Uilslag van gehouden Moopingen. Een voorbeeld voor hen die aan de maag lijden. Marktberichten. begroet hebben, want hoe zeewaardig en flink ook de „Baron Rengers" zij, zij biedt niet die beschutting en gemakken aan, welke „De Dageraad" ons geeft. Zaterdag hield het plaatselijk nut „Neptunus" hare eerste jaarlijksche huishoudelijke vergadering. De opkomst liet te wenschen over, van de ruim 80 leden, waren er slechts een 20-tal aan wezig. Nadat de voorz. de heer Mets den aanwezigen het welkom had toege roepen en de notulen der laatstgehouden algemeene vergadering waren voorgele zen en goedgekeurd, deed de penning meester rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat er een voordeelig saldo was van f 41.70. Alles werd in orde bevonden, waarna de penningmees ter voor zijn richtig beheer werd dank gezegd en daarna gedechargeerd. Bij de daarop volgende bestuursverkiezing werden herkozen de heeren W. Mets en Jb. Wz. Hillenius ;en bij derde stemming gekozen de heer F. Zegel Kz. die ter vergadering tegenwoordig de benoeming aannam. Een achttal personen werden daarna bij ballotage als leden aangenomen. Medegedeeld werd, dat de eerste feeste lijke bijeenkomst met dames zou plaats hebben in 't laatst van October en dat alsdan als spreker zou optreden de heer J. de Jongb, hoofd der school te de Waal. Een voorstel om den leeftijd van de te introduceeren dames van 18 tot 20 jaar te verhoogen, zou, daar het regle ment geen directe behandeling toeliet, in eene op 16 Oct.a.s. te houden bijeen komst behandeld worden. Te ongeveer 10 uur sluit de voorzitter, met de beste wenschen voor de vereeniging, die het volgend jaar haar 50-jarig jubileum hoopt te vieren, de bijeenkomst. Waal5 October. De cursus 1909-10 voor het Herha- lingsonderwijs is Zaterdag j.l. begonnen met 7 leerlingen. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige handwerken is door B. en W. benoemd Mej. E. Bakker, onderwijzeres alhier. Vlieland. Sedert een week is op den nieuwen vuurtoren het nieuwe licbt brandende. Op de hondententoonstelling te Alkmaar gehouden, bekwam de heer Arn. Langeveld alhier, voor zijn ingezonden hond (Castor) een le prijs in de nieuwelingsklasse. Als vervolg op ons overzicht zouden wij kunnen melden dat de vreugderoes bij de Spanjaarden door minder gunstige be richten uit Marokko veel is getemperd. Opcenten. Ingediend is het wetsontwerp, waarbij bepaald wordt, dat ook voor het volgende belastingjaar tieu opcenten op de hedrijfs- en op de vermogensbelasting zullen wor den geheven. Werk aan den loinkel Het Juliana-feest, te Strijen gehouden, heeft nog een aardigen nasleep, daar meer dan 250 processen-verbaal zijn opgemaakt tegen feestelingen, wegens het fietsen zonder licht, die door den kantonrechter te Oud-Beierland zullen worden berecht. De visch wordt duur betaald. Bij de familie te Harlingen is bericht ontvangen, dat twee opvarenden van de Emder logger E 3, ter hoogte van Borkum door een stortzee overboord werden ge slagen. De eene kon nog worden gered, doch de andere, die kort geleden gehuwd was, vond den dood in de golven. Om 'n meisje Een jongmensch vervoegde zich aan de woning van het meisje zijner keuze, in de Palmstraat te Amsterdam. Het meisje wilde echter niets van hem weten, waarop bij een pistool te voorschijn haalde en zich voor 't hoofd schoot. Zwaar gewoDd en hevig bloedend werd hij door den automobiel van den gemeen telijken geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Wellicht hoogere politiek? Over de landbouw-enquête schrijft het „N. v. d. D." Men vraagt ons of de verslagen van de landbouw-enquêtte, welke gehouden is door de Staatscommissie voor den Landbouw, ingesteld bij Kon. besluit van 20 Juni 1906, nog zullen verschijnen vóór de heer Lovink naar Indië vertrekt. De heer Lovink toch is voorzitter van deze Staatscommissie en het zou zeker ammer zijn, als hij dit werk niet geheel kon voltooien. Hierop kunnen wij antwoorden, dat het geheele werk van de Staatscom missie inderdaad afgeloopen is, dat alle verslagen en stukken reeds voor weken zijn afgedrukt en in boekvorm gebonden, zoodat feitelijk alles ter verzending gereed ligt, doch dat de minister van landbouw het oogenblik nog niet gekomen acht de stukken de wereld in te zenden. Welke motieven de minister heeft voor dit uitstellen is ons onbekend. Dat is je ware Een warmoezenier te Loosduinen had wel bericht gezonden, dat hij van plan was op de Rijswijksche Tentoonstelling te esposeeren, maar door omstandigheden heeft hij het niet gedaan. Begrijp nu zijn verbazing toen hem een tweede prijs voor zijn-niet gezonden inzending werd toegekend. Een zwaar paard. In de vorige week werd in het ge meente slachthuis te Alkmaar een paard van den heer Jb. Pels in de Koningstraat aldaar geslacht, dat het enorme gewicht schoon aan de haak had van 1164 pond. Dit is het zwaarste beest dat de heer Pels in zijn reeds veeljarige bestaande zaak heeft geslacht. Frederik van Eeden de kolonisator. Dr. Fred, van Eeden verstaat de kunst om de aandacht op zich gevestigd te houden. Aan „Het Volk" wordt uit Heerenveen geschreven, dat denkelijk het volgend jaar een 50-tal Hollandsche gezinnen, waaronder ook Friesche, door bemiddeling van dr. Frederik van Eeden zullen koloniseeren naar Zuid-Afrika, later wellicht door nog een 100-tal gevolgd. De heer Lovink. „De Nieuwe Courant" wil alsnog een poging zien gewaagd, om den heer Lovink 70or onzen landbouw te behouden. Daarmede zal stellig ieder instemmen, wien de bloei van onzen landbouw ter harte gaat. Maar de kans van slagen schijnt ons gering. Immers, zijn wij wel ingelicht, dan ziet de Minister Talma den Chef van den Landbouw met wel gevallen heengaan. De verhouding moet verre van rooskleurig zijn. De overwinning van den Minister behoeft nog niet te zijn de overwinning van het landsbelang. (Z.Ct.) Rein-leven. De centrale commissie der Rein-leven- beweging heeft aan H. M. de Koningin een adres gezonden, aandringende op een wetsontwerp in den geest zooals dit door prof. Hector Treub omschreven is „De maatregel zou moeten bestaan in het voorschrift, dat geen huwelijk vol trokken mocht worden, zonder dat beide partijen overlegden een verklaring van een geneeskundig onderzoek, hoogstens 14 dagen vóór het huwelijk verricht. Elke verklaring zou voor „gezien" ge- teekend moeten zijn door de andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlijk Wetboek toestemming hebben te verleenen, en eindelijk door een ande ren geneesheer dan degene, die het onderzoek gedaan heeft." Christelijke Staatkunde in Indië Het is een verblijdend en gelukkig verschijnsel aldus een schrijver in den „Nieuwen Koerier" dat onze ont zaglijk uitgestrekte en rijke bezittingen elk jaar meer de aandacht trekken van onze Regeering en van breede kringen in het Moederland. Ons Nederlandsche volk begint in te zien dat wij een op den duur gevaarlijke positie in het Oosten innemen en dat wij nog naar iets beters moeten streven dan jaarlijks vele tonnen gouds uit Indië weg te voeren. Sedert de Oost-Aziatische volkenwor steling eindigde met e3n algeheele zege praal van het veerkrachtige en jeugdige Japan, is dit reuzenvolk ontwaakt en het veel besproken „gele gevaar" grooter geworden en meer nabij gekomen. Voor ons, Westerlingen, is het onme telijke en sterk bevolkte Oosten altijd een groot raadsel geweest. Wij begrepen niet, dat die honderden millioen rnenschen in dien enuwenlangen slaap konden blqven voortdommelen. Plotseling nu is de kolossus wakker geschudeen feit, waarmee geheel de wereld rekening heeft te houden. Japan, Britsch Indië en China beginnen de Wes- tersche beschaving op grooten schaal over te nemen en de overwinningskracht der Japunneezen op de slagvelden van Mantsjoerijo klonk als een donder geheel Azië door. China en Japan zenden elk jaar meer jongelingen met grooten aanleg uit, om in het Westen wetenschap kunst en techniek te leeren en de regeering dier landen moedigt dezen drang naar ont wikkeling en beschaving krachtig aan. En nu zien we, dat ook in onze Oost- Indische bezittingen beweging en bedrij vigheid onder de inlanders beginnen te komen. Enkele jaren geleden werd de „Algemeenen Javanenbond" gesticht en tal van andere vereenigingen kwamen in de laatste jaren tot stand die getuigen van het ontwakend besef van zorg voor den dag van morgen en van drang naar samenwerking. De kalme Javaan van voorheen begint zich bewust te worden van zijn aantal en zijn macht en waar Engeland in de laatste jaren al zijn kracht moest in spannen in Britsch-Indië om ziin heer schappij te handhaven, daar mag Neder land zonder twijfel met wijsheid en over leg optreden in Oost-Indië. Velen in Nederland zien dan ook onze toekomst in Oost-Indië erg donker in zij houden zich er van overtuigd, dat een handjevol Nederlanders, die daar zijn ge komen om het land te beschaven, maar vooral met veel winst te exploiteeren, op den duur niet bij machte zullen zijn om dat reuzenvolk te regeeren en naar hun wil te doen handelen. In Indië dreigt dus, aldus de schrijver in den „Nieuwe Koerier", gevaar van buiten en van binnen. Dierenzorg. De paarden in onze groote steden zijn er vaak slecht aan toe, en menige rosi- nant heeft voor hij op 't abatoir zijn dood en in de magen der vleesch-eters zijn einde vond, een leven doorgemaakt dat aan romantiek voor dat van een tot den bedelstaf vervallen baron niet beeft onder te doen. Maar met de toename dezer paarden- ellende is echter ook de belangstelling voor het dierenlijden gestegen en overal hebben zich vereenigingen gevormd die zich de bescherming der dieren ten doel stellen en al hun best doen om de liefde voor onze zoo nuttige vrienden uit het dierenrijk te doen toenemen. Van dat streven is velerlei het gevolg geweest, en niet het minst een beter inzicht in wat voor het dier noodig is. Men heeft gemerkt, dat al net als bij de rnenschen een roekeloos af beulen niet de beste manier is om er uit te halen wat er aan arbeidskracht inzit. Vandaar dat in de nabijheid van Berlijn een herstellingsoord is gesticht voor paarden, die door oververmoeidheid te snel verzwakt zijn, en die door rustbn goede behandeling weer op kracht moeten komen. Een inrichting, die even voordeelig als eigenaardig is. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes,uitgegevenin de maand October, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogeljjk, ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. Dinsdag 5 Oct. in Hotel „Texel." Notaris G. J. 0. D. DIKKERS. 1.45— Weiland, Oost-Indië, bovenste 1,12,40 Weiland, Oost-Indio, benedenste Niet verkocht. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerendo, hulpkan toren werd gedurende de maand Sopt. 1909 Ingelegd f 11982,47' Terugbetaald 9741,52r' Hot laatste, door dat kantoor uitgegoven, boekje draagt het nummer 3372. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zjjn kunnen wor den uitgereikt. 2e helft der maand September 1909. A. P. Hollander, Amsterdam. L, H. Wilmink, Thale in Harz. Texel, 4 Oct. Aangevoerd werden 1 paard 1 veulen f 110 21 Koeien f 135 a f 172,50; 29 Gras Kalveren f 35 a f 45 2 pinken f 110; 301 schapen f 9 a f 15,— 179 Lammeren f 6. a f8,75 21 rammen f 35 a 40 40 Biggen f 8 a f 11.50; 3 korven kippen f 1.00 a f 1.25; Matige handel. Amsterdam, 4 Oct. Aangevoerd 224 Runderen, le kwal. 71 A 75 ct. 2e kwal. 66 a 70 ct. 3e kwal. 58 a 64 ct. g, 185 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 275, 69 Nuchtere Kalveren f 9,A i 14, 410 Vette Varkens 52 a 54 ets. 27 Schapen 1 18 A f 22, I'urmerend, 5 Oct. Aangevoerd 795 Runderen waaronder: 524 vette koeien 56 d. 74 Ct. per KG, 91fi Gelde koeien i 110 d 170. Melkkoeien f 130 a 240. 53 stieren 192 vette kalveren f 0,60 a f0.80 p. Kg. 282 Nuchtere kalveren t 10a f 23 5853 Schapen f 18,Af 25,50prijsh.h. mtg. 480 Lammeren t 10,a f 18, 206 vette varkens f 0,51 a f 0,55 per Kg.; 54 magere varkens i 16 a 128, 242 biggen f 7 a 1 11 kipeioron f 4.75 a 1 5.50 por 100; V. P. N. Op do veiling van 1 October werden 4101 Texclsche eijeren geveild; schoon geld en por 100 berekend, werden verkocht 453 van 14/15 15 en 15/16 in een kilof 5,28 435 „16 5,17 564 16/17 5.10 1284 „17 4.87 606 17/18 4.84 422 1818/19 en 19 4.75 337 20/21 4.31 4101 stuks. Een zuivor, met wolrioltond hooi of vorscho tarwedoppon gevuld nest, geheel afgosloten alzoo buiten het nachthok om bereikbaar, is aan te bevelen. Vastgehouden kippen tieron niet. Wie zich aan wil sluiten, vervoego zich bij het bestuur; yoor de laatste maanden van hot jaar is geen contributie verschuldigd. Do oijoren worden hot geheele jaar door afgehaald en geregeld wekelijks naar do veiling gezonden. HET BESTUUR. Mevrouw Theodora Verdijk, geb. Bexhens, oud G2 jaren, wonende te Mazemburg, Boxmeer, schrijft ons het volgende, wat bewijst dat men met de Pink Pillen altijd de maagpijnen kan ge nezen, zelfs wanneer de ziekte langen tijd bestaat, wanneer zij al aan vele middelen heeft weerstand geboden en de zieke reeds op een zekeren leef tijd is «Ik heb gedurende drie jaren geleden, schrijft zij, aan maagpijnen die mijn eetlust hadden doen verdwijnen en die mij zulk een moeielijke spijs vertering gaven dat de opname van voedsel zeer moeielijk voor mij was geworden. Ik ondervond zeer pijnlijke krampen, neigingen tot braken die mij buikpijn en walgingen en ook hardnekkige schele hoofdpijn bezorgden. Ik behoef u niette zeggen dat ik, tengevolge der moeielijke opname van voedsel, zeer zwak was geworden en mijne becnen bijwijlen weigerden mij te dragen. Gedu rende de drie jaren dat ik leeit, had ik natuurlijk vele middelen gebruikt, maar mijn toestand was dezelfde geblevengeen verbetering, geen ge nezing, integendeel, ik geloof eerder dat ik verergerde. Ik had in de couranten veel goeds over de Pink Pillen gelezen en ook hadden meer dere personen mij er gunstig over gesproken, wat mij deed besluiten ze te gebruiken. Van af het begin der behandeling heb ik mij beter, opgewek ter, verlichter gevoeld, mijn spijsvertering werd beter en ik had voordeel van mijn voedsel. Mijne krachten kwamen terug. Ik heb die gunstige be handeling voortgezet en ik ben volkomen genezen. Mijne genezing had reeds voor meer dan een jaar plaats en sedert dien tijd heb ik niet meer ge leden.» Het wonderbare maagmiddel, de Pink Pillen, men wete dit wel, maakt dat men de eetlust terugkrijgt en dat men een goede spijsvertering heeft. Zij zullen een zwakke maag niet van den eenen dag op den anderen in staat stellen zonder bezwaar een overvloedigen maaltijd op te nemen, maar zij zullen maken dat die maag zonder pijn en met voordeel een gezond en behoorlijk voedsel opneemt en verteert. Er zijn duizende rnenschen in deze wereld die doffe oogen en een sleependen gang hebben, die aan tafel gaan zitten met weerzin voor hun eten. Dezen hebben geen enkele vreugde. Zij zijn gelukkig wanneer zij kunnen slapen en dat is nog niet altijd het geval. Negen malen op de tien wordt die karikatuur van het leven door maag pijnen veroorzaakt, De maagpijnen worden genezen door de Pink Pillen en de genezing is duurzaam. De prachtige resultaten die zij verkrijgen, zijn te danken aan de eigenschappen die zij hebben, het bloed te her stellen en te vernieuwen. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilic, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, vooi den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2