Binnenland, Buitenland. hoort men onder de landbouwers één groot klaaglied. Doch ook voor den arbeider is het een slechten tijd. Terwijl anders in dezen tijd veel ver diend wordt, loopon zij nu den eenen dag na den anderen werkloos rond. En voor den landbouwer èn voor den arbeider is verbetering van het weer zeer gewenscht. hij 'n ticket gekocht naar New-York. Juist als hij te Rotterdam op de boot is gestapt komt langszij een duiker boven water'n raar koperen ding, waaruit bij opening een mensch te voorschijn kruipt. Hede hedezucht Hidde, als ik geweten had dat je ook loopen koD, bad ik toch waarentig dat dure bootkaartje niet hoeven koopen TEXEL, 1 SEPTEMEEB 1909. Ten tweede mule. Ten tweede male heeft het Texelscbo Fanfarecorps mede deelgenomen aan een wedstrijd, en ten tweede male keerde het als overwinnaar uit den strijd terug. Dat is voor ons Texelaars het groote verblijdend nieuws van den dag, dat velen aangenaam stemt. Om het gegeven woord in te lossen, trok het Fanfarecorps Zondagmorgen naar den Helder, om deel te nemen aan den uitgeschreven wedstrijd voor Fan farecorpsen. En het corps loste het gegeven woord schitterend in. Met het hoogste aantal punten (122) werd de uitvoering van verplicht en vrij nummer bekroond. Het corps liet alle mededin gers in de 4e afdeeling verre, zeer verre achter zich, hetwelk hieruit kan blijken dat het opvolgend corps in puntental het slechts tot 73 punten bracht en zoo vervolgens steeds minder in getal, tot 30 punten door de minste deelnemer behaald. De luidjes moeten zich kranig hebben geweerd, hetwelk ook hieruit mag blijken dat de Directeur na uitvoering der stuk ken bij de jury werd ontboden om een complimentje voor de goede uitvoering in ontvangst te nemen. Alzoo ten tweede male een le prijs, een verguld zilveren medaille. Het doet ons in waarheid genoegen hiervan mel ding te kunnen maken. Dat het prijswinnend corps op Texel teruggekeerd, weder met groot enthou siasme werd begroet, ligt voor de hand. De bemanning van de „Dageraad" had ten tweede male de boot gepavoiseerd ter eere van de prijswinners en toen zulks te Oudeschild werd opgemerkt, volgde daar een geestdriftige ontvangst, naar onze correspondent van daar in dit nummer meldt. Ook aan den Burg was de ontvangst niet minder geestdriftig; met gejuich werd het corps bij een omgang door de straten door een groote menigte vergezeld tot aan de woning van den Voorzitter, waar het aan het gejuich der menigte wist te ontsnappen en waar in meer intiem bijeenzijn directeur en leden door den voorz. werden gecomplimenteerd en waar hen de eerewijn werd aangeboden. Wij brengen den leden hulde voor hun kranig optreden, doch niet in het minst geldt dat den ijverigen directeur;— allen toch zullen het met ons eens zijn, dat de palm der overwinning hangt aan de punt van den dirigeerstok. Belangrijk minder aanvoer van wol vee dan den vorigen marktdag valt te vermelden van de markt van Maandag j.l. Over de prijzen valt echter nog niet te roemen, niettegenstaande zeer vele koop lieden van elders aanwezig waren. Er komt nog maar geen gang in. De Koninginne jaardag leidde hier tot geen ander feestbetoon dan tot het uitsteken der vlaggen van openbare en enkele particuliere gebouwen. Het „aller gunstigste geval" waarop wij in ons vorig nummer doelden (eenige nummertjes muziek) bleef achterwege. De reden hiervan zou zijn, dat zooiets te weinig bekend zoude wezen en het meer de be doeling van het Fanfarecorps is om, door op eenige middag zich in het openbaar te laten hooren, ook buitenaf wonenden in de gelegenheid te stellen van zulk een uitvoering te genieten. Het weer dat zich minder gunstig liet aanzien op den laatsten Augustusdag, zal vermoedelijk elders aan de voorge nomen feestelijkheden niet bevorderlijk zijn geweest. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het Texelsch Fanfarecorps voorne mens is a.s. Zondag een openlucht concert te geven, waarop o m. uitgevoerd zullen worden de nummers, waarmee bet corps op elk der concoursen te Midden-Beemster op Zondag 18 Juli in de derde en op Zondag 29 Augustus te Helder in de vierde afdeeling den eersten prijs behaalde. Het programma van dit concert zal in het eerstvolgend nummer van ons blad bekend worden gemaakt. De CocJcsdorp, 30 Aug. Heden werd voor de derde maal in dit jaar eene oefening met de te Eierland gestationeerde reddingsboot gehouden. Ofschoon de zee tamelijk ruw was en er een flinke branding stond, toonde de bemanning opnieuw voor hare taak uit stekend berekend te zijn. Op den terug tocht werd gebruik gemaakt van de „sleepzak". Van het plaatselijk bestuur waren drie leden tegenwoordig. Den hoorn, 81 Augustus. Gistermorgen wilde mej. Z. in den P. H. polder, de lamp der broedmachine schoonmaken, toen plotseling de lamp in brand vloog. De vlam sloeg in haar gezicht en maakte haar hoofdhaar aan 't branden. Radeloos van pijn en angst sprong ze daarop in het kanaal, om het smeulende haar te dooven. Het gezicht bleek overdekt met brandwonden. Oudeschild, 30 Augustus. Zaterdag j.l. hield de alhier bestaande afdeeling der S. D. A. P. eene algemeene vergadering De opkomst was niet groot. Na eenige bespreking werd het huis houdelijk reglement vastgesteld en goed gekeurd. Tot afgevaardigde naar de meeting, die te 's Gravenhage voor alge meen kiesrecht gehoudeD zal worden, werd benoemd de heer A. Boon. Na vaststelling van de wintercampagne en het nemen van het besluit zooveel mogelijk kiezers te kweeken, werd de bijeenkomst te ongeveer 10 uur gesloten. Zondagavond j.l. heerschte er bij aankomst der booten eene buitengewone drukte op de haven. Er was dan ook ook wel reden toe. Voor de tweede maal had het Texelsch Fanfarecorps aan een wedstrijd deelgenomen en in spanning werd de uitslag verwacht. Te ruim 8 uur, toen „de Dageraad" de haven naderde, kon men reeds bemerken dat het corps ook nu weder succes had gehad, daar de boot geheel was gepavoi seerd. Onder de welluidende tonen van het fanfarecorps stoomde de stamp volle Dageraad de haven binnen en weldra vernam men, dat ook nu weder met glans de eerste prijs was behaald. Een daverend hoera begroette de prijs winners en honderden menschen deden hen uitgeleide tot buiten het dorp. Langs den geheelen zeedijk werd bijna onop houdelijk gespeeld. Voor Directeur en werkende leden zal het zeker een stree- lend gevoel zijn met den eerepalm te zijn gaan strijken en tevens een aan sporing op den ingeslagen weg voort te gaan. Moge het voor de Texelaars eene aanleiding zijn financieele hulp te bieden door in grooten getale als donateur toe treden. De vergaderingen beginnen nu reeds te komen. Zaterdag, 4 September a.s. houdt de vereeniging Dorpskring „Steunt Elkaar" hare jaarvergadering. In 1887 met 52 leden opgericht, is nu dat aantal geklommen tot 950, waarvan ruim 200 buiten Texel wonen. Vlieland, 30 Aug. De uitslag der loting Nationale Militie was voor deze gemeente als volgt: 1 Jan van Keulen 2 Cornelis List 3 Tjerk Tot 4 Jan Molenaar 5 Cornelis Sieben Oud-Minister De Meester. De Haagsche correspondent van „De Telegraaf" meldt Naar ik verneem, is de gezondheids toestand van den oud Minister De Meester nog lang niet van dien aard, dat hij, zooals zijn voornemen is, in Gelderland volkomen herstel van krachten kan gaan zoeken. Verleden week is de patiënt zelfs weer eenigszins ingestort en zijn de pijnen soms teruggekeerd. Er zal nog wel eenigen tijd verloopen, voor de heer De Meester het bed geheel kan verlaten. Vrouwenkiesrecht in de Berv. Kerk. De Synode heeft het kerkelijk Vrou wenkiesrecht in de Herv. Kerk verwor pen met 10 tegen 9 stemmen. Slechte berichten. Wat den landbouw betreft, blijven de gevolgen van de aanhoudende plasregens niet uit. Alles in den Haarlemmermeer polder ligt plat tegen den grond geregend. Erwten, die meest gesneden zijn en die reeds tijdens haar groei rotten, ondergaan nu dat proces in versneld tempo. Bovendien verliest een zeer groot deel der peulen geheel of gedeel telijk de zaden. Er komt van het erw- tongewas zeer zeker Diet veel terecht. Doch ook de granen ondervinden de nadeelige gevolgenvooral rogge en haver beginneD te kiemen in de aar, waardoor de waarde van het product zeer vermindert. Niet zonder reden Van cle drie deserteurs. De drie onderofficieren, die uit de kazerne te 's-Hertogenbosch zijn gede serteerd hebben uit Luik, waarbeen zij op de weggenomen fietsen gepeddeld zijn, aan hun familie geschreven, dat ze er zich uitstekend hadden geamuseerd en dat men in de café's veel met hen had opgehad. De een, die zijn viool had medegenomen, zorgde voor de muziek en hij speelt zeer goed, de tweede deserteur zong de hem nog van vroeger bekende Fransche liedjes, terwijl de derde zooals men zegt, met het bakje rondging. Het drietal begreep echter goed, dat 't zoo niet kon voortduren. De rijwielen werden te Luik verkocht en de drie heeren gingen naar Brussel, 't Is uit deze plaats, dat Donderdag te Den Bosch een schrijven van hen is ontvangen. De twee Bosschenaars schreven, dat ze spijt hadden over het voorgevallene, doch daar ze wisten wat hun te wachten stond, straf en degradatie misschien, hadden ze besloten, door den zuren appel heen te bijten. Als hun brief in Den Bosch aankwam, schreven ze, zouden zij reeds op weg zyn naar Parijs, waar zfj zich bij het Vreemdelingenlegioen zouden aanmelden. Zij beloofden nog uit Parijs nadere berichteo te zullen zenden. ('s-H. Crt.) Dierenmishandeling en de gevolgen. Het volgende staaltje van ergerlijke dierenmishandeling wordt aaD de „Geld." medegedeeldEenige dagen geleden hadden enkele soldaten van de koloniale reserve de aardigheid, den trekhond van den scharenslijper F. binnen hun kazerne gebouw aan het Valkhof te lokken zij Damen het arme beest, dat zeker dacht eenige lekkere hapjes te krijgeD, naar de hoogste verdieping van het gebouw en duwden den hond een dei- kamers op. Eenmaal zoover, werd een wreed plan met het beest ten uitvoer gebracht. De dierenmishandelaars schoven het raam open en joegen het angstige dier door het open venster, op aanzienlijke hoogte gelegen, naar buiten. Het in het nauw gebrachte dier waagde den hoogen sprong, doch moest het met den dood bekoopen. De dierenbeulen werden gearresteerd en 14 dagen achter slot en grendel gezet. Tevens werden zij veroordeeld om den eigenaar van den hond een schadever goeding van veertig gulden te betalen. Bijgeloof in 1909. In het Friesche dorp Oudehaske over leed voor eenige dagen eene vrouw. De buren oordeelden dat de vrouw betooverd was en aan de gevolgen overleden. De familieleden begonnen hierin ook te ge- looven en ze besloten in deze deskundigen te laten komen tot het instellen van een onderzoek in loco. De duivelbanners uit de naburige dorpen Knijpe en Nieuwe- burg kwamen en hunne conclusie was, dat werkelijk de overleden vrouw „bet- sjoend" was. En wie was de booze geest, die haar betooverd had De des kundigen wezen als de tsjoenster eene koopvrouw uit Nijebaske aan en deze is nu met een zwarte kool geteekend. En zij onderyindt nu de nadeelige ge volgen daarvan, want in eens is ze alle klanten in hot dorp kwijt geraakt; men wil ze zelfs niet eens in huis hebben. Ziet men ze aankomen, dan wordt de deur gesloten. Een grappige vergissing. In een dorpje, waar slechts zelden zomergasten neerstrijken, bezoekt een- oude dame des Zondags het kerkje. Zij is doof en maakt gebruik van een ge- luidsboorn. Het toestel is echter nieuw voor de overige kerkgangers. Deze steken, vóór de preek aanvangt, de koppen tezaam en overleggen onder ling. Na korte beraadslaging gaat een der oudorlingen naar de oude dame en zegt „Eén toet met je trompet en je staat op straat! („Hbld.") Goedkooper. Hidde Hiddes gaat naar Amerika zijn kinderen bezoeken, die daar beter geboerd hebben dan hij op zijn pachthoeve in Friesland. Voor zjjn laatste duiten heelt Risico van den arbeid. 't Beroep van dagbladschrijver, in ods gezegend landje vrij onschadelijk, is in Amerika levensgevaarlijk. Dat is in Panama gebleken. De hoofdredacteur van de „Panama Press," een bekend revolutionair had geschreven dat de 18-jarige vrouw van den waarnemenden Amenkaansche consul-generaal dronken was geweest. Dat was natuurlijk heel onaardig. Maar toch niet zóó vreeselijk dat een zwager van deze dame, generaal Jefïeries, behoefde te doen wat hij gedaan heeft. Hij is n.l. den journalist te lijt gegaan en heeft hem in een hevige vechtpartij met de kolf van een revolver doodgeslagen. Voor dames, zoo luidt de rubriek waarin wij het volgende le2en Professor Starr van de universiteit te Chicago heeft een zekere beruchtheid om zijn krasse kritiek over de vrouw. Maar een der laatste keeren, dat hij het schoone geslacht onderhanden nam, heeft hij het bijzonder bont gemaakt. „Het is (aldus de professor) onmogelijk de vrouw te beschaven, want de afslag van haar natuur is barbaarsch. Ik tart iedereen, mij een enkele groote, betee- kenisvolle daad der vrouw aan te wijzen, iets bijzonders op het gebied van weten schap, literatuur of kunst. Haar gods dienst wijst evenzeer op een lageren beschavingstrap. Overal ziet zij teekenen en wonderen. Zij is de eerste aanhang ster van spiritistische mediums. Zij' sticht nieuwe secteD, die van den gods dienstzin der wilden slechts in naam verschillen. De moderne vrouw staat op denzelfden beschavingstrap als haar zuster uit de wildernis en het oerwoud zij houdt van schelle kleuren, versiert zich met vogels, met huiden van dieren en dweept met alles wat blinkt en schittert en.... geurt. De grondslagen van haar karakter hebben in den loop der tijden niet de geringste verandering ondergaan. De barbaarsche sluwheid, waarmee zij haar doel tracht te bereiken, die middelen, die zij daarbij gebruikt, bedrog en verraad, zijn spreek woordelijk geworden en al was het haar mogelijk langs eerlijke wegen tot haar doel te komen, dan zou zij nog de voor keur geven aan dubbelzinnigheden en middelen van verdacht allooi. De vrouw leeft nog altijd in den oer tijd zij denkt oude gedachten, voelt oude gevoelens, wordt door oude drijf- veeren tot daden aangezet, tooit zich met ouden rommel en wordt aangedaan door oude hoop en oude vrees. Haar neiging om bloedvergieten en slachterijen aan te zien en bij te wonen is het bewijs voor haar wilde nattiur. De vrouw is een eeuwige wilde, wier eenig excuus is, dat zij barbaarsch was, is en blijven zal, omdat zij voor beschaving onvatbaar is." Daar kunnen de vrouwen het voor- loopig mee doeD. Of professor Starr gehuwd is weten wij niet, maar is dat het geval, dan is zijn vrouw öf een sukkeltje öf een echte Xantippe, waar tegen de prof. alleen op een afstand durft blaffen. Sterke drank in IJsland verbannen. In IJsland is een wetsontwerp inge diend, waarin bepaald wordt, dat te beginnen met 1 Januari 1912 alle invoer van sterken draDk verboden wordt. De bladen brachten ons het bericht dat de beide afdeelingen van het Alting dat wetsontwerp hebben aangenomen. Men schijnt er daar in het hooge Noorden toch eenigszins anders over te denken, dan in meer Zuidelijk gelegen landen, waar men wol eens kan hooren beweren dat alcohol „zoo goed helpt voor de kou". („Wereldstrjjd".) Voorwaarden voor een lang leven. De onderzoekingen naar de voorwaar den voor een lang leven wekken altijd bolangstelling, en de resultaten van een zeer zorgvuldig onderzoek dat onlangs te Weenen werd bekend gemaakt ver-

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2