N°. 2286. Donderdag 26 Augustus 1909. 22" J aargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTI.ËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE R O O U, Parkstraat, Burg op Texel. 14—21 Aug. De benoeming van den heer de Waal Malefijt tot miniater van koloniën, waarvan we in ons vorig weekoverzicht kortelijk melding maakten, is iri de afgeloopen week in de vaderlandsche pers druk besproken. Zelden heeft de benoeming van een bewinds man aanleiding gegeven totzooveel geschrijf als bij deze laatste benoeming het geval was. Mogeljjk dat de oorzaak daarvan ge schreven moet worden op rekening van den „komkommertijd" maar ongetwijfeld voor het grootste deel op de lichtelijke beroering die de benoeming van den heer Malefijt in onze politieke gemoederen te weeg bracht. 't Valt niet te ontkennen dat de nieuwe titularis allesbehalve met algemeene ver heuging is begroet. Vooral de vrijzinnige pers toonde zich met de benoeming alles behalve ingenomen en de capaciteiten van den nieuwen bewindsman werden door haar onbarmartig onder het snoeimes der critiek genomen. In korte woorden gezegd: bjjna de geheele pers der linkerzijde acht de bekwaamheden van den heer Malefijt niet groot genoeg om hem met gerustheid het beheer van het zoo belangrijke depar tement van koloniën toe te vertrouwen. De meest gematigden der liberale bladen achten de benoeming op z'n minst een verzwakking vanhet Kabinet, terwijl minder gematigden we denken b.v. aan de „N. Arnh. Ct." zelfs niet aarzelen om te zeggen dat hetgeen de heer Malefijt tot nog toe als „Indische specialiteit" gepres teerd heeft „zelfs niet zou kunnen strekken voor de minst verantwoordelijke betrekking in Indië, laat staan voor de meest verant woordelijke, die van minister van koloniën, belast om vanuit Den Haag onze Koloniën te besturen. Natuurlijk geven de bladen der rechtsche partijen een ander geluid, maar toch kan ook van deze niet gezegd worden, dat ze den nieuwen minister met een vreugdevol welkom tegemoet zijn getreden. Behalve dan het orgaan der Anti-revolutionaire partij, dat blijkbaar de keuze een zeer gelukkige vond. Overigens zjjn de rechtsche bladen zeer gereserveerd, hoewel niet geheel zonder vertrouwen in de kundigheden van den heer Malefijt. Ze geven hun lezers den raad kalm af te wachten en het goede te hopen. Dat is ook al het beste wat men doen kan afgezien van de vraag of het ver trouwen in den nieuwen bewindsman niet zeer gestegen zou zijn als de bladen der rechterzijde dezen wat enthousiaster hadden begroet. De tijd zal leeren of de linksche bladen zoover mis hebben gezien, wat we allen stellig in hot belang van onze koloniën en van ons land zeer gaarne willen hopen. —o—o—o— Hoewel wjj in Augustus nog het liefst niet aan den winter en diens narigheden denken, werden we toch in den laatsten tijd meer dan eens door berichten in de bladen aan den grijzen dwingeland her innerd. Dio berichten betroffen do werke loosheid, die zich op sommige plaatsen in ons land onder de landarbeiders gelden deed en die stellig bjj menigeen de vraag hebben doen oprijzen„waar moet dat in den winter wol heen als er nu al geen voldoende werk is?" Nu kan in zekoro mate de boven aangehaaldo werkloosheid als seizoen-werkloosheid aangemerkt wor den, die in den regel maar enkoio dagen duurt om dan plaats to maken voor maai en oogstdrukte, maar toch hebben do laatste jaren over 't algemeen winters gebracht met veel werkloosheid. Wie herinnert zich niet nog het laatste winterseizoen, toen het spook der werkloosheid zich vooral in de groote steden en ook op het platteland liet zien Ook zal de lezer zich herinneren dat in October van het vorige jaar lang en breed meer dan eens zeer scherp in onze Tweede Kamer over het werkloozen vraagstuk is gedebatteerd, naar aanleiding van de inter pellatie van den heer Troelstra en met het resultaat dat een motie aangenomen werd waarin de Kamer uitsprak dat de regeering pogingen tot bestrijding der werkloosheid behoorde te steunen. Als gevolg van een en ander heeft de „Staatscourant" in de afgeloopen week de benoeming gebracht van een Staatscommissie voor de werkloos heid, die lot taak heeft te onderzoeken a. in hoeverre de Regeering over de middelen beschikt om snel en voldoende ingelicht te worden over den stand van de binnenlandsche arbeidsgelegenheid en den omvang en den aard van werkloosheid in de verschillende vakken en welke aan vulling deze middelen behoeven b. wat de regeering kan doen, hetzij door steun van personen of corporaties, hetzij zelfstandig, zoowel tot voorkoming of bestrijding van werkloosheid als tot leniging van de gevolgen daarvan met bepaling, dat door deze Staatscom missie aan de Koningin verslag zal worden uitgebracht aangaande de uitkomsten van het door haar gehouden onderzoek, welk verslag de voorstellen zal bevatten, waartoe dit onderzoek haar eventueel aanleiding mocht geven, zullende elk lid der Commissie de bevoegdheid hebben van zijne zienswijze, voor zooveel die van de meerderheid der Commissie afwijkt, in eene afzonderlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken. Tot voorzitter is benoemd de heer Mr. M. W. P. Treub, lid der Tweede Kamer, terwijl de commissie bestaat uit een groot aantal personen die meerendeels in de vakbeweging niet onbekend zijn. OokMi. Troelstra heeft zitting in de Commissie. We willen gaarne hopen dat het haar gelukken mag zoodanige voorstellen te formuleeren als met het oog op den toestand noodzakelijk zijn, opdat het zwarte spook der werkloosheid in de toekomst, meer dan tot nog toe het geval was, in zjjn optreden tegengegaan kan worden. —o—o—o— In de afgeloopen week werd te Nijmegen de vierde sociale week gehouden uitgaande van de Katholieke sociale Actie. Zooals men weet tracht het centraal bureau dat te Leiden gevestigd is, met deze jaarlijks terugkee- rende weekvergaderingen de belangstel lende katholieken in een reeks van openbare lessen onderwijs te geven in de sociale economie. Verschillende katholieke mannen van naam traden in openbare lessen voor de belangstellenden op om dezen de ge- wenschte wetenschap op sociaal en eco nomisch gebied bij te brengen. Geen congres met debat, maar een leerschool dus. Werd in 1906 en 1907 „de sociale kwestie en haar voornaamste onderdeelen" aan de orde gesteld, in 1908 „de gemeente en de sociale kwestie", thans werd het onderwerp „volks huishoudkunde" behandeld, waaraan een 13 tal Bprekers hun beste krachten wijdden. o—o—o— Denemarken heeft een nieuw Kabinet gekregen. De ministerieels crisis werd spoediger opgelost dan wellicht menigeen verwacht had, daar na het heengaan van het kabinct-Neergaard vooral diens tegen stander Christensen zeer op den voorgrond trad. Voor den Koning was hot een moeilijk geval. De landsverdediging ligt hem na aan het hart en eischt dringend verbetering. Toen het Kabinet Christensen destijds viel naar aanleiding van het Albertischandaal kreeg dan ook het nieuwe ministerie [door Neergaard geformeerd de opdracht voor namelijk voor de landsverdediging te zorgen, De defensieplannen werden aan de Kamer voorgelegd maar op het oogenblik dat de Koning de vervulling zijner wenschen nabij zag wierp Christensen roet in het eten en Neergaard ging met de zijnen heen. Christensen nu liet niet onduidelijk blijken, dat hij weer een portefeuille terugwenschte. Gebeurde dat niet dan zou hij in de oppositie blijven m. a. w. de lievelingswenschen van den Koning dwarsboomen. Doch na alles wat er gebeurd was kon deze toch moeilijk Christensen met de Kabinetsformatie be lasten. Alle pogingen evenwel, die hij aanwendde buiten Christensen om een nieuw Kabinet te krijgen mislukten. Er zat ten slottedus niets anders op dan maar wat te schipperen en daardoor ge lukte het aan graaf Holstein Ledreborg die met de Kabinetsformatie was belast zjjn mannetjes te vinden. Denemarken heeft thans een zakenkabinet gekregen waarin zoowel de oud-premier Neergaard als diens tegenstander Christensen zitting hebben, maar waarin de laatstgenoemde „de" man is omdat hem de portefeuille voor de lands verdediging gegeven werd. o—o o— Over de Zweedsche staking bracht de afgeloopen week weinig bijzonders. Naar luid der berichten moet men haast ge- looven, dat ze langzaam verloopt. Over de Kretenser kwestie bracht de afgeloopen week meer nieuws. Gelukkig schijnen de laatste berichten er op te wijzen dat een vreedzame oplossing dezer kwestie voor de deur staat. Het antwoord van Grieken land op de tweede Turksche nota was toch van dien aard dat ze te Konstantinopel een goeden indruk maakte. Griekenland is voor de Turksche bedreigingen bezweken en heeft omtrent Macedonië en Kreta zeer bevredigende en onderdanige verklaringen afgelegd. De mogendheden hebben ook een handje mee geholpen, door de balsturige Kretenser terecht te zetten. De Grieksche vlag te Kanea, die de Porte zooveel aanstoot gaf is verdwenen en dat is door de Turken met genoegdoening vernomen. Niets staat thans een vredelievende oplossing in den weg, tenzij de Porte nog weer met nieuwe eischen mocht komen. Doch daar zullen de mogendheden wel een stokje voor steken. Ze hebben n.l. aan de Porte mede gedeeld, dat ze nu maar tevreden moet wezen en het verdere beloop der zaak aan hen over moet laten. De donkere onweerswolken drijven dus weer af. TEXEL, 25 AUGUSTUS 1909. Vergadering Texels Belang. Het aantal leden en donateurs, die hadden gevolg gegeven aan de oproeping ter vergadering op Zaterdag j. 1. welke oproeping zoowel per circulaire als per advertentie was geschied, was niet groot. Yan op tijd beginnen was dan ook geen sprake. Toen eindelijk bleek, dat er vermoedelijk toch wel niemand meer zich bij de weinige aanwezigen zou voegen, opende de voorz. de ver gadering mot een welkom aan de op- gekomenen. Verder gaf spr. er zijn groot leedwezen over ta kennen dat de heer burgemeester had gemeend te moeten bedanken als eere-voorzitter en voegt daaraan toe een woord van lof voor deze, welke steeds had getoond een warm hart te bezitten voor T. B. De functie van eore-voorzitter wenscht het bestuur vacant te laten in de hoop dat eenmaal de heer Hiddingh op diens besluit zal mogen terug komen en weer de functie zal willen vervullen. Yan den heer Hiddingh was als ant woord op een desbetreffende uitnoodi- ging, bericht ontvangen, dat ZEd. ver hinderd was de vergadering bij te wonen. De vergadering was uitgeschreven ter behandeling van het voorstel vervat in de circulaire, van 4 leden van 't hoofd bestuur, welke aan alle leden en dona teurs was toegezonden. Door den heer mr. Hidding was ook omtrent het voorstel in deze circulaire vervat, buiten voorkennis der voorstel lers het advies ingewonnen van dr. Turksma, een bewjjs, dat de heer Bur gemeester wenscht dat de zaken van T. B. goed geregeld worden. Van dat rapport van dr. Turksma zou voorlezing worden gedaan. De notulen der vorige vergadering worden hierop voorgelezen en ongewij zigd goedgekeurd. De secretaris ontvangt den dank des voorzitters voor zijn nauw keurige notuleering. Voorlezing wordt hierop gedaan van het rapport van dr. Turksma. Hieruit bleek, dat indien gemiddeld ieder jaar evenveel personen als lid toetreden als in de jaren 1906, '07 en '08, de uitkeering langzamerhand kon stijgen van f 154 tot f 210, terwijl als alleen uitgekeerd werd als er eene weduwe of kinderen beneden 14 jaar achterblijven deze uit keering nog kan worden verhoogd met 10% of gesteld worden op f 170 respec tievelijk f 232. Tegen uitkeering van f2,50 per week gedurende 80 weken bestond dus geen bezwaar, aangezien dit, gelet op sterfte en rente ongeveer gelijk is met eene uitkeering in eens van f 190. Indien men aan de weduwen ook toelage wilde verleenen voor kinderen beneden 14 jaar zou gedurende 60 weken aan de weduwe f 2.50 en voor elk kind beneden 14 jaar 50 ct. kunnen worden uitgekeerd tot een maximum van f5,— per week. Terwijl als alleen kinderen overbleven gedurende 60 weken f 2 per kind beneden 14 jaar kon worden uitgekeerd ook weder met een maximum van f5,— per week. De voorz. ligt vervolgens de circulaire door 4 leden van 't bestuur gezonden nader toe. Volgens spr. was er iemand die vooralsnog zijn naam geheim wenscht te houden, die zoowel op Texel als elders voor de te vormen hulpkas werk zaam wilde zijn. Verder meende de voorstellers dat het gewenscht was, dat ieder lid minstens 1 cent per week betaalde voor de hulpkas, welke boven dien nog zou moeten worden gesterkt door donaties, het houden van voordrach ten enz. enz. Ten einde den algemeenen penning meester niet nog meer werk op den hals te schuiven, was een penningmeester speciaal voor de hulpkas wel gewenscht, de heer M. Kikkert te Oosterend had zich bereid verklaard die functie op zich te nemen. Het hoofdbestuur zou jaarlijks het bedrag uit te keeren uit de hulpkas vaststellen, de voorstellers meenden, dat deze personen uit den aard der zaak alles beter konden nagaan en bepalen wat kon worden gedaan. Door een der leden wordt opgemerkt, dat het voorstel der 4 leden vrijwel gelijk is aan 't voorstel volgens advies dr. Turksma, hetwelk in de vorige ver- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per -post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1