INK 2299. Zondag 10 October 1909, 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Aangifte voor de zeemilitie. A. Zeevarenden. B. Binnenschippers. C. Smedenstokers, machinisten en bankwerkers. D. Overige beroepen. TEXEL, ,9 OCTOBER 1909. De Linkere avonden, De zon is weder door den evenaar en de zomertijd is voorbij, zonder dat het nu eigenlijk zomer is geweest. De dagen gaan merkelijk korten, waar tegen de avonden steeds grooter afme tingen aannemen. Met die avonden komt de tijd van studie op menig gebied, waarvan dan ook gebruik wordt gemaakt, wanneer daartoe de gelegenheid zich biedt. Meer dan ooit te voren geldt het „kennis is macht", en men mag zich verheugen dat in onzen tijd zoo velen er op uit zijn om hun kennis te vermeer deren, teneinde met meer zelfvertrouwen hun bedrijf of hun vak uit te oefenen. De landbouwer verkeert door de cursus sen welke hier thans op dit gebied dooi den heer V. worden gegeven zeker in gunstige conditie. Wat andere vakken betreft, is de gelegenheid niet zoo gunstig en dan hebben we voornamelijk op het oog de bouwvakken. Van sommige zijde vernamen wij een klacht over het gebrek tot gelegenheid om zich hier in het bouwkundig teekenen te bekwamen, voor onze vaklieden van zoo ontegenzeggelijk groot belang. Doch niet slechts de bekwaming in eenig vak is het doel van studie, ook wel voor het algemeen genoegen en tot eigener ontwikkeling wordon de lange winteravonden benut. En dan hebben wij daarbij op het oog de beoefening der welsprekendheid, zang en muziek. Ook dat heeft zijn goede zijde. Wij leeren immers dat muziek en zang den mensch veredelt, niet slechts genot ver schaft, doch ook inderdaad voor de samenleving gewenscht is. Ten alge- meenen nutte zouden we zoo zeggen is dus ook deze studie aan te bevelen. De leden van ons fanfarecorps mogen zeker in de eerste plaats er wel aanspraak op maken dat hunne studie, in dien zin, het algemeen ten goede komt, en om die reden verheugen wij er ons over dat na de behaalde overwinningen met kracht zal worden gestreefd naar meerdere kennis. Wij nemen deze gelegenheid te baat om een tot ons gekomen wensch ter kennis te brengen, n.l. dat meerderen, vooral ook jongelieden, zich gedrongen mogen gevoelen hieraan hunne krachten te wijden. Bij het genoegen hetwelk men zich zelve verschaft, is men tevens nuttig in het algemeen belang, dat zeker wel eenige opoffering waard is. Men denke er eens over na. Den Hoom, 8 October. De palingvisscherij, welke voor velen nog een aardigen bron van bestaan kan opleveren, is thans weer in volle wer king. Tot heden was de vangst nog zeer gering, doch wanneer nu het weer onstuimiger wordt en het water troebelig, is er meer kans dat men wat vangt dan wanneer het mooi en kalm blijft. Op 't Horntje is dit jaar de visscherij van weinig beteekenis, wat natuurlijk de oorzaak is van de werkzaamheden die men er thans weer verricht. Ook op de Hors kan het wel eens niet meevallen. Een oorlogsbodem die hier daag'lijks zijne oefeningen houdt, laat 's nachts zijn zoeklicht werken, zoodat het water verlicht wordt, wat natuurlijk voor de paling geheel verkeerd is. Dinsdagmorgen zou voor de vierde maal een zinkstuk naar beneden gelaten worden, wat mislukt is vanwege het ruwe weer. Alles was dien morgen reeds klaargemaakt om te zinken. De bakken met steen lagen gereed, het zinkstuk lag op de plaats van bestem ming, ja alles was kant en klaar, toen de wind opeens opstak en een tros, vermoedelijk op een steen langsschurende brak. Zoo kon er natuurlijk van het zinken niets komen, en men maken moest, dat de boel in veiligheid kwam 'Den volgenden morgen daai'entegen was wind en zee kalm, zoodat het werk toen zonder stoornis kon geschieden. Cocksdorp. De heer W. Houwen, vroeger hoofd der school te Zuid-Eierlana, thans hoofd te Warmenhuizen, is in gelijke betrek king benoemd te Velzeroord. Nog iets over cle zaak Lovink. De vraag mag hier gedaan worden zegt „de Vaderlander", of deze Regeering redelijkerwijze gedaan heeft, wat ze kon, om een man als Lovink hier te houden. Een wetsontwerp, dat persoon lijke toelage aan den man voorstelde, waardoor hij tenminste tegenover zijn gezin en toekomst in zijn keuze vrij zou hebben gestaan van flnancieele over wegingen, zou zeer zeker in de Kamer zeer goed zijn ontvangen. Maar niets van dat alles; de heer Lovink gaat heen, gaat zeer spoedig heen. Dit doet vreezen, dat het gerucht waarheid bevat, wat van meer dan eene zijde tot ons kwam, dat de heer Lovink ook daarom heengaat, omdat het hem onmogelijk is langer onder Minister Talma te werken, die zich verbeeldt, alles in zake landbouwer beter te weten dan de heer Lovink. Het kwam ons eerst ongelooflijk voor dat een predikant, die tot Minister van Landbouw geroepen wordt, in plaats van blij te zijn, dat het landbouwschip van zijn Ministerieels vloot zoo'n uitnemend kapitein heeft, dezen gezagvoerder gaat bedillen, en den voet dwars zetten, maar wij hebben te veel over deze zaak gehoord, om het nog geheel onaannemelijk te vinden. Moge in de Tweede Kamer het volle licht over deze zaak opgaan. Ook aan „De Tijd" wordt in denzelfden geest geschreven en dit heengaan van den heer Lovink grootendeels gezocht in zijn eigenaardige vorhouding tot minister Talma. Wanneer de heer Lovink, zoo lezen wij daar, zoo zelfstandig kan optreden, dan moet dit worden toegeschreven aan zijn veel omvattende practische kennis van den landbouw, opgedaan door veel studie en lange ervaring en door voort durend voeling te houden met de leiders der landbouworganisaties. In dit opzicht vond hij zijns gelijke niet. Dat zulk een man veel op eigen inzichten vertrouwd en afgaat zal niemand verwonderen, waardoor eenigszins kan worden ge broken met het bureaucratisch, alles uit de hoogte regelend regime. Maar minister Talma schijnt over de zaak heel anders te denken dan- de practici en de leiders der boerenorgani- saties. Met dit zelfstandig optreden moet het uit zijn. Hoewel de decentralisatie zoo uitstekend gewerkt heeft en nog werkt schijnt zjj geen genade te vinden in het oog van den minister. Uit zeer goede bron zegt de schrijver ver neem ik dan ook, dat er zeer ernstig sprake van is de betrekking van direc teur-generaal op te heffen. Wij zien dan al wat gebeuren gaat. Exc. Talma omgeven van een stat mrs. en drs., die, evenals hij zelf, wellicht geen biet van een boon kunnen onder kennen en die volgens de regelen der kunst den landbouw gaan regeeren alias in de modder rijden. Het gerucht gaat dat de oud-minister Mr. J. D. Veegens zeer waarschijnlijk de heer Lovink als directeur-generaal van den landbouw zal opvolgen. Van verschillende zijden worden pogingen aangewend tot het verkrijgen van bijdragen, ten einde den heer Lovink voor hetgeen hij voor den landbouw deed, een aandenken te vereeren, voor hij naar Indië vertrekt. Zeldzaam geschenk. Vrijdag arriveerden bij de wed. J. Bos en J. v. d. Marei te Zevenhuizen (bij Gouda) 2 vaarzen (2 jarige koeien), komende uit het noorden van Engeland en van bekroond vee afkomstig. Deze koeien zijn door hun landheer W.Th.Gevers Duynoort, te 'sGravenhage aangekocht en geschonken om den vee stapel te vei beteren. Zeer veel bekijks hadden de beesten. Het zijn geheel bruine, zeer groote pracht exemplaren, die men nimmer hier te lande in de weide aantreft. Geld verdienen bij de Cliineezen. De heer A. van Driel te Werkendam, die vóór twee jaar naar China vertrok, is nu daar in gouvernementsdienst over gegaan op een salaris van f 3000. Van de personen, die toen uit die gemeente naar China togen, zijn er 10 teruggekeerd. Zij hebben er fliDk geld verdiend. Van hun traktement werd aan thuis een behoorlijk deel per week verstrekt en nu zijn ze nog per persoon met f 1500 a f 2000 overschot teruggekeerd. TEIELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Beug 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewct 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat do lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1910, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 November eerstkomende bij hen,Burgem. en Wethouders aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burgtot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 voor middags tot 2 namiddag te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelingen die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of een positie bekleeden als is aangegeven in onderstaande lijst. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen lichtmatrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten; Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen, tonnenleggers en jachten Diepzeevisschers en Noordzeekustvisschers. Leerlingen van Zeevaartscholen. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en andere vaartuige n Stuurlieden, matrozen, schippers en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnen wateren Zuiderzeevisschers Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren Mossel- en oestervi3scher3 Schuitenvoerders, vletterlicden en veerlieden. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen Stokers als boven Machinedrijvers(hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automobielen) Smeden en smid-bankwerkers; Machinebankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers) Werktuigmakers Kolentremmcrs Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakers, vijlenkappcrs en voorslagers); Electriciens Studenten in de werktuigkunde of in de clectro-techniek Leerlingen van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. Telegrafisten (hieronder ook te verstaan radio- telegralisten) Schecpsbeschicters Scheepstimmerlieden (scheepmakers.) E' Koek-, brood- en banketbakkers of knechts; Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan don wal. E. Koffiehuis- en hotelbedienden Hofmeesters en kellncrs op schepen of booten G. Ziekenverplegers Barbiers Apothekersbedienden Studenten in do geneeskunde of in do artsenijbereidkunde. H. Personeel van 's Rijkswerven. N.B. Uc personen genoemd onder A. B. en D. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicien-matroos. C. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zeemilicien-stoker. E. komen in aanmerking voorinl.alszeemilicienkok E. ii ii ii n ii n zeomilicienhof- [mecster. G. n n ii u a a zecmificienzie- [kenvcrplegor. H. n n n n n ii zecmilicienma- troos of stoker al naarmate van het beroep dat zjj uitoefenen. Hierbij wordt bot volgende bekend gemaakt I. De lotelingen kunnen bij de aangifte voor de zeemilitie opgeven of zij, in geval van aan wijzing voor don dienst ter zee, zouden wenschen te worden afgeleverd on in werkolyken dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van et volgend jnar, dan wol of z\j er de voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst tor aflevering in gonoemd tijdvak, in hot genot van verlof te wordon gesteld tot omstreeks 1 Augustus van genoemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaaklen wensch zal zooveel mogelyk rekening worden gehouden. Z\j mogen echter indachtig zijn, dat do lotoling, die zich eenmaal voor indeeling bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder 2o bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich bij voorkeur heeft opgegeven. 2o. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande Lijst en zich tijdig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen vóór hunne aflevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid bij de zee militie. Dit onderzoek zal plaats hebben tusschen 1 en 25 Januari 1910. Ieder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mededeeling ontvangen van dag en uur en plaats, waarop bedoeld onderzoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente, waar de loteling woonplaats heeft of verblijt houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste van 's Rijks kas en wordt hem boven dien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van een gulden (f 1) uitbetaald, De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oefening zijn bestemd en ten gevolge van den uitslag van het onderzoek voor de dienst ter zee wor den aangewezen ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit bericht houdt tevens in de mededee ling, of zij reeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgende jaar zullen worden afgeleverd om alsdan dadelijk voor eerste oefening in werke- lijken dienst te blijven, dan wel, of zij bestemd zijn om zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak op omstreeks 1 Augustus van dat jaar in werkelijken dienst te komen. De aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt //De bij de Militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van een verbintenis voor de buitenlandsohe zeevaart toegelaten zonder schrif telijke toestemming vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buiten landsohe zeevaart maakten en die zich overeen komstig art. 13S voor de zeemilitie hebben aan geboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, den 5 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, J. S. DIJT L.B. RUIBING.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1