Binnenland» TEXEL, 17 NOVEMBER 1909. Na den storm. Een ideetje. De storm heeft uitgewoed en tal van mededeelingen in de bladen gewagen van de groote verwoesting door den storm op verschillende plaatsen aangericht. Voor een groot deel is het materieele schade, doch ook verlies van menschen- levens, op de kusten, heeft de storm voor zijne rekening. Voor de plaats onzer inwoning heeft de storm geen menschenlevens geëischt, schipperij en visscherij waren gelukkig in veilige haven. Doch de materieele schade schijnt over het eiland nog al van beteekenis te zijn. 't Heeft dan ook in den nacht van Vrijdag geducht gespookt; een bewijs daarvoor is wel dat in het Park een der oude reuzen voor den storm het hoofd heeft moeten buigen. Dat onheil lokte tot veel bekijks, vooral des Zondags, en 't was niet onvermakelijk daarover veler oordeel te hooren. Van die allen trof ons eene opmer king, dat we een ideetje vonden, wel waardig opteteekenen. Besproken werd de ledige plaats welke zal ontstaan, wanneer het staangebleven gedeelte wordt weggeruimd, hetwelk een der aanwezigen de opmerking ont lokte: laat men die stronk daar laten staan en na hem wat te hebben ingekort er een bak op aanbrengen, waarin des zomers potten met bloemen zouden kunnen worden gezet, ook zou men er dan een bank om kunnen maken. Dat idee was werkelijk nog niet zoo kwaad; het verdwijnen van den boom zal zeker de entrée minder mooi doen zijn, doch wanneer op de wijze als hier bedoeld, daar ter plaatse een bloem- versiering kon worden aangebracht, dan zou de entrée van het Park er zeker nog bij winnen. Groote kosten zou zulk een zaakje niet na zich sleepen en waar mogelijk de gemeentebegrooting er niet op is inge richt om zulk een weelde toetepassen, daar zou voor de uitvoering er van zeker wel eenige vereeniging of ook wel par ticulieren zijn te vinden om dit te be werkstelligen. 't Verdient zeker overdenking. Vergadering van 't Nut. Maandag j.l. hield het departemement Texel van „het Nut" alhier des avonds te 8 uren zijne tweede buitengewone vergadering in dezen winter in „de Vergulde Kikkert". De heer Ds. Kuperus leidde de bijeenkomst en herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat den 16 November 1784, dus thans 125 jaren geleden, de MaatschappijTot Nut van 't Algemeen was opgericht te Edam in het huis, toen bewoond door Dr. Martinus Nieuwenhuijzen en dat nu als stichtings huis der Maatschappij gastvrijheid biedt aan het departement Edam en zijne instellingen. Spr. herinnerde aan het doel en het werk der Maatschappij en gaf daarna het woord aan den heer J. A. C. Nonhebei van Hilversum, die voor de pauze eene lezing hield over het onderwerp Misdaad en Misdadiger. Spreker schetste de oorzaken, waaruit de misdaad kan voortkomen, en de wijze waarop de misdadigers in vroegeren en lateren tijd werden en worden behandeld. Veel is er in den loop der tijden in dat opzicht in de beschaafde landen verbeterd, doch 't is er nog verre van af, dat we zijn, waar we wezen moeten. In onzen tijd zijn er geleerden, die misdadigers in hun leven, streven en handelen bestudeeren. Zij beschouwen die ongelukkigen meer als zieken, dan als slechten en willen een nauwkeurig toezicht en liefderijke behandeling in de gevangenis en een voorthelpen van dezulken, nadat zij hun straf hebben ondergaan. Beter nog zou 't zyn, dat ieder zooveel mogelijk het zyne er toe bijdroeg, om dig geestelijk zieken te herstellen en het kwaad, dat zij anders zouden stichten te voorkomen. De lezing werd met belangstelling aangehoordzij gaf belangrijke wenken en veel stof tot nadenken. Na de pauze gaf spreker een 60 tal keurige lichtbeelden uit Bern er Oberland. Het schitterend licht van den projectie-lantaarn deed de pbotographieën bijzonder goed uitkomen en de toelichtingen van den Spr. die dat alles meermalen in werkelijkheid had gezien, verlevendigden de beelden. 'tWas blijkbaar dat men genoot en het hartelyk woord van dank, dat do Voorzitter den heer Nonhebei, na den afloop, uit naam der aanwezigen bracht, was ten zeerste verdiend. Met de opwekking om vooral de December-vergadering, die zeer interres- sant belooft te wezen, niet jte verzuimen, werd de bijeenkomst gesloten. Muziek. Zang. Meer dan ooit wordt in onzen tijd het muzikale leveu opgewekt, niet alleen door de genoegens daaraan verbonden, maar meer nog door den veredelenden invloed welke door muziek en zang op den mensch wordt uitgeoefend. Met voldoening mag dan ook elke poging op dat gebied worden begroet en 't is daarom dat wij gaarne de aandacht vestigen op achterstaande advertentie, waarbij de oprichting van eene Zang- vereeniging aan de Koog wordt bedoeld. Vooral voor kleine afgelegen plaatsen verdienen dergelijke vereenigingen aan beveling, en 't is om die reden dat wij bewoners van de Koog en omstreken op deze gelegenheid attent maken. Hebbe het succes. Dat is het einde. In de Hollandsche Courant „de Tele graaf" van 15 October te Paterson uit gegeven, komt het volgende bericht voor „Aris Eelman, de schrik der politie, omdat hij zoo sterk is, en wanneer hij een glaasje heeft gebruikt er op uit is om te vechten, is door de gemeente dokter van Paterson krankzinnig ver klaard en naar het Staats Hospitaal te Morris Plains gezonden." Dit is de bekende „Vledder" die op Texel ook de boel wel meer dan eens in de war hielp, voegt de persoon, die ons dit bericht zond, er aan toe. Oudeschild15 November. Zaterdag j.l stormde het hevig, het water stond op de kaai, doch ongelukken kwamen hier gelukkig niet voor. De booten deden vrij geregeld haren dienst. By stormweder ziet men eerst recht welk een zeewaardig schip de Dageraad is. In de Zeven provinciën had dien zelfden avond eene voorstelling plaats van den komiek Groen uit Alkmaar. De vrij ruime zaal van den heer Vos was tamelijk gevuld, meest met jongelui. Voor hen, die het komische beminnen was het een aangename avond. Een prettig bal besloot hem. Door den kerkeraad der Herv. gemeente alhier is tot predikant beroe pen ds. A. I Reinders te Oosterland op Wieringen. Zondagmorgen in de vroegte waren eenige blazerschuiten de haven uitge gaan, om mogelijke voorwerpen, die op stroom dreven, op te visschen. Eenige brachten het een en ander mede, o. a. werden een paar vletten met eenig touwwerk aangebracht, afkomstig van het Horntje, alsook wat rietschutting, waarschijnlijk afkomstig van de Schan- serwaard, waar nog eenige palingfuiken stonden. Den hoorn, 15 November. Door den heer Jb. Bakker Pz. is aan het strand alhier gevonden een redding boei met de navolgende letters 3 M. T. p. D. i. v. b. T. D. 4. De Storm. De storm die Vrijdag op Zaterdag j.l. woedde heeft ook hier veel schade aangericht. De pannen werden van de daken gerukt, de schoor- steenen omvergeworpen, de hooi- en strooiklampen werden omver gegooid. Bij den heer IJ Lap in den P.H.Polder werden vreeselijke gaten in het rieten dak geslagen. Ook voor den aannemer van het nieuwe werk op het Horntje is de storm nogal een schadepost geweest. Een kraagstuk dat weer zoo goed als klaar was om het te plaatsen is stukgeslagen en door de vreeselijke stroom wegge sleurd. Drie stuks booten (aakjes) zyn van de ankers en trossen losgebroken en weggeslagen. Toch heeft niettegen staande dit vreeselijke weer, de dijk weinig averij gekregen. Gelukkig was de wind Noord-West wat zeker een behoud was voor den d\jk. Toch sloeg het water er nog met kracht overheen. Deze storm is voor velen nog een groote schadepost geweest. De uitvoering van de alhier be staande rederijkerskamer O. K. K. in het lokaal jvan den heer Buijs te de Cocksdorp is bepaald op Zaterdag 20 November a s. Opgevoerd zullen wor den de vier blijspelen Zoo gewonnen zoo geronnen. De Aprilbeweging. De raadsvergadering te Koekamp, en Daar is Mijnheer. De entree is per advertentie bekend gemaakt. Bij den strandvonder is aangebracht en opgeborgen een partijtje ribben (men- groen) en eenig wrakhout. De Cocksdorp, 15 Nov. In eene gisteren gehouden vergade ring van den kerkeraad en het kerkbe stuur der Ned. Herv. Gemeente alhier werden als leden van het kiescollege herkozen de heeren K. Heerschap, T. Buijs en W. List en als notabelen de heeren W. v. d. Hoek en C. Stoepker. In plaats van den notabel C. India werd gekozen de heer R. Elshout. De storm van Zaterdag 1.1. heeft in Eierland hevig huisgehouden. Van een aantal woningen enlandbouwschuren werden luiken, pannen en riet gerukt, klampen stroo en graan werden omver geworpen en de telefoonlijn werd op veel plaatsen gebroken en kwam hier en daar over den weg te liggen, waardoor de post van Den Burg naar hier eenige vertraging ondervond. De kustwacht van Eierland rappor teerde, dat er twee in nood verkeerende schepen de Eierlandsche gronden pas seerden, waarvan later een op Vlieland strandde. Naar men zegt verdronken van dit schip 13 menschen en werd slechts één gered. De hier thuisbehoorende blazerschuit T. X. 77, bevaren door schipper G. Bakker, verloor in den storm het roer, doch kwam behouden in de haven van Harlingen. Oosterend, 16 Nov. Zeer talrijk was de opkomst tot de vergadering van den Ned. Protestanten bond, afdeeling Oosterend, j.l. Zondag avond gehouden, en mooi en boeiend was de lezing van den heer Nonhebei over „De invloed van den Bijbel op literatuur, beeldhouw- en schilderkunst. Vooral werd er op gewezen, dat zij, die weinig of niets van den bijbel weten veel heerlijks missen, en dikwijls niet het schoone kunnen begrijpen, dat dich ters en andere kunstenaars in hunne werken gelegd hebben. Tal van schoone verhalen uit „het boek der boeken" werden aangegeven, en sterk werd in het licht gesteld, hoe het lezen en herlezen er van een hoog letterkundig genot geven. Die verhalen niet te kennen, geeft een groot verlies. Er werd gewezen op vele schilders en dichters, die hunne kunststukken ont- leenen aan den bijbel. Door den bijbel te verwaarloozen, gaat zeer veel verloren voor de ontwikkeling en het gevoel voor ons volk. Tal van kernachtige woorden liefelijke natuurbe schrijvingen, spreekwijzen enz. werden aangehaald, alle uit don bijbel afkomstig. Vele nieuwere boeken zijn veel minder waardig dan de oude bijbel, die ons het groote Christusleven schetst, en die ons ook om de groote geschiedkundige waarde lief moet zijn. Doch de bijbel zal voort gaan met troost te brengen, met smart te lenigen. Met een paar verzen uit Biblia van De Genestet werd geöindigd. Na de pauze werden lichtbeelden ge geven naar kiekjes uit het Berner Oberland, die overschoon waren, en veel werd er bij verteld. Met genoegen ziet men op de wel geslaagde vergadering terug. Vlieland, 14 Nov. Gisterenmorgen is aan onze kust een drama afgespeeld zooals in lange jaren men zich niet herinnert beleefd te hebben. De vreeseljjke storm van Vrijdag op Zaterdagnacht had het Duitsche stoomschip „Wilma", met yzer geladen van Antwerpen komende op reis naar Hamburg, naar onze kust gedreven. Door het zeer slechte ge zicht werd het schip op den vuurtoren, noch ergens anders opgemerkt, tot in den morgen de boot reeds in groot gevaar verkeerend, eerst aan het Posthuis, daarna door werklieden in een strandkeet werd opgemerkt. Terstond begaf zich de reddings commissie, vergezeld door vele belangstel lenden naar de plaats des onheils. Maar de droevigste tijdingen bereikten reeds intusschen het dorpveel kon men niet waarnemen, maar toch was te zien op den toren en op de duinen, hoe de boot, worstelend in de kokende zee, zinkend was, hoe weldra alleen de masten nog zichtbaar waren. Er zou wel geen redding meer mogelijk zjjn, vreesde men. Een vrees, die spoedig bewaarheid werd. Toen de reddingscommissie ter plaatse van de schipbreuk aankwam, bleek het lot van de opvarenden reeds beslist. In een kwartier tjjds misschien was de Wilma gezonken en de equipage reddeloos ver loren. Slechts één man der 14 opvarenden heeft het leven behouden. Langen tijd kon hij, de machinist, zich met een ander, de kok, drijvende houden op een stuk hout. Den kok begaven weldra de krachten en de andere schipbreukeling kracht genoeg hebbende om worstelend met de branding het strand te bereiken, werd hier door de werklieden uit de keet verder geholpen en verzorgd. Hij werd terstond bewusteloos en mocht dien dag niet naar het dorp vervoerd worden. Na de redding van dezen eenen schipbreukeling bleef men nog langen tijd op het strand aanwezig, de hoop leven dig houdend of er nog meerderen zouden aanspoelen, nog levend misschien. Op eenigen afstand wierpen de golven dan ook weldra een der opvarenden op het strand, maar hoeveel moeite men ook aanwendde om in het nog niet verstijfde lichaam de levensgeesten weer op te wekken, het was alles vergeefsch. Het was volgens latere aanwijzing van den geredden machinist het lijk van den kok. Diep was men onder den indruk van deze vreeselijke ramp. Hoe gaarne zou daar gered zijn geworden, als het mogelijk was geweest. Heden morgen spoelde een tweede lijk aan, dat van den tweeden stuurman. De machinist heden in hötel Meijer opgeno men, bevindt zich nu zeer wel. 15 November. Hedenmiddag om twaalf uur werden op het kerkhof alhier de twee schipbreukelingen van de „Wilma" ter aarde besteld. Buiten de reddingscom missie en enkele autoriteiten die de lijk baren volgden, was er zeer groote belang stelling van de zijde der dorpsbewoners. De heer Van Rossum hield eene korte toespraak bij de open graven, waarop later door den eenig overgeblevene een krans werd gelegd, als laatste groet aan zijne zoo noodlottig omgekomen makkers. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand October ingelegd f 325.33. terugbetaald f 167.75. Het laatst uitgegeven boekje was no. 350. De heer E. W. ten Oever, candidaat tot de H. Dienst te Assen, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Een Julianadorp De maatschappij, welke zich ten doel stelt het stichten van een dorp in den polder Ket Koegras" nabij Den Helder, heeft besloten, in verband met de eerste steenlegging der kerk op 8 October, dezen datum als stichtingsdatum aan te nemen. Waar nu deze datum in bet geboortejaar van H. K. H. Prinses Juliana valt, heeft zy dit dorp „Julianadorp" genoemd, na van H. M. Jde KoniDgin te hebben gehoord, dat deze met waardee- ring van dit voornemen had kennis genomen. Dr. Kuyper af? De „Tijd" meldtVan eene zijde, welke wij als betrouwbaar en uitmuntend ingelicht moeten beschouwen, ontvangen wij uit 's Gravenhage een bericht, waar van wy, om zijn hoogen ernst, niet dan met het noodige voorbehoud melding maken. Volgens onzen hoogst achtbaren zegs man, zou dr. Kuyper besloten hebben, binnenkort voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken en zou hij zelf van dit besluit reeds aan enkele, politieke en -ambtelijke persoupn, ons met naam genoemd, hebben kennis gegeven. Als reden, welke tot zijn besluit zou geleid hebben, wordt opge geven toenemende doofheid. E en vergissing. Bij een landbouwer te St. Kruis (Zeeland) was versch gebakken brood gestolen. Van de dieven kon de politie geen spoor ontdekken. Later werden de vermiste brooden gevonden in den oven, waaruit men ze had vergeten weg te nemen. Stamboekvee. De vorige week zijn bijna 500 stuks rundvee (meest stamboekvee) uit Fries land naar Italië gezonden. De bezending bestond o a. uit melkvee, hokkelingan en kalveren. Een groot deel is bestemd voor de omgeving van Rome. Een dorado voor de musschen. Te Winkel (Noord-Holland) staan by een landbouwer in den Groetpolder nog meer dan 10 Hectaren veldvruchten stroo en peulvruchten, op den akker, meerendeels in schelven. Duizenden musschen strijken dagelijks neer op dezen welkomen buit. GerechterlijJce dwaling In een dor plaatselijke bladen komt het volgende bericht uit Sneek voor Sedert een paar dagen gaat hier het gerucht, dat in het .'ziekenhuis is over leden een verpleegde', die op zyn sterfbed bekend heeft de dader te z(jn geweest van den voor 18 jaar op Pinkster-Maan dag te Oudeschoot gepleegden moord, waarvan een boerenvrouw het slachtoffer was. Als het gerucht waar biykt te zijn, heeft de man van de vorraoorde vrouw ten onrechte 11 jaren gevange nisstraf ondergaan, 't Zou wel verschrik kelijk zijn.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2