N°. 2285. Zondag 22 Augustus 1909. 22'° J aargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBukö op Texel. Ziekte in haver Het zal ongetwijfeld alle verbouwers van haver dit jaar opgevallen zijn, dat, naast allerlei andere minder gewenste verschijn selen in de verbouwde gewassen, de haver dit jaar een bepaald „ongemak" biezonder sterk vertoont. Ik bedoel het volgende: In de haverpluim bevinden zich verscheidene pakjes, die z. g. n. „geld" zijn gebleven, ja, en dit vooral in het onderste deel van de pluim het niet eens tot kafjes van gewone af metingen hebben kunnen brengen, maar alleen een paar smalle witte vliesjes ver tonen. Dat dit een enorme schade en een on aangename tegenvaller strakjes in den zak bij de dorsmachine zal betekenen, leert een eenvoudige telling der zieke pakjes bij een middelmatig aangetaste haverpluim en de omstandigheid, dat deze „ziekte" dit jaar in geheel ons land biezonder sterk optreedt is een schrale troost. De oorzaak van dit verschijnsel zal op Texel hoogstwaarschijnlijk gezocht moeten worden in het gekombineerd optreden van twee parasieten, n.l. van de fritvlieg en de graanblaaspoot, welke hun vernieling reeds vóór het verschijnen der haverpluimen zijn begonnen reeds in de Schee vertoont zich n.l. het ongewenste verschijnsel. De fritvlieg is helaas evenals zijn kom- pagnon heel moeilik te bestrijden, wat uit zijn levensloop spoedig blijken zal. De frit vlieg brengt n.l. per jaar 3 generaties voort, d. w, z. in hetzelfde jaar, dat de ouders- vliegen, ontstaan en vliegen ook kinderen en kleinkinderen. Deze 3 generaties tasten gelukkig niet alle ons graan aan. Op 't oogenblik hebben we te doen met de be schadiging door de maden van de tweede generatie, die in de nazomer verpoppen en nog tot begin herfst als volwassen frit- vliegen rondvliegen en hun eieren leggen in allerlei grassen en zo mogelik in winter graan, alsmede in opslag. Het enige praktiese middel ter bestrijding is dan ook zo spoedig mogelik het veld omploegen, teneinde de komende derd6 generatie te vernietigen. Dat ruige greppel kanten 't kwaad in de hand werken, be hoeft nu geen betoog meer. Laat zaaien van haver en gerst bevordert de besmetting, welke in het voorjaar vanuit de wintergranen en grassen plaats heeft en hoe minder winter- en zomergraan door akkers met andere gewassen gescheiden zijn, hoe gemakkeliker men het de vliegjes maakt nieuwe slachtoffers te vinden. De wijfjes der graanblaaspoten leggen in het voorjaar hun eitjes aan grassen en granen. De daaruit komende larven leven bij massa's eerst tusschen de schede, ver volgens in de ontwikkelende bloem van onze granen, waardoor de korrel- vaak met kafjes en al- vernietigd wordt. Als enig bestrijdingsmiddel kan alleen aanbevolen worden vroeg te stoppelen, teneinde de overwinterende blaaspoten te vernietigen. Eigenaardig is, wat ik op enige plaatsen opmerkte, dat planten, die onder een krach tiger stikstofbemesting waren gegroeid dan do omgeving, bovengenoemde beschadi gingen veel sterker vertoonden, een ver schijnsel, dat—zooals injj uit een desbetref fende korrespondentie bleek ook door het „Phytopathologisch Instituut" te Wage- ningon dit jaar was opgemerkt. In hoeverre hierin een waarschuwing ligt, zouden prooven kunnon uitwijzen^ Ik wens deze gelegenheid te benutten door mij aan te bevelen voor toezonding en bericht van andere gevallen van ziekten en beschadigingen bij kuituurgewassen. Men doet mij daarmede een dienst en zich zelf, op zijn minst genomen, geen schade. H. VISSER. Zuid-Eierland, 17 Aug. '09. TEXEL, 21 AUGUSTUS 1909. Loting Nationale Militie. De loting voor de Nationale Militie welke voor de ingeschrevenen alhier Donderdag heeft plaats gehad, had den volgenden uitslag 1 Barhorst, Willem Brei. B 2 Dogger, Jan H 8 Huisman, Teunis B 4 Burger, Pieter O 5 Burger, Cornelis O 6 Brouwer, Jan O 7 Schaap, Cornelis E 8 Timmer, Hendrik O 9 Kersemaker, Cornelis Gijsbertus O 10 Keijzer, Martinus (l.g.) O 11 Blom, Cornelis S 12 Timmer, Jan Brd. O 13 Geus, Gerrit Hendrik W 14 Yonk, Leonardus Johannes B 15 Kooiman, Abraham Dirk W 16 Schuijl, Cornelis, Brd. O 17 Zeijlemaker, Matthijs Nicolaas (l.g.) E 18 Koopman, Cornelis H 19 Keppel, Roelof (Amerika) E 20 Smit, Johannes H 21 Vlas, Dirk S 22 Eelman, Jan O 23 Boot, Arie (Vrijwilliger) W 24 Witte, Cornelis Albertus H 25 Jager, de Simon Brd. H 26 Dijker, Reijer E 27 Pool, Pieter Jacob S 28 Kortenhoeven, Jan (Amerika) B 29 Thomassen, Hendrik Jan E 30 Bakker, Jacobus Willem B 31 Timmer, Cornelis O 32 Schrama, Hendrik B 33 Dros, Pieter E 34 Daalder, Pieter O 35 Veeger, Gerrit H 86 Peper, Jan Brd. O 37 Kikkert, Paulus Lambertus S 38 Maas, Pieter (Amerika) B 39 Bremer, Gerrit O 40 Bas, Pieter O 41 Witte, Dirk H 42 Koorn Pieter K 43 Wuis, Pieter O 44 Sterre, van der Cornelis S 45 Bakker, Johannes Matheas H 46 Plaatsman, Pieter O 47 Boon, Pieter H 48 Liere, van Pieter E 49 Bakker, Teunis Brd. O 50 Wuis, Simon S B. beteekent Burg E. EierlandH. Hoorn K. Koog OosterendS. Oude- schild W. Waall.g. lichaamsgebreken. Te.vel's Belang. Wy willen er aan herinneren, dat heden, Zaterdagavond, in „Hotól Texel" eene vergadering zal worden gehouden van de vereeniging „Texels Belang" waar in behandeling zal worden gebracht eene reorganisatie, door het bestuur voorgesteld, inzake te doene uitkeerin- gen bij overlijden van eenig lid. Naar men weet heeft het onderzoek van een deskundige aangetoond dat de vereeniging niet zal kunnen voldoen aan hetgeen zij zich ton doel heeft gesteld en moet het bedrag der uitkeering alzoo worden gewijzigd. Welke wijziging wordt voorgesteld is bij circulaire den leden bekend gemaakt. Goede opkomst verdient aanbeveling. Oosterend, 20 Aug. Een paddestoel van 3 pond zwaar vindt men niet eiken dag. Zoo'n zwam- metje, genaamd Bovista nigrescens, is op Oost gegroeid, 't Is de bekende stuifzwam, die gewoonlijk maar eenige c.M. middellijn heeft, doch af en toe komen er veel grootere onder voor. De natte zomer zal den zwammengroei wel bevorderlijk zijn. Branden. Noodlottige gevolgen. Te Zaandam heeft zich Woensdag nacht een aangrijpend drama afgespeeld. Aan het einde van den Zuiddijk ont stond dien nacht brand in de werkplaats van den sigarenmaker G. Schoen. Toen de brand door de inwoners werd ontdekt, haastten deze zich te vluchten. De man greep twee kinderen en de vrouw het derde. Bij het opendoen der kamer deur, sloegen rook en vlammen hen tegemoet. Toch had de man, die ge brekkig was, nog de kracht met de twee kleinen naar den aangrenzenden winkel te komen. Toen struikelde hij echter over een paar voorwerpen en viel languit op den grond, daarbij de kinderen los latende, die wanhopig „Paatje, paatje 1" gilden. Schoen stond spoedig op en strompelde naar de buitendeur om die te openen, doch een verstikkende rook sloeg hem achterna. Wat er toen verder gebeurd is, laat zich slechts gissen. De kinderen jam merden niet meer, doch de buren hoorden de vrouw nog roepen„Och menschen, help me toch 1" Hulp kon echter niet worden geboden, welke pogingen ook werden aangewend. De brand tastte inmiddels ook de belendende perceelen aan. Zoowel de zuidelijk als noordelijk er yan staande woning werden een prooi der vlammen. Bij het opruimen van het puin, waar mede al spoedig werd begonnen, werden nabij de buitendeur de lijken gevonden van twee kinderen, terwijl op geringen afstand daarvan de lijken van de vrouw en het derde kind werden gevonden, 't Waren vormlooze verkoolde stukken vleesch. De man was letterlijk krankzinnig van smart, naar zich laat denken. De vrouw was nog geen 30 jaar, de drie kinderen, allen meisjes, hadden den leeftijd van 4, 27a en nagenoeg een half jaar. Te Rijsbergen, bij Breda, is Woens dagnacht een huisje afgebrand, waarbij de bewoners een oude man en oude vrouw beide in de vlammen zijn omge komen. De lange officieele weg. In „De Controleur" wordt het volgende staaltje van ambtelijke nonchalance en traagheid medegedeeld. „Den 9 Juli 1.1. overleed te Utrecht de heer N. L. Verlint, die ruim 40 jaar als leeraar in de Fransche taal aan de R. H. B. S. aldaar verbonden was, 30 jaren lid was van de Rijksexamens com missie voor het Fransch en 20 jaar als diaken-secretaris bij de Waalsche Ge meente fungeerde, een man algemeen geacht om zijn bekwaamheden en zijn degelijk karakter als mensch. Hebben zijn hoedanigheden nooit de bijzondere aandacht kunnen trekken onzer Regee ring, die zich jegens dezen verdienste lijken rijksambtenaar steeds onbetuigd liet, de Franschen benoemden hem noch- thans den 15 Maart 1909 tot officier de l'instriction publiquo, een onderscheiding, die, zooals men weten zal, niet zoo heel gemakkelijk verkregen wornt. „De heer Verlint was destijds al lijdende aan de kwaal, die hem ten grave sleepen zou, wat de Nederlandsche Regeering niet onbekend was, en om welke reden ook de Fransche Regeering zich gehaast had, het brevet zijner be noeming met bekwamen spoed aan ons departement van Buitenlandsche Zaken ter tijdige overreiking toe te zenden. Men zou nu mogen verwacht hebben dat men aan Buitenlandsche Zaken dit goede voorbeeld in het gegeven geval zou hebben gevolgd. Niet alzoo echter. Eerst 16 Juli j.'l. vond men bij het departement gelegenheid dus toen de heer Verlint reeds anderhalve maand in het graf rustte het brevet aan de weduwe te doen toekomen 1 Kan men zich voor de betrokken familie iets wreeder voorstellen, dan een dergelijke bureaucratische lakschheid, die, ware de zaak voor de familie niet zoo droevig en teleurstellend, wel een paskwil zou kunnen worden genoemd 1" Een ondernemende blinde. Aan het examen Engelsch M. O,, akte A. nam j.l. Zaterdag ook deel een blinde jonge man, de heer M. Jonker, van Amsterdam. Hij is de eerste blinde in Nederland, die zich op de studie eener taal, ter verkrijging eener akte, toelegde. De moeilijkheden, die hij te overwinnen had, waren niet gering, ge6ne der studie boeken bestond in het blinden- of zoogen. Brailleschrift. Een boek moest dus eerst daarin overgezet worden, alvorens met de studie ervan een aanvang kon worden gemaakt. Op zijn 18de jaar vertrok de heer Jonker, zonder eenige noemenswaardige kennis der taal, naar Engeland; bracht een halfjaar door aan de The Royal Normal College for the Blind in Upper- Norwoord, en studeerde daarna nog twee jaar lang hier, en smaakte het genoegen, nu op 21-jarigen leeftijd de akte Engelsch M. O. te halen. Een vergiftigd kanaal. Omtrent de vergiftiging van de Zuid- Willemsvaart door de Maastrichtste gas fabriek wordt aan de ,,'s H. Ct." gemeld, dat de vorige week weer een groote slachting onder de visschen heeft plaats gehad van Maastricht tot Lanklaer (België) een afstand van 24 kilometer. Op een avond dat aan de sluis het water werd afgeladen, kwam er groote bewe ging onder de visschen, die tegen den dood hadden te vechten. Den volgenden morgen zag men de geheele vaart met zieke endoode visschen bedekt. Nooit hebben de oeverbewoners zulk een vernieling gezien. De zieke en doode visch werd met duizenden en duizenden kilo's met manden, kruiwa gens en karren vervoerd en aan den man gebracht. De grootste verwoesting schijnt aan gericht onder de brasem, waarvan zelfs de dikste, ter zwaarte van 2 a 3 kilo's dood op het water dreven. Hef komt terecht. Men schrijft uit Zuidwolde Liet menige boer nog niet lang geleden het hoofd hangen als hij zag dat zijne schuur veel te groot was voor het oude hooi, eene maand heeft alles veranderd. Het uit nood voorgeweide land belooft veel evenals de etgarde, terwijl de rogge evenals de zomervruchten, vooral de aardappel, leden geven tot groote tevre denheid. Augustus, wat groeikracht betreft, de tweede Meimaand genoemd, overtreft dit jaar verreweg de eerste en haalt op, wat de eerste liet zitten. „Er wast altijd voor een jaar voer", zeiden de ouden, door ondervinding geleerd, 't Moge bijgeloof wezen of niet, ze krijgen dit jaar weer schitterend gelijk. Jammer, dat de veestal lijdt door de wrang, die hier en daar eene „rijpe" koe wegneemt. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor pen Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1