N°. 2303. Zondag 24 October 1909. 23ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Aangifte voor dc zeemilitie. A. Zeevarenden. B. Binnenschippers. G, Smeden, stokersmachinisten en bankwerkers. D. Overige beroepen. TEXEL, 23 OCTOBER 1909. Oorzaken en gevolgen. Het zesde en het laatste zinkstuk is gister op 't Rorntje naar de diepte ge latenzoo luidde het bericht van onzen corr. van den Hoorn, in ons vorig nummer. Daarmede werd natuurlijk door hem bedoeld de laatste van het jongstleden in deze aanbesteed werk. Want wanneer we nog eens nalezen wat door den heer A. T. van Veen, opzichter bij de Rijkswaterstaat te Hel der, in zijn in druk uitgegeven voordracht gehouden op de jaarverg. van opzichters wordt gezegd, dan zal met het in de diepte laten van bovengemeld zinkstuk zeker nog wel niet het laatste woord zijn gesproken. We lezen daar toch dat thans reeds 16000 M3 zinkwerk is aangebracht, doch dat tot eenige kans op behoud ongeveer 100.000 M3 bezinking noodig zal zijn, en bovendien de aanleg van een achttal hoofden. Dan zal er eenige kans op behoud zijn aldus nog geen volstrekte zeker heid, naar het ons wil voorkomen. En de oorzaak van dezen kostbaren toestand Volgens den schrijver door verschil lende stroomrichtingen, welke zich wijzigen, waardoor de eb stroom de Zuid oostkust van Texel vooral meer doen afnemen dan do vloedstroom. Als bewijs daarvoor voert do schrijver aan de stroomkuil ten Zuidwesten van de zoogenaamde „üoode Hond" welke in weinig jaren zoo groote verandering heeft ondergaan, (zie brochure). Dit veror.diepen en het verdiepen van den onderzeeschen oever voor hot tegen woordig Horntje zegt de schrijver wijzen op eene westwaartsche verplaat sing van den hoofdstroomdraad aldaar. „Het is dusongetwijfeld te verwachten, gaat de schrijver voort dat na eenig tijdsverloop bezuiden het Horntje een dergelijke stroomkuil zal ontstaan, terwijl ten oosten daarvan een diepte van meer dan 30 M. is te verwachten, en welk een verbazend uitgebreide onderzeesche oeververdediging gevorderd zal worden tot behoud van dit punt, laat zich ten eenen- male niet gissen, wijl de gesteldheid van den bodem ter plaatse, bestaande uit bijna enkel zand met zeer slappe lagen behoudens enkele kleibanken, zeer onbe trouwbaar is.u De gevolgen zijn dus niet te overzien en als een verstandig geneesheer, die de oorzaak van een kwaal of ziekte opspoort en tracht weg te nemen, komt de heer van Veen tot de conclusie om, door den aanleg van een dam tussehen Texel (Vlakte van Kerken) en Friesland (Surig), de oorzaak van het kwaad weg te nemen teneinde vérstrekkende gevol gen te voorkomen. De heer Van Veen deed een goed werk om door den druk zijn voordracht tot publiek domein te maken. Mogen velen zich gedrongen gevoelen er kennis mede te maken, doch moge het ook komen onder de oogen van hoogere autoriteiten en regeeringsmannen, en dezen, eigen eerzucht ter zijde stellend, willen voorgelicht zijn door een derzake kundig, en in deze alleszins tot oordeelen bevoegd man. Als nog een oorzaak voor het wegslaan der kustkunstweringen wordt van andere zijde aangevoerd de schelpvisscherij, 'waardoor aan den zeebodem de natuur lijke vastheid en stevigheid zou worden ontnomen. Het is vooral de heer Dr. M. Oosthoek te Scheveningen, welke bij voortduring, om bovengenoemde redenen tegen dit bedrijf te velde trekt. De verzwakking der duinen te Scheveningen, schrijft hij toe als een gevolg van de schelpvisscherij. Ook het verzakken der duinen om Texel, vooral ook bij 't Horntje, noemt hij een gevolg van dit bedrijf. De uitgaven voor het herstellen van deze gevolgen noemt hij geldverkwisting, welke door het wegnemen der oorzaak zoude kunnen worden voorkomen. Verschillende adressen werden door dezen heer reeds te dezer zake aan bevoegde corporaties of personen toege zonden, doch met geen resultaat. De heer Oosthoek noemt mannen als Schroder van der Kolk, Dr. Lorié en anderen, die zijne meening deelden. Thans heeft de heer Oosthoek zich weder tot den Haagschen gemeenteraad gewend, met het verzoek om, in het belang van de Duinvorming en visscherij, dus om het gevaar, de armoede en wer keloosheid te bestrijden (alzoo een meer voudig doel) het nog eens te vragen aan Prof. Martin te Leiden, en als deze dan zegt, zooals het is en zooals hij zich daaromtrent op zijn colleges uitlaat, daD zullen er betere toestanden komen. Wij zijn geheel leeken op dit gebied en wagen ons er niet aan om ten deze eene meening uittespreken. Beide mannen evenwel in deze aan het woord, hebben voor hunne meening stellig goede gegevens. Zij vullen elkan ders bedoeling om de oorzaak van de kwaal te bestrijden (dat het voornaamste is) en niet door lapmiddeltjes de gevolgen te verhelpen, zeer goed aan. 't Is zeker een groot bedrag dat zou worden gevorderd om het plan van den heer van Veen ten uitvoer te brengen, doch de voortdurende lapmiddeltjes zullen vermoedelijk niet minder kosten dan de rente van het globaal benoodigd kapitaal zou bedragen, en men bedenke dat het hier een strijd geldt tegen een vijand (het water). Bovendien zou 't niet uitgesloten kunnen zijn dat door landaanwinning aan de aan te leggen dam, voordeelen zouden worden verkregen. Die ooren heeft om te hooren, die hoore. Den hoorn, 22 October. Donderdagavond hield de heer L. J. Kikkert, secretaris van de afdeeling Texel van het Witte Kruis eene lezing in het Loodsmans Welvaren aangaande die vereeniging. De zaal was slecht bezet, slechts een twintigtal personen welke allen leden waren, woonden de lezing bij. Spreker gaf te kennen dat de voorz. verhinderd was om deze lezing bij te wonen, doch hij dadelijk bereid was deze lezing te houdenhij bracht den heer Keijser dank voor zijn bereidwilligheid om hem met paard en wagen kosteloos hierheen te brengen. Spr. zette uiteen wat het Witte Kruis feitelijk is. Het Witte Kruis verleent wanneer men ziek is de hulpmiddelen welke men bij ziekte noodig heeft, althans wanneer men lid is. Spr. deelde mede dat het ledental in de laatste jaren zeer is vooruitgegaan. Telde het Witte Kruis in 1906 slechts 200 leden, nu was dit reeds opgeklom men tot 700. Toch wenschte spr. dat er zich nog meerderen zouden aansluiten, wat ook zeker wel kan. Hij merkt hierbij op dat het Groene Kruis in Zwit serland op 700 gezinnen 650 leden telt, wat nog een groot verschil is, als met den toestand hier. Uitvoerig stelde spr. in het licht de taak welke de vereeniging het Witte Kruis zich ten doel stelt en het nut dezer vereeniging, ten einde meerderen aan te sporen zich als lid aan te melden. Hierna gaf spr. gelegenheid tot het stellen van vragen. Nadat dit door enkele personen was gedaan, welke door den spr. werden beantwoord, werd de lezing tegen negen uur gesloten. Cocksdorp. Het rijden van de in Eierland geteelde suikerbuiten is in vollen gang. Ze worden gedeeltelijk naar Oudeschild en gedeelte lijk naar de laadplaats te De Cocksdorp gereden. Yan hier gaan ze, evenals vorige jaren, met schuiten naar de haven van Texel om verder met tjalkschepen naar de fabriek te worden gebracht. Vlieland. Geslaagd voor het e vamen 3de stuur man der groote Stoomvaart de heer J. Molenaar Wzn. alhier. Maak je niet boos. Een huurder van een huis aan den Gruttersdijk, te Utrecht, ging de huui- opzeggen bij zijn huisbaas, die daar alles behalve mee ingenomen was. Een kleine woordenwisseling ontstond waarin zich de broeder van den huis eigenaar mengde. Deze wond zich daarbij zóó op, dat hij een beroerte kreeg, die enkele oogenblikken door den dood ge volgd werd. Gevaar bij het onderwijs. In de openbare school te Nieuw-Beier- land gaf het hoofd der school les in scheikunde. By het bereiden van koolzuur sprong m9t een knal de flesch uit elkaar en bekwamen bijna al de leer lingen door glasscherven kwetsuren. Ook het hoofd bezeerde zich aan den arm. Een der leerlingen werd naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1001, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichting der nationale militie van 1910, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich vódr 1 November eerstkomende bij hen,Burgem. en Wethouders aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burgtot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 voor middags tot 2 namiddag te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de lotelingen die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of een positie bekleeden als is aangegeven in onderstaande lijst. Stuurlieden, stuurmansleerlingen, matrozen lichtmatrozen en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbootcn; Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen,tonnenleggers en jachten; Diepzeevisschers en Noordzeekustvisschers. Leerlingen van Zeevaartscholen. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en andere vaartuigen Stuurlieden, matrozen, schippers en schippers knechts van passagiers- en sleepbooten op binnen wateren Zuiderzecvisschers Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren Mossel- en oestervisschers Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Machinisten en machinistleerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen Stokers als boven Machinedrijvers; (hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automobielen) Smeden en smid-bankwerkers; Machinebankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers); Werktuigmakers Kolentrcmmers Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koper slagers, ketelmakers, vijlenkappcrs en voorslagers); Electriciens Studenten in do werktuigkunde of in de electro-techniek Leerlingen van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam of van een cursus voor machinisten. TelegraBsten (hieronder ook te verstaan radio- telegralisten) Scheepsbeschieters Scheepstimmerlieden (scheepmakers.) E' Koek-, brood- en banketbakkers of knechts; Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. S. Koffiehuis- en hotelbedienden Hofmeesters en kellners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers Barbiers Apothekersbedienden Studenten in de geneeskunde of in de artsenij bercidkunde. H. Personeel van 's .Rijkswerven. N.B. De personen genoemd onder A. B. en D. komen allereerst in aanmerking yoor inlijving [als zeemilicicn-matroos. C. komen allereerst in aanmerking voor inlijving [als zcemilicien-stoker. E. komen in aanmcrkingvoorinl.alszccmilicienkok 1' n n n ii ii zeemilicionhof- [meestcr. G. n ii n n a zcemilicienzie- [kcnvcrpleger, H. n n ii ii u zcemilicienma- troos of stoker nl naarmate van het beroep dat zij uitoofonon. Hierbij wordt het volgende bekend gemaakt I. De lotelingen kunnen bij de aangifte voor dc zeemilitie opgeven of zij, in geval van aan wijzing voor den dienst tor zee, zouden wenschen te worden afgclcvord en in workolykon dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van bet volgend janr, dun wel of zy or do voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst terafievoring in genoemd tydvnk, in het genot vat, verlof to worden gesteld tot omstreeks 1 Augustus van genoemd jaar. Mot hun ten ah us kenbaar gemankten wensch zal zooveel mogcli k rekoning worden gohoudon. Ey mogen echter indachtig zijn, dat de lotoling, die zien cc wunal "oor indeelini» by de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven en bij bet hierna ouder 2o bcdocldo onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zeemilitie, zoo hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich bij voorkeur heeft opgegeven. 2o. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande Lyst en zich tijdig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben •aangemeld of hebben doen opgeven, zullen vódr hunne aflevering worden onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid bij de zee militie. Dit onderzoek zal plaats hebben tussehen 1 en 25 Januari 1910. Ieder der hiervoren bedoelde lotelingen zal mededeeling ontvangen van dag en uur en plaats, waarop bedoeld onderzoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente, waar de loteling woonplaats heeft of verblijf houdt, dan komen de kosten zyner reis ten laste van 's Rijk3 kas en wordt hem boven dien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van een gulden (f 1) uitbetaald, De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oefening zijn bestemd en ten gevolge van den uitslag van het onderzoek voor de dienst ter zee wor den aangewezen ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit bericht houdt tevens in de mededee ling, of zij reeds in hot tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgende jaar zullen worden afgeleverd om alsdan dadelijk voor eerste oefening in werke- lijken dienst te blijven, dan wel, of zy bestemd zijn om zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak op omstreeks 1 Augustus van dat jaar in werkelijken dienst te komen. De aandacht van de lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt //De bij de Militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van een verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten zonder schiif- telijke toestemming vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen die reeds vódr hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buiten landsche zeevaart maakten en die zich overeen komstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aan geboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, den 5 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, J. S. DIJT L.B. RUIBING.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1