Zenuwziekte Predikbeurten. dergelijke tentoonstelling uitstekend leent. 't Is nu maar te wenschen, dat velen zullen willen medewerken, om degelijke artikelen voor die tentoonstelling te ver krijgen. Is daarbij in de eerste plaats het oog gevestigd op de dames, die met naald en breipen zooveel schoons weten te vervaardigen, ook zal zeker de figuur zaag wel het een en ander gereed maken, terwijl stellig in menig kast nog wel oud porselein, als anderzins voor handen zal zijn, om het geheel tot iets degelijks te maken. Waar zoo aller medewerking gevraagd wordt, daar durft men in het bijzonder rekenen op de hulp van vele jonge dames te Oosterend, die zeker op verzoek van het Hoofdbestuur zich wel met een en ander zullen willen belasten. Moge het plan wélslagen, en mogen de financieele uitkomsten voor de hulpkas van de vereeniging „Texels Belang" belangrijk zijn Oost er end, 9 Nov. De visscherijvereeniging „Betracht het Goede" heeft, met het oog op de even- tueele visscherijraden, als anderzins, de Koninklijke goedkeuring op de statuten gevraagd. Cocksdorp. In de Vrijdag j.l. gehouden vergade ring van de IJsclub „Eierland" werden als bestuursleden herkozen de heeren H. Visser en C. Kievit en werd gekozen de heer C. de Graaf. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 40,20. Er werd o.m. besloten in den a.s. winter een wedstrijd op schaatsen te houden en daarvoor een bedrag van f10 uit te trekken. Bij den heer K. Knol alhier is een koolraap gegroeid, die niet minder dan 17 pond weegt. Waal, 8 November. De kaasfabriek „de Hoop" mag zich verheugen in voortdurenden bloei. Circa 300,000 liters melk worden er thans per jaar verwerkt. Terwijl op Texel reeds eenige fabrieken zijn opgericht en weer opgeheven, is door aandeelhouders en melkleveranciers alhier besloten, om behoudens goed keuring de zaak voortaan met stoom te drijven. Wij hopen, dat de ondernemingsgeest der belanghebbenden met goeden uitslag zal worden bekroond en brengen gaarne hulde aan den wakkeren, onvermoeiden Directeur, den heer J. B. Bakker. Oudescliild, 9 November. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft onze vroegere plaats genoot C. Schaap, klerk bij de poste rijen en telegrafie te Willemstad in het laatst der vorige maand te 's Gravenhagè zijn telegraafradikaal behaald. De verzending van suikerbieten en stroo is nog in vollen gang. Vooral stroo, wordt in vergelijking met andere jaren, in groote hoeveelheden verzonden. De prijs er van is ook buitengewoon hoog, zoodat vele boeren al hun voorraad verkoopen. Ben hoorn9 November. Melden we in een van de vorige nummers dat het zesde doch ook het laatste zinkstuk van dit werk naar de diepte was gelaten, thans is men bezig kraagstukken, welke vlak tegen de glooiing komen te liggen, naar beneden te laten. Met een van deze stukken heeft men zeer veel moeite gehad om haar op de bewuste plaats te krijgen. Hier voor moest een gat gemaakt worden, hetwelk door de hooge waterstand tel kens weer dichtsloeg, doch nu het weer de laatste tijd kalm was is men er toch in geslaagd het op zijn plaats te krijgen. Het weer dat in. den laatsten tijd zeer gunstig was is een groot genot geweest voor den aannemer, zoodat het werk nu flink opschiet. Toch gelooft men niet dat het werk op den bepaalden tijd klaar komt. Bij den heer A. Boon alhier staat voor de derde maal een rozenstruik in bloei. Zeker een voorbode voor den nog te verwachten zomer. Vlieland. In de Zaterdag j. 1. gehouden jaar- lijksche verkiezingen werd door het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente tot Ouderling herkozen de heer G. van Westen gekozen de heer C. Cupido. Tot Diakenen herkozen de heeren K. Bakker en J, Meijer Jzn. Tot predikant werd beroepen de heer E. W. ten Oever, candidaat tot den H. Dienst te Assen. Zuiderzeevisscherij De „Visscherij Ct." bespreekt in een hoofdartikel de vraag, hoede Zuiderzee- visscherij weer tot bloei kan gebracht worden. Zij doet daartoe de volgende middelen aan de hand In de eerste plaats een einde gemaakt aan de roofvisscherij, een uitgebreide re geling van het bedrijf. Dan zal de Zuider zee weer vischrijk worden, dan zullen de aanvoeren weer zoo zijn, dat aan de vraag van het vischetende publiek kan worden voldaan. Maar verder moet er gezorgd worden, dat het produkt de waarde niet verliest. Vreemde haring mag niet voor Zuider- zeevisch worden verkocht. Zoo ook met de ansjovis. Evenals bij de margarine moet de buitenlandsche visch verpakt worden in van merken voorziene vaten, ankers, kisten. Men moet ook zorgen, dat de prijs van de visch, vooral ook van de tweede rangs- visschen der Zuiderzee, spiering, bot, aal, garnalen zoo hoog mogelijk zijn. Dat de schelpdieren, kreukelen, oesters, wulken en krabben, ja krabben ook, zooveel mogelijk opbrengen. Men moet daarnaast zorgen dat de on kosten zoo gering mogelijk zijn, coöpera tief inkoopen, tanen. Men moet zorgen bedrijfszekerheid te hebben, verzekering van schepen en want, verzekering tegen ongevallen en dood. Er zijn reeds enkele coöperatieve ver- eenigingen, enkele nog slechts geringe draagkracht bezittende fondsen. Maar dit alles moet krachtiger worden aan gevat. Er moet meer eenheid en samen werking komen. Het moet, want het kan. Wij voor ons, zijn overtuigd, dat de kwijnende Zuiderzeevisscherij weer ople ven kan, dat wanneer de visscher en belanghebbenden de handen ineen slaan het bedrijf weder welvarend inplaats van sober zal genoemd worden. Er kan een flinke krachtige groote inkoop- en verkoopcoöperatieve komen. Voor het succes van dit laatste middel acht men het voldoende, dat van de circa zes duizend visschers slechts enkele honderden ernstig willen. Veel geschreeuw om niets. Een Rotterdamsche firma verzond de vorige week een wekker-uurwerk aan een heer te Keulen. Toevallig liep de wekker juist af op het oogenblik, toen bedoelde heer het uurwerk aan de post in ontvangst wilde nemen. De postbe ambte duchtte gevaar, de politie werd verwittigd; de heer, aan wien het pakje geadresseerd was, moest meede mili taire macht werd er in gemoeid, en het pakje werd naar het arsenaal gevoerd, waar het in een bomvrijen wagen ge bracht en met groote voorzorgen geopend werd. Tot groote hilariteit van de aan wezige officieren bleek toen de onschul dige aard van den inhoud. Een buitenkansje. Deze week liep het.gerucht dat een stoker der Haagsche gasfabriek in een oud vest voor ongeveer f 100.000 aan diamanten had gevonden. Natuurlijk werd het door niemand geloofd. Door toevallige omstandigheden kwam „Land en Volk" achter de juiste toedracht der zaak. Het blad vindt deze te merk waardig om ze niet mede te deelen. In een werkmansgezin te 's Gravenhage had de vader voor ongeveer 3 jaar terug een gebruikt pak gekocht en dit nu als zijn huispakje in gebruik genomen. De man verloor de vorige week een dub beltje tusschen de voering van het vest en terwijl hij dit weer voor den dag haalde kwam hij tot de ontdekking dat er zich twee steenen in bevonden. Toen hij deze er uit gewerkt had bleken het twee schitterende brillanten te zijü, die een waarde vertegenwoor digden van ongeveer twintig duizend gulden. Zoo ziet men alweer hoe een dubbeltje rollen kan. Een goed zaakje. De vereeniging voor Volksvermaken te Egmond aan Zee heeft veel ploizier gehad van hare bemoeiingen om een „glijbaan" aan te leggen. Niet alleen hebben er in het afgeloopen seizoen niet minder dan 18000 personen van gepro fiteerd, maar ook financieel was het een goed zaakje aan de aandeelhouders kon 15 pet. uitgekeerd worden. Ongelukkige. Bij de woning van den molenaar IJ., te Wije, lag een ijzeren molenas, die in het midden op eenige steenen rustte Toen eenige kindoren gisteren op dio as speelden, kantelde 't zware vooi werp met het ongelukkig gevolg, dat hot bijna 7-jarig zoontje van den molenaar er onder geraakte en een been brak, ter wijl het andere verwond werd. Liefhebbers bij de vleet. Te Haarlem hebben zich voor de nieuwingestelde betrekking van contro leur bij de plaatselijke directe belasting 135 personen aangemeld, onder wie 7, die reeds een dergelijke betrekking elders bekleeden, Niet beter als hier. Dat landbouwer en werkman te Klaas waal naar droog weer verlangen bljjkt wel uit het volgende Naar berekening moet daar ruim 5.000.000 K. G. suikerpeen geleverd worden aan de tramhalten. In ruim 3 weken tijds zijn nog maar 1.000.000 K G. geleverd. Dijken en wegen zijn voor voetgan gers thans onbegaanbaar. Suikermaïskolven. Door de firma Sluis en Groot te Enk huizen zijn met goed gevolg proeven genomen met het kweeken van suiker maïskolven. Deze soort maïs, in Amerika zeer verbreid en zeer gewild, wordt daar, als ze nog niet rijp is, gekookt, en dan als groente gegeten. Tot nog toe werden ze hier te lande slechts ingevoerd via Hamburg. Gevaarlijk werk. De vrouw van den veehouder P. de J. te Bovenknijpe had was en terpentijn boven het vuur. De vlam sloeg er plotseling inzij wilde nog met den boezelaar den brand blusschen, doch zijzelf en haar kind geraakten in brand. De kordate moeder bluschte eerst de kleertjes van haar kind en sprong daarna in de sloot. De buren hielpen haar op 't droge en spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van de patiente is verre van gunstig. Het kind is ovorleden. hottende aardappelen. In Friesland klaagt men geducht dat aardappelen, welke er oogenschijnlijk gaaf uitzagen, na enkele dagen in den kelder gelegen te hebben, reeds begiunen te rotten. Volgens sommigen is dit hieraan toe te schrijven, dat de grond tijdens den groei van het product steeds te vochtig was en dat daardoor de „natte rot" ont staat. Hij heeft er iets voor over. Een uitgever te Boston, zekere Edwin Ginn, heeft een testament gemaakt, waarin hij 1 000.000 doll, bestemt voor de bevordering van den wereldvrede. Bovendien zal Ginn zoolang hij nog leeft jaarlijks 50.000 doll, afzonderen voor hetzelfde doel. Het schijnt het streven van Ginn te zijn, een groote en permanente ver eeniging te stichten van zakenlui over heel de wereld, welke vereeniging dan zou moeten streven naar de verijdeling van oorlogen. Inderdaad kunnen de groote zakenlui daar meer aan doen dan de vorsten. De toestand in Venezuela. „De Amigo di Curasao" meldt: Wat wij verleden week veronderstel den, is juist gebleken. Er is in Tachira een revolutie uitgebroken ten gunste van Castro. De mannen waren onte- voeden, dat zij te weinig rijke baantjes hadden gekregen en daar President Gomez weinig neigiDg schijnt te gevoelen hen ook in de naaste toekomst eens goed te bedenkeD, besloten zij de staats ruif vrij te maken en voor zichzelf te behouden. Daar President Gomez nog juist bijtijds gewaarschuwd werd, kon de opstand onmiddellijk onderdrukt worden en bleef de binnenlandsche rust in Venezuela ongestoord. Algemeen wordt Grl. Juan Vicente Gomez candidaat gesteld voor 't Presi dentschap, waarvan de benoeming ingaat in April van het volgend jaar. Grl. Matos is ook naar Caracas terug gekeerd. Wel een bewijs, dat de partij van Castro heeft uitgediend. Misschien volgen er nog een paar machtelooze stuiptrekkingen, maar iets te vreezen van deze partij heeft Venezuela niet meer. Rij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Novomber, en waarop do rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. genezen door de Pink Pillen. Cliilisalpeter bij wintergranen in den herfst Wij willen nog enkele voorbeelden aan halen van proefnemingen op de winter granen met herfstbemesting met Chilisal- peter. Door den heei P. Pipers, Dr. in de Landbouwwetenschappen te Antwerpen zijn een reeks van proeven genomen op rogge en tarwe. Het zou te veel plaats in dit blad in beslag nemen al die proeven afzonderlijk te vermeldendaarom zullen wij alleen melding maken van de gemid delde uitslagen der proeven, wat ook zui verder is. Vergeleken worden perceelen, die in den herfst (A), die in het voorjaar (B) en die in beide jaargetijden (C) met Chili bemest werden, tegenover een onbe- mest perceel. Voor de rogge was de uilslag: Vermeerdering door herfstbemesting alleen (A) 332 Kg. graan en 510 Kg. stroo; door voorjaarsbemesting alleen (B) 476 Kg. graan 929 Kg. stroodoor herfst- en voorjaarsbemesting (C) 668 Kg. graan on 1549 Kg. stroo per H.A. Bij de tarwe waren deze cijfers Voor A 150 Kg. graan en 410 Kg. stroo, B 327 669 C 530 848 De heer Pipers zegt aan het einde van zijn vrjj uitvoerig verslag a. De aanwending van een kleine dosis Chilisalpeter op Wintergranen is onont beerlijk in stikstofarmen bodem b. Deze aanwending verzekert, in dit geval, aanzienlijke winsten c. De aanwending van een kleine dosis Chili kan aanbevolen worden, zelfs in vruchtbaren akker bij late zaaiing.... Dat ook op zwaardere gronden deze bemesting rente kan afwerpen, is aange toond in een proef op Rozenburg op kleigrond. Een H.A. land werd in tweeën verdeeld. Het eene deel werd (per H.A.) met 100 Kg. Chili bemest, het andere ontving geen stikstofmest. De uitstrooiing had plaats toen de tarwe zich goed bovon den grond vertoonde. In het volgend jaar was de oogst van de twee perceelenonbemest 30 H L eraan en 4000 Kg, stroo, bemest met 100 Kg. Chili 35 U.L. graan en 4745 Kg. stroo. Men kan Chili strooien tot begin of half November. P. Woensdag 10 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Avonds 7 uur ds. Kijno. Donderdag 11 November. Oosterend. 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Kondag 11 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vin. 10 uur de Eerw. Heer Barends van Heilo. Waal. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds, Smits. 's Avonds 7 uur ds. Eilorts do Daan van Heilo. Den hoorn. Voorm. 10 uur ds. Vissor. Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. 's avonds hall 7 de ITr. Barends van Heilo. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boelco. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 Leesdienst Nam. 2 uur Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm.lOuur ds. Busaomaker, Mevrouw A. Koes de Ruinen was sedert 25 jaren aangetast door zenuwtrekkingen van liet gelaat, een soort van plaatselijke St. Vitusdans op het gelaat. Die aandoening veroorzaakte haar ondragelijke pijnen en al wat zij had gedaan om er zich van te verlossen, was nutteloos geweest. Ten laatste had mevrouw A. Koes de Pink Pillen genomen die haar door verschillende per sonen waren aanbevolen. Dank zij die behaude- ling, heeft zij hare zenuwtrekkingen en hare ijnen, die haar sedert 24 lange jaren zoozeer adden doen lijden, zien verdwijnen. Het is onnoodig nog veel meer te zeggen over zulk een merkwaardige genezing. Wij hopen dat zij die aan zenuwkwalen lijden, zullen be grijpen welke weldaden de Pink Pillen hun kunnen bewijzen. De menschen die niet slapen, zij die zich over kloppingen en duizelingen beklagen, vrouwen die geplaagd worden door onverklaarbaren angst, zij die door sombere gedachten worden vervolgd, kinderen die den St. Vitusdans hebben, moeten de wonderdadige behandeling der zenuwziekten volgen. De Pink Pillen herstellen het bloed, versterken het zenuwstelsel. Allen die er gebruik van maken, genieten een onverklaarbaar welzijn, want do Pink Pillen wekken de werking van alle organen op. Zij genezen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de zenuwzwakte en de plaatselijke pijnen. Prijs f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilic, Hoofd-depóthoudcr voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, vooi den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. HL

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2