VERKIEZING. J AAPJESBIETEN Prima Schotscfie Antfiracietkolen, C. DE WIJK, een partij Afbraak en Houtwaren, KENNISGEVING. SCHOUW. HAVER. Uilslag van gehouden Verkoopingen. Marktberichten. Advertentiën. een net BurgerwoonMs, E. HEUSER Co. Predikbeurten. Grintwegen Polder Eierland. plra. 2000 oude Dakpannen, Tandarts FEENDERS WILLEM EELMAN Ariszoon. JAN WITTE Dirkszoon. Het is verboden bij A. BREESNEE, Eierland. stofvrij f 1.70 per H.L. J- P- DROS, Pz- de Cocksdorp. publiek verkoopen Waar gaat clat heen Commissarissen van het Bestelhuis voor den Boekhandel te Amsterdam, berichten, dat op last van den Officier van Justitie aldaar Dinsdag eenige aan de Hollandsche Spoor toevertrouwde pakketten in beslag zijn genomen. Deze inbeslagneming is geschied met het oog op eventueel in deze pakketten ingesloten brieven, welker vervoer op die wijze geacht wordt in concurrentie te zijn met de rechten van den Staat, die zich het monopolie van den briefpost heeft voorbehouden. Overtreding dus der wet op de brieven- posterij. Wanneer brieven in dergelijke pak ketten worden ingesloten, zullen die wel uitsluitend betrekking hebben op boeken enz,, die door tusschenkomst van het Bestelhuis worden geëxpedieerd. Waar moet het heen, indien afzenders van pakjes per spoor, per Yan Gend en Loos, per bode, per marktschipper enz. niet te vergeten de duizenden post pakketten, die de Kon. Nederl. Poste rijen dagelijks te verzenden heeft het voortdurend gevaar van beslag boven het hoofd hangt. Hoe zal 't ooit gelukken een eind te maken aan het sluiten van brieven in pakjes Maar daarenbovenwie ter wereld zou het wenschelijk achten daaraan paal en perk te stellen Zooiets kan, dunkt ons, niet in de bedoeling van den wetgever gelegen hebben. Mag dus de handeling van Amster dam's Officier van Justitie al in over eenstemming zijn met de woorden der Postwet in den geest van den tijd is zij allerminst 1 Eigenaardig protest. Te Gorredijk, drijven een paar brie venbestellers handel, waartegen bij den betrokken Minister reeds is geprotes teerd, tot nog toe zonder succes. De winkeliers gaan nu op andere wijze protesteeren zij weigeren betaling der quitanties hun door de post aangeboden. Be dames geven wat te dom. De Engelsche kiesrechtvrouwen hebben al wat last veroorzaakt en aan haar vrienden in 't parlement gelegenheid gegeven om de groote trom te roeren. Naar aanleiding van geuite klachten heeft nu minister Gladstone in het Lagerhuis mededeelingen gedaan over het bespuiten van een suffragette in de gevangenis te Manchester. Toen de commissie van bezoek dier gevangenis een van haar gewone omgan gen maakte, barricadeerde een der suf fragettes de deur van haar cel, en wei gerde die te openen. Alle pogingen om haar te overreden bleven vruchteloos. Men begon toen de deur los te schroe ven, maar de commissie vreesde dat de zwaar met ijzer beslagen deur plotseling in de cel zou vallen en de gevangene zou kwetsen, zooals ook elders gebeurd is. Daarom gaf de commissie last de brandslang te probeeren. Eerst werd door het luikje in de deur tegen de zolde ring gespoten en toen dat niet hielp op de schouders van de gevangene zelf. Inmiddels waren de beambten er in geslaagd een der hengsels van de deur af te nemen, zoodat ze de cel konden binnen dringende gevangene werd door de oppasseressen naar het hospitaal gebracht. De minister meende dat de commissie met dit waterachtige optreden een ern stige vergissing had begaan. Em gevaarlijke vergissing. Sinds verscheidene jaren werd het kerkhof van Pessac, bij Bordeaux, op den dag voor Allerheiligen geplunderd door dieven, die er al de bloempotten stalen, welke daar op de graven waren nedergezet. Om nu die ergerlijke diefstallen te voorkomen, besloot het gemeentebestuur het kerkhof in dien nacht extra te doen bewaken en het stelde drie ingezetenen om er wacht te houden, twee met een geweer en een met een revolver ge wapend. De dienstdoende gendarmes, die zich eveneens tot buitengewoon toezicht op het kerkhof gedrongen voelden en die niets wisten van de burgerbewakers, hielden die bewakers voor de dieven en zij werden zelve door de wachthoudende burgers voor de gravenschenders aan gezien. Zoo kwam hot tot een schieten over en weer en voor de vergissing werd ontdekt, waren een brigadier en een gendarme vrij ernstig gewond. Een kwaad dier. Toen de landbouwer Kelderman te Wehl zich Zaterdag onder zijne varkens begaf, werd hij door een der dieren zoodanig aangevallen en gebeten, dat men voor zijn leven vreest. Wel wat laat. Een der deurwaarders bij een der kantongerechten in de provincie Gronin. gen had dezer dagen iemand te dagvaar, den, die reeds iu 1905 overleden was, Wat de politie ervaart. Het is een treurige waarheid, dat de politie bijna overal in haar taak bemoei lijkt wordt, speciaal in achterbuurten der groote steden. Een treffend staaltje daarvan in de Waterstraat te Utrecht, waar een fraai lid, die van klare meer dan zijn competentie had, zich wat al te kolderig aanstelde, waarom de politie besloot hem op te brengen. Maar dat was buiten den waard ge rekend en het bekende refrein„Wij zijn jongens uit de buurt wijk C", liet zich gelden. De politie werd zoodanig met straatvuil gebombardeerd, dat zij niet alleen de sabel moest trekken, maar ook van de revolver gebruik moest maken. Gelukkig alleen om wat gaten in de lucht te boren, want toen werd het troepje bang en vlood her- en der waarts. Een buitenkansje. De lijsteraars, in Gaasterland (Fries land hebben de vorige week goede zaken gemaakt en zijn thans heel wat ruimer om 't hart. Dinsdag begon de aanvoer van trekwild al, maar het boschte slecht. Woensdag echter liep het raaker kwamen vangsten voor tot 900 a 1000 stuks toe. Daling in de wildprijzen is tot heden uitgebleven, zoodat de beurzen wel gevaren zijn bij de gunstige ver andering. De flouwers komen thans aan de beurt houtsnippen moeten overko men met de heerschende wind- en weers gelegenheid. Tot het vijfde geslacht. Dezer dagen werd het zoontje van den heer D. M. Zijlstra te Stiens ge- photograteerd met nog vier moeders, die allen als gro6p op één portret staan, namelijk hij (1 jaar en 5 maanden oud), zijne moeder, zijne grootmoeder, zijne overgrootmoeder en zijne bet-overgroot moeder deze laatste woont te Wommels en is 99 jaar oud en is nog zeer kras, Zware concurrentie. Een harde concurrentie is in den Gelderschen Achterhoek ontstaan tus- schen landbouwers en slagers. De eersten, die voor hun vee niet genoeg geld kunnen krijgen, gaan zelf slachten en bemerken dan dat zij voor hun vee 5 a 10 cent per 'A kilo meer maken dan wanneer zij het op de markt verkoopen. De slagers verkoopen nu reeds het rundvleesch voor 22 cent per 'A kilo met en 27 cent zonder been. Em keerpunt in zijn levm. De „Zijper Ct. geeft aldus verslag van een Raadsvergadering te Nieuwe Nie- dorp, waar een sinds lang hangende quaestie uitgemaakt werd en besloten de ingezetenen te verplichten de lan taarns in de buitenwijken zelf aan te steken. Nadat dit besluit genomen is: zegt de voorzitter, de burgemeester v. d. Stok „Dat besluit, zooals het daar valt, geeft een keerpunt in mijn leven. Ik zal een rechten weg volgen. Ik ga van hier uit uw midden terug. Ik hoop, dat het de gemeente Nieuwe Niedorp wel ga. Mijnheer Visser, hier is mijn stoel Wellicht nog ietwat warm neem mijn plaats in. Ik heb gezegd 1 Burgemeester vertrekt. De heer oudste wethouder neemt 's burgemeesters plaats in en zegt Wat voor taak op mij rust ik weet het niet. Ik ben perplex over hetgeen nu is geschied. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 30 Oct. tot en met 5 Nov. '09. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDAbraham de Wijn en Maria Lap (den Burg). Hendrik Kalis (bet Noorden) en Geertrui Kolle (Eierland.) GEBORENMarretje P ieternella, d. van Jacob Brans en iJieuwertje Boon (Oost) Dirk, z. v. Jan Zuidewind cn Heintje Kuiper (den Burg) Trijntje, d. v. Albert Eelmanen Vrou wfje Eelmau (Eierland.) Frans, v.. van Cornelis Zijrn en Marfjo Witte (den Burg.) Ar ie, z. v. Jacob Boon en Aartje Looman (Eierland.) Jan, z. v. Jan Kiljan en Keeltje van Deventer (den Burg.) OVERLEDENAnnoafjo Maria Bakker oud 1 jaar (den Burg.) Cornelia Smit oud 73 jaar, wed. Hendrik Yerberne (Oudescbild.) Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Oct. 1909 Ingelegd f 8674,53 Terugbetaald 11948,38 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3380. —aim i üihwm wrowa«aB«MM Donderdag 4 Nov. in „de Oranjeboom". Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 2,50 aren Huis en Erf, in de Weverstraat. Kooper KI. Slot voor f 1620, Zondag 7 IV'oveuibcr. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Kerkcollecto. Waal. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Ben Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Doop, Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds, Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 Leesdienst Nam. 2 uur Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds hall zeven ds. Kuperus. Ben Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Woensdag 10 IVovember. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Donderdag 11 November. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Schagen, 4 Nov. Aangevoerd: 50 Kallkoeien f 140,a f 220— 80 Vette Koeien 1 160 a 1 275,00; 400 Geldekoeien f 100 a f 220 25 Nuchtere Kalveren f 7 a 150, 30 Vette Varkens 41 a 52 cent per Kg. 90 Biggen f 6,— a f' 10,00; Boter i 1.40 a f 1.50 per K.G. Kipeieren f 6,50 a t 7,50 per 100! Leiden, 5 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd 15 Stieren f120— a f280,—; 93 Kalf- en Melkkoeien f 162 a l 296; 981 Varekoeien f 88 a f 240; 273 Vette Ossen en Koeien 1168 a f 280 41 Kalveren (vette) f 57 a f 112 26 Kalveren (magere) f5 at 10 210 Schapen (weide) f 10 a f 13; 1283 Schapen (vette) f 11,— a f 19. 254 Magere Varkens f 14— a f 35, 343 Biggen f 4,00 k f 11,00; Getrouwd A. de WIJN en M. LAP die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Burg, Texel 4 November 1909. Ieder voerman wordt dringend verzocht op de Eierlandsche grintwegen NIET IIALF- SLAG te rfiden, daar anders door het Bestuur minder aangename maatregelen zullen moeten worden genomen om zulks tegen te gaan. De Dijkgraaf van den polder Eierland op Texel, H. FLENS. Texel, den 5 Nov. 1909. Met beleefde berinnering aan de door on- dergeteekenden verzonden rekeningen, tot afdoening waarvan zij zich houden aanbevolen;zij bericht, dat over het bedrag der rnet 10 Nov. niet afgedane posten na dien datum per kwitantie zal worden beschikt. Beleefd aanbevelend, LANGEVELD DE ROOIJ. UNTog te koop eenige dnizende kilogrammen a f 8 de 1000 kilogram P.S. Aan 't zeilde adres te kcop: voor billijken prijs. is op Maandag S Nov, van 11—12 in de Lindeboom te spreken. Du lijst om deelhebber te worden van de Coöperatieve Eaasfabriek ligt nog ter inteekening open tot on met 19 November. Voorloopig Bestuur, aan den Hoorn bij J. BEUMKES. P.H Polder. P. van KOSSUM, Zij, die iets wenschen in te zenden naar de Nationale Ten toonstelling voor Huisvlijt te's Gravenhage in 1910, kunnen inlichtingen, iuschrijvings- kaarten en reglementen verkrijgen bij D. H. BRANS, te de Cocksdorp. Correspondente dier tentoonstelling. TE HUUR bewoond geweest door C. Zuidewind, W everstraat. Te bevragen bij ALEX. KONING, Zadelmakerij. Deurwaarder te Texel, zal op Dinsdag 9 November 1909 's mor gens half elf ure, op het Molenerf bij het R. K. Kerkhof nabij den Burg op Texel, bestaande uit.- Eiken Deuren, Kozijns, Ramen, Schotten, Luiken, Hekken, Ladders TrappeD, Am. gr. Schrooten,Ribben, deelen, Planken, Kruiwagens, Eiken palen en een partij Nieuwe Steen. VoortsEen partij oude- en nieuwe Dakpannen, Schaafbank, volledige Pui, kisten met Glas, Vlaggenstokken, Blokken' Ijzerwaren, Brandhout, en hetgeen meer zal worden aangeboden. Tot inbreng is geoorloofd. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschap pelijke Polders op Texel" brengt ter kennis van de stemgerechtigde ingelanden, dat op DINSDAG den 9 NOVEMBER as. van des voormiddags 10 uur tot des namid dags 3 uur in het café „den Burg" aan den Burg alhier, de stemming zal plaats hebben ter verkiezing van 2 hoofdingelan den voor het bestuur van het Waterschap wegens periodieke aftreding van de heoreu De stembriefjes, aan het stembureau te bekomen, zullen onmiddelijk na het ver strijken van de voor de stemming bepaal den tijd, worden geopend. De herstemming, zoo noodig, zal geschie den op een nader te bepalen dag. Het College van Dagelijksch Bestuur vnd J. 8. DIJT, Voorzitter. RUIBING, Secretaris. Texel, 9 Oct. 1909. Dijkgraaf en Heemraden van het Water schap „de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel" brengen ter kennis van do Inge landen, dat naar aanleiding van art. 16 der keur en verordening voor dit Waterschap, de SCHOUW op het sckoonmaaien en zui veren van Tochtslooten en Cenon, van bob bels, kroos, riet en flab, is bepaald op WOENSDAG 17 NOVEMBER 1909. Texel, 14 October 1909. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. S. DIJT, Dijkgraaf. I RUIBING, Secretaris. te jagOD, in jagende houding te loopen, honden te laten loopen on zonder verlof wilsters tc vangen op de landerijen bij ondergeteekenden in gebruik. M. Bakker, O. J. Koorn. P. J. Room. P. D. Maas. R. J. Witte. Dr. H. Over. J. C. Koorn. J. Witte Jdz. J. D. Roeper. Gebrs. Witte. Wed. G. Witte. A. Lap. Maandag in lossing eene lading prachtige blanke liarddrooge HAVER, natuurgewicht 62/o3 kg- por KL. per 50 k.g. notto f 3.75 Die zakken medebrengt 5 ct. lager, puike kleine PAAROENBOONEN, per 80 k.g. netto f 6,90 Monsters op aanvraag verkrijgbaar. 6 Nov. 09. Gewone conditiën. Zij dio van ons kookten, worden beleefd verzocht uf to halen en zakken ter vulling mede to brengen.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2