N°. 2298. Donderdag 7 October 1909 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 25 Sept.—2 Oct. Ofschoon de Tweede Kamer weder bijeen is merkt men er niet veel van. Ze zit in het afdeelingsonderzoek der Indische begrooting die zooals men weet spoedig in openbare behandeling zal komen. Toch zyn de heeren in de afgeloopen week nog even voor 't voetlicht geweest, n.l. naar aanleiding van de bezwaren die er inge bracht zijn tegen de toelating van het Kamerlid voor het district Gulpen, de heer Ruys van Beerenbrouck. Er blijken bij de laatste verkiezing in genoemd district in formaliteiten te zijn gepleegd, hierin be staande dat ander6 stemkaarten gebruikt zijn dan die door de wet zijn voorgeschreven. De Kamer heeft nu besloten om de kaarten nader te onderzoeken. Zoodat de heer Ruys voorloopig nog wat vacantie kan houden en zelfs de vraag of hij wel toegelaten zal worden nog niet dadelijk toestemmend kan worden beantwoord. Behalve met deze kwestie hield de Kamer zich bezig met het kiezen van de voorzitters der vijf afdeelingen, iets wat binnenkamers geschiedt, doch waarvan de resultaten naar buiten bekend worden en bij deze gelegen heid meer de aandacht hebben getrokken dan anders in den regel het geval is. In de vyfde afdeeling, waarin 12 leden der rechterzijde en 6 der linkerzijde zitting hebben werd de katholieke afgevaardigde Sasse van IJsselt tot voorzitter gekozen, terwijl daarbij Dr. Kuyper, die als oudste nog wel met de leiding der stemming belast was gepasseerd werd. Dit feit heeft de aandacht getrokken en is in de pers druk besproken. De bladen der linkerzijde zien daarin een bewijs dat ook aan derechter- zijdo het besef doorgedrongen is dat zoolang Dr. Kuyper zich niet schoongewasschen heeft van de hem aangewreven smet de zoo geruchtmakende lintjeskwestic zal de lezer zich nog wel herinneren hij niet op het gestoelte der eer6 mag zitten. Tot nog toe heeft Dr. Kuyper geen enkele poging gedaan om zich te verdedigen tegen de aanvallen, die naar aanleiding der ernstige Westmeijer-Lehman-affaire te gen hem werden gericht. Zooals men weet beloofde de oud-minister bij zyn vertrek naar het buitenland te zijner tyd het volle licht op de onverkwikkelijke kwestie te zul len laten schijnen n. 1. als hij overtuigd was dat het druppelsgewijze publiceeren van brieven en briefjes op de zaak be trekking hebbende geëindigd zou zyn. In lang zijn nu geen briefjes meer gepubli ceerd zoodat men meent tekunnen aannemen dat do aanvaller uitgepraat is, doch Dr. Kuyper blijft zwijgen. Hy is in de Kamer teruggekeerd, is weer voorzitter der anti- rev. Kamerclub, schrijft weer geregeld in de „Standaard", maar laat de bekende kwestie tot nog toe blauw-blauw. Er zijn er dan ook die al voorspellen, datDr. Kuyper niet zal antwoorden, maar wy meenen dat het verstandig zal zijn nog maar eerst wat geduld te oefenen. —o—o—o— New-York zit midden in de grootsche Hudson-Fulton feestdagen, die Zaterdag j.l, begonnen zijn en waaraan ook een aantal Hollanders deelnemen. We zeggen grootsche feestdagen en dat is inderdaad het goval. Hot feit dat de feestviering door duizenden vreemdelingen uit alle dcelen der wereld zou worden bijgewoond, dat tal van regee ringen zich officieel zouden laten vertegen woordigen door een of meer oorlogsbodems beeft de Amorikanen geprikkeld hun beste beentje eens vooraan te zetten. De ge lukkige Amerikanen, die zoo weinig last van de geldkwestie hebben kunnen dat doen. Het bestuur van New-York stond voor de feestviering maar even een millioen dollar toe terwijl van andere zijde nog ettelijke miljoenen aan de feestcommissie toestroom den. Menigeen onzer lezers zal wellicht vragen waarom nu eigenlijk feest gevierd wordt. Mogelijk dat ze wel eens van Hudson hoorden doch wie was Fulton Voor hen het volgende Het was Zaterdag 300 jaren geleden dat de Engelschman Hudson, die in dienst was van onze Oost-Indische Compagnie op een zijner poolreizen de rivier ontdekte die naar hem is genoemd en die hy daarna met zijn met slechts 10 personen bemand scheepje, een eind is opgevaren, in de hoop dat hij de lang gezochte doorvaart naar Indië had gevonden. Men kan deze ont dekking in engeren zin de ontdekking van Amerika noemen en de eerste bandlegging tusschen de Oude- en Nieuwe Wereld. Tegelyk met het deid6 eeuwfeest van Hudsons ontdekking viert men het eerste eeuwfeest van den Amerikaanschen werk tuigkundige Fulton, die 100 jaren geleden de eerste stoomboot op de Hudson rivier liet varen en als de grondlegger van het stoom- vaartverkeer in Amerika wordt beschouwd. Waarom men dus spreekt van de Hudson Fulton feesten zal den lezers thans wel duidelijk zijn. Zooals mogelijk bekend is bood onze regeering ter gelegenheid dezer feesten langs de oevers der Hudsonrivier aan die van Amerika een getrouwe copie aan van de „Halve Maen" waarmede Hudson zyn beroemd geworden tocht deed. Waar Hudson uitgezonden werd door onze Oost- Indische Compagnie heeft Nederland een aandeel in de grootsche feestviering. Van daar ook dat de burgemeester van New-York de gemeentenaren bij proclamatie uitnoo- digde naast de vlag met de Sterren en Strepen ook vlaggen te ontplooien met de kleuren waaronder de „Halve Maen" uitvoer, d.w.z. het Oranje-wit-blauw uit te steken en deze kleuren ook te bezigen bij het aanbrengen van andere versieringen. Ook de feestcommissie heeft voor haar vlaggen en schilden deze oud-Hollandsche kleuren gekozen. Er wordt twee weken feest gevierd, waarvan de eeste uitsluitend vanwege New-Yoik georganiseerd is, terwijl do 2de meer uitgaat van alles wat er aan beide oevers der Hudson rivier woont. —o—o—o— Bij de jongste Zeppelintocht hebben we er in een onzer overzichten op gewezen dat hoe grootsch de veroveringen ook zijn die op technisch en wetenschappelijk ge bied „in de lucht" gemaakt worden, er nog heel wat verbeteringen noodig zullen zijn voordat het nieuwe moderne luchtschip aan de eischen van volkomen betrouwbaar heid, luchtvaardigheid en bruikbaarheid in allo opzichten zal beantwoorden. In de afgeloopen week is dit opnieuw bewezen door het ernstige ongeluk dat het Fransche militaire luchtschip „République" over kwam. Er vloog een schroefblad kapot deze scheurde den ballon open en in een paar seconden tijd was het trotsche lucht gevaarte ter aarde gesmakt en was er niets van overgebleven dan een hoop gebroken en gebogen ijzer. En niet alleen dat het luchtschip totaal vernield werd, wat nog noodlottiger genoemd moet worden is het feit dat het 4-tal inzittende personen ver pletterd werd. De Fransche natie is geheel verslagen door het lot dat luchtschip en bemanning overkwam. Niet alleen dat de tragische dood van de vier koene luchtvaarders diepe deernis wekt, doch ook is de teleurstelling groot over het feit dat voor de tweede maal nu schoone verwachtingen den bodem werden ingeslagen. Wel is waar was Duitschland alle andere landen op het gebied der luchtscheep raart verre vooruit, doch de Franschen hadden gehoopt spoedig Duitschland t6 kunnen evenaren. Dit heeft niet zoo mogen zijn. De republiek is altijd nog even ver als een paar jaar geleden toen het luchtschip „La Patrië" van zijn ankers sloeg, verdween en nimmer teruggevonden werd. Lntusschen hebben eenige rijke patriotten hun beurs geopend en zullen ze de regeering een paar nieuwe luchtschepen cadeau geven. Zoo kan misschien uit verlies nog winst geboren worden. —o—o—o Voor de Spanjaarden bracht de afge loopen week goed nieuws. Generaal Marina de bevelhebber der troepen in Marokko is eindelijk eens met de voorgenomen tuch tiging der rifpiraten begonnen en schijnt groote successen te hebben behaald. Ten minste eenige belangrijke strategische punten zijn door hem bezet zonder veel tegenstand te hebben ontmoet en de vyand werd gaandeweg dieper naar het binnen land gedrongen. Deze overwinning heeft in Spanje groote geestdrift verwekt. De bladen die niet lang geleden nog zoo van leer trokken tegen generaal Marina, die naar hun mee ning veel te lang draalde met op te rukken, zijn nu als in de wolken en pryzen als om strijd de goede tactiek van den bevelhebber. Voor den Koning en de regeering is die omkeering ongetwijfeld wel het aange naamste. Ze hebben heel wat moeten hooren en men achtte koning Alfonso maar half veilig. Doch toen deze nu na de overwinning door Marina behaald in de residentie aankwam werd hij hartelijker dan ooit ontvangen. 't Is nu maar te hopen dat de Spaansche troepen in Marokko de Mooren de baas blijven. TEXEL, 6 OCTOBER 1909. Omtrent den uitslag der aanbe steding van het bouwen eener school voor de R.K. Gemeente alhier, ontleenen wij aan de „N. T. C." het volgende. Ingeschreven was als volgt K. de Porto f 8225,— C. Graaf 7490,- P. J. Zoetelief 7458,— M. Spreeuw 7367,— M. Zoetelief 7331,— J. Smit 7316,— C. Smit 7127,- Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. De raming was f 7800. Architect van dit werk is de heer Paul de Jong. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van verfwerk aan het bedoelde gebouw, waren ingekomen 3 inschrij vingsbiljetten, als J. Zijm f 116 Z. Graaf f 113 Jac. Rijk f 110 Den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Met ingang van 1 October is te Vlieland als boschwachter aangesteld de heer J. C. Eeij, onze vroegere plaats genoot. Wederom een goede aanvoer van wolvee teekende de markt van Maandag. Volgens sommigen was de markt iets vlugger, waarvan ook mocht getuigen dat al spoedig zaken werden gedaan. Wanneer nu de prijzen ook naar ver houding maar meer bevredigend zijn geweest. Aan den heer F. Heeroma, vroeger Hoofd der o. 1. s. te Koog alhier, is een pensioen toegekend van f 834 's jaars. Cocksdorp. Ten bewijze, dat de erwtenoogst in Eierland is mislukt kan dienen, dat bij enkele landbouwers, waar dit product is gedorscht, de opbrengst varieert tusschen 3 en 5 H.L. per H.A. De gemiddelde opbrengst is anders gewoonlijk 30 H.L. per H.A. Oosterend5 Oct. Ooggetuigen beweren, bij het Nieuwe- schild te hebben waargenomen een doorn haai van wel 5 Meter lengte en van grooten omvang. Het dier zwom met geweldige snelheid en naderde met kracht het vaartuig, waar een anker uitgewor pen werd, hierin stellig een prooi ver moedende. De vereeniging „Nut en Genoe gen" heeft j. 1. Zaterdag haar gewone jaarvergadering gehouden. Nadat notulen en rekening goedge keurd waren, bleek, dat er 10 namen van de ledenlijst gevoerd moesten worden Een evengroot getal nieuwe leden werd bij ballotage aangenomen, zoodat het ledental op 91 gesteld bleef. Goedge vonden werd dat ook in de eerste ver gadering, waarin een spreker zal optre den, nog nieuwe leden aangenomen kun nen worden, zoo er lieihebbers voor zijn. Tot vice-voorzitter en tot penning meester werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren Joh. S. Koning en J. J. Roeper, die beiden hun hernieuwd mandaat aanvaardden en door den voorzitter gefeliciteerd werden. Besloten werd, op de eerstvolgende ver gadering een gedeelte der boeken uit de bibliotheek onder de aanwezigen te ver- koopen, en de opbrengst te besteden voor het aankoopen van nieuwe boeken, geheel of gedeeltelijk. Nadat nog bepaald was, dat de volgende vergadering gehouden zal worden in het laatst van October, waarin de heer J. de Jongh voor de vergadering hoopt op te treden, en nog enkele sprekers voor vol gende vergaderingen genoemd waren, werd de goed bezochte vergadering geslo ten met de beste wenschen voor de ver eeniging en met dank voor de belang stelling. De WelEerw. Heer Ds. Rooseboom, die heden naar Terbregge (Hilligersberg) vertrekt, predikte j.l. Zondagmiddag voor een volle kerk zijn afscheid naar aanlei ding van het tekstwoord Hand. 1123b „en vermaande hen allen, dat zij met een voornemen des harten bij den Heer zouden blijven". Aan het einde der prediking werd den scheidenden leeraar ter gedachtenis aan de Gemeente een boekwerk overhandigd, terwijl men hem toezong Ps. 1214. Ook werd hem door eenige jonge dames een „vaartwel" toegezongen. Ds. Rooseboom was gedurende 13 jaren predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier. Oudeschild4 October. Zondag 3 Oct. heeft „De Dageraad" haren gewonen dienst weder hervat. Ruim eene week heeft de „Baron Ren- gers haar vervangen, om den ketel te laten schoonmaken, haar te laten verven en geheel gereed te maken voor de aanstaande wintercampagne. Velen zullen „De Dageraad" weder met vreugde TEXELSCHE COURANT. Abonnementsp7'ijs per S maanden- Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1