gadering met zoo'n groote meerderheid werd afgestemd ook door de voorstellers, hetgeen door den voorzitter wordt toe gegeven. Een ander lid meent, dat als de hulp kas op een of ander oogenblik riet toe reikend mocht zijn, ook de hoofdkas moet worden aangesproken, waarop de voorz. antwoordt, dat dit op 't oogenblik nog niet behoeft te worden beslist, doch iets van lateren zorg is, eene bewering waartegen weer een ander ten sterkste opkomt, volgens deze mag in geen geval de hoofdkas worden aangesproken, dan alleen voor de gewone uitkeering gedu rende 80 weken waarvoor de contributie juist voldoende is. Het kapitaal thans in kas is volgens dr. Turksma juist voldoende voor de uitkeeringen waartoe T. B. reeds was verplicht. Nog wordt door een der aanwezigen opgemerkt dat de onderteekenaars der circulaire reeds zeer spoedig tot inkeer zijn gekomen en hebben ingezien, dat ze verkeerd deden niet het pad dei- koele berekiDg te willen betreden. Spr. brengt hen hulde, dat ze hun fout hebben willen erkennen en acht het noodig de vergadering op te wekken met het voorstel mede te gaan. Spr. rekent daarop den aanwezigen voor, dat er volgens de thans nog geldende bepaling jaarlijks plm f 15 per lid te kort komt of van 400 leden f 6000, een bedrag, dat zeker wel niemand kans zal zien jaarlijks door donaties enz. bijeen te brengen. Verder stelt spr. voor dat zal worden uitgekeerd naar keuze f 190 in eens of gedurende 80 weken f 2,50 en dat verder zoo noodig uit de hulpkas steun zal worden geboden. Nadat nog door een der aanwezigen zijn bevreemding er over was te kennen gegeven dat de circulaire was onder teekend door 4 leden van 't hoofdbestuur en gevraagd was waarom ook de alge- meene penningmeester er niet bij was, waarop de voorz. aDtwoordt, dat het feitelijk geen bestuursvoorstel is, doch een voorstel van die 4 leden en dat de penningmeester voor het voorstel van dr. Turksma had gestemd en niet zooals die 4 leden er tegen, werd voorgesteld te bepalen, dat de uitkeering voortaan zal zijn f 190,— in eens of f 2,50 pet- week gedurende 80 weken, beide zoo noodig aangevuld door bjjdragen uit de hulpkas. Op de vraag of voor weduwen met kinderen beneden 14 jaar ook nog zal worden bepaald, dat die uitkeering zullen verkrijgen als door dr. Turksma aange geven, zegt de voorz. dat uit de hulpkas zoo noodig en mogelijk extra steun zal worden verleend. De vraag of de thans reeds trekkende weduwen ook onder de nieuwe bepaling zullen vallen of niet gaf aanleiding tot eenige discussie. Werd door enkele geoordeeld, dat ook deze na 80 weken zouden moeten vervallen aan de hulpkas anderen achtten dit -onrechtvaardig, terwijl bovendien gevreesd werd, dat men dan in strijd zou handelen met het Burgerlijk Wetboek. Besloten werd met 25 tegen 8 stemmen dit punt aan te houden tot de volgende algemeens ver gadering. Het voorstel om f 190 uit te keeren of gedurende 80 weken f 2,50 werd aangenomen met 29 tegen 8 stemmen voor en 3 stemmen blanco. Nadat nog was geantwoord op een desbetreffende vraag dat voor de volgende algemeene vergadering ook op de agenda zou worden geplaatst het voorstel de Cocksdorp omtrent hoofdbestuurverga deringen sluit de voorz. de vergadering. Stugge handel en lage prijzen, is hetgeen gezegd moet worden van de markt Maandag gehouden. Er was zeer veel wolvee aangevoerd. Waal23 Avg. Tot brievengaarster alhier is benoemd mej. M. Eelman Selser, weduwe van den in Mei dezes jaar overleden brie vengaarder alhier. Den hoorn23 Aug vastus. Gistermorgen is de „Amsterdam" die Vrijdagavond op het strand geraakt was, door vijf sleepbooten afgebracht en met eigen kracht naar Nieuwediep gestoomd. Oosterend24 Aug. De alhier bestaande permanente com missie tot het vieren van feest op den verjaardag van H. M. de Koningin, had reeds besloten, ook dit jaar feest te zullen vieren. Met het oog op gerezen bezwaren, voortspruitende uit do finan cieel gedrukte omstandigheden, is men gisteren evenwel op dat besluit terug gekomen. Er zal nu geen feest gegeven worden. Reeds was eene inzameling van gel delijke bijdragen gehouden. Dit bedrag zal gedeponeerd worden voor het vol gend jaar, wanneer men een historischen optocht hoopt te kunnen houden. Wie evenwel zijne bijdrage terugverlangt, kan zich daartoe tot de commissie wenden. Oudeschild, 24 Augustus. Nu de oogsttijd is aangebroken, begint de verzending naar den overkant. Reeds liggen in de haven 2 tjalken geladen met vlas. Jammer, dat het weder zoo guur en ongestadig is. Als dit zoo blijft aanhouden, ziet het er ook voor de landbouwers lang niet rooskleurig uit. Gistermorgen kwam een fraai motorbootje in de haven. Toen het deze des middags weder verliet, moest het even buiten de haven ankeren wegens een gebrek aan de motor. De beide booten praaiden het, doch hulp scheen niet verlangd te worden. Een paar uur later kwam het weder met eigen kracht de haven binnen, doch bij dit binoen- loopen kwam het in vrij onzachte aan raking met een der havenhoofden. Hedenmiddag zakte een met zwaar bout beladen lange wagen van den heer J. B. te Oosterend, op den zeedijk nevens den heer W. Slaman in elkaar, doordat de spaken van een der achterwielen braken. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het hout werd afge laden, een hulpwiel aangebracht en met den leegen wagen huiswaarts gereden. Cursussen in Landbonwboekliouden. Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier worden in streken, waar een [landbouwonderwijzer gevestigd is, aan belanghebbenden circulaires verzon den teneinde hen op te wekken dezen winter aan een cursus voor volwassenen in landbouwboekhouden deel te nemen. Op twee plaatsen is reeds een bijeen komst van belangstellenden gehouden, en is gebleken, dat de lust om een cursus te volgen zeer groot is. Naar wij vernemen hebben zich voor deze twee cursussen reeds een veertigtal volwassen personen aange geven, en bestaat er dus alle kans dat door een zeer groot aantal personen van dit onderwijs gebruik zal worden gemaakt. Schapenfokkerij. Het volgende wordt ods toegezonden In een druk bezochte vergadering van schapeDfokker8 en andere belangstellenden is Vrijdag te Alkmaar eene vereeniging opgericht tot verbeteringderschapenfokkerij in Noord-Holland. Tot deze vereeniging, die te Alkmaar zal gevestigd zijn, traden direct alle aanwezigen toe. Haar doel is lammeren en schapen te fokken, die naar do meening van bet bestuur bijzonder geschikt zijn om bij vetweiding het voeder in geld om te zetten, zonder dat daarbij al te veel van de natuurlijke voedering op de weide behoeft te worden afgeweken, en bij het fokken een gewenscht aantal krachtige lammeren voort te brengen en behoorlijk te voeden. Zij tracht dit doel to bereiken le. door te onderzoeken welke wijze van fokken het beste aan dit doel beant woordt, meer of minder vaak herhaald bloedververschen met rammen van vreemd ras, of doorfokken met de thans reeds be staande kruisingsproducten zonder bloed- ververscbing door middel van rammen van vreemd ras, of daarvan na heden afstam mende ooien of rammen 2e, door het organisecren van een deug delijke en uniforme controle en boekhouding over het fokmateriaal, waarmede dit onderzoek wordt uitgevoerd en van andere lokdieren die voor de fokkerij bijzonder geschikt worden geoordeeld 3e. door het bevorderen van de omwis seling van mannelijke fokdiereD, ter voorko ming van paring in bloedverwantschappen 4e. door het nemen van proeven om de waarde te kunnen beoordeelen die de ver schillende fokproducten voor de mesterij bezitten 5e. door het verspreiden van kennis om trent de meest doelmatige wijze van voeden en opkwaeken van de voor de fokkerij bestemde dieren 6e door alle andoro wettige on gepasto middelen, die tot de bij het doel der Ver eeniging genoemde kunnen leiden. De contributie der ledeu zal een maximum van f 2,50 bedragen. In eene volgende bijeenkomst, die binnon drie weken zal plaats hebben, zullen 9 bestuursleden wor den gekozen. Intussehen zal door do commissie, uit het bestuur van Hollands Noorderkwartier, bestaande uit de heeren Jb. Kaan Kz "Wicringcrwaard, G. Nobel, Behagen, P. Schenk Dz, "Wierfngerwaard, Jb. Zuurbier, Beemster en A. Zijp Hz, Beemster, welke de vergadering bijeenriep, een regeling worden ontworpen voor de controle, het merken, en de boekhouding, teneinde die regeling inde zoo even genoemde algemeene vergadering te kunnen vaststellen en nog deze herfst het werk te kunnen aanvatten. De aanwezigen waren van meening dat zeer vele schapenhouders bereid zullen wor den gevonden als lid der nieuwe vereeniging toe te treden. "Wie zich als lid wenscht aan te geven, wende zich tot een der commissieleden. Wie wil zóó iemand in zijn dienst hebben Een handelaar in kachels te Bolsward had een knecht in dienst. Op 7 Juli droeg bij dezen op bij oen klant een kachel na te zien en schoon te maken. De knecht weigerde, zeggende dat dit geen werk voor hem was 1 De patroon wendde zich tot den kan tonrechter met 't verzoek de arbeids overeenkomst voor ontbonden te ver klaren wegens een „dringende reden" niet naleven van redelijke bevelen van den werkgever. De kantonrechter woes dat verzoek, na verboor van den knecht, toe. 't Gaat toch vreemd. Uit Philipine meldt men aan de „M. Ct." dat, toen Donderdagmiddag De Neut en zijne kinderen te huis kwamen aan het station Bouchante (België) zjj hun vrouw en moeder aan een stoel in de huiskamer vastgebonden vonden met 'n prop in den mond, terwijl alles overhoop lag. Nadat de vrouw uit hare netelige positie verlost was, vertelde zij, dat twee mannen, haar onbekend, al het geld hadden gostolon. Dat hielp nog niei. In oostelijk Groningen worden de vergaderingen van ingelanden van ver schillende waterschappen in den regel ze9r slecht bezocht. Meesttijds is alleen het bestuur aanwezig. Om het bezoek te bevorderen, zijn in de reglementen van meerdere waterschappen bepalingen opgenomen, waarbij den ingelanden op sommige of op alle vergaderingen vrije vertering wordt toegestaan. Resultaat heeft dit niet gehad want het bezoek is nog even gering. Vreeselijke oogenblikken. Een familie uit de Albert Cuypstraat te Amsterdam was voor een dagje naar Wijk aan Zeo. Het pleziertochtje ver anderde echter in een van angst en vrees, doordat twee kinderen, een meisje van 7 en een jongetje van 4 jaar, plot seling verdwenen waren. Hoe men ook zocht en riep, alles vergeefsch, ze waren niet meer terug te vinden. Uit Velzen en Wijk aan Zee werd onmiddelijk getelefoneerd naar den .omtrek, echter zonder resultaat. Een boer uit den omtrek fietste zelfs anderhalf uur ver om de afgedwaalden terug te vinden, doch ook hij moest onverriebterzake terugkeeren. Reeds begon men het ergste te ver moeden, toen 's avonds tegen 10 uur een dame en een heer de kleinen schrei end te Egmond aantroffen en ze terstond naar de bedroelde ouders terugbrachten, juist intijds om nog den laatsten trein naar Amsterdam te nemen. Waarom niet wat meer aandacht op de kinderen gevestigd? Een jeugdige struikroover. Een 13-jarige knaap hield Vrijdagavond een 15-jarigen jongen, beiden wonende te Arnhem, aan en vroeg hem om geld. Daartoe was deze niet bereid, waarop de eerste een mes trok en dreigde met den dood. De bedreigde schrikte ge weldig, waarvan de jonge roover gebruik maakte om de portemonnaie, inhoudende f 5.62 uit zijn broekzak te halen en er mee op den loop te gaan. De dader is Vrijdagavond reeds door de politie aan gehouden. Zoo'n jongmensch belooft wat 1 Ontzettend geval. Over de vreeselijke vergiftiging van kinderen te Rotterdam lezen we: Iu het gezin van den ketelbikker C. Korteland aan de Atjehstraat no. 15a te Rotterdam, werd Donderdagnacht de hulp ingeroepen van dr. V. Huigman. Van de negen kinderen, die van dit gezin deel uitmaken, waren vier meisjes Donderdagavond 11 uur ernstig ongesteld geworden. Die ongesteldheid openbaarde zich door brakingen, krampen en zware inwendige pijnen. Dr. V. Huisman, die dadelijk aan vergiftiging dacht, verleende onmiddellijk alle hulp, maar kon niet voorkomen dat Vrijdagochtend om vijf en zeven uur achtereenvolgens onder hevige pijnen bezweken de 9 jarige Jacoba en de lVa jarige Adriana Trijntje. Sedert is de 11-jarige Louise stervende en verkeert de 4-jarige Cornelia nog in levensgevaar. De politie die door dr. Huisman met de plotselinge sterfgevallen in kennis gesteld werd, toog op onderzoek. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat de kinderen aan een snoeptafel, in de buurt gelegen, in den loop van den dag zuurtjes hebben gekocht, welke zuurtjes in doosjes verkocht worden voor een cent per doosje. Een nader bericht meldt nogDe beide andere kinderen uit het gezin van den werkman Kortland, Atjehstraat Katendrecht, zijn door gebruik van het snoepgoed bezweken, waardoor nu vier meisjes uit dat gezin zijn overleden. Een zesjarig zoontje is mede onder ver schijnselen van vergiftiging naar het ziekenhuis vervoerd. Ontevreden belastingschuldigen. Niet minder dan 284 aangeslagenen in de inkomstenbelasting te Middelburg hebben aan den raad dier gemeente een adres gericht, waarin zjj te kennen gaven dat h. i. hun aanslag onwettig is, wijl de controleur wegens zijn onbekendheid to veel afgaat op inlichtingen door derdon aan hem verstrekt. Voorts, dat in 1908 de kleine neringdoenden en de minder gefortuneerden zeer zijn verhoogd, terwijl dit bij meer gegoeden slechts sporadisch het geval is. De plaat gepoetst. Twee fouriers en een sergeant, alle drij behoorden tot het 2de regiment infanterie on tot do bevolking van do Aan de Alkm. Cour. ontleenen wij verder het volgende //Het bestuur stelt zich de werking van zoo danige vereeniging als volgt voor: De vereeniging laat alleen ernstige fokkers toe tot een controle, die uitgeoefend wordt op de fokproducten harer leden. Daardoor ontstaat de kans, dat dezo fokkers, ieder volgens zijn eigen systeem, zich zullen gaan toeleggen op het fokken van schapen met een hooge gebruikswaarde. Op die wijze wordt dan misschien een kern van uitmuntende gebruiks- dieren verkregen, die vooral ook aan de daarover gevoerde boekhouding en controle een hooge waarde ontleenen, en door het bezit van het vereenigingsmerk overal te herkennen zijn. leder, die zijne fokkerij onder controle der Vereeniging wenscht te stellen, moet opgeven volgens welke methode hij zijn fokkerij wil drijven, en zoolang hij aan deze methode getrouw blijft, zal de vereeniging zijne schapen contro leeren en merken. Na eenige jaren zal dc gevoerde controle en zullen de uitkomsten, die met de gemerkte dieren zijn verkregen, voorzoover op de voeding dier dieren controle kan worden uitgeoefend, waar schijnlijk loeren, welke fokkers met het door hen toegepaste systeem een goed slag schapen in stand weten te houden, en zal daaruit dus blijken welke systemen voor de practijk de meeste waarde bezitten. En indien dan een deel dezer fokkers het systeem gaat toepassen van fokken in eigen ras en zich dus van den aanvang af voorneemt geen ander fokmaterieel te gebruiken dan dat is ver kregen uit gekruiste schapen, die reeds bij de oprichting der vereeniging in Noordholland aan wezig waren, en waarin dus na dien tijd geen vreemd bloed is ingevoerd, dan zal na eenige jaren kunnen blijken, of de zoo gefokte lammeren en schapen in gebruikswaarde achterstaan bij die, waarin nog na de oprichting een of meermalen vreemd bloed is ingebracht.// Uit de discussies stippen wij aan, dat de Vereeniging wordt opgericht niet zoozeer omdat de schapenfokkerij achteruitgaat, doch om te voor komen dat deze achteruitgang plaat8 vindt. Het Texelsche schapenras werd meermalen besproken De heer de Graaf van Anna Paulowna, wees op de ervaring welke Texel heeft opgedaan, waar het schaap in de laatste twintig jaar vooruitgegaan is, omdat men uit eigen fokmaterieel heeft gefokt en geen Engelsche rammen heeft ingevoerd. De weg is aangewezen als men hem maar wil inslaan en niet doen, alsof men totaal onwetend is. De heer Zuurbier deed uitkomen, dat er be hoefte is aan een ras, dat in den herfst kan worder. verkocht als lammeren van 9 maanden voor Londen, dat ook in den voorzomer kan worden verkocht, dat op zijn volle ontwikkeling zijn waarde behoudt iu kwaliteit en goede wol geeft. Spreker dweept met Texelsche schapen, maar deze zijn niet vroeg-rijp genoeg. Het beste is dat men zorgt voor raszuiverheid en nauwkeurig de resultaten nagaat, dan kan men op den duur weten wat het beste is. De heer Zijpe verklaarde in 1902 10 Texelsche pijlstaartjes te hebben gekocht, doorgefokt met halfbloed, waarmede hij heele goede resultaten heeft bereikt. Toch wil spreker niet doorgaan, omdat men niet zeker is dat die rammen con stantheid bezitten om de goede eigenschappen aan te kweeken en licht slechte eigenschappen kunnen aanbrengen. Spreker hecht meer waarde aan een vertrouwden Texelscben ram. De Texelsche schapen hebben eigenschappen, die buitengewoon op de vlceschmarkt worden gewaardeerd, want zij hebben een goeden vlcesch- vorm. Dc heer J. Covers (van Alkmaar) betuigde zijn sympathie met het streven der commissie, msar spreker verklaarde overtuigd te zijn, dat het Texelsche schaap vrocg-rjjp aan de markt kan worden gebracht, mits men het maar goed verzorgt. Pijlstaarljes lijken spreker te fijn, hij gevoelt meer voor het gekruiste Texelsche ras. Het speet spreker dat er zoo slecht vrouwelijk fokmateriaal is. Hierbij zullen wij het laten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2