Binnenland» Predikbeurten. 'TEXEL, 29 SEPTEMBER 1909. Naar wij vernemen heeft de heer N. Godfried, onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de o. 1. s. alhier, thans bericht ontvangen, dat hij wordt gesteld ter beschikking van den Gouverneur Generaal van Ned. Indië. Het vertrek zou dan zijn bepaald in Maart of April a s. Was de markt van Maandag weder goed voorzien van wolvee tot afzet, ook veel jong rundvee bestemd voor den winterstal was mede aangevoerd. De handel, volgens sommigen iets vlugger, gaf evenwel in prijzen weinig verande ring waar te nemen. Dank de goede weiden ziet het vee er zeer goed uit. Vergadering „Witte Krnis." Volgens gewoonte schitterde ook bij deze vergadering weder het grootste deel der leden door afwezigheid. Was zulks verklaarbaar, zooals de voorz. te recht opmerkte, bij de lieden buiten den Burg woonachtig, voor de aan den Burg wonende viel dit minder goed te verde digen. Den aanwezigen werd het welkom toegeroepen. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn goede notuleering en voegt er bij, dat met het oog op de algemeene statutenher ziening, welke dit jaar aan de orde is, maar een afwachtende houding werd aangenomen wat betreft het besluit tot de wijziging der statuten der afdeeling, waartoe in de vorige vergadering werd besloten. Als mededeelingen en ingekomen stukken fungeerde de beschrijvingsbrief der algemeene vergadering. Een groot deel der punten kon onbe sproken blijven, besloten werd, voor de vacature in het hoofdbestuur ontstaan door het vertrek van den heer Oostra te stemmen de heer G. de Ven te Helder en overigens de aftredenden weer te herkiezen. Wenschelijk werd het geacht, dat de vergoeding van reis- en verblijfkosten der afgevaardigden bleef als thans en niet werd verlaagd. Controle wat betreft het gebruik maken van particuliere middelen van vervoer door de afgevaar digden werd niet onnoodig geacht. Met het voorstel tot wijziging van het reglement op de subsidie kon men zeer goed meegaan, dit toch gaf aan de afdeeling een financieel voordeel bij het tegenwoordige ledental van pl.m. f 100 's jaars. Overgegaan werd nu tot verkiezing van een afgevaardigde ter algemeene vergadering. Met 24 van de 42 uitgebrachte stem men werd daarvoor gekozen de heer L. J. Kikkert, welke de benoeming aannam. Als plaatsvervanger werd bij acclama tie benoemd de heer Kuperus, welke na den heer K. de meeste stemmen op zich had verzameld en nu om onnoodige tijd verspilling te voorkomen de benoeming ook maar aannam, rekenende dat hij wel geen dienst zou behoeven te doen. Thans kwam aan de orde het hoofd punt der agende. Voorstel bestuur tot stichting eigen Wijkgebouw. De voorz. wijst er op, dat reeds lang groote behoefte werd gevoeld aan een beter magazijn, het tegenwoordige is totaal ongeschikt, terwijl er bovendien niet minder dan f 30— huur 's jaars voor moet worden betaald. Door het bestuur werd daarom uitge zien naar een geschikt terrein voor de plaatsing van een eigen wijkgebouw. Verschillende terreinen werden bekeken en 2 daarvan werden geschikt geoordeeld. Het eene terrein groot 600 M- was geleden aan de Julianastraat en te koop voor f 1,25 per M2 dus voor f750. Een ander terrein werd gratis aangeboden. Dit terrein was ook wel geschikt. Op heden nog wel wat afgelegen, doch het plan bestond een weg er langs aan te leggen, waardoor dit bezwaar eenigszins zou worden opgeheven. Het bestuur had aanvankelijk gemeend geen naam te noemen van den persoon, die het aanbood, maar nu door een of andere kwartjesvinder het reeds in een elders verschijnend blad was vermeld, mocht het ook nu wel worden gezegd. Door den heer C. Boon werd n.l. het aanbod gedaan. Het perceel was gelegen aan den dwarsweg van den Koogerweg, welke zoo mogelijk zou worden doorge trokken naar den Waalderweg. Naar aanleiding van een opmerking van een der leden dat door het ge meentebestuur eerst toestemming moet v/orden gegeven tot aanleg van een openbaren weg en dat daaraan dan bepaalde voorwaarden worden verbonden wordt besloten het bestuur te machtigen naar bevind van zaken te handelen, aangezien men nog al den tijd heeft af te wachten of werkelijk die openbare weg er komt, niet voor April kan toch met den bouw worden aangevangen. Door het bestuur was verder aan den bouwkundige C. Smit, te Zuid-Schar- woude gevraagd een scbetsteekening te willen maken voor zoo'n gebouw. Deze bouwkundige had reeds verschillende van die gebouwen geplaatst, terwijl boven dien door het bestuur de noodige inlich tingen werden ingewonnen omtrent andere wijkgebouwen. Daardoor was men er ook toe gekomen er een groote regenbak van 10 M3. inhoud bij te doen met het oog op gebrek aan goed drink water. De kosten van het gebouw zou ongeveer f 3000 bedragen. De afdeeling had nog ongeveer f 1400 in kas, terwijl verder het benoodigde kapitaal zou moeten worden gevonden desnoods uit hypotheek, liever natuurlijk op aandeelen zoo mogelijk renteloos. Door een der leden wordt gevraagd of alleen de heer Smit is gevraagd. Spreker zou het gewenscht achten, dat voor zoo'n werk meerdere bouw kundigen werden gevraagd en een soort prijsvraag werd uitgeschreven, evenals b.v. bij het Gesticht van Weldadigheid. Naar aanleiding van deze vraag ont stond een vrij onverkwikkelijke discussie. Ten slotte werd besloten dat nog een paar andere bouwkundigen zullen worden gevraagd. Voor de stemming over het desbetreffend voorstel, verlieten de per sonen, welke het sterkst er voor hadden geijverd, de zaal, iets wat door een der aanwezigen ten sterkste werd afgekeurd, welke afkeuriDg door velen werd toege juicht. Bij de rondvraag niemand het woord verlangende, sloot de Yoorz. de vergadering. Posterijen. Wij herinneren er aan dat met 1 Oct., dat is Vrijdag, des avonds te 5 uur geen postverzending naar Helder enz. meer plaats heeft en ook des avonds geen late post aankomt. Bij de gehouden aanbesteding van hulpmeststoffen te Andijk is de levering van 132000 K.G. Kainiet opgedragen aan de firma C. R. Keijser Co. te Texel. Cocksdorp. Men is in Eierland thans druk bezig met het rooien der late aardappelen. Het beschot is vrij goed te noemen en ook de kwaliteit van de meeste soorten is best, doch op de zwaarste gronden zijn de knollen zeer door de ziekte aan getast, terwijl ze op de laagst gelegen gronden voor een groot gedeelte verrot zijn. De Hallumer gelen blijken het minst vatbaar te zijn. Het is te ver wachten, dat de prijzen niet laag zullen zijn. De graanoogst is nagenoeg afgeloopen. Dank zij het gunstige weder der laatste dagen is het graan goed binnen gekomen. Hier en daar zijn de stoomdorschmachines reeds in werking. Oudeschild, 28 September. Gisteren was het buitengewoon druk op de haven. Tal van grootere en klei nere vaartuigen werden geladen of gelost. Onophoudelijk zag men zwaar geladen wagens komen en gaan. Ook van het op het haventerrein opgeslagen materiaal werd heel wat vervoerd. Dit was dan ook wel noodzakelijk, daar er bijna geen plekje meer open was. De visschersvloot ligt voor het grootste deel nog werkeloos in de haven. Met verlangen wordt naar den lsten October uitgezien. Bij goed weder gaan dan verreweg de meeste visschers aan het oesteren. Den hoorn, 27 September. De rederijkerskamer „O. K. K." zal in 't laatst van October baar eerste uitvoe ring geven. Gekozen zijn Zoo gewon nen, zoo geronnen; De knecht van twee meesters; de Aprilbeweging en Daar is Mijnheer. De vereeniging bestaat uit 2 dames en 8 heeren. Evenals het vorige jaar heeft de heer Van Douwen weder de regie op zich genomen. 28 Sept. Gisteravond is omstreeks zes uur het tweede groote zinkstuk naar de diepte gelaten. Enkelen hadden van een wandeling gebruik gemaakt om dit werk met genoegen gade te slaan. Het is dan ook voorzeker wel de moeite waard om hiervan een kijkje te nemen. Vrijdagmorgen a s. om 9 uur hoopt men bij gunstig weer het derde stuk naar de diepte te laten. Oosterend, 28 Sept. De afdeeling „Oosterend" van den Ned. Protestantenbond heeft Zaterdag j 1, hare jaarlijksche huishoudelijke vergadering gehouden. Veel belangstelling was er niet. Be halve 7 leden van het bestuur, waren slechts 4 gewone leden aanwezig. Bij de opening herdacht de voorzitter, de heer J. de Jongh, de goede diensten die de afdeeling van den overleden bode mocht ondervinden. Een waardeerend woord ter nagedachtenis werd gesproken. De secretaris, de heer M. Kikkert, las de notulen voor van al de in het ver- loopen boekjaar gehouden bijeenkomsten en ontving voor het keurig weergeven des voorzitters dank. Besloten werd dat „Nieuw Leven" na 1 Januari a. s. niet meer voor rekening van de afdeeling gelezen zal worden. Dat men hoogst zuinig moet zijn, bleek uit de rekening, die met een nadeelig saldo sloot. Tot leden van het bestuur werden herkozen de aftredenden, de heeren J. J. Roeper, M. Kikkert en J. Daalder Dz., Verder werd gesproken over verschil lende predikanten, die men voor een spreekbeurt zal uitnoodigen; waarna de algemeene vergadering gesloten werd. Het bestuur benoemde tot bode den heer Jan Vonk, en verdeelde de functies van het Dag. Bestuur aldus: voorzitter de heer J. Daalder Dz., vice-voorzitter de heer M. Kikkert, secretaris de heer J. de Jongh, penningmeester de heer J. J. Roeper. Allen namen aan, behalve de heer J. de Jongh, die zijne benoeming in beraad gehouden heeft. Kortstondig genot. Een inwoner van Vlissingen, die met de boot een reisje maakte van Zaandam naar Amsterdam en aan boord gebruik maakte van de toiletgelegenheid, legde een oogenblik een pakje effecten dat hij kort te voren als aandeel in een erfenis had ontvangen, naast zich neer, zonder er later bij het verlaten om te denken het weer bij zich te steken. Eerst toen de boot in Amsterdam was aangekomen en hij reeds aan wal was herinnerde hij zich het pakje te hebben laten liggen. Toen hij evenwel terug ging om zijn eigendom te zoeken, bleken de effecten reeds verdwenen. Het pakje met de effecten werd Zaterdag in de Regulierstraat te Amster dam op straat teruggevonden. Vreemde huisdieren. Door A. Verwaal, te Reewijk (Sluip wijk) zijn voor ongeveer zes weken twee jonge vischotters gevangen, een mannetje en een vrouwtje, die hij tot heden heeft opgevoed, eerst met melk, nu met visch. Deze beestjes groeien voorspoedig op voorwaar een mooi paar om in een dier gaarde te woorden opgenomen-ze zijn aan menschen gewoon en zitten soms des avonds bij vrouwlief in de woonkamer op den schoot, terwijl ze voor den man zelfs minder lief zijn, want zoodra hij zijn voeten op den vloer verzet, schieten ze op hem toe om te bijten. Runden varkensvleesch. In den laatsten doet zich op Tholen het ongewone verschijnsel voor, dat in den handel het rundvleesch beduidend goedkooper is dan het varkensvleesch het eerste kost per K.G., levend gewicht, 33 a 34 ct., het laatste 55 a 56 ct. De oorzaak daarvan moet gezocht worden in de duurte van het varkensvoeder, waardoor het aantal varkens bovendien gering is, wat de prijzen nog hooger opdrijft. „De koning van Zweden." Donderdagmorgen werd op bevel van een deurwaarder een bewoner van de Noordpeterstraat te Arnhem, wegens achterstallige huurschuld, uit de woning gezet. Niet alleen de huurder, maar ook zijn meubelen, twee broers en twee zusters, kwamen op straat te staan. De bewoner, v. E., bijgenaamd „de koning van Zweden", was daarover niet best gesticht. Toen zijn huisraad op straat stond, ging bij daarbqven op staan, verzamelde zijn „lijfwacht", nl. broers en zusters, om zich heen en riep op luiden toon „Ik ben de koning van Zweden, hier onder mij is mijn eigendom en wordt mede bewaakt door mjjn onderdanen." Even later verschenen eenige gemeen tewerklieden, die den „koning van Zwe den" afzetten en het huisraad meenamen om voorloopig op te bergen, totdat „Z.M." een woning heeft kunnen vinden. Schadepost door 't natte weer. 't Is een slechte tijd om sigaren droog te houden en droog te krijgen. De fa brikant Euwijk te Heusden bracht ze daarom bij den bakker Van Gorp, om ze onder den oven te laten drogen. Ze werden niet alleen droog, maar zoo fel gedroogd, dat ze vlam vatten en 7000 sigaren vertoonden weldra niets meer dan asch. Leelijke schadepost. Een deftig logies. Op het dak van de Ridderzaal te 's Hage is door de werklieden van de Rijksgebouwen een ooievaarsnest ge plaatst. Midden op het dak is een ijzeren rad bevestigd, waarop het nest, bestaande uit een rondo mand van onge veer 2 M. middellijn, dat met bekalkte takken is gevoerd, is neergezet. In vroegere jaren stond op het gebouw ook een ooievaarsnest, dat evenwel later verwijderd werd en ook na de verbouwing niet meer werd aangebracht. De Haagsche ooievaar heeft nu een deftig logies. Luchtvaart in Nederland. De technische manager van den aviateur Latham, de heer Rozendaal, deelde te Berlijn aan den correspondent van het „Hbl." mee, dat hij pogingen in het werk stelt een vliegweek te orga- niseeren in Nederland, tegen het voorjaar. Gelukt dit plan, dan zouden de beste vliegers komen. Vooruitgang van den Landbouw. Zondag' .3 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. Raai. 'a Avonds 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits: 's Avonds half 8 ds. Groenovold van Schagerbrug. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Kijne. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Grasstck. Voorbereiding. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Roosoboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom Afscheidsrede, Vóór mij ligt het Verslag van den Landbouw in Nederland over 1908. Schijnbaar bevat het lijvige boekdeel een dorre opsomming van allerlei berichten over landbouw, veeteelt, enz. Vooral de eerbiedwaardige rijen getallen zien er weinig aanlokkend uit. Doch wie ze wat nauwkeuriger beschouwt, kan al heel gauw den vooruitgang der cultures daaruit opmaken. Nemen we de tijdvakken 1871 tot 18801881 tot 1890 en 190G tot 1908 en we vergelijken de opbrengst per ïïektare der verschillende gewassen, dan zien we overal: de Nederlandsche landbouw marcheert vooruit. B,v. tarwe, zoowel zomer- als winter, De opbrengst steeg van 22,7 H.L. in 1871 tot 1880 tot 23.4 H.L. in de volgende tien jaar om te eindigen met 32.4 H,L. in de afgeloopen drie jaren. In een kleine veertig jaar steeg de productie per Eektare dus met ongeveer de helft. En niet alleen tarwe, doch ook rogge, gerst en haver deelden in dien vooruitgang. Het gehalte der suikerbieten steeg van 14.4 in 1S9G tot 16,8 in 1908. De opbrengst ging ook vooruit. Uit een en ander volgt, dat de teelt van dit gewas heel wat productiever werd. Een aanzienlijke vermeerdering wijzen ook de aardappels aan. Voor een kleine 40 jaar was de gemiddelde op brengst 125 H.L. per Hektare, tegenwoordig 210. Al komt deze aanzienlijke vermeerdering voor een deel voor rekening der fabrieksaardappelen, een groote verbetering in de opbrengst valt niet te ontkennen. Verschillende factoren hebben een gunstigen invloed op de productie uitgeoefend. Ik noem: beter zaaizaad of pootgoed. Een diepere en doelmatiger bewerking van den bodem. Het telen op rijen, waarbij het uit de hand zaaien vervangen werd door het werken met de zaai- machine. Maar de grootste en gunstigste invloed werd zeker uitgeoefend door de rijker en doel matiger bemesting. Wie laat zijn land nog braak liggen? Men denkt er niet meer aan. De teelt van stikstofverzamelende gewassen heeft enorme voordeden opgeleverd. En dan de kunstmest Het gebruik van Kainiet, Patentkali en Chloor kalium, vroeger een uitzondering, is bijna regel geworden. Meer en meer komen do landbouwers tot het besef, dat hun grond juist aan kali de grootste behoefte heeft. Maar nog is het gebruik per H.A. in Nederland betrekkelijk goring. Werd er dubbel zooveel uitgestrooid, de resultaten zou den alweer beter wezen. Hetzelfde geldt voor Chilisalpeter, Ammoniak, Slakkenmeel, Superfos faat, Beendermeel, enz. Wie nu nog beweert, dnt volledige kunstmest den bodem uitput en dus schade veroorzaakt, mag den naam van vooruit strevend landbouwer niet dragen. Hij is bij zijn tijd 25, misschien wel 50 jaar ton achter. Ja de vooruitgang van den landbouw is voor een groot deel aan bet gebruik van kunstmest toe te schrijven. B.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2