N°. 2293. Zondag 19 September 1909. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Voorbereidend militair Onderricht. De Burgemeester yan Texel maakt bekend: a dat het voorbereidend militair onder richt gedurende de wintermaanden 1909 1910 in deze Gemeente zal plaats hebben: te den Burg op Maandag en Donder dag van 7 tot 9 uur des namiddags; te Oosterend op Dinsdag en Vrijdag van 7 tot 9 uur des namiddags; b. dat de aanvang van het onderricht is bepaald te den Burg op Maandag 4 October a.s. en te Oosterend op Vrijdag 1 October a.s. Texel, den 17 September 1909. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. HERHALINGS ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvaogen van herhalingsonderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des namiddags 2 tot 4 uur, op de O.L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O.L. scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kinr deren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aan gifte te doen bij de hoofden der O. L. Scholen tusschen 15 September en 1 October a.s, onder duidelijke opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen en onder overlegging van het vaccine- bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maand voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0,20 per maand. Voor minver mogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigt, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen wie ten aanzien van de hierboven ge noemde bepalingen als minvermogend en als onvermogend zijn te beochouwen. Texel 15 September 1909. Burg. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, L.-B. RUIBING, Secretaris. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren rler per- soneele belasting dienst 1909, nos. 4, 6 en [6 over het dienstjaar 1909, invorderbaar verklaard op den 14 Sept. 1909 aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 16 Sept. 1909. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. Landbouwboekhouding-cursussen. Aan de „Medemblikker Courant" ontleenen wij het volgend artikeltje, belangrijk genoeg om ook in onzen kring te worden gelezen „In verband met de pogingen van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, om de Landbouwboekhouding meer alge meen te maken door het oprichten van Cursussen daarvoor, achten wij het niet ondienstig hierover het een en ander te bespreken. Dat in ieder bedrijf of nering eene be hoorlijke boekhouding noodig is, mag toch zeker wel als eene onomstootelijk waarheid worden aangenomen. Dat in handels- en industrieele bedrijven zulk een boekhouding vrij ingewikkeld is, zoodat die alleen door deskundigen goed kan worden gevoerd, is algemeen bekend. Minder ingewikkeld is natuurlijk de boekhouding van winkelier en ambachtsman maar toch wordt in onze dagen de behoefte aan onderwijs daarin meer en meer gevoeld. Bij de gestadige uitbreiding van het vak onderwijs, wordt dan ook het onderwijs in het boekhouden als eene der belangrijkste onderdeelen beschouwd. Het minst is tot heden echter de boek houding bij den landbouwer in tel. Vooral in den zomer, als de werkzaamheden op het veld al zijne aandacht vragen, moet men den boer niet aan zijn hoofd malen met schrijfwerk en al heeft hij daarvoor in den winter ook tijd in overvloed, hij schrijft en rekent zoo weinig mogelijk. Als hij met Kerstmis maar geld genoeg in den buil heeft, dan is alles in orde. Doch wij weten allen, dat dit wel eens niet zoo is en dat de huur er niet is, ja soms, dat er meer is uitgegeven, dan het bedrijf opbracht. Dan boert men zoo vaak jaar op jaar lang zaam achteruit en zit eindelijk op zwart zaad, zonder dat men er zich eigenlijk rekenschap van kan geven, hoe het is ge schied. Hoevele welgestelde lieden zijn op die manier niet aan lager wal geraaktde tijdsomstandigheden hadden ook wel schuld, maar onachtzaamheid en zorgeloosheid in het geldelijk beheer deden veel meer kwaad. „Ja," zegt een mijner vrienden, „die boek houding is mij veel te ingewikkeld". En daarmee is men van de zaak af, zoo iets deugt dan niet voor een practischen boer. Men behoeft zich dan geen verdere moeite meer te geven, om de zaak te loeren, alles blijft dus bij het oude. „Wij houden immers al boek, wij schrijven alles op, maar niet zoo ingewikkeld." Maar opschrijven alleen is niet voldoendemen dient het zoo te doen, dat duideljjk blijkt, hoe de zaken er bij staan, of er winst is behaald of verlies is geleden, hoeveel de bezittingen in waarde zijn gerezen of ge daald. En zoo iets kan alleen eene goede boekhouding ons leeren. „Ik wil maar liever niet gaan boek houden, want ik wil niet weten hoeveel mijn huishouding kost", hoorden wij een ander zeggen. Nu geloof ik wel, dat het velen dan ook erg zou tegenvallen als zij de ronde som eens wisten, die eene huis houding kost. Natuurlfjk moet dan alles, wat uit de boerderjj komt en in de huishou ding wordt gebruikt in geld worden omgezet en ik geloof, dat menigeen met een vast tractement minder benijd zou worden, wegens het hooge inkomen dat hij heeft. „Ik moet van die boekhouding niets weten, want ze moeten niet weten wat of een boer invangt" zoo is weer het standpunt van een ander. En er zullen er velen zijn, die hem in dit opzicht bijvallenwant omtrent de inkomsten van den boer wordt nogal wat geheimzinnigheid in acht genomen Het neemt echter niet weg, dat men dan zelf ook niet goed aan de weet komt, wat men vordient. En als men het zelf weet, dan behoeft men het immers toch niet aan de groote klok te hangen. Gelukkig zjju er vele anderen, die het belang der zaak wel degelijk inzien en die alleen uit gebrek aan voorlichting de zaak nog niet ter hand hebben genomen. En daarom is het zoo goed gezien van Hollands Noorder-Kwartier, dat deze zaak gestound moet worden. Thans worden er door de Vereeniging Cursussen gegeven in die plaatsen, waar een landbouwonderwijzer is gevestigd. Voor ieder staat de gelegenheid open daaraan kosteloos deel te nemen, mits men den leeftijd van 20 jaren heeft bereikt. In bijzondere gevallen worden echter ook jongere personen toegelaten, als daartoe gelegenheid bestaat. Om de 14 dagen wordt er les gegeven in 8 lessen van 2 uren wordt het onderwijs verdeeld. Het is echter de bedoeling, dat iedere deelnemer het werk thuis verricht. Een bijvoegsel bevattende de gegevens, wordt hem in handen gegeven en nu is het zijne taak deze zoodanig te verwerken, als de methode vereischt. Het eerste werk is ze op te teekenen in het zakboekje. De boekhouding vangt met 1 Juni aan en de eerste post is het saldo, dat in de kas aanwezig is. Nu worden de verschillende ontvangsten en uitgaven opgeteekend, ook andere zaken, zooals het dekken en het kalven van het vee, worden vermeld. Om de 14 dagen wordt de kas opgemaakt; de ontvangsten en uitgaven opgeteld. Het bedrag dat in de kas aanwezig is, wordt hiermede vergeleken en nu blijkt het in de meeste gevallen, dat er een klein tekort aanwezig is. Dat wordt dan als diverse uit gaven genoteerd en zoo sluit de kas dan weer. Zoo nu en dan wordt een bedrag b. v. van f 40 als huishoudgeld onder de uit gaven geboekt. Dat wordt de vrouw des huizes afgedragen, om er de verschillende uitgaven van het gezin mede te voldoen. Wat er uit de boerderij aan melk, vleesch, boter enz. in de huishouding wordt ge bruikt, wordt zoowel in de ontvangsten, als in de uitgaven geboekt. Dit dient immers wel, want de boerderij levert het op, dus is het eene ontvangst en in de huishouding wordt het gebruikt, dus is het eene uitgaaf. En dit is nu het z. g. ingewikkelde der boekhouding, waarover zoo menigeen valt. Wie heeft er ooit van gehoord, dat een boer om de 14 dagen zijn kas ging opmaken Wat zou moeder de vrouw er wel van zeggen, als zij daarover niet langer be schikken mocht, als zij zich tevreden moest stellen met het huishoudgeld, dat haar werd afgedragen? En dan ditopteekenen van al wat er in de huishouding uit de boerderij wordt gebruiktNeen wij willen het een en ander opteekenen maar op die manier boekhouden, dat doen wij niet. Voor het deelnemen aan de Cursussen schijnt overigens toch wel animo te bestaan. TEXEL, 16 SEPTEMBER 1909. De heer J. C. Verhoeff, ontvanger der registratie en domeinen alhier, is bij Kon. besluit in gelijke betrekking benoemd te Schagen. Schapenfokkerij. In aansluiting aan het bericht in een vorig nummer, deelen wij nog mede dat het ontwerp betreffende de inrichting van de controle, het merken en de boekhouding met een kleine wijziging werd goedgekeurd als voorloopig werkplan. Het volgende is er aan ontleend: Ieder lid dor vereeniging, die tevens schapenlokker is, heelt het reoht zijn scha penfokkerij of een gedeelte daarvan te stellen onder controle van do vereeniging, mitslo. hij zich verbindt volgens een bepaald omschreven systeem te lokken 2o. het bestuur het door hem voorgestelde inderdaad als een bepaald systeem meent te kunnen aanmerken. De controle over en het merken van de dieren worden uitgevoerd door één ol meer inspecteurs. De boekhouding wordt ge voerd door den secretaris-penningmeester. Do betrekkingen van inspecteur en secre taris penningmeester zijn vereenigbaar. De inspeoteur brengt minstens 4 maal per jaar een bezoek aan de lokkers, die tot zijn gebied bohooren. In Augustus en September worden de dieren die voor controle in aanmerking komen, door hem gemerkt met een controle- merk. In April worden de afstammelingen der contróleschapen door hem gemerkt met een afstammingsmerk. De secretaris-penningmeester houdt, met behulp van de door den inspecteur ge maakte aanteekeningen, lokschapenregisters bij van ooien en rammen die onder controle staan, en afstammingsregisters voor de lammeren, die geboren worden uit controle- schapen. De eigenaar of houder van een controle-ram zendt na afloop van den dektijd in elk geval vóór 1 Januari, aan den secretaris-penningmeester een lijst van de controle-schapen, die door den ram gedekt zijn. Om duidelijk te maken, wat de commissie verstaat onder een bepaald foksysteem, kunnen de volgende voorbeelden dienen lo. Gekruiste ooien in Noordholland buiten Texel gefokt, worden gedekt door ■dito rammen. Uit de afstammelingen van deze fokkerij worden altijd weer de ooien en rammen gekozen. Rammen of ooien, gesproten uit een fokkerij, waarin na September 1909 buitenlandsch of Texelsch bloed is ingevoerd, kunnen in dit systeem niet worden toegelaten. 2o. Ooien van het tegenwoordig verbe terd Texelsch ras worden gekruist met dito rammen. Uit de afstammelingen worden altijd weer de ooien en rammen gekozen. 3o. Gekruiste ooien in 1 bedoeld, worden gedekt door een Lincoln-rain uit Engeland ingevoerd. Git de afstammelingen worden een of meer jaren ooien en rammen ge kozen. Daarna worden de afstammelingen opnieuw gekruist met een Lincoln-ram uit Engeland ingevoerd. Uit de afstammelin gen worden weer, een of meer jaren lang ooien en rammen gekozen. Enz., enz. 4o. Systeem 3 voor Wensleydale-rammen. 5o. De afstammelingen eener kruising met uit Engeland geïmporteerde Lincoln- rammen, worden in ieder volgend geslacht opnieuw met zulk een ram gekruist. 6o. Het onder 3 genoemde systeem wordt uitgevoerd met in Nederland volgens systeem 5 of 10 gefokte Lincoln-rammen met minstens 7/8 Lincolnbloed. 7o. Systeem 6 voor Wensleydale-rammen. 8o. Systeem 3 voor Texelsche rammen uit Texel ingevoerd. 9o. Systeem 6 voor Texelsche rammen uit Texel ingevoerd. lOo. Fokken met uit Engeland inge voerde Lincoln-ooien en rammen en de afstammelingen daarvan. llo. Systeem 10 voor Wensleydale ras. Een pracht van een Echtgenoot. Een geliefd echtvriend, wonende Ge rard Doustraat, te Amsterdam, was, terwijl zijn geliefde echtvriendin een oogenblik uit was, op het lumineuze idee gekomen het huisraad te verkoopen. Een opkooper was spoedig gevonden en 't boeltje ging grif van de hand. Maar de kinderen die voor moeders belangen opkwamen, gingen schreiend de buurvrouwen waarschuwen. Deze vonden 't geval „ongeperremite6rd" en gaven verkooper en opkooper een duchtig pak slaag. 't Was een heel relletje in de buurt. Reclamegeest De reclamegeest zoekt steeds naar nieuwe banen. Het laatste snufje er vau is zeker wel de aanbieding aan de clientele van eene Atlas van Nederland. Aan de verbruikers van „Vitello" wordt dat buitenkansje toegedacht. Van het meisje dat een iongen was. Omtrent den persoon, die geruimen tijd te Steenwijk als meid en later als huishoudster bjj den heer J. de B. ge diend heeft, om nu voor enkele dagen de rol om te keeren, zich het haar te laten knippen, verneemt men, dat hij zich als melkknecht verhuurd heeft en over de Duitsche grens is getrokken. Dit laatste zeker met het oog op de Nationale militie. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1