N°. 2287. Zondag 29 Augustus 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O 0 IJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL: Dagelijks 4,45t; 6,40; 11, 3,—; 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3,-: 6,—. TREIN van HELDER: 5,38t; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 28 AUGUSTUS 1909. Ecne herinnering. 't Was in het begin dezer maand dat we schreven „eindelijk zal dan toch de natuur zich over ons ontfermen, en ons den zomer, althans meer standvastig weer bezorgen." 't Scheen dan ook aanvankelijk of zulks het geval zou wezen, doch moesten wij slottens zeggenweerprofeten zeggen „vertrouw er niet te veel op, Augustus zal wel mooie dagen geven, doch ook regendagen;— pas met September kan goed weer worden verwacht." Die mijnheer de weerprofeet heeft ditmaal den bal niet misgeslagen, al konden we dat in het begin der maand nog niet zoo grif gelooven. De tweede helft van Augustus heeft ons van dat ongeloof wel bekeerd, want waar we getuige hebben kunnen zijn van de veelvuldige waterval, en elders van wel 27,5 m.M. werd gewaagd, daar lichten we den hoed voor den weerprofeet die ons zooiets had voorspeld. Doch dan ook, wenschen we dat het tweede deel der profetie „pas met September kan goed weder worden verwacht" even eens in vervulling zal komen, we zijn er dan spoedig aan toe. Voor onze feesten hebben we dat zomerweer niet noodig, daarvoor komt een mooie Septembermaand een jaar te laat, doch voor veel andere zaken is het zeker gewenscht. Ook onze naburen van over zee zullen met wat mooi weer zeker zeer gediend zijn, vooral wanneer het goede weer dat „pas tegen September" wordt aangekon digd, ietwat wordt vervroegd en einde Augustus alreeds zich laat kennen. Wy bedoelen, gelijk men wel zal begrypen, onze geburen van den Helder, de plaats waar thans het vijfdaagsch feest in vollen gang is, en waar goed weer in de eerste plaats wel een factor is om het feest naar wensch te doen slagen. Reeds eerder deelden wij mede welke festiviteiten aldaar zijn voorbereid, wij zullen zulks daarom niet herhalendie er het üjne van wil weten koope de officieele feestwijzer, welke voor 15 cts. ook by ons verkrijgbaar ismen zal verbaasd staan. Ook Texel zal, behalve de luidjes die mede gaan feestvieren, zich doen verte genwoordigen, en wel door het Fanfare corps, hetwelk zal deelnemen aan den wedstryd voor dergelijke corpsen uitge schreven, welk gedeelte voor Zondag op het programma staat. Vindt u het overmoedig van ons Fanfarecorps, om, nu het zoo schitterend uit den wedstrijd te Beemster is gekomen zich zoo terstond wederom aan dezen wedstrijd te wagen Laten we u dan mogen zeggen dat tot deelneming aan dezen wedstrijd reeds was besloten voor dat van eenigen uitslag van Beemster iets bekend was. 't Betreft thans slechts het inlossen van een gegeven woord, waartoe het corps met onverdroten ijver zich voorbereidt om die inlossing zoo goed mogelijk te doen zijn;— dat is zeker prijzenswaard en gaarne uiten wij onze beste wenschen voor een goed succes van het corps, ook bij dezen wedstrijd. Voor hen die er gebruik van willen maken om de feesten te Helder bij te wonen willen wij er aan herinneren, dat volgens den feestwijzer Texels Eigen Stoombootonderneming de gelegenheid biedt om te Helder een vollen dag te maken, doordien op de feestdagen des avonds te 12 uur een extra boot van Helder naar Texel vaart. De laatste dag van de feesten, Dinsdag 31 Aug., de verjaardag van H.-M. de Koningin, zal, vermoedelijk om die reden niet de minst rijke aan afwisseling zijn en des avonds te 10 uur worden besloten met een vuurwerk. Voor hen die ter eere van dien feest dag zich eene uitspanning willen veroorloven, zal de gelegenheid daartoe aan den Helder, zeker worden benut. Voor onze gemeente staat toch, voor zoover wij weten, geen enkele festiviteit op de agenda. Wij zijn uitgefeest. Vermoedelijk zal 'n enkele vlag getuigen van den Koninklijken jaardag, en in het gunstigste geval willen wij verwachten dat uit de instrumenten van het Fan farecorps eenige welluidende tonen zullen schallen ter eere van den jaardag van Neerlands Koningin. Dat het zoo moge zijn 1 De Cocksdorp26 Aug. De oogst, welke thans in Eierland in vollen gang is, wordt zeer bemoeilijkt door het natte weder. Door de hevige plasregens staat op de laagst gelegen bouwgronden het graan zelfs in het water. De erwten vooral hebben veel te lijden. Wanneer er niet spoedig verandering komt, zal er veel verloren zijn. Het boezemwater staat op eene voor dezen tijd van 'tjaar ongekende hoogte. Oosterend27 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Bouma, thans te Scheveningen, is be noemd tot Hoofd eener School te 's-Gra- venhage. De Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend benoemde tot koster te Oosterend de heer J. J.Az. Bakker alhier. Een ernstiger oorzaak, Cholera. In ons vorig nummer namen wij een bericht over, betreffende de vermoedelijke vergiftiging door snoepgoed, van eenige kinderen te Rotterdam. De oorzaak schijnt echter van ernstiger aard te zijn, althans thans wordt oiflcieel geconstateerd dat de vier kinderen uit hot gezin Korteland te Rotterdam ziln overleden aan Aziatische Cholera. Bij twee kinderen uit hetzelfde gezin, welke verpleegd worden in de barak, is dezelfde ziekte geconstateerd. Nog 5 personen zijn in de barakken opgenomen wegens verdachte verschijnselen. In de obser vatieinrichting zijn 31 personen afge zonderd, die met die personen in aan raking zijn geweest. Door den burgemeester van Rotterdam is een communique openbaar gemaakt, waarbij deze aan de ingezetenen bekend maakt dat aangifte is gedaan van twee gevallen van cholera asiatica in die gemeente. Aan de burgerij wordt den raad ge geven om in deze dagen ieder in zijne omgeving de grootste reinheid te be trachten en geen water, afkomstig uit de rivier, haven of grachten, dat voorafge- kookt of goed gefiltreerd is, te gebruiken. De raadgeving is overal ter aanbeveling: kookt mo drinkwater en uw melk.11 Voor overdreven onrust wachtte men zich, de ervaring leert dat een kalme ge moedstoestand het weerstandsvermogen tegen de ziekte versterkt. Of 't de kosten waard zal zijn In Nederland tracht men alle kwalen te genezen met hetzelfde middelStaats commissie. Zoo ook nu weder de kwaal der werkloosheid. „De Controleur" schrijft naar aanlei ding van de benoeming dier commissie. „Een politieke overwinning alzoo voor hen, die de werkloosheid in de Kamer brachten, en een middel tevens om ze er uit te houden, zoolang die commissie aan het werk is. De heer Treub is voorzitter, de heer Troelstra is lid, de heer De Vooys secretaris. Voorts zijn er nog eenige vrijzinnige leden. Voor de rest veel christelijke elementen. Er zijn ongeveer 40 mannetjes, die elk f 8 per dag krijgen, als ze vergaderendat wordt f 300 per vergadering. We hebben dus in elk geval „kostelijke" resultaten te wachten." Het recept is duur genoeg. Een oude zondares! De politie te Bennebroek (N.H.) heeft procesverbaal opgemaakt tegen een bijna 80-jarige vrouw, een weduwe, wegens- openbare dronkenschap. De wijsheid komt niet altijd met de jaren. Een vreemde gast 't Gebeurt niet eiken dag, dat een hert door de zee gezwommen komt om op onze kust te landen. Verleden week Woensdag is in de Osse, gelegen in de gemeente Duivendijke, komen aanzwem men een hert, dat zeer schuw was en telkens weder van den zeedijk wegzwom, wanneer men het daar trachtte te vangen. Een paar dijkwerkers, aldaar werkzaam, hebben toen met behulp van een roeiboot het dier gevangen. Het heeft de grootte van een groote geit en is, naar het gewei te oordeelen nog niet oud. Tevergeefs is in den omtrek naar de herkomst van dit hert een onderzoek ingesteld, zoodat het nog altijd verblijft in een veestal van een in de nabijheid wonenden landbouwer. Men heeft allerlei gissingen gemaakt omtrent de herkomst. Men acht het niet uitgesloten, dat het dier van een langs de kust varend schip over boord is gesprongen. Een loaterballet. 't Is een mooie stille zomeravond. In 't welbekende hotol-pension „De Pias molen" onder Mook bij Nijmegen zitten de gasten rustig in de leeszaal of buiten onder de veranda om van den heerlijken zomeravond te genieten. Plotseling weer klinkt een kreeteen boot in brand en zoowaar een der booten, waarmee men op den donkeren vijver voor 't hotel aan 't spelevaren was, staat in brand. De inzittenden vluchten op het eilandje in 't midden van den plas, maar een 12-jarig meisje is uit de boot ge vallen en dreigt te verdrinken. Vele heeren ontkleeden zich gedeeltelijk, springen te water ter redding en hebben het geluk de kleine te redden en aan de gelukkige moeder terug te brengen. Maar wat blijkt nu.... dat alles een mop is en vooraf de rollen verdeeld zijn. Enkelen, die niet vermoedden, dat alles slechts tooneelspel was en ook te water gesprongen waren om het kind te redden, liepen lekker een nat pak op, waarmee de ingewijden zich kostelijk amuseerden. Een kind verbrand. Dinsdagmiddag is er, waarschijnlijk door het spelen met lucifers door kinderen bij den landbouwer Snoeren op 't Ven te Heeze brand ontstaan. Het vee kon met moeite worden gered terwijl huisraad oogst en landbouwgereedschappen een prooi der vlammen werden. Het echtpaar S. verloor door dien brand hun eenig kind, het vierjarig dochtertjehet ver koolde lichaampje werd later te voorschijn gehaald. Een dubbelganger Voor het Haarlemsche kantongerecht verscheen een jongen, die ontkende de hem ten laste gelegde overtreding te hebben gepleegd. De verbalisant herkende hbm niettemin; maar toen de jongen volhield dat hij part nog deel aan de zaak had gehad, werden 's middags andere personen opgeroepen. Toen bleek dat een andere jongen de overtreder was, die denzelfden naam draagt, op denzelfden dag en en in dezelfde plaats geboren is en zoo sprekend op den ten onrechte gedagvaarden jongen gelijkt, dat zelfs een patroon van den een den ander voor zijn vroegeren knecht aanzag. Het mooiste is, dat de jongens in 't geheel geen familie van elkaar zijn. Tegen de eedsdwang. Men meldt uit den Haag aan de „N.R.Ct": Naar aanleiding van de zaak-Kriller, waarbij iemand werd gegijzeld, omdat hij bezwaren had tegen het uitspreken van de eedsformule, heeft het hoofdbe stuur van de vereeniging De Dageraad besloten in verschillende steden van ons land, met name Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Dordrecht, vergadering te houden waar het onderwerp afschaffing van den gedwongen eed zal worden behandeld. Het ligt in de bedoeling, zoowel de juridische als ethische zijde van het vraagstuk te doen behandelen, waarom men heeft getracht, overal naast een jurist, een theoloog te doen optreden. Te Rotterdam zullen b. v. op nader te bepalen dag het woord voeren mr. S. van Houten en ds. Van Loenen Martinet, terwijl prof. Van Hamel zich reeds bereid verklaarde in Amsterdam het vraagstuk in te leiden. Weervoorspellingen in elke gemeente. In de Staats-Ct. heeft de Minister van Landb. ter algemeene kennis gebracht, dat het dagelijksch weerbericht van het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut in bepaalde gemeenten iederen dag direct na ontvangst zal worden gepubliceerd in een kastje aan den gevel van het telegraafkantoor. Voorloopig zijn daartoe aangewezen 34 gemeenten. Wij begrijpen niet, zegt „het Vad," waarom aan dezen maatregel, dien wij toejuichen, niet meerdere uitbreiding wordt gegeven. Wat is er tegen het weerbericht iederen dag op dezelfde wijze in alle gemeenten, waar een telegraaf- of tele foonkantoor is, te laten publiceeren? In Duitschland geschiedt dit reeds, en zoowel met het oog op de landbouw- bezigheden als door toeristen wordt daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. In Frankrijk gebeurt hetzelide. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1