N°o 2283. Zondag 15 Augustus 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 14 AUGUSTUS 1909. Loting Nationale Militie. Naar men weet zal de loting voor de Nat. Militie in deze gemeente, voor de lichting 1910, plaatshebben op Donderdag 19 Aug. a.s. Aan deze loting zullen moeten deelne men de daartoe ingeschrevenen, geboren in 1890, wier inschrijving plaats had voor den Isten Juli. Het getal ingeschrevenen bedraagt 50, alphabetisch als volgt Bakker, Jacobus Willem B Bakker, Johannes Matheas H Bakker, Teunis O Barhorst, Willem B Bas, Pieter O Blom, Cornelis S Boon, Pieter H Boot, Arie (Vrijwilliger) W Bremer, Gerrit O Brouwer, Jan O Burger, Cornelis O Burger, Pieter O Daalder, Pieter O Dogger, Jan H Dros, Pieter E Dijker, Reijer E Eelman, Jan O Geus, Gerrit Hendrik W Huisman, Teunis B Jager, de Simon H Keppel, Roelof E Kersemaker, Cornelis Gijsbertus O Keijzer, Martinus (l.g.) O Kikkert, Paulus Lambertus S Kooiman, Abraham Dirk W Koopman, Cornelis H Koorn Pieter K Kortenhoeven, Jan (Amerika) B Liere, van Pieter E Maas, Pieter (Amerika) B Peper, Jan O Plaatsman, Pieter O Pool, Pieter Jacob S Schaap, Cornelis E Schrama, Hendrik B Schuijl, Cornelis, O Smit, Johannes H Sterre, van der Cornelis S Thomassen, Hendrik Jan E Timmer, Cornelis O Timmer, Hendrik O Timmer, Jan O Veeger, Gerrit H Vlas, Dirk S Vonk, Leonardus Johannes B Witte, Cornelis Albertus H Witte, Dirk H Wuis, Pieter O Wuis, Simon S Zeijlemaker, Matthijs Nicolaas (l.g.) E B. beteekent Burg E. Eierland H. Hoorn K. KoogOosterend S. Oude- schild W. Waal; l.g. lichaamsgebreken. Zomergenot en zomenvee. De zomer heeft zijn intrede gedaan en zeer zeker wel tot veler genoegen. De landbouwer maakt van de mooie dagen gebruik tot het binnenhalen van den oogstde vacantiegenietenden ver meien zich in de heerlijke natuur öf in de schaduw der bosschen, öf in de duinen, öf aan het strand. De pension houders en de beheerders van badhotels proiiteeren van het meerder en lang duriger bezoek hetwelk aan hunne inrich tingen ten deel valt. Aan het badhotel aan de Koog alhier telde men in deze dagen 40 gasten naar wjj vernamen. Zoo bezorgt het mooie weder op velerlei wijze voordeel. Doch ook dj weeön van den zomer blijven niet uit en daaronder verstaan wij de noodlottige gevolgen van het zwemmen of baden, waarvan thans menig bericht in de bladen gewaagt. Ook de zware onweders welke zich in deze dagen ont lastten bezorgen veel wee wanneer we lezen van de onheilen welke daarvan het gevolg zijn. Niet slechts dat schrik en ontsteltenis door het od weder teweeg wordt gebracht, ook meer ernstige geval len zijn de gevolgen er van. Op het onweder dat Zondagavond woedde in den omtrek van Middacbten waar het Duitsche Keizerpaar vertoefde en dat zelfs de Duitsche rijksvlag niet spaarde, volgde Maandagavond een niet minder hevig onweder in den omtrek van Utrecht. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in en veroorzaakte groote schade. Op sommige plaatsen ontstond tengevolge daarvan brand, vee werd in de weide of in den stal doodgeslagen, zelfs lezen wij dat te Borculo een sein- wachter doodelijk werd getroffen, terwijl meer anderen lichtelijk werden geraakt. De onweders gingen gepaard met ont zettende regens en hagelslag, waardoor veel schade werd aangericht. Gelukkig bleven wij hier van dergelijke verschijnselen verschoond, hoewel een frissche regenbui zeker niet onwelkom zoude wezen. In het buitenland heerscht overmatige groote hitte, naar men in de berichten kan lezen, een hitte, die almede veel onheil teweeg brengt. Dat zijn de weeën van den zomer. Pen hoorn, 13 Augustus. Reeds sedert een paar dagen is alhier bij den landbouwer Groeneveld in den P. H. Polder een stoomdorschmachine in werking om de karwei te dorschen. Hoe vliegensvlug alles gaat, bewijst wel, wanneer men ziet, welk een enorme massa zij in een dag weet te bewerken, dat later als zaad te voorschijn komt. Wat een verschil bij vroeger, toen men alles met de hand moest dorschen, en welk een tijd wordt er mee bespaard. Sedert de dorschmachines in werking zijn wordt ook het zaad veel beter en netter bewerkt als vroeger, toen alles natuurlijk met de hand moest geschieden. Cocksdorp. Door de veelvuldige regens en de daarop gevolgde warme dagen, openbaart zich hier en daar de ziekte onder de vroege aardappelen. Vooral de rood- spruiten zijn in enkele tuinen hevig aangetast. Ware de ziekte niet inge vallen, men had op een ruime opbrengst kunnen rekenen. De kwaliteit is best. Het aanvoeren van grint voor de te beharden wegen is heden stopgezet. Zeer waarschijnlijk moet later nog meer worden aangevoerd. Vlieland, 11 Aug. Hedenmorgen had nabij de redding- bootschuur een proefneming met het vuurpijltoestel plaats. Twee pijlen wer den afgeschoten, door de wind dreven ze een weinig uit de richting, toch was het een zeer interessant schouwspel, door de vele vreemdelingen vooral met groote belangstelling gadegeslagen. Rij kslandbouioiointerschool Het programma van het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, voor den cursus 1909/1910 is verschenen. Belangstellenden sporen wij aan een exemplaar aante vragen aan den heer C. Nobel, directeur dier school Een bij ons voorhanden exemplaar is ook voor belangstellenden ter inzage. Dat is wel een kras oudje. De 93-jarige M. Noordhoek te Sint Filipsland is wel een kras man. De vorige week was hij nog lustig bezig mot hot dorschen van koolzaad. Geen zuiver zaakje. 'n Tweetal dagen dezer week heerschte er in een distilleerderij in de St. Anto- niusstraat te Maastricht een ongewone druktegroote vaten gedistilleerd, naar schatting van wel 600 L. inhoud, werden uit de diepe kelders met touwen en takels naar den beganen grond geheschen waarna zij op gereedstaande karren werden geladen, en vervolgens overge bracht naar het Entrepot. 'n Staf van 15 rijksambtenaren, allen krachtige gespierde personen, onder toezicht van superieuren transporteerde op deze wijze, naar wij vernemen, eenige tientallen H.L. gedistilleerd van de distilleerderij naar de bergplaatsen van het Rijk. De reden onbekend. Wel wordt algemeen gemompeld, dat de inbeslagname bij den heer M. ge schiedde op ministerieel bevel. De Staatsbeg rooting voor 1910. Naar hot weekblad „De Vaderlander" uit goede bron verneemt, zal minister Kolkman in September de Kamer inede- deelen, dat op de a.s. begrooting een tekort is van 12 millioen. Blij vooruitzicht. Een moeielijke redding. Te Sint-Annaland (Zeeland) viel dezer dagen een zevenjarig meisje in een welput. De vader, die bij het hooren van een zwaren plons verschrikt kwam toesnellen, bedacht zich niet lang en liet zich in den put afzakken, zich met de handen bovenaan vasthoudende en de voeten zoo ver mogelijk naar beneden uitstrekkend in het water, dat door de vele regens tamelijk hoog stond. Weldra klemde het dochtertje zich aan de beenen vast. Maar hoe nu boven te komen Zijn vrouw die boven stond, was door den hevigen schrik niet tot hulp in staat. Gelukkig kreeg hij een goeden inval; met den rug klemde hij zich tegen den nauwen put. Daardoor kreeg hij de handen vrijhij bukte met het bovenlijf naar beneden en hief zijn beenen zoo hoog mogelijk op, totdat hij het kind kon grijpen, dat gelukkig ongedeerd was. Een vreemde zaak. Tusschen Naarden en Muiderberg is aan het strand door een meisje uit Naarden een flesch gevonden, welke bij opening een briefje bleek te bevatten van den volgenden inhoud Wilhelmina, Turfschip 1778 A. behoorende aan S. Gravendijk, Oosterlaan, Helder en op de andere zijde Wilhelmina schipbreuk geleden 5 Augustus 1909 onder Texel. Onze uren zijn genaderd dat wij vergaan. Groet vrouw en kinderen. Dit briefje is door het Naardensche ge meentebestuur naar den burgemeester van Den Helder gezonden. Onveilig Limburg Sedert eenigen tijd huist te Yijle-Vaals in de Vijlene bosschen 'n zonderling gezel schap, dat de schrik is van vele personen, die van de Akener markt terugkeerende gedwongen zijn door het bosch hun weg naai huis te nemen. Deze troep, be staande uit drie manspersonen en een vrouw, schijnt het gemunt te hebben op de welgevulde beursen. Zoo werd juf frouw M., van de Akener markt terug keerende, plotseling aangevallen. Doch deze, een echte Kenau Hasselaar, ver dedigde zich dapper en dwong haar aanvallers terug te trekken. Een ander persoon moest in de vlucht een goed heenkomen zoeken. Teneinde in het vervolg van zulke lastige aanvallen verschoond te blijven, is door eenige lieden besloten om, indien het de politie niet gelukt deze bandieten in handen te krijgen, een klopjacht op hen te organi seer en. Een lief vromvtje. Het echtpaar D. K. en J. te Zutphen, hadden al sedert jaren een ongelukkig echtelijk leven. Sedert Zaterdagavond was echter verzoening totstandgekomen. Zondagnamiddag stond de vrouw er op om een roeitochtje te gaan maken. Het voorstel van den man, om het oudste dochtertje mee te nemen, werd evenwel afgewezen. Na ruim een half uur den IJsel te hebben opgeroeid, stelde de vrouw voor, op een der kribben wat uit te rusten en gaf haar man den raad de boot vast te leggen op den kop van de krib in den stroom. Alsnu rustig naast elkaar gezeten, deed de vrouw zich zeer lief voor, met het gevolg, dat hij haar eerst en zij daarna hem een zoen gaf. Eensklaps stond zij op, en zeide tot hem„daar in de veTte is brand," en toen hij tevergeefs rondzag, en zeide: „ik zie niets", antwoordde zij, „ga dan maar op den kop van de boot staan, dan zult ge het zien." Toen hij zeide nog niets te zien, kwam zij naar hem toe, en zeide, „daar met de hand de richting aangevende, waarop zij hem onverhoeds en opzettelijk met de "beide handen een duw in den rug gaf, waar door hij uit de boot in den sterken stroom viel. De man, in zijn doodsangst zich vastgrijpende aan een steen van de krib, wist zich naar boven te werken, terwijl zijn vrouw naar hem schopte om hem naar beneden te doen glijden, welke toeleg mislukte. Toen de man op het droge kwam, wilde de vrouw zich verdrinken, doch hij greep haar vast en heeft haar in de echtelijke woning teruggebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een aspirant landsverdediger. Eén van een stelletje lotelingen uit Deventer, die bij een slager worst kocht, maar inplaats van te betalen de gew ichten in zijn zak stak, kwam met de politie in aanraking. Nu betoonde hij zich zeer weerspannig en sloeg een der agenten met zijn vuist den neus aan het bloeden. En voor den dubbelen diefstal èn voor het verzet werd hij ingerekend en zal men hem wel tijd geven om na te denken. En dan klagen sommigen nog. Een Engelschman, die in ons land gereisd heeft, vertelt: „De treinen komen op de minuut aan en vertrekken op de minuut. De be ambten zijn slim en beleefd. De rijtuigen zijn g09d. Elk station heeft zijn wacht kamer, waar gij zitten kunt en lezen en een kop koffie drinken, die niet slechts warm verkwikkend, doch blijkbaar van goede qualiteit is. Het is onmogelijk in den verkeerden trein te zitten. Het is heel moeilijk om in het goede station niet uit te stappen. De tarieven zijn behoorlijk De tijd-tabellen zijn modellen van duidelijkheid." Die man moet stellig in een goed humeur zijn geweest Liefhebbers voor extra sigaren. Zondagmorgen werd te Rotterdem een sigarenmagazijn geopend. De winkelier had bekend gemaakt, dat de eerste 300 bezoekers van zijn winkel, die voor een bedrag van 20 centen besteedden, 25 sigaren ten geschenke zouden krijgen. Lang yoor de opening van den winkel stond dientengevolge 'smorgens een heele menigte, waaronder ook vrouwen, daar voor te dringen en te duwen om bij de eerste 300 te hooren. Het gedrang was zoo erg, dat de winkelruiten van de buren gevaar liepen. Men riep de politie te hulp en eerst nadat eenige agenten gedreigd hadden met de sabel ruim baan te makon, kwam er orde in de opge wonden schare, en konden de kooplus tigen geholpen worden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pen Bcrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1