N°. 2295, Zondag 26 September 1909, 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland De Jroonrede. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pen Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adrertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE R O 0 IJ, Parkstraat, Burs op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel vestigen de aandacht op art. 144 der algemeene politieverordening dezer gemeente, waarbij het o.m. aan hoofden van scholen zoowel van openbare als bizondere en bewaarscholen, is ver boden in hunne scholen kinderen toe te laten—en aan ouders, voogden of ver zorgers om kinderen daarheen te zenden wanneer die kinderen woonachtig zijn in gezinnen waarin mazelen voorkomen. Overtreding wordt gestraft met een boete van hoogstens f 10.— Texel, 18 Sept. 1909. Burg. en Weth. voornoemd, J. S. DIJT, L.B. De Secretaris, RUIBING. Zitting van den militieraad. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken onder verwijzen naar op de gemeentelijke aanplakborden aan geplakte publicatiën bekend, dat de zit ting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden op Maandag den 11 October a.s. des voormiddags te elf uur te Alkmaar. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent a. de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelling wordt in gebracht b. de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst moeten worden uitgeslotenen c. alle overige lotelingen. Voor den Militieraad moeten in per sonen verschijnen de lotelingen, die vrij stelling verlaDgen wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de 4e zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50 der wet. Texel, den 25 September 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, J. 3..DIJT, L.-B. De Secretaris RUIBING. 21 September. De parlementaire arena is weder geopend het tournooi is weer begonnen. Dinsdag is door minister Heemskerk in naam der Koningin, wier moederplicht Haar verhin derde dit zelf te doen, de zitting onzer Staten-Generaal plechtig geopend, meteen troonrede van meer dan gewone lengte en van onmiskenbaar rijken inhoud. Het be langrijkste daaruit willen we hier even aanstippen en wat nader onder de oogen zien. 't Spreekt wel van zelf dat in het Staats stuk allereerst in herinneringwordtgebracht „de geboorte van Prinses Juliana waarbij zoo ruimschoots is gebleken van hartelijke deelneming in het geluk van Hare Majesteit en Haar Huis en van dankbare vreugde over den zegen daarin aan het Vaderland geschonken en die een nieuwen band tusschen het Koninklijk Huis en het Volk gelegd heeft." Eenvoudige doch hartelijke woorden, die door de overgroote meerder heid van ons volk met instemming zullen zjjn begroet. Overigens is de toon der Troonrede niet bjjzonder opgewekt, vooral niet als de Regeering mededeelt hoe zij den toestand van 's Lands zaken bevonden heeft. De regcering vreest „dat tengevolge van de voor het gewas ongunstige weersgesteldheid de uitkomsten voor 1909 in menig opzicht bjj die van vorige jaren zullen achterblij ven." Wel verbeterde de toestand van handel en nijverheid ietwat en nam het scheepvaart verkeer in sommige, havens toe, doch in het scheepvaart bedrijf bleven de uitkomsten van de algemeene vrachtvaart beneden hetgeen mag worden gewenscht. Voor ons land dat in het scheepvaartbedrijf een belangrijke bron van inkomsten vindt geen hoopvol verschijnsel. Doch dit is niet het eenige. Met vollen nadruk wordt gewezen op den slechten financieelen toestand van het rijk, die zooals het in de Troonrede heet „dringend voor ziening vereischt". Er is zelfs een zeer aanzienlijk tekort op den komenden dienst. Rooskleurig ziet de regeering dus de toestand niet iD. Aan den eenen kant moet ze onbevredigende uitkomsten van de oogst en het scheepvaartbedrijf consta- teeren en aan den anderen kant kan niet ontkomen worden aan maatregelen om het financieels evenwicht van het Rijk te herstellen. Op de vraag op welke wijze dit laatste zal geschieden geeft de Troonrede een antwoord dat voor ons niet onverwacht komt. Het komt hierop neer: Onverwijld zal de Kamer een voorstel tot verhooging der Successierechten bereiken en vóór den afloop van het zittingsjaar hoopt de regeering nog een ontwerp tot herziening van het Tarief van Invoerrechten in te dienen, terwijl een algemeene Inkomstenbelasting in beiverking is. Successieverhooging, ta- riefverhooging en inkomstenbelasting zullen alzoo de grondslagen zijn waarop de regee- ring de financieele hervorming van het Rijk denkt te grondvesten. Niet alleen evenwel een blijvende ver sterking van 's Rijks inkomsten staat op het programma, ook ter voorziening in den huidigen toestand acht de regeering maat regelen noodig. Behalve door de reeds geheven wordende opcenten en de voorge stelde accijnsverhooging wil zij daarin voorzien door een voorloopige verhooging van het Tarief voor Invoerrechten. Ten opzichte van deze aangekondigde maatre gelen is voorshands een afwachtende hou ding geboden, omdat heel veel zal afhangen van den aard en den inhoud der in zicht gestelde voorstellen. Wat evenwel de Tariefs hervorming betreft, vermoeden we dat de regeering met het desbetreffend ontwerp zal sturen in de richting van het protectionisme. Tot zoover het minder aangename deel der Troonrede. Staan we thans nog even stil bij het lijstje van beloften waarmede de regeering, die thans vaster dan ooit in het zadel zit, voor het Nederlandsche volk treedt. Een lijstje met een respectabel aantal onderwerpen, die om alle een beurt te krijgen naar het ons wil voorkomen meer tijd in beslag zullen nemen dan de vierjarige zittingsperiode biedt tenzij de regeering voornemens mocht wezen aan de gebruikte zinsnede uit de Troonrede, gericht aan de leden der Staten Generaal en luidende„Veel zal weder van uwe toewijding worden gevraagd", een meer dan gewone beteekenis te geven. We kunnen niet al de onderwerpen de revue laten passeeren doch willen enkel de voornaamste wat meer onder de aandacht onzer lezers brengen. En dan mogen zeker allereerst do verzekeringsontwerpen van minister Talma genoemd worden. Zooals verwacht kon worden zullen de Kamer inzake de ar beidersverzekering voorstellen worden aan geboden tot regeling der verplichte ziekte verzekering en tot nadere regeling der Ongevallenwet. Later komen Invaliditeits en Ouderdomsverzekering waarvoor een ontwerp thans in bewerking is. Met be langstelling wachten we de nadere plannen der regeering af, te meer waar de nood zakelijkheid van goede verzekeringswetten ieder jaar dringender naar voren treedt. Op onderwijsgebied ziet de regeering zich in haar werkzaamheden eenigszins belemmerd, omdat de arbeid der Ineen- schakelingscommissie nog niet af is, maar toch zullen overeenkomstig de eens aan genomen gedragslijn opuieuw de nadere subsidieering van het bjjzonder onderwijs ter hand worden genomen. Ook iets wat vooraf verwacht kon worden. Tal van andere onderwerpen worden voorts aangekondigd meest van minder belangrijken en minder dringenden aard zooals herziening van bestaande wetten o. a. Gezondheidswet, Armenwet, Woning wet, Hinderwet enz. en waarvan stellig wel goeds te verwachten is, als ze inderdaad het tot een behandeling mogen brengen, wat voor ons nog niet zoo heel vast staat. Van een goeden wil en goede voornemens der regeering getuigt de lange reeks echter wel. Ook de Indische paragraaf uit de Troon rede om het desbetreffende gedeelte aldus te noemen willen we nog even aanstippen. Het belangrijkste daarin is ongetwijfeld de verklaring der regeering dat de gunstige berichten omtrent den gang van zaken in Atjeh doen vermoeden, dat de bestuursvoering in dat gewest in de goede richting wordt geleid. Een ver klaring waaruit vertrouwen spreekt in het werk van generaal Van Heutz en die wel als een bevestiging beschouwd mag worden van de berichten dat de nieuwe gouverneur- generaal in dezelfde richting zal voort arbeiden. De regeering hoopt harerzijds de economische ontwikkeling der buiten bezittingen krachtig te bevorderen, alsmede de bevordering van het volksonderwijs. Niet van beteekenis ontbloot is voorts de mededeeling in de Troonrede dat de regeering de herziening van de Grondwet urgent oordeelt. Een te benoemen Staats commissie zal een onderzoek daaromtrent instellen. Al is daardoor ook de Grondwets herziening vooreerst van de baan en al is de kans niet uitgesloten dat de te benoemen Staatsccmmissie weinig andere diensten zal verrichten dan een kapstok, het feit dat deze rechtsche regeering een Grond wetsherziening niet ongenegen is valt toch te constateeren. Ten slotte willen we nog even wijzen op de zinsnede waarin de geloofsbelijdenis der regeering neergelegd is, luidende „Evenals tot hiertoe blijft de regeering naar de toepassing der Christelijke rechts beginselen streven". Een zinsnede, die na alles wat reeds over het Kabinet-Heems kerk geschreven en gesproken is moeilijk achterwege had kunnen blijven. De be teekenis dezer zinsnede zal uit de toepassing der Christelijke rechtsbeginselen nader moe ten blijken. Summa Summarum, van deze Troonrede valt te zeggen dat ze genoeg belooft, dar er veel in is, wat de linkerpartijen niet zal kunnen bevredigen, maar dat er ook vele onderwerpen in aangekondigd worden waarbij rechts en links samen zullen kunnen gaan. TEXEL, 25 SEPTEMBER 1909. Det Witte Kruis. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit en vorige nummers van ons blad, waarbij uitschrijving wordt gedaan van eene vergadering van de afd. „Texel" van het „Witte Kruis" op Dinsdag a.s. des avonds half acht in het Hotel „de Lindeboom." Onder de punten van behandeling komt namelijk voor Voorstel bestuur tot stichting van een wijkgebouw," een onderwerp dat voor de afdeeling zeker van belang mag worden geacht, en ontegenzeggelijk ook op de belangstelling van vele loden zal kunnen rekenen. Wij wenschen dat velen, door opkomst ter vergadering, van hunne belangstelling blijk mogen geven. Landbouwcursus voor volwassenen. Naar de lezers in een ingezonden stuk in dit nummer zullen bemerken, is de heer H. Visser te Zuid-Eierland, land- bouwonderwijzer, voornemens dezen winter een landbouwcursus voor volwas senen te houden in bemestingsleer. Uit een afschrift yan het Reglement voor dezen cursus stippen wij aan, voor zoover daarvan in het Ingezonden geen melding wordt gemaakt, dat het onder wijs over 10 bijeenkomsten zal worden verdeeld. Verder bevat het regl. bepa lingen, slechts voor deelnemers van belang en vermoedelijk wel bij den heer Visser verkrijgbaar. Evenzoo het leerplan dat men wel in zijn geheel dient te kennen en waarvan moeiehjk een uit treksel is te geven. Wij voegen hieraan slechts toe dat regl. en leerplan beide officieel zijn goedgekeurd. Wij volstaan dan ook met enkel de aandacht te vestigen op dezen cursus van hen, die in deze aangelegenheid mogen worden beschouwd als belangheb benden. Zij toch zullen beter/nog dan wij kunnen oordeelen over het nut van der gelijke curcussen, welke overal in den lande druk worden bezocht en blijkbaar goede resultaten opleveren. Blijve Texel hierin niet achter, doch strove men ook hier naar verrijking van kennis. Den hoorn, 24 September. Was in het eerst een schrale grasoogst te verwachten, thans is dit geheel ver anderd en ziet men overal volop eten voor de beesten. Zoo zijn hier boeren, die hun land voor de tweede maal laten maaien, om nu beter oogst zien te winnen, dan de vorige, die zeer veel van het water heeft geleden. Bij den veehouder J. H. alhier wordt een graskuil gemaakt om het overvloedige gras, wat niet meer in de schuren kan, daarin te bergen, wat weldra door het broeien hooi wordt. Zoo ziet men dus, dat de groeikracht, ondanks het slechte weer, in dezen korten tijd zeer sterk is geweest. Begunstigd door het fraaie weder is gistermiddag het eerste zinkstuk op Het Horntje naar de diepte gelaten. Dit was voorzeker een reuzenstuk, daar het een oppervlakte had van 1188 M2. Voor dit stuk waren benoodigd 250 last steen, waaraan ruim 60 personen deel namen, om het naar de diepte te laten zinken. Thans is men bezig een stuk te maken, hetwelk een oppervlakte krijgt van 1200 M2 hetwelk men Maandag bij gunstig weder hoopt te laten zinken. Oosterend, 24 Sept. De „weerboompjes" van Jan van der Wal zijn wereldbekend. Algemeen meent men, dat dit planten zijn, doch men heeft er potypen in te zien. De naam er voor is Tandhoornkoraal of Sertularia argentea. Men gebruikt dit product, in den handel als zeemos bekend, voor hoedenversiering als anderzins, en sedert eenigen tijd worden op de Wadden door Friesche visschers goede zaken gemaakt met het visschen van dergelijke „boom pjes." Voor rekening van de Handels vereniging „Wilhelmina" wordt er ook hier een proef mede genomen. Als er nu maar voldoende te vangen is, zou deze visscherij ook voor onze visschers een tijdelijke bron van inkomsten kun nen zijn. Oudeschild, 24 September. Hedenmorgen arriveerde alhier de „Baron Eengers", die eenige dagen de „Dageraad" zal vervangen. Deze laatste gaat naar het dok, om den ketel te laten schoonmaken en eenige kleine reparatiën en verbeteringen te ondergaan. Met het een en ander zal waarschijnlijk eene kleine week gemoeid zijn. Een groot gedeelte der visschersvloot ligt doelloos in de haven, gereed ter oestervangst. De tijd is echter nog niet daar, want voor 1 October mag er niet gevischt worden. De wet te ontduiken gaat niet zoo gemakkelijk, want de zeepolitie is op haar qui-vive en eenige onvoorzichtigen hebben het al met een procesverbaal moeten verkeopen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1