een Dames Rijwiel en Heeren Rijwiel, VAN DER KLOOT 4 Co.. Waal. Marktberichten. Advertentiën. Zij bezat de jeugd, maar de gezondheid ontbrak haar. Predikbeurten. jAclvertentiën BELANGRIJK. Boekh. Parkstraat. Een gebruikt Dames Rijwiel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 jas, gevonden op den Schilderweg. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. Lichting 1909. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis van belanghebbenden, dat bij de zeemilitie van de lichting 1909 in deze Provincie een plaats is opengekomen, die alsnog in het tijdvak van 1 tot 15 Maart e.k. uit de lotelingen van die lichting, die zich voor de zeemilitie hebben opgegeven, zal moeten worden aangevuld. Dientengevolge worden de lotelingen der lichting 1909, die een der beroepen uitoefenen of tot een der categorieën behooren, in art. 137 der Militiewet 1901 bedoeld, en ingeval van inlijving ter volledige oefeniDg in 1910 verlangen te dienen bij de zeemilitie, uitgenoodigd zich voor den lsten November a.s. bij hen aan te melden of te doen opgeven. Texel, den 15 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd EIDDINGH. De Secretaris RUIBING. Den hoorn15 October. Woensdag is weer een zinkstuk op het Horntje naar de diepte gelaten. Dit is in dezen korten tijd reeds het vijfde, zoodat het werk flink vooruitgaat. Om zinkstukken te maken zijn meestal Sliedrechters benoodigd terwijl de Texe laars meestal den grondarbeid verrichten. Duizende kubieken meter grond wordt uit de duinen gehaald, hetwelk door zandwagens welke op rails loopen naar de plaats vervoerd worden, waar ver leden jaar de groote verzakking heeft plaats gehad. Over dit werk heeft de heer G. Schrama het toezicht. Was de visscherij in het voorst van de week nogal van eenige beteekenis nu is dit weer geheel omgekeerd. Door het stormachtige weer worden de fuiken van de palen geslagen en drijven aan de lijn, zoodat van vangst natuurlijk geen sprake is Daarom hebben de visschers ze op het strand gehaald en aan de lijn gelegd. Ontploffing op zee. Zes personen gedood. In de nabijheid van Katwijk heeft Donderdagmiddag bij het opruimen van het wrak van de „Caledonia" op zee een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij zes personen het leven verloren. Nader wordt hieromtrent gemeld Uit den Briel vertrok Donderdagmor gen een barkas van den torpedodienst met een duikertoestel naar Katwijk aan Zee tot het doen opruimen van wrakken. Tengevolge van een ontijdige dynamiet- ontploffing aan boord van de barkas, zijn een luitenant en 5 minderen in de lucht gevlogen en gedood. De barkas en het duikertoestel gingen mede verloren. De bij de ramp verongelukte perso nen zijn luitenant J. Oostrijck uit den Haag, getrouwd, 2 kinderen sergeant majoor Yreugdenhil, uit Den Briel, getrouwd, 3 kinderen de sergeant Smits, uit Den Briel, getrouwd, 1 kind de milicien Visser, uit Scheveningen; sergeant Stigter, uit Den Helder. Verder is hier binnengebracht het liife van den stoker Van LuipeD, dat totaal verminkt is. De korporaal Van Dijk heeft zich weten te redden door uit de sloep te springen. De sloep was uitgezonden om het wrak van de „Caledonia" te doen springen. Schelpvisschers, die op de hoogte van Wassenaar waren, deelen omtreDt het ongeluk op de barkas het volgende mede Deze barkas zou het wrak opruimen van de „Caledonia", die ongeveer 14 jaar geleden daar is gestrand. De vis schers hadden nog met de manschappen gesproken, toen zij de toestellen aan legden. Plotseling hoorden ze een geweldigen knal, en zagen het water eenige buizenhoogten omhoog gaan. Toen werd alles stil. Stukken van de lijken der omgeko menen zijn reeds geyonden. Een paar meneeren aangehouden. Te Rotterdam zijn twee bekende re cidivisten, C. A. G. en T. II. W. op gesloten. De eerste gaf voor, te wonen op den Goudschenweg, de tweede in de Vierwindenstraat. Zij werden in de Lange Warande aangehouden, heel deftig gekleed, demisaison over den arm, wan delstok in de hand, gouden ringen ;met diamanten aan de vingers. De heeren zagens er volgens de politie wat al te deftig uit, en hadden wat centen op zak, samen ruim f 250.— 't Werd een der opgeslotenen, zeker te benauwd, want stiekum gooide hij iets in een zandbakje. Een agent keek eens en ontdekte dat het een gouden zegelring was, waaraan de steen ont brak. Deze zegelring blijkt gestolen te zijn van de kamer van een postcommies in de Diergaardelaan. Een huiszoeking, ingesteld bij een vriendin van T. H. W., in de Vierwin denstraat, leverde niets op. Het vertrek van den heer Lovink. Het „Vad." zegt dat 't nog niet geheel vaststaat hoe het hier te lande zal gaan na het vertrek van den heer Lovink. Het moet echter niet in de bedoeling liggen onmiddellijk weder een directeur- generaal te benoemen. Als chef van de directie van Landbouw zal, meldt dit blad, waarschijnlijk op treden de tegenwoordige administrateur mr. dr. C. Roest. Van je familie moet je 't maar hebben. Te Rotterdam is aangehouden en van daar naar Wormerveer overgebracht een Duitscher, met name J. H. J. W. Wittig, oud 32 jaar, woonachtig te Hamburg. Deze persoon is gedurende drie weken gelogeerd bij zijn oom K. H. Wiebrecht te Wormerveer. Verleden week Woensdag nam hij onder hartelijken dank voor de gastvrijheid afscheid van zijn oom en tante om, naar hij had voorgegeven, naar Antwerpen te gaan, teneinde zich daar voor de vaart te laten aanmonsteren. Zijn oom gaf hem nog bovendien f 3.50 als tegemoetkoming in de reiskosten mee. In plaats van naar Antwerpen te gaan is hij Donderdagmorgen in de vroegte teruggekomen, wetende, dat zijn oom naar de fabriek was en tante nog in diepe rust lag, is hij stil binnengekomen en heeft zich meester gemaakt van twee zilveren horloges met kettingen, waar mee hij even stil als hij gekomen was zich uit de voeten maakte. Het gestolene heeft hij in de bank van leening te Amsterdam verpand. Wegens diefstal is hij ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld. Verandering geen verbetering. Het „Vad." schrijft Over de al of niet miDder goede ver standhouding tusschen Minister Talma en den directeur-generaal Lovink, blijken tegenstrijdige opvattingen te blijven heerschen. Zoo zou het bijv. onjuist wezen, te meenen, dat de heer Lovink uitsluitend of althans in hoofdzaak om een financieels reden heengaat. Ware mr. Veegens Minister gebleven, dan zou de heer Lovink waarschijnlijk aan geen heengaan hebben gedacht. Minister Veegens begreep, dat bij den directeur-generaal zooveel mogelijk vrij heid moest laten om zijn zoo hoogst belangrijke taakmet succes te kunnen ver vullen, Met Minister de Marez Oyens was dit minder het geval geweest, met Minister Talma ging dit beelemaal niet. Nog niet zoo heel onjuist. Het dagboek van een Amsterdammer in de „Tel." Na een woedende telegraaf- commies een van toorn trillende hulp telegrafist, die me schrijft, dat de tele- graaf-commiezen gouverneurs-generaal zijn, bij hen, arme sloebers, vergeleken. Op wie rust als het ware de telegraaf dienst? Op den hulp-telegrafist! Wie doet er dag- en nachtdienst De hulp telegrafist 1 Voor wie is lotsverbetering het dringendst noodig De hulptelegra fist! Ik vind het best. In 22 jaar maken deze ambtenaren f 350 promotie en verdienen dan f950, terwijl assistenten, conducteurs en hoofdbestellers, van wie geen talenkennis wordt geëischt, na 22 jaar f 1175 opstrijken, plus vrije boven kleeding. Geef ze meer, allemaal meer! Ik vind het best. Alleen deze schuch tere opmerking: waar blijven tenslotte wij, niet ambtenaar zijnde staatsburgers, die vermoedelijk net zoo hard, en mis schien een tikje harder werken dan rijksambtenaren, die na 65 jaar niet gepensioneerd worden en wier ontroost bare weduwen kamers moeten verhuren of met den ouden commensaal van de bovenswiete trouwen? Hoe klein Nederland is. Aan een der feestmaaltijden tijdens de Hudson-Fulton-feesten te New-York, heeft de oud-burgemeester van New-York, de heer Van Wijck, de gasten eens hartelijk laten lachen, door in een toast te ver tellen, dat Nederland zoo klein was, dat voor iedere baby die er bij komt, een ander uit het gezin het land uit moet, en dat dit de reden is, waarom de Hollanders thans op alle zeeën, de Hol- landsche kooplieden en bankiers in alle gedeelten van den aardbol worden ge- vonden. Cliilisalpeter bij wintergranen in den lierfst /iOndat( 17 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'b Avonds 7 uur ds. Kijne. Waal Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds, Kijno. H. Doop. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vra. 10 uur ds. Van Grasstok. Cocksdorp. Voorm, 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vrn.balf 10 ds. G. Groot Nibbe- ling, van Haulerwijk. Nam. 3 uur ds. G. Groot Nibboling van Haulerwijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm, 10 uur ds. Bussemaker. Ned. Protestantenbond. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. M, van Kleef van Beverwijk Woensdag 20 October HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 9 Oct. tot en met 15 Oct. '09. ONDERTROUWDJacob Lap en Rci- noutje Bruin (den Hoorn). GETROUWD: Jakob Maas (de Koog) en Guurfjo Smit (Noordhafl'el.) GEBORENJohanna Catharina d.v. Jacob Breman en Petronella Roos (Oosterend). Gerard Johannes z.v. Quirinus Huijser en Maartje Duinker (den Hoorn.) OVERLEDEN Geone. Scliagen, 14 Oct. Aangevoerd: 50 Kalfkoeien f 120,a f 250— 114 Vette Koeien f 160 a 1 290; 250 Geldekoeien f 100 a 1 180 00 Nuchtere Kalveren f 0 af00, 000 Lammeren f 0.00 a f 00.00 0 Magere Varkens f af 35 Vette Varkens 50 a 54 cent per'Kg. 60 Biggen f' 8,— a f' 13,00; Boter f 1,35 a f 1,45 per K.G. Kipeieren f 5,00 a f 5,50 per 1001 Leiden, 15 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd 57 Stieren f97 a f207, 160 Kalf- en Melkkoeien f 158 a 1 310; 122 Varekoeien f 82 a f 227; 231 Vette Ossen en Koeien tl 79 af 283 45 Kalveren (vette) f 56 a f 102 21 Kalveren (magere) 16 af 12 721 Schapen (weide) f 9 a 1 15; 1313 Schapen (vette) f 13,— a f 20. Lammeren f a f .00, Overhouders f a ,00 316 Magere Varkens f 15— a f 41, 664 Biggen f 6,50 A f 13,00; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren GERARD J OII A IV IV E S zoon van Q. HUYSER en M. HUYSERDuinker. Den Hoorn, 14 Oct. 1909. Onertrouwd JACOB LAP en REIIVOUTJE BRUI IV. Den Hoorn, Texel 15 October 1909. Huwelijksvoltrekking 27 October 1909. Hedennacht overleed plotseling ons jongste dochtertje, DIRKJE, op den jeugdigen leeftijd van circa 9 maanden. M. PLAATSMAN F. PLAATSMAN—Boon. Burg, 16 Oct. '09. De ondergeteekenden betuigen bij deze hun hartelijken dank voor do vele blijken van deelneming onder vonden bij het overlijden en de teraarde bestelling van hun geliefd zoontje. Adr. LAP J. LAPLanoeveed. Geschiedenis van en eenige beschou wingen over het Marsdiep c.u. (zeegat van Texel) Mot 4 kaarten en 2 teekeningön. Voordracht, gehouden door don heer A. T. VAN VEEN, op de alg. verg. van Opzichters van don Rykswatorstant. Prijs 5 Cent, TE KOOP: voor spotprijs, ook genogen te ruilen. voor 1 16 met nieuwo buitenbanden voor f 25. Ziet eens, bloedlooze, bleekzuchtige jonge meis jes, wat de Pink Pillen hebben gedaan voor hen die, nog slechts enkele dagen geleden, waren als gij. Gisteren nog bleek en vervallen, roemt men ze heden om hunne blakende gezondheid. Ge looft gij dat de Pink Pillen niet in staat zijn het zelfde voor u te doen? Bedenk dat zij goed zijn voor alle gestellen en dat de Pink Pillen die gij koopt gelijk zijn aan die welke zoo goed en zoo spoedig Mej. Christiaans te Cuyk genezen hebben die ons het volgende schrijft: «Het verheugt mij zeer u mee te deelen, hoe gunstig de Pink Pillen voor mijn gezondheid zijn geweest. Ik heb aan erge bloedarmoede geleden, ik had geene krachten meer, was verschrikkelijk bleek en het scheen alsof ik geen bloed meer in mijne aderen bad. Twee jaren geleden was mijn gezondheid gaan verminderen, en al dien tijd hebben de geneesmiddelen mij niet kunnen baten; ik was tot wanhoop gekomen door de gedachte dat ik nooit zou genezen. Ik heb toen de behandeling met de Pink Pillen willen volgen, die, zooals ik wist, wonderbaarlijke genezingen hadden tot stand gebracht; ik hoopte dat zij zich voor mij even werkdadig zouden toonen -als zij dit voor andere jonge meisjes waren geweest. De Pink Pillen hebben mij inderdaad genezen en goed genezen, en ik had waarlijk niet gedacht, dat zij mij zoo gemakkelijk en zoo spoedig zouden kunnen fenezen. Twee jaren zijn verlooper. sedert ik door e Pink Pillen genezen ben, en het beste bewijs van de uitmuntendheid der behandeling is dat ik sedert dien tijd geen enkelen dag geleden heb.// Lezers, zoo gij bloedarmen kent, die bleeke, uitgeputte ongelukkigen, die de tering in het vooruitzicht hebben, toont hen dan dit geluig- sehrift opdat zij, door de Pink Pillen te gebrui ken een eind kunnen maken aan bun lang mar telaarschap. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maag pijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, zenuw uitputting. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthonder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, vooi den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Van verschillende zijden wordt de bemesting met Chili in het najaar op de wintergewassen meer en meer aanbevolen en door de landbou wers meer en meer toegepast. Toch zijn er nog velen, die in de meening verkeeren, dat het aanwenden van deze meststof in het najaar, wel is waar de jonge plantjes sterker maakt om den winter door te brengen, beter bestand doet zijn tegen ziekte, maar dat de oogstvermeerdering niet zoo heel groot zal zijn (dan zonder salpeter). En deze meening grondt zich op een andere, n.l. dat het salpeter in den herfst toegediend, in het voorjaar is verdwenen. Gelukkig, dat wij hier te doen hebben met twee meeningen en niet met twee feiten. Er wordt zooveel beweerd (vooral op het gebied van den land en tuinbouw) en het meeste door menschen, die zelf geen ondervinding hebben opgedaan, maar die napraten wat anderen ook meestal zonder proefnemingenvertellen. Laat ons nu voor een oogenblik veronderstellen daa al het salpeter, dat in het najaar wordt uitgestrooid in het voorjaar gedeeltelijk door de planten is gebruikt en voor een ander deel naar den ondergrond is verhuisd, zoodat er niets meer in het bovendeel van den bodem aanwezig is. In dat gevalwat met de werkelijkheid echter niet overeenkomtzullen dus de planten alleen wat steviger zijn en wat meer weerstandsvermogen hebben, en overigens verder niet meer van het aangeboden stikstofvocdsel protitecren. Maar. vragen wij nu, is dat dan al niet een belangrijk voordcel Is het niet van groot gewicht voor, en heeft het niet een machtigen invloed op den te verwachten oogst, als de planten ook in den eersten grocitijd forsch en krachtig staan Ons dunkt, niemand zal dit tegenspreken. Met alle gewassen is dit toch het geval. En wat belet den landbouwer om na de herfstbcmesting een voorjaarsbemesting toe te passen Immers niets. Het is toch regel, dat in het voorjaar salpeter wordt gebruikt. Laat een deel bv. 50 a 100 kg. van die hoeveelheid in den herfst uitstrooien en het andere deel in het voorjnar. Aan de hand van proefnemingen kunnen wij een dergelijke bemesting met salpeter goed noemen, doch men zorge tevens voor kali en fosforzuurmest. P.Slot volgt.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2