groenten, heesters en overblijvende planten. De stad, de provincie en de regeering hebben in de laatste jaren miljoenen besteed aan het ontblooten en herstellen van burgerlijke en godsdienstige gebou wen te Gent, talrijker aldaar dan in welkdanige andere stad van België. Moge men zich vergissen. In de Alblasserwaard zijn 9 zwanen (denen) waargenomen. Deze vogels worden steeds beschouwd als voorboden van den naderenden winter. Welja, de „zomer" heeft al lang ge noeg geduurd. Vele kleintjes Op de verschillende Amsterdamscbe scholen wordt, evenals elders meer ge schiedt, theelood enz. verzameld, ten bate van de Amsterdamsche vereeniging voor Gezondheids- en Vacantiekolonies. De opbrengst nu van het verzamelde gedurende het eerste halfjaar 1909 bedroeg de niet geringe som van f 922.52, een bedrag waarvoor verscheidene kin deren kunnen worden uitgezonden. In het geheel werd bijeengebracht 500 Kg. zilverpapier, 1787 Kg. capsules en 280 Kg. theelood. Gevolg van hooge belastingen. In Juni had Amsterdam het vertrek te betreuron van eon ingezetene mot meer dan f 20 000 jaarlijkse!) inkomen. Deze burger vestigde zich te Hilversum, waar hij inplaats van de 5'/< pCt. (Am sterdamsche) inkomstenbelasting, voort aan ongeveer de helft daarvan te be talen heeft. Acht ingezetenen, die vertrokken, waren aangeslagen voor een jaarlijkscb inkomen van meer dan f 5100, 21 met meer dan f 2200 inkomen enz. Een al te ijverig agmt. Een koopman in bloemkool te Amster dam had zijn portemonnaie met ruim twaalf gulden verloren. Een andere koopman hield toen een inzameling voor hem langs do huizen en in de winkels het gebeurde in de Weesperstraat. Dat zag een agent, die den inzamelenden koopman vroeg.... of hij vergunning had om een collecte te houden Het ant woord luidde ontkennend en daarop maakte de agent proces-verbaal op. De kantonrechter, mr. Höfelt, had het maar beter gevonden als de agent geen proces-verbaal had opgemaakt. De zaak werd ingetrokken. Een eigenaardige discussie werd te New-York gevoerd op ,een vergadering van het genootschap van scheepsbouw kundigen en marine-ingenieurs over de gewichtige vraag, of men Noach tot eerelid zou benoemen. Professor Sadler van de universiteit te Michigan, die het voorstel daartoe gedaan had, verdedigde zijn candidaat eerelid met veel vuur. „Noach is de vader van ons beroep", zeide hij „en de grootste ingenieur van allen. Zijn ark was meesterlijk ge bouwd en had een buitengewoon laad vermogen. Daarbij heeft zijn schip der menschheid grooter diensten bewezen dan eenig ander vaartuig". Maar de tegenstanders voerden aan, dat de ark van Noach een prul was geweest en na 40 dagen varens reeds gestrand was en een der tegenstanders meende, dat meer dan Noach, Jonas aanspraak op het eere lidmaatschap zou hebben, want hij was de eerste die in een onderzeesche boot had gevaren. Na lange discussie was de vergadering ten slotte van mee ning, dat Noach het eerelidmaatschap niet waardig was en met op één na algemeene stemmen werd het voorstel verworpen. Zomer overal. De lang verbeide zomer schijnt overal thans zijn intrede gedaan te hebben, juist nog bijtijds om de vacantiemenschen van warmte en zonneschijn te doen genieten. Of genieten is mogelijk te veel gezegdmen kan ook met het goede te goed worden bedacht. In Lissabon koestert men zich namelijk in een tro pisch zonnetje, waardoor de temperatuur zelfs gestegen is tot 108 graden Fahren heit in de schaduw I Een bewoner schrijft, dat men een gevoel heeft, of men de voeten door de schoenen heen, op het plaveisel brandt I In Amerika, waar men toch al niet zoo misdeeld is geweest als in Europa, blijft men puffen, en ongegeneerd over nacht men er in de open lucht. In Rusland, waar het geducht winteren kan, maar waar de verschillen tusschen zomer en winter tengevolge van het landkli maat veel grooter zijn dan ten onzent, ziot men den thermometer tot 125 graden oploopen en het behoeft dus zeker niet te verwonderen dat gevallen van zonnesteek en sterfgevallen tengevolge van de warmte er niet zeldzaam zijn. In Engeland is 't beter om uit te houden, ofschoon ook daar gisteren de hoogste temperatuur van dit jaar met 77 graden in de schaduw bereikt werd. Dat was in Londen. Op sommige plaatsen is het echter warmer. Een gelukkig of is het een onge lukkig? voorteeken is, dat de baro meter boven den Atlantischen Oceaan blijft rijzen en dat er geen teekenen zijn, die een stoornis in de atmosfeer doen verwachten. Zou de zomor verzet zijn Zondag 15 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur do VYelEd. Hoor J. I'h. Marmelstein, algev. v/h. Ned. Bijbelgenootschap v. Amsterdam. waal. Vm. 10 uur ds. Smils. Doop Oudeschild, Vm, 10 uur ds. van Ürasstok

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2