een perceel Haver, De Feestwijzer Voor een meisje van 19 jaren oud Buitenland. Vergadcriog Gemeenteraad van Vlieland. Marktberich ten. Aclvertentiën Advertentiën. EEN ZILVEREN SCHAKELARMBAND. Dinsdag 24 Augustus GEERTJE' KEIJSER, Onzen hartelijken dank GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 bril, gevonden op den Schildorweg. WEGE De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de passage voor rij- en voertuigen en voor vee, hetwelk aan de hand geleid wordt, over den weg onder den zeedijk tusschen de haven te Oudeschild en Nieuweschild weder' is geopend. Het drijven van vee over bedoelden weg blijft tot nadere aankondiging ver boden. Texel, 21 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE) BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 2 der belasting op bedrijfs- en andere in komsten over het dienstjaar 1909/10 invorderbaar verklaard op den 16 Aug. 1909 aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 20 Aug. 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Ozideschild, 20 Augustus. Nu de werkzaamheden aan den Oost- dijk zijn afgeloopen, zijn de ploegen Zeeuwsche en Noordbrabantsche arbei ders naar hunne haardsteden terugge keerd, uitgenomen een 8-tal werklieden die thans werkzaam zijn aan den dijk van „De Schans" naar Ceres. Voor de schippers bd knechts van kleine visschersvaartuigen is het thans een treurigen tijd. Velen hebben in weken niets verdiend, daar de vaartuigen te klein zijn ter kustvisscherij te gaan en er geene andere werkzaamheden zijn waarmede zij hun brood kunnen ver dienen. Met verlangen wordt naar de slakken- en oestervisscherij uitgezien. Een afgeioezen beleefdheid. Hoe ongeloofelijk, 't is werkelijk ge beurd Op het achterbalcon van een tram in Den Haag staat een dame. Een heer, die zich in 't bezit van een zitplaats verheugt, staat op om voor de dame in te ruimen. Mag ik u mijn plaats aanbieden vraagt hij hoofsch, waarop 't minder verwachte antwoord volgtDank u, om op een warme plaats te gaan zitten. Be spaarpot geïnspecteerd. Een landbouwer te Beek, bij Prinsen- hage, kwam tot de voor hem onaange name ontdekking, dat uit zijn spaarpot een ouden begratenishoed op den zolder opgeborgen, een niet gering bedrag aan zilvergeld is ontvreemd. Onbekend door wien. Leve de politiehond Doordat een politiehond hardnekkig het spoor aanwbes is het te Terneuzen gelukt aan te houden eu tot bekentenis te brengen een 25-jarigen buurjongen eener winkelierster, bij wie Zondags onder kerktijd werd ingebroken en zeven gulden gestolen. Lage daad. Op de Weesperzijde te Amsterdam, werd in 't avondlijk duister een vrouw aangerand door een kerel, die haar iets in de oogen gooide, zoodat zij niet meer zien kon,, en er daarna met haar boeze laar met boodschappen van door ging. In het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis is aan de vrouw hulp verleend, maar haar inkoopen was ze kwijt en den lagen aanrander vond men niet. Een vreemd geval. In bet café De Boer, aan de Reite- makersrijge, te Groningen, kwam Zater dagavond een Duitscher een broodje eten. Toen hij daarmede half klaar was, bleef hij opeens onbeweeglijk op zijn stoel zitten staren naar een bepaald punt in de kamer. Dat duurde zoo eenigen tijd en toen het opmerkelijk een paar uur geduurd had en de vreemdeling bovendien blauw in het gelaat werd, werd men in het café ongerust. Men waarschuwde de politie. De inspecteur, de heer Jonkman, en een rechercheur verschenen. De Duitscher zat nog maar steeds onbeweeglijk te staren naar eene plaat aan den muur. De heer Jonkman kwam op het idee, de plaat om te keeren, en op hetzelfde oogenblik sprong de vreemdeling op. Hij was tot zich zelf gekomen en kon nu allengs ondervraagd worden. Hij gaf op te zijn G. F., schilder, wonende te Bremen, en verklaarde onder hypnose te verkeeren van een dokter uit Bremen. Hij wist niet, met welke bestemming hij te Groningen gekomen was. Daar gekomen, is hij naar Grijpskerk gewan deld. Toen kreeg hij, zooals hij zegt, weer „contact met den geest", die hem gesuggereerd heeft, dat hij zal worden doodgeschoten. Hij is naar Groningen teruggewandeld en in het bovengenoemd café gegaan met het bekende gevolg. De politie nam den vreemdeling mee naar het bureau. Onderweg sprak hij zooveel wartaal, dat het gewenscht scheen hem naar het ziekenhuis te brengen. Dat is gebeurd. Hij is daar in observatie en intusschen is aan zijne familie, die te Bremerhafen woont, kennis gegeven van het gebeurde. Voor paardenhouders. Een sterk verhit paard koud water te laten drinkeo, is zeer gevaarlijk, wanneer het dier hierna blijft stilstaan, en wel door de plotselinge afkoeling van het lichaam. Wanneer het paard echter dadelijk weer in snellen gang overgaat, zoo treden gewoonlijk geen slechte ge volgen in. Het opgenomen water komt spoedig op lichaamstemperatuur. Het beste middel om verhitte en in den stal ge brachte paarden zonder schadelijke ge volgen drinken te geven bestaat daarin, hen, vooral des zomers, warm water voor te zetten. Lauw water staat spoedig tegen en wordt ongaarne genomen. Warm water is zeer gezond en bevordert steeds de goede werking der ingewanden. Paardenhouders, die bovengenoemde handelswijze hebben toegepast, verklaren dat in hunne stallen inwendige ziekten tot de zeldzaamheden behooren. (Onze Paarden). Be huizen der toekomst. En Italiaansch journalist heeft Edison dezer dagen in de studeervertrekken te Orange, bij New York, een bezoek ge bracht en over zijn laatste uitvindingen geintervieuwd. „Den lichten accumu lator heb ik eindelijk gevonden", zoo vertelde Edison. „Eenige weken geleden slaagde ik er in, den meest doeltreffenden vorm er voor te ontdekken, en thans wordt hij reeds veel gebruikt. Eenige New-Yorksche firma's gebruiken hem op hun automobiel en zijn er best mee tevreden. Wat nu het cement-huis aangaat, dat is ook klaar, tenminste in het laatste proefstadium. Wilt u 't zien En zonder een antwoord af te wachten, geleide Edison zijn bezoeker met zachten dwang langs een aantal binnenplaatsen en ver trekken, die vol stonden met allerlei modellen, in een kamer, waar zich het model bevond van een keurig twee etage-hoog huisje. „Dat is mijn cement- huisje", zei hij den bezoeker. „Binnen kort laat ik bij wijze van proef er een op natuurlijke grootte bouwen en in den handel brengen. Het cementhuis is eene uitvinding, die van groote sociale beteekenis worden kan. Men bouwt een huisvorm van holle ijzeren platen en binten, die ge makkelijk uit en in elkaar kunnen gezet worden, zoodaf het vervoer van de eene plaats naar de anlere geen bezwaar op levert. Staat de vorm op de bepaalde plek, dan vult men hem door een kleine opening met een vloeibaar mengsel van zand en fijn cement. Zoodra nu het mengsel vast en droog is, wordt de vorm losgemaakt en ver wijderd en staat het huis stevig en wel op zijn grondvesten. Lang duurde het, eer Edison voor het cement de juiste samen stelling vond. Het geraamte weegt zeer weinig en kan door een dozijn werk lieden in een paar dagen opgezet worden. De vulling van don vorm vereischt twee of drie, en het vast worden zeven dagen. Na minder dan drie weken kan de be woner dus zijn vitrages ophangen en visites ontvangen. „Reeds heeft zich een maatschappij gevormd voor den engros-gebouw van mijn cementbuizen", verleide Edison. „Ik zal echter zorg dragen, dat mijn uitvinding niet geëxploiteerd wordt en dat zij in de eerste plaats de arme be volking ten goede komt. Ik zelf stel d6D prijs vast on het procent, 15 procent n.ldat de maatschappij als winst mag hebben. In New Jersey zijn reeds groote ter reinen aangekocht, en zoodra mijn uit vinding in den handel komt, zal men met den bouw kunnen beginnen." Een huis met zeven kamers en al het bijbehoorende mag niet meer dan 1500 dollars kosten. 600 dollars moeten in jaarlijksche termijnen van 10 procent betaald worden, terwijl de rest als 5 pet. hypotheek opgebracht wordt. Op die manier krijgt de volksklasse gezonde woonhuizen met kamers en tuin voor 105 dollars in de eerste tien jaren en voor 45 dollars per jaar in den volgenden tijd. Een Amerikaanscli verhaal. Aan boord van den onderzeeër „Por poise" heeft een zekere Whiting een middel bedacht om de bemanning van een onderzeeër, als er een ongeluk ge beurt, aan de oppervlakte van het water te brengen. Hij vond uit, dat de torpe- dolanceerbuis een prachtige gelegenheid aanbiedt, om het schip te verlaten. Hij nam de proef, ging in de lanceer - buis toen de „Porpoise" 10 M. onder water was en het zich als een torpedo met saamgeperste lucht wegschieten. Hij kwam behouden en wel aan de oppervlakte, 't Riekt wel wat naar Munchhausen, die op een kogel een tocht deed. 't Is echter zomer en 't bericht komt uit AmerikaIn elk geval moet de snuggerd nog uitvinden wie den laatsten man moet „wegschieten" 1 Nieuio matriaal voor stratenaanleg. Een Oostenrijker heeft iets uitgevonden dat geschikt is voor straten, waar een druk auto- en rij tuig verkeer is. Een plaveidsel van cement op beton of zand- steenpleister komt erg duur uit f60000, of 45,000 per K.M. Het nieuwe materiaal „Ferrocement" genaamd, moet niet alleen elastischer zijn, maar ook goedkooper en duurzamer. Het bestaat uit ijzerspaanders, die in mengsel van cement en zand worden gedoopt. Fijngemalen is het even hard als graniet. Daar het slechts de helft kost van gewoon zandsteenpleister, kan het een ideaal plaveidsel zijn. In Oostenrijk is men van plan, er op uitgebreide schaal proeven mee te nemen. Woensdag 18 Augustus 1909. Afwezig de heer K. Molenaar. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld, zooals ze zijn ontworpen. De Gemeenterekening, dienst 1908, wordt vastgesteld tot de volgende bodragen 1 14827,16 ontvang, f 14145,95® uitgaaf ~~T 681,20G saldo. Komt in behandeling een verzoek van het Burg. Armbestuur om machtiging tot verkoop van een woonhuis, wijk A do. 78. De raad verleent de gevraagde machtiging. Eenige ingekomen stukken worden voor notificatie aangenomen: o.a. een schrijven van G. Bruijn, waarbij deze de benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het zeevaartk. onderwijs aanneemt, en voorts een van Ged. Staten, houdende goed keuring der gewijzigde politie-vorordeniDg en id. Suppl. kohier Iloofd. Omslag. In besloten zitting worden nog een paar reclames tegen den H. O. behandeld en na afloop daarvdu wordt de vergadering gesloten. Leiden, 20 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd 107 Stieren f114,a f340, 215 Kalf- en Melkkoeien f 156 a 1 278; 181 Varekoeien f 108 a f 227; 231 Vette Ossen en Koeien 1180a 1293 73 Kalveren (vette) f 58 a f 112 43 Kalveren (magere) 14al 10 721 Schapen (weide) f 9 a 1 14; 1331 Schapen vette) 1 18,— a f 24. Lammeren f d f .00. 547 Magere Varkens f 17— af' 48, 429 Biggon f 6,00 k f 13,00; Schugen, 19 Aug. Aan-evoerd: 50 Kaltkoeion f 160,a 1 250—; 72 Vette Kooien 1 170 a 1 300; 90 Geldekooien f 120 a f 225 00 Nuchtere Kalveren f 0 af 00 Overhouders 1 a ,00 210 Lammeren f 6.00 a f 12.00 20 Vette Varkens 48 a 56 cent per Kg. 8 Magere Varkens f' 9,a 1 15,— 60 Biggon f' 7,a f 11,00; Boter f 1,20 a f 1,40 per K.G. Kipeieren 1 3,50 a f 4,per 100) V.P. N. EIEREN VEILING. 20 Aug. 1909 f 3,70 tot f6,— p. 100 stuks. Zondag 22, Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur da. Visser Waal. GEEN KERKDIENST. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Smits. 's Av. half 8 ds. Melchers van Ursem. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. van Grasstek Oen Hoorn. Vm. 10 uur ds. Vissor Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftiends. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Ym. 10 uur ds. Vis Doopsgez. pred. te Beemster Ben Hoorn. Vm. 10 uur ds. BuBsemaker Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 14 Aug. tot en met 20 Aug. '09. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Gerard Marinus van Boven eD Jannetje Blom (Eierland.) GEBORENJantje Neeltjed.v. Reijer Cornelis Huisman en Hartientje Wit vliet (den Burg.) Catharina Maria, d.v. Gerrit Hopman en Johanna Zijm (Waal en Burg.) Emma Anna, d.v. Johannes Albertus Veeger en Johanna Winter (den Hoorn.) OVERLEDENGeene. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. zullen onze geliefde Ouders, ADRIAAN WAGEMAKER EN hunne 1272-jarige Echtvereeni- ging herdenken. Abeam. Lize. Ine. aan allen, die ons by het droevig verlies van onze lieve Moeder, Behuwd-en Groot moeder hunne zeer gewaardeerde belang stelling betoonden. Namens de familie, Cornelis Buis. Koningstraat 47, Helder, Aug. 1909. Voor de talrijke bewijzon van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen Vader, den heer J. SCHUMAKER, betuigen wij onzen hartelijken dank, J. H. SCHUMAKER A. SCIIUMAKER-List F. SCHUMAKER C. J. HOENDERVANGER P. HOENDER VANGER— SCIIUMAKER W. F. SCHUMAKER N. W. J. SCHUMAKER J). SCHUMAKER N. SCHUMAKER-Vlas Texel, Aug. 1909. wordt op Texe' plaatsing gezocht als DIENSTBODE, liefst in een burgergezin van Ger. godsdienst. Adres C.BRCIN,Balgwegte Annal'aulowiia VERLOREN Zondag 15 dezer Do eerlijke vinder zal beloond wordon. Aangifte Buroau van dit blad. TE KOOP staande op hot „Licbto Geesje" Z.-Hafl'ol, naast hot Hoenderpark. Inlichtingen bij C N1EIJWËMiriZLN, van de fooston to Helder, to houden var? 27 31 Aug. is a 15 Cents ver krijgbaar in den Itockh. I'arkstruat.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2