N°„ 2308, Donderdag 11 November 1909. 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel Overwegende, dat het van groot belang is, dat de bevolkingsregisters nauwkeurig worden bijgehouden en de krachtige me dewerking van de ingezetenen hiertoe een eerste vereischte is Herinneren aan de volgende bepalingen van het Koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Staatsbl. No. 141,) regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, moeten hiervan kennis geven ter Secretarie der gemeente, die zij verlaten en waar zij ingeschreven zijn, met opgaaf der ge meente, waar zij zich vestigen. Het ontvangen getuigschrift van woonplaats verandering moeten zij uiterlijk binnen eene maand na hunne aankomst in de nieuwe gemeente ter Secretarie dier Ge meente bezorgen. Elk hoofd van een huisgezin moet uiterlijk binnen ééne maand ter Gemeen te-Secretarie kennis geven van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij moet bij die kennisgeving de noodige opgaven voor de inschrijving in de bevolkings registers verstrekken. Onverminderd deze bepalingen is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Tot voorkoming van moeielijkheden worden de ingezetenen ernstig aange spoord hunne verplichtingen nauwgezet na te komen. Texel, den 28 September 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, J. S. DIJT, L.-B. De Secretaris, RUIBING. NATIONALE MILITIE. Indeeling van lotelingen, bij de bereden korpsen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de militie inge schreven lotelingen, die, in geval van inlijving ter volledige oefening, in aan merking wenschen te komen om bij een der bereden korpsen te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den 30en November e.k ter Gemeente secretarie aan te melden of te doen opgeven. Voor verdere bijzonderheden, als wijze van aanmelding, geneeskundig onderzoek, voordeelen welke de ingelijfden der bereden korpsen genieten in vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen, wordt verwezen naar de op de publicatie borden aangeplakte bekendmakingen. Met het oog op het niet altijd genoeg zaam beschikbaar aantal plaatsen bij een wapen en een bepaald garnizoen, wordt er nadrukkelijk op gewezen dat het aanbeveling verdient, meer dan éón korps op te geven, waarbjj men bij voorkeur wenscht te worden ingelijfd. Texel, den 8 November 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 31 Oct.—6 Nov. De Tweede Kamer maakt zich gereed den openbaren begrootingsarbeid aan te vangen. Als deze regels onder de oogen der lezers komen zijn de beraadslagingen over de Indische begrooting waarschijnlijk reeds in vollen gang. Afgaande op het voorloopig verslag van het afdeelings- onderzoek mogen nogal uitvoerige alge- meene beschouwingen verwacht worden. Zooals de lezers zich zullen herinneren werd nog niet zoo heel lang geleden in de bladen heel wat stof opgejaagd over de ambtsverwisseling van de heeren Idenburg en de Waal Malefijt. Dezelfde bezwaren die destijds in de pers werden geopperd, werden ook in de afdeelingen ter tafel gebracht. Sommige leden waren van mee ning dat het bedenkelijk moest worden genoemd dat het Kabinet een zijner beste leden het onderkoningschap opdroeg om in zijn plaats iemand te benoemen, die nu juist niet de aangewezen man mocht worden geacht. Men meende daarin te zien dat niet het landsbelang doch de politieke richting den doorslag had gegeven. Voorts aldus het voorloopig verslag, had het de aandacht getrokken, dat de heer De Waal Malefijt op 18 Mei 1909 verklaard had, dat heel goed mogelijk ware datde regeeriDg den heer Colijn, die in Indië uitstekend dient, naar Holland zou roepen om op het Plein door middel van het geven van adviezen of op andere wijze in het belang van Indië werkzaam te zijn. De hiei gecursiveerde woorden gaven aan leiding tot de vraag, of de heer Ü6 Waal Malefijt zich met het oog op de komst van den heer Colijn voorstelt slechts tijdelijk als Minister te fungeeren. Wat dit laatste betreft hebben de heeren Kamerleden waarschijnlijk zich ook eenigs- zins laten leiden door een artikel dat eenigen tijd geleden in het „Bataviaasch Nieuwsblad" verscheen, dat toen dooreenige bladen overgedrukt werd en waarin vrij kras de bewering werd geuit dat de heer Malefijt feitelijk slechts plaatsvervangend Minister was. Het ambt zou eerlang toe vallen aan den bovengenoemden heer Colijn, den anti-revolutionairen afgevaar digde van Sneek, die thans van Oost-Indië in Holland is aangekomen. Dezer dagen nu is het regeeringsantwoord op het voorloopig verlag verschenen, doch over de door ons bovenaangehaalde op merkingen laat do minister zich niöt uit. 't Is derhalve niet onmogelijk, beter gezegd vrij zeker, dat ter openbare vergadering in de Kamer nog wel het een en ander daarover gezegd zal worden. Niet alleen daarover maar vermoedelijk zal de minister ook nog van bevriende zijde critiek verwachten mogen over do houding die hij denkt aan te nemen ten opzichte der Zending in onze bezittingen. De minister schijnt voornomens Diet dat gene voor de Zending te doen wat ver schillende leden der rechterzijde wel noodig achten. Mogelijk dai we den volgenden keer wel nader op een en ander terugkomen, —o—o—o— Het Engelsche Lagerhuis is in de afge- loopen week met zijn begrootingsarbeid gereed gekomen. De derde lezing van de wet op de middelen had plaats en wel werden daarbij n°g enkele redevoeringen gehouden, doch het eindresultaat was dat de regeering met een groote meerderheid do overwinning behaalde. Met 379 tegen 149 stemmen werd de begrooting goedge keurd. De Iersche nationalisten hielden zich buiten stemming. Thans is het woord aan het Hoogerhuis. De kans dat dit de begrooting zal goed keuren is echter niet heel groot. Als men tenminste gelooven mag wat de „Daily News" dezer dagen mededeelde, n. 1. dat reeds een 300 tal pairs aan lord Landsdowne medegedeeld hadden, tegen de begrooting te stemmen, dan is het lot van de ont werpen van Lloyd George reeds beslist. De regeering schijnt daarvan dan ook overtuigd te zijn zooals wel uit een rede voering door het lid van het ministerie Pease, in de afgeloopen week gehouden, bleek. Deze zeide o.m. dat het vaststaat dat in het begin van Januari de algemeene verkiezingen zullen plaats hebben. De •regeering zal dan het Engelsche volk ge legenheid geven over de houding der lords te oordeelen. —o—o—o Denemarken heeft reeds een nieuw Kabinet teruggekregen. De Koning heeft het ministerieHolstein het gevraagde ontslag verleend, tot afscheid een heel vriendelijke dankbetuiging gezonden aan den afgetreden Kabinetsformateur en aan den leider der radicale partij Zahle opgedragen een nieuw Kabinet te vormen, waaraan deze gevolg gaf. Zoo is er een radicaal kabinet gekomen, doch voor den heer Zahle tot de vorming overging stelde hij voorwaarden die men meer dan radicaal zou durven noemen. Hij stelde n. 1. de voorwaarde dat hij de ministerieele titels en de uniformen mocht afschaffen, waarin de Koning toestemde. Zoodat de Denen hun ministers niet meer als Excellentie behoeven aan te spreken en ze het genoegen niet meer zullen hebben de bewindvoerders in met goud belegde statiepakken en met den steek op te zullen zien verschijnen. En Zahle wilde dat niet alleen voor zichzelf en zijn Kabinet, doch hij zal met goedkeuring van den Koning een wetsontwerp indienen om voor goed titels en statiekleeding voor de ministers af te schaffen. Nogal democratisch dus. De heer Zahle excellentie mogen we immers niet noemen is dan ook niet tevergeefsch voorzitter van de radicale partij. Doch niet minder democratisch dan haar man schijnt de vrouw van den minis ter-president aangelegd te zijn. Tot dusver was zij eerste stenografiste bij den Rijksdag, een betrekking die een aardige verdienste geeft. Waar nu de ministerieele heerlijkheid in den regel maar kort duurt en in Dene marken nogal vaak bijzonder kort, heeft mevrouw Zahle besloten haar betrekking niet neer te leggen. Dat besluit heeft in de aristocratische kringen nogal beroering gewekt. De vrouw van den eersten be windsman van het land achter de stenogra fentafel dat gaat de dames uit de Deensche groote wereld dan toch wat al te ver. Te begrijpen is het alleszins dat men versteld staat over zoo verregaande demo cratie. Dat gebeurt steeds wanneer met do traditie gebroken wordt. Of er evenwel niet veel voor te zeggen is om een einde te maken aan zoovele bureaucratische dwaasheden is een andere vraag. —o—o—o— De politieke toestand in Oostenrijk-Hon garije blijft nog maar steeds even verward. Al de pogingen die aangowend werden om daarin verandering te brengen zijn mis lukt. De Hongaarsche Kabinetscrisis is nog steeds onopgelost, tengevolge de hou ding der onafhankelyken, de Bohewnsche Landdag is nog steeds in ruste en de Tsjechen en Duitschers staan scherper tegenover elkander dan ooit. De parlemen taire machine staat dan ook geheel stil. Ook het Oostenrijksche parlement is in de afgeloopen week verdaagd en dat op een zeer ongunstig tijdstip n. 1. vlak voor het indienen der begrooting. Die-verdaging was noodzakelijk geworden na het dreige ment der Tsjechen dat ze obstructie zouden voeren. Vandaag of morgen kan de goed keuring verwacht worden van de taalwetten door den Koning en als gevolg daarvan zullen de beide Tsjechische ministers uit het Oostenrijksche Kabinet treden. De vraag is thans nu de Rijksdag ver daagd is wat de eerstkomende dagen voor nieuws zullen brengen. Dat er iets gedaan zal worden staat wel vast. De regeerings- zaken kunnen niet stop gezet worden ook al werkt het parlement niet meer mee. Mogelijk dat art. 14 der Grondwet in toe passing zal worden gebracht, waarbij de regeering door den Keizer gemachtigd kan worden bij gebleken onmogelijkheid om wetten in te voeren op de voorge schreven wijze, dit te doen door eenvoudige afkondiging bij Keizerlijk besluit. Toch zal naar luid der berichten de regeering eerst nog eens een poging doen de partijen te zamen te brengen teneinde den Boheemschen Landdag weer aan het werk te krijgen. Er zijn evenwel niet veel die gelooven durven dat de regeering gun stige resultaten zal hebben. Er is reeds haast tot in het oneindige beraadslaagd en getracht de partijen met elkaar te verzoenen. De oplossing van de kwestie lijkt ons nog lang niet aanstaande. TEXEL, 10 NOVEMBER 1909. De Scheimarkt. Dinsdag werd hier als naar gewoonte de zoogenaamde Scheimarkt gehouden, d. i. de laatste der gewone weekmarkten. De aanvoer was niet van groote betee- kenis, eenig rundvee, weinig wolvee en nog al veel biggen. Met deze markt, wij zeiden het reeds boven, zijn de ge wone weekmarkten afgeloopen. Voor de maanden December, Januari en Februari zijn de marktdagen op den 2en Maandag van die maanden. Verkiezing Hoofd-Ingelanden. Dinsdag had de verkiezing plaats van twee Hoofdingelanden voor het Water schap de 30 Gemeensch. polders, ter voorziening in de periodieke aftreding van de heeren W. Eelman Az. en J. Witte Dz. Er werden uitgebracht 480 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de Heeren: J. Witte Dz 291 stemmen. W. Eelman Az 269 C. Keijser Sz. 241 Jb. Boogaard 9 Op verschillende andere personen was 1 stem uitgebracht. Wanneer bij eerste stemming meer dere personen volstrekte meerderheid bekomen, worden zij geacht te zijn ver kozen op wien de meeste stemmen zijn uitgebracht. Gekozen zijn alzoo de heeren J. WITTE Dz. en W. EELMAN Az. De vereeniging „Texels Belang" hoopt in het volgend jaar eene tentoon stelling te houden te Oosterend, en wel van voorwerpen betreffende huisvlijt en oudheidkunde. Door den Kerkeraad der Doopsgez. Gem. is daarvoor welwil lend afgestaan het kerkgebouw te Ooster end, dat zich ongetwijfeld voor eene TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ct3. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1