Buitenland. M arktberichten. Predikbeurten. Oudeschild, 27 Augustus. Hedenmiddag is alhier „de Ada van Holland" gearriveerd. Zij ziet er zeer netjes uit en heeft eenigo belangrijke veranderingen ondergaan. De „Prinses Juliana" vertrekt naar Terschelling, zoodat de dienst Texel Helder voor- loopig door de „Ada" zal worden waar genomen. De gestolen gehangene nog zoek. Van Arie Boere, die door enkele makkers uit de Bossche gevangenis ge stolen werd, heeft men tot hiertoe nog geen spoor kunnen machtig worden. Onder da spraakmakende gemeente raakt de herinnering aan het brutale voorval zoo langzamerhand in het vergeetboek. Het onderzoek heeft tot nu toe alleen geleid tot het vinden van het touw met de vischgaard door den kranigen politiehond. De sleutel der cellen is niet meer terecht gekomen en wie weet of hij niet als een merkwaardigheid vroeg of laat in een kermistent wordt vertoond, of ten geschenke wordt gegeven aan een of ander museum van crimin6ele merk waardigheden. In de gevangenis zelf echter is men de geschiedenis nog niet vergeten, men is er volop bezig met het nemen van maatregelen en het aanbrengen van ver anderingen en verbeteringen aan sloten en deuren, die, als ze eenmaal klaar zijn, een waagstuk als het pas beleefde, vrij wel tot de onmogelijkheden zullen redu- ceeren. Zoo worden b. v. de sloten zoodanig ingericht, dat het Diet meer kan gebeuren afdrukken te maken door middel van was of andere specie, die de heeren in- of uitbrekers gewoonlijk plegen te bezigen. Om andere eventualiteiten te voorkomen neemt men zijn toevlucht tot dieven- klemmen, hetgeen echter heel iets anders is dan wat wij gewoon zijn te verstaan onder voetangels en klemmen, waartegen men wel eens waarschuwingen aantreft in fruit- of boomgaarden. We kunnen er in het globale dit van zeggen, dat de gevangenis voortaan niet alleen veilig zal zijn tegen uitbraak, maar ook tegen inbraak. Vroeger zou het misschien wel wat mal hebben geklonken, te spreken van inbraak in een gevangenis, want geen sterveling is er op gesteld om achter de tralies te belanden. Maar na het geval in Den Bosch zijn veiligheidsmaatregelen tegen inbraak in het Staatslogement zeker niet te versmaden, waot er kunnen nog wel meer pensionnaires vertoeven, die daar buiten goede vrienden hebben. Een dure aardigheid 1 Een persoon sprak een politieagent op straat te Venlo aaD en deelde hem mede, dat in een der volkslogementen iemand vertoefde, die een fiets gestolen had. De politieman begaf zich derwaarts, trof den persoon aan en verzocht beiden zich met hem naar het bureau te be geven. Daar bleek, dat de aanklager een „aar digheid" had uitgehaald de fiets was eigendom van den aangeklaagde. Maar het mooiste in de zaak was, dat de betrokken politieagent in den aanklager iemand herkende als gesignaleerd in 't „Algemeen Politieblad" Nogal winstgevend. Een apothekersbediende had een recept klaargemaakt en bemerkte, toen de cliënt er mee verdwenen was, dat hij een valschen hal ven gulden en een dubbeltje had ontvangen. Doet er niet toe, zei de apotheker laconiek. Als het dubbeltje maar echt is, verdienen we toch nog vijf centen. (Hdbl.) Een arbeidsveld voor onthouders. Uit het Oldambt wordt aan de Win- schoter bladen gemeldWe kunnen niet nalaten, melding te maken van het volgende ergerlijk staaltje van drink- dwang, zooals die de voorgaande week op een der dorpen van het Oldambt is voorgevallen. Voor de waarheid er van staan we ten volle in. Bij den landbouwer B. te E. was men op het land aan het koolzaaddorscheD, en zooals bij zulke gelegenheden in deze streek gebruikelijk is, werd de drankflesch geducht aange sproken. De zoon van B., tevens land bouwer en wel in een naburig dorp, was mede met zijn personeel bij het dorschen behulpzaam. Een van die arbeiders nu, een zekere M., weigerde ondanks alle aansporingen drank te ge bruiken, vooral ook, omdat zijn broeder ter gelegenheid van een bruiloft, tenge volge van overmatig drankgebruik is overleden. Toen iedere aansporing niet hielp, zeide de jonge landbouwer, een arbeider die niet kon of wilde drinken en zingen, niet langer te kunnen ge bruiken. Uit Friesland schrijft men: Door de vele regens der laatste dagen staan de laag gelegen landerijen niet geheel onder water, maar het water staat er zoo in, dat men er tot de enkels in wegzakt. Het vee trapt de graszoden in dezen drassigen bodem stuk en er zijn dan ook boeren, die hun vee voor een deel op stal gezet hebben, het gras zoo goed en zoo kwaad als het gaat afmaaien en dit hot vee op stal voeren. Dit geeft he9l wat werk en kosten, maar het is toch nog voordeeliger dan het land zwart te zien getrapt. En dat zou er binnen enkele dagen van komen. Ook op de bouwakkers krijgt men last van de vele regenshet is overal even nat en drassig en het is te begrijpen dat overal de aardappelen daardoor in qualiteit achteruitgaan. Zonderling excuus. Iemand van de Veluwe was onlangs voor den kantonrechter gedagvaard, omdat hij, in strijd met de Leerplichtwet zijn zoontje niet naar school zond. De zonderlinge verontschuldiging welke hij daarvoor te berde bracht, is wel waard vermeld te worden Hij zeide, dat de jongen gebeten was door een hODd en met het warme zomer weer wonderlijke sporen van irritatie vertoonde. Daarom was hij bevreesd geweest dat zijn jongetje als een razende op de andere jongens zou aanvallen om ze te bijten en als deze bjjtmanie op het dorp algemeen mocht worden, waren de gevolgen niet te overzien 1 Hij achtte het daarom geraden den jongen niet ter school te zenden. Ongelukkigerwijze bleek echter, dat hij den jongen boodschappen had laten doen en dat deze daarbij niet de miDSte neigiDg tot bijten had vertoond. Dit was een voldoend argument om den vader te beboeteD, die daarenboven nog de mededeeling ontving dat zijn zoontje met de tuchtschool zou kennis maken, indien hij nu soms in iemand, wie ook, de tanden mocht zetten. Een dief in vrouwenrokken. Enkele dagen geleden kwam bij Z. te Nieuw-Milligen, tusschen Apeldoorn en Barneveld, een dame, voorzien van een fiets. Zij was zóó vermoeid, dat zij vroeg of er ook gelegenheid bestond haar per rijtuig naar Apeldoorn te brengen. Toen aan dit verzoek niet voldaan kou worden, nam zij het aanbod van een daar aan wezig zijnd militair, om haar per rijwiel een eindweegs te vergezellen gaarne aan. Onderweg verzocht de dame ook eens op het heerenrijwiel te mogen rijden, wat haar gereedelijk werd toegestaan. Hoe vreemd zag echter de krijgsman op, toen de „dame" die eigenlijk een heer was, er pijlsnel met de fiets van door ging. Gelukkig echter mocht de soldaat er nog in slagen den vluchteling in te halen en zijn rijwiel terug te be komen. Behalve een japon droeg „de dame" een voile en een pruik. Juist den vorigen dag huurde een dame bij den rijwielhandelaar v. S. te Barneveld een fiets, die tot nu toe niet teruggebracht is. Hoogstwaarschijnlijk zijn de huurster dezer machine en „de dame", die des soldaten rijwiel probeerde,één endezelfde persoon I Nogal liefjes. Een heer en dame hadden aan de Mathenesserlaan te Rotterdam kamers gehuurd met pension tegen f 80 per maand. Toen de eerste maand verstre ken was, hadden ze. geen geld om te betalen. Daar de juffrouw geen zin had ze langer te houden, zijn ze vertrokken met medeneming van een koffer van een anderen commensaal. Ze zonden de juffrouw echter uit Ant werpen twee prentbriefkaarten. Zoo'n koe bezorgt voordeel. De landbouwer-veehouder de heer Th. S. te Deinurn (Fr.) bezit onder zijn uit stekend beslag runderen een koebeest, dat volgens nauwkeurig bijgehouden melkstaten in 803 opeenvolgende dagen 9002 K.G. melk heeft opgebracht, ver tegenwoordigend naar het vetgehalte een hoeveelheid vau 310 K.G. boter. De gemiddelde prijs per K.G. boter op f 1,40 rekende, geeft dit buiten den aanfok een jaarlijksche opbrengst van f 434,-. Op het gebied van melksport zal dit record voorzeker moeilijk overtroffen werden. Geen sportliefhebber. In de „Nijkerksche Ct." ontlaadt zich een dichter, die blijkbaar geen voor stander is van langafstandwedstrijden, aldus Wat trapten die mannen Met voeten (van lood! De wangen vaalbleek; de oogen bloedrood. Zij waren bek-af. Maar het loon is (ook groot: Een gouden medaille! Een hartkwaal 1 De dood Hoe krantenmensc'nen fantaseeren. In de bladen werd dezer dagen gemeld dat H. M. de Koningin de Doopsgezinde Gemeente te Oudebiltzijl had verrast met de schenking van een nieuwe toren klok en dat die klok een door H. M. zelf gekozen opschrift zou dragen. Dit bericht schijnt nog al eenigszins bezijden de waarheid te zijn. De Doopsgezinde gemeente aan 't ver tim moren van haai kerkgebouw, besloot een toren met uur- en slagwerk daarbij te bouwen, omdat er in dat dorp niets van dien aard is. Het Bildt schonk subsidie voor dat doel van algemeen Dut. Omdat juist te midden van die plannen het klokje op de bewaarschool werd stuk geluid, werd aan H. M. eenige subsidie gevraagd voor een nieuwe torenklok en toen werd door H. M. niet een klok, maar honderd gulden tegemoetkoming voor een klok geschonken. Ook werd het opschrift door H. M. niet gekozen maar goedgekeurd. Zoo ziet men ook thans weer dat bij uitspinniDg eener zaak, dezelve tot heel wat mindere proportion wordt gebracht. Doch waar is het voor noodig een een voudig geval zoo sterk te kleuren Een grappig bericht. De „Times" bevat een telegram uit Ausburn, meldende, dat een rechter uit die stad een luchtvlieger heeft verwittigd, dat hij hem onmiddellijk zou doen aan houden, indien hij sneller durfde vliegen dan 20 kilometer in het uur, de voor automobielen bepaalde maximum snel heid. Dan heeft men daar zeker politie agenten, met vleugeltjes Een kranige juffrouw. Juffrouw Westerholz, de „dappere kanonnendame", zooals verscheidene Deensche bladen haar bewonderend noe men, die dezer dagen in de Deensche Kamer wist binnen te dringen en daar in een korte, maar scherpe toespraak den afgevaardigden haar meening over de behandeling der landsverdedigings kwestie voor de voeten wierp, verhaalt zelve het incident in bijzonderheden. Diep verontwaardigd over de wijze, waar op de meeste afgevaardigden de kwestie der landsverdediging behandelden, achtte zij het haar plicht, hun hierover openlijk haar verontwaardiging te kennen te geven. Om zich toegang te verschaffen tot de zaal, waar het Folkething in zitting bijeen was, had zij den dienaar die voor den ingang, waardoor de mi nisters gewoonlijk binnenkomen, de wacht houdt, een brief voor den president overhandigd. Toen hij binnenging, om den brief te geven, volgde zij hem op den voet. Bij de presidentstafel gekomen, greep zij kalm de schel en belde. Daarop sprak zij met luider stemme de afgevaardigde toe, die volgens haar „schacheren met het wèl en wee des lands en de eer van Denemarken verraden." De afge vaardigden en de ministers waren zoo perplex over haar energiek optreden, dat niemand er aan dacht, haar het zwijgen op te leggen. De bejaarde pre sident Anders Thomson, stamelde slechts verschrikt„Ze heeft mijn schel ge nomen." Toen zij haar „rede" uitge sproken had, verliet zij kalm de zaal. Onderzoek van het luchtruim. Op Donderdag 2 September zullen in verscheidene hoofdsteden van Europa onbemande luchtballons worden opge laten tot wetenschappelijke doeleinden. De vinder van elke ballon zal een be looning ontvangen wanneer hjj de daarbjj gevoegde Instrumenten zorgvuldig op bergt en telegrafisch bericht zendt aan een adres, dat tevens bij den ballon is aangegeven. Men zie nu maar goed uit. Ze vliegen er maar op los. Donderdagmiddag is Latham er in geslaagd met zijn Antoinette-monoplane het wereldrecord door Paulham te ver beteren. De EDgelschman legde 140 K.M. af in 2 uur 3 min. en 54 seconden. Om 6.33 steeg Bleriot met zijn groot ste tweedekker, vergezeld van zijn mé- chanicien op. Ook graaf de Lambert heeft een schit terende vlucht ondernomen. Met zijn Wright tweedekker waarin een motor van 30 pk. en 4 cilinders legde hij 110 K.M. af in 1 uur 50 min. 59'A seconden. Die vliegtochten hadden plaats te Reims. Onder de hooge oomes, die te Reims de overwinningen van den mensch op 't luchtruim hebben gadegeslagen, be hoort de Engelsche minister Lloyd George, die nog nooit had zien vliegen en zeer onder den indruk van het schouwspel kwam. Hij zag er den aan vang van een nieuw tijdperk in, hetgeen misschien wel een beetje te veel ver wacht is. Hij prees vooral de Wright- toestellen en de verrichtingen die Lefébre ermee laat zien. De minister betreurde het zeer, dat de Engelschen op dit gebied bij de Franschen, de Amerikanen en bij de Duitschers met hun luchtschepen zoo ver achter staan. Voor een inval in Engeland met vlieg tuigen of luchtschepen vreesde Lloyd George echter niet, want hij vond de vliegmachines daarvoor te teer en te veel afhankelijk van den wind, Enge- lands bondgenoot! En wat de luchtschepen betreft, meende hij wellicht een beetje te optimistisch dat die groote lichamen een al te gemakkelijk doelwit voor kanon en geweer zouden vormen. Een overwinning van het feminisme. Het Amerikaansche feminisme heeft een groote overwinning behaald met de benoeming van Mevr. Ella F. Young tot superintendante, dat is hoofd-directrice, van allo openbare scholen, zoowel lagere als middelbare, te Chicago. Om zich een denkbeeld te vormen van de belangrijk heid van dit ambt, is het voldoende te weten, dat het een salaris van 10.000 dollars oplevert. Het is de eerste maal dat in Amerika een zoo gewichtige functie bij het openbaar onderwijs aan een vrouw wordt opgedragen. Mevr. Young, die verscheidene mannelijke mededingers had naar haar ambt, is 64 jaren oud en haar leven lang in dienst van het onderwijs geweeat. Trouwens, het onderwijs in Amerika is voor 't grootste deel in handen van vrouwen. Reeds in 1890 telde men in de Vereenigde Staten volgens de officieele statistiek 101.000 openbare onderwijzers en 246.000 onderwijzeressen. In 1900 waren die cijfers resp. 118.000 en 327.000 en thans rekent men dat van de 500.000 bij het openbaar onderwijs in Amerika werk zame personen 860.000 vrouwen zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 mes. Zondag 29 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da, A. Gelderman van Bunschoten. Nam. half 3 ds. Kijne H. Doop Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. (Doop) Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Voorm. 10 uur ds. van Grasstek Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Roosoboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Raaf. Vm. 10 uur ds. Kuperus Den Hoorn. Geen dienst. Schagcn, 26 Aug. Aanrevoerd: 40 Kaltkoeien f 140,— a f 260— 102 Vette Kooien f 160 a f330- 70 Geldekooion f 120 a f 200 30 Nuchtoro Kalveren f 7 a f20 Overhoudors 1 a —,00 345 Lammeren f 6.00 a f 12.00 31 Vette Vurkons 50 a 55 cent por Kg. Magere Varkens f 0,— a f 40 Biggen f 9,— a f 13,00; Boter f 1,10 a 1,30 por K.G. Kipoioren f 3,60 a t 4,10 por 1001

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2