N°„ 2297. Zondag 3 October 1909. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en A D V E R T E N T IN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 2 OCTOBER 1909. Indeeling dienstplichtigen. Bij de Woensdag te Helder gehouden indeeling van dienstplichtigen van hier voor de Nat. Militie, lichting 1909, werden ingedeeld als -volgt Jacob Izak Gakeer, 3e Reg. Huzaren, den Haag. Maarten Boon, Gren. en Jagers. Pieter Boon, Hendrikus Johannes Ver- berne, Adriaan van der Slikke en Cor- nelis Pereboom, allen bij het 10de reg. Infanterie, te Helder. Naar wij vernemen zijn voor het toelatingsexamen tot de Rijklandbouw- winterschool te Schagen, o.m.a. geslaagd: de heeren A. Dros, J. G. Flens en Th. Reuvers te Texel. Cocksdorp, 29 Sept. De tooneelvereeniging „Eensgezindheid" hield heden haar jaarvergadering. De aftredende voorzitter, de heer A. C. Toet, werd herkozen in plaats van den heer J. van 't Noordeinde, die bedankt had, werd als bestuurslid gekozen de heer A. Blom. Besloten werd de eerste uitvoering in dezen winter nog in dezen maand te geven. Opgevoerd zullen worden het tooneelspel „Manus de Snor der" en het blijspel „De geneesheer of Dat heeft mijn commensaal gedaan." Oosterend1 Oct. De oude heer Daalder, die voor eenige dagen zijn 97ste levensjaar voleindigde, is deze week Betoudovergrootvader gewor den. De zuivere trap wordt vertegen woordigd door Jan, Jacob, Jan, Jacob, Jan. 't Is bij den molen in den polder Het Noorden tegenwoordig bijzonder druk. Voor verbeteringen, die aan de drie monden van de zeesluis aangebracht zullen worden, heeft men een dertigtal personen aan den arbeid, waarvan enke len ook des nachts pal moeten staan. Ook liggen er tjalken in lossing, en velen komen er een kijkje nemen naar de ongewone bedrijvigheid. Oudeschild, 1 October. Hedenmorgen had de haven een geheel ander aanzien dan de overige dagen dezer week. Bijna de geheele visschersvloot was ter oestervaDgst uitgetogen. Wat de vangst betreft, deze viel over het algemeen niet tegen. Ook werden er vrjj wat wulken gevangen, die tegen f 2.50 per H.L. werden opgekocht. Hedenavond had een begin van brand plaats bij den heer P. Hin Sr. Op de bovenverdieping geraakte een petroleumtoestel in brand. Gelukkig was de rijksveldwachter P. Borst, die er naast woont, spoedig bij de hand en door diens tegenwoordigheid van geest, werd het brandende stel spoedig verwijderd en daardoor grooter onheilen voorkomen. Den hoorn, 30 September. Nu de oogst in den P. H. Polder is binnengehaald is men voor eenigen tijd geleden met het dorschen begonnen. Het gewas heeft veel van het water geleden, vooral de erwten zijn zeer slecht. De karwei daarentegen is nog met gun stig weer binnengehaald, zoodat van dit kostbare gewas niet zoo heel veel is teloor gegaan. Zoover het oog strekt is thans het meeste land in den polder tot bouwland bewerkt. Wat een verandering is hier in de laatste jaren gekomen. Vooreerst was het meeste van dit land zand en stop pelig en nu is het veranderd in best bouwland waarop het gewas zeer sterk groeit. De kun: mststoffen hebben ook hier goede resultaten opgeleverd en groote veranderingen teweeggebracht. 1 Oct. Donderdagmorgen is een klein en Vrijdagmorgen weer een be langrijk groot zinkstuk op 'tHorntje naar de diepte gelaten. Doordat het weer nu zoo gunstig is schiet men thans vlug op. Daarom wordt er ook hard gewerkt, daar men zoodra het weer weer slechter wordt, dit niet zoo vlug kan doen. Met een tientje de loereld in Een winkelier in groenten te Amster dam zond zijn 17-jarigen loopjongen uit met een bedrag van tien gulden. De jongen ging er mee van door, nam de boot naar Zwolle en reisde door naar Apeldoorn, doch daar maakte de politie een eind aan zijn omzwervingen. Hij werd er aangehouden en naar Amsterdam opgezonden. Zoo'n sukkel De directie van Landbouw. „De Tijd" schrijft over het aanstaande aftreden van den directeur-generaal van landbouw, den heer Lovink, o.m. „De belangstelling bij deze persoons wisseling is in landbouwkringen hoogst gespannen, want met den persoon kan wel eens een systeem en een werkwijze verdwijnen. Zonder twijfel is deze belangstelling niet vrij van eenige vrees, welke ver klaarbaar is, wanneer de geruchten om trent de min of meer verwijderde oor zaken dezer mutatie waarheid bevatten. Wij denken hier aan het gevaar, dat de uiterst practische Directeur-generaal wordt vervangen door een bureaucraat, die meer voeling en rekening houdt met in hooger sfeeren uitgedachte theoriën dan met hetgeen onder de landbouwers leeft en streeft. Mocht dit gebeuren, wij zouden in letterlijken zin twintig jaar „achteruit boeren" en ten slotte wellicht weer in den put terecht komen." Levend verbrand. Zaterdagmiddag had te Vlissingen een treurig ongeluk plaats. Doordien mej. J., wonende in de Molenstraat aldaar, met haar rokken aan een brandend petroleumtoestel bleef hangen, vatten haar kleeren vlam. De ongelukkige vluchtte de straat op, waar haar van alle kanten hulp werd verleend en men er in slaagde, het vuur te blusschen. De vrouw was echter zoo ernstig gewond, dat men haar meer dood dan levend in haar woning bracht, waar twee doctoren de eerste hulp verleenden en adviseerden om de beklagenswaardige vrouw onmid- delijk naar het gasthuis over te brengen. Dit geschiedde, doch ook daar kon men de vrouw niet redden zij is des avonds aan de bekomen wonden bezweken. Tot het laatste oogenblik was de ongelukkige bij het volle bewustzijn. De echtgenoot van de verbrande vrouw is onder-officier bij de marine en thans in Indië, waarvandaan hij op het laatst van dit jaar naar huis keert. Nog steeds ongeivenscht bezoek. 't Gevaar dreigt al meer en meer de Zigeuners naderen steeds dichter de grens. Maar de marechaussees zijn er ook nog. Reeds acht dagen zijn ze aan de grenzen gekampeerd, om de gevreesde invasie met geweld van wapenen af te slaan. 't Is lang geen peuleschilletje. De „Arnh. Ct." weet mede tedeelen, dat het getal Zigeuners, uit Borken naar onze grenzen afgezakt, reeds 80 bedraagt, met zich voerende 17 wagens en 31 beren. Ze willen naar de paardenmarkt te Utrecht. Om die logge beren te ruilen tegen de ranke rossianten Gelukkig maar dat de marechaussee het lieve vaderland aan de grenzen bewaakt. Een melkkoetje De heer Joh. J. Boelstra te Stiens schrijft aan de „Leeuw. Ct." Bij deze heb ik de eer u als een groote bijzonder heid te kunnen berichten, dat ik in mijn bezit heb eene koe, die de vorige melk- periode heeft opgebracht 9527,5 K.G. melk en 319,93 K.G boter, vetgehalte 3.12 in 358 dagen. Thans is de periode nog niet afgesloten ze heeft nu reeds opgebracht 9615.7 K.G. melk en 309.62 Kg. boter in 337 dagen. Dat is te zamen in twee jaarnegentien duizend één honderd en drie en veertig Kg. melk en twaalfhonderd en negen en vijftig pond boter. Ik ben zeer benieuwd of er in Friesland meer zulke koeien zijn. Deze koe heeft gedurende de weidegang geen krachtvoer genoten. Er in geloopen. In Rotterdam verstaat men de kunst van oplichten, dat is bekendEen paar recente staaltjesTwee meisjes, naar schatting 13 en 15 jaar oud, kochten in den winkel van een mufacturier in de Oranjeboomstraat aldaar voor negen centen goed en gaven een biljet van f 10, als hoedanig het in betaling genomen werd. De meisjes vertrokken met het gekochte f 9.91, hun terugbetaald. Later is gebleken, dat het in betaling gegeven biljet bestaat uit twee ruggelings tegen elkander geplakte Tijdgeestbiljetten. De winkelier zit er in 1 Nog mooier ging het bij een bewoner van den Goudschensingel. Daar kwam eeD man, die zich voordeed als huisknecht in betrekking bij een geneesheer en een paar kanaries te koop bood. Op last van dien geneesheer moest hij de vogels verkoopen, omdat zij diens ziekelijke vrouw hinderlijk waren met hun voort durend gefluit, want het waren een paar echte Saksen. De zoogenaamde huisknecht wist zooveel goeds van de kanaries te vertellen, dat de bewoner van den Goudschensingel, meenende een koopje te hebben, ten slotte de vogels voor f 1.50 kocht. Het waren immers heel dure vogels, die tot iederen prijs opgeruimd moesten worden,! Later bleek dat de goedgeloovige man twee poppen gekocht had. Een ontaard vader. In de Raamsteeg te Haarlem leeft een der bewoners sinds eenigen tijd geschei den van zijn vrouw, aldus vertelt de „N. H. Ct." Verleden week sloop hij haar woning binnen en vroeg haar of ze weer bij hem wou komen wonen, en zou ze dat niet doen, dan schoot hij haar dood. Meteen haalde de gevaarlijke man een met scherp geladen revolver te voorschijn. De viouw beloofde weer met hem te zullen gaan, doch vroeg even bij haar moeder den kinderwagen te mogen gaan halen, dan konden daar de beide kinderen in. R. stond dit toe. Wat deed evenwel de vrouw? Zij waarschuwde haar broer en zwager die direct zich naar de woning begaven, waar R. met de kinderen stond te wachten. Het jongste kind had hij op den arm. Zoodra hij evenwel de beide mannen zag in plaats van zijn vrouw, werd hij vreeselijk woedend, en smakte 't wicht, dat hij op den arm droeg, op de straat. De val was zoo hevig dat 't kind zich niet meer verroerde. Zijn zwagers grepen den ontaarden vader toen aan en dienden hem een flink pak slaag toe, zoodat hij zelf moord begon te schreeuwen. Daarop trachtte hij de zwaar geladen revolver uit zijn zak te halen, doch de beide mannen wisten dat te beletten en brachten hem naar 't politiebureau in de Sinedestraat waar hij achter slot en grendel werd gezet en waar de revolver in beslag genomen werd. Dit is de tweede, die reeds op hem gevonden is. Goed gedaan maar toch strafbaar. Een bloemist in de Spuistraat te Am sterdam had veel last van kwajongens, die zijn ruiten ingooiden, met straatvuil wierpen en m6er dergelijke geestigheden uithaalden waardoor bijzonderlijk de Amsterdamsche apache zijn oud-Hol- landsche flinkheid toont. Op zekeren dag zat hij voor 'n café bij zijn woning, toen hij door een juffrouw gewaarschuwd werd, dat ze weer bezig waren geweest Woedend kwam de man toen aan- loopen, greep een der belhamels en gaf dezen een fikschen draai om de ooren. Ter terechtzitting betuigde hij zijn spijt er over, doch zeide, in zijn woede te hebben gehandeld. De president gaf toe dat een dergelijke tuchtiging nog zoo slecht niet wasvoor den getroffene en begreep best, dat men niet wachten kan, tot er een agent verscheen. Doch de officier wees op het gevaar dat gelegen is in het eigen- rechter spelen en eischte f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Daar doen ze maar. Men schrijft Hoe treurig het gesteld is met den rechtstoestand der gemeente ambtenaren bewijst thans weder een besluit van den Montfoortschen gemeenteraad. De jaar wedde van den ambtenaar ter secretarie dier gemeente werd onlangs van f 425 verhoogd op f 500. Nadat tengevolge van de verkiezingen de samenstelling van den raad is veranderd, is nu met 4 tegen 3 stemmen besloten de wedde met 1 Januari a. s. weder tot t 425 terug te brengen. Dit besluit werd uit sluitend hierop gegrond, dat de gemeente geen volslagen ambtenaar zou noodig hebben, voor welken dus de meerderheid f 500 voldoende schijnt te achten. Zelfs is d9n ambtsbekleeder, indertijd op f 400 aangesteld, yan de zijde der meerderheid bereids te kennen gegeven, dat hij zich bij volgende begrootingen op verdere verminderingen vermoedelijk tot f 200 of 300 heeft voor te bereiden. Uit een rubriek „voor dames". Als het Maar is, dat voor vele menschen het leedvermaak een van de meest aan gename gewaarwordingen is, dan kunnen thans heel wat huisvaders in hun vuistje lachen. Want waar de onderdanen van het Duitsche rijk in den laatsten tijd gebukt gaan onder extra hooge belasting vau bier, sigaren, koffie en lucifers, daar zijn de ODgehuwde Bulgaren eenigen tijd geleden verrast met een belasting op hun ongeliuwden staat en wel in dezen- vorm, dat ieder vrijgezel, die den leeftijd van dertig jaren bereikt heeft, jaarlijks vijf gulden extra belasting moet betalen. De opbrengst van deze belasting zal het Bulgaarsche ouderwijs ten goede ko men. Deze bijzondere belasting zal dit jaar het respectabele sommetje opbrengen vau 160000 gulden. De ongetrouwde heeren zijn heftig in oppositie gekomen en hebben bij hoog en bij laag beweerd, dat de ongehuwde vrouwen evengoed moeten offeren. Tot nog toe is dat echter niet geschied. Wat beweerde naar aanleiding van deze belasting een verstokt Bulgaarsch celibatair „Liever 5000 gulden jonggezellenbe- lasting dan een vrouw. Zoo'n onmensch! Daar ook al duur land. Als bewijs, hoe duur het land is, kan dienen, dat de vorige week te Kollum een boerenbehuizing met 50 H A. land werd verkocht voor f 111,682,50, alzoo ruim f 2200 per hectare. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1