N<\ 2311 Zondag 21 November 1909 238te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEYELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 6,15; 8,15; 11, 3, TREIN van HELDER: 7,51; 9,18; 12,33; 4,20; 7,32. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; Zondags 9,50. BOOT van HELDER: Dagelijks 7,15; 9,30; 12,15; Zondags 7,15; 1020; 12,15; Men lette er wel op datdemeL een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. 3,11; 4,15; 4,15; BEK ENDMAK IN G. D R A N K W E T. Burgemeester en "Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 17 November 1909, bij hen is ingekomen een verzoekschiift van DIRKJE BLOM, weduwe van Pieter Bakker, wonende te Oudescbild op Texel, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein in de navolgende localiteitde gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie D. No. 1739, plaatselijk gemerkt S en gelegen aan het haven terrein te Oudeschild aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 17 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. TEXEL, 20 NOVEMBER 1909. Ter wille van het kind. Onder de vele goede instellingen waaraan onze tijd zoo rijk is, mag zeker ook wel worden genoemd de vereeniging welke zich ten doel stelt om aan zwakke kinderen een tijdelijk goed tehuis te bezorgen, hen te verplegen en hen weder nieuwe levenslust te bezorgen. Als zoodanig werkt met onverflauw- den moed het „Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings- en Vacantie- Kolonies te Amsterdam. Reeds eenige jaren werkt dat Genoot schap met veel succes, doch met ieder jaar worden de behoeften grooter. Wer den in 19U5 33 kinderen verpleegd, in 1906 bedroeg dat getal 261, in 1907 551, in 1908 861 en in 1909 1250 kin deren. Steeds grooter wordt de aan vrage tot verpleging en vermoedt wordt dat voor 1910 nog 500 plaatsen tekort zullen zijn. Ten einde ook in die behoeften te voorzien stelt het Genootschap zich ten doel een nieuw „Zee-koloniehuis voor zwakke kinderen" te doen bouwen te Egmond aan Zee. De uitvoering daarvan eischt evenwel groote offers, men begroot f 70000. Veel is daarvoor reeds bijeengebracht, doch het overgroots deel moet nog worden verzameld. In tal van grootere en kleinere plaatsen bestaan sub-comite's welke zich, tot bereiking van dat doel, sterk beijveren. Op Texel is geen sub-comité, doch eenige dames, meenende dat hier een goed werk mede zal worden verricht, hebben zich voorgenomen te trachten ook alhier eenig geld bijeen te verza melen voor het goede doel. Laten wij mogen aansporen om wanneer daartoe een oproep tot U komt, dan als zoovelen een offertje te brengen, terwille van liet kind. Ter voorkoming van kosten. Wij willen er onze lezers, in casu belastingplichtigen, er aan herinneren dat einde November moet zijn aange zuiverd de aanslag in de grondbelasting en de personeele belasting. Ook de belasting op bedrijfs en andere inkomsten vordert voldoening, daar van de vijf ter mijnen reeds twee zijn verstreken. Wil men alzoo onnoodige kosten, uit vervolging voortspruitend ontgaan, dan zorge men vóór einde November aan zijne verplichting ten deze te voldoen. Ook opzichtens gemeente belastingen geldt dezelfde waarschuwing als voor de Rijksbelastingn.l. om op tijd de verstreken termijnen af te doen, ten einde geen kans te beloopen tot het ontvangen van waarschuwing af aan maning, welke onnoodige kosten ver oorzaken. Bij Kon. besluit van 15 November is, als blijk van goedkeuring en tevre denheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffe lijk getuigschrift toegekend aan den heer P. Bakker, beurtschipper te Texel, we gens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de zee aan het strand bij de Koog aldaar op 22 Aug. Een nieuwe truc. In het cafe van mej. M. T. aan de Yreedenoordlaan te Rotterdam, kwam een man binnen, die een lap stof te koop aanbood voor f 13. De juffrouw had er geen zin in het goed te nemen, maar „toevallig" kwam een andere man het lokaal binnen, die, het goed bekijkend, de kwaliteit hoogelijk roemde en zei het graag te willen hebben. Maar, hij had zooveel geld niet bij zich en vroeg de kasteleines hem het bedrag voor te schieten. Als waarborg kon zij het goed zoolang houden. De juffrouw had hier tegen geen bezwaar, dochde kooper moet nog terugkomen en de lap stof blijkt ni6t meer dan f 3 waard te zijn. Smokkelen! Men schrijft aan de „Ass. Crt." Een inwoner van Westerwolde bracht dezer dagen bij nacht drie vaten bran dewijn van Neu-Rhede (Oost-Friesland) ongedekt over de grenzen. Reeds was hij goed en wel over de grens, toen plotseling een rijksambtenaar op hem afkwam en halt riep. Onze smokkelaar trok een mes uit den zak, jceg het lemmet met kracht in zijn hals en stortte daarop neer, terwijl het bloed uit de wond gutste. Hevig ontsteld draafde de ambte naar naar het naastbijzijnde dorp om hulp te halen. Toen men eindelijk terugkeerde was de smokkelaar met paard en wagen verdwenen en reeds in behouden haven 1 Op de plaats van het onheil vond men een varkensblaas, die gevuld was ge- woest met bloed. Daar had onze smok kelaar zoo verwoed het lemmet in ge stoken Bestrijding der ioerlceloosheid\ In het „Weekblad voor den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand" wordt gewezen op tal van werken, die in het belang van het land nog te doen zijn en die behalve welvaart brengen, krachtig zouden helpen de werkeloosheid te bestrijden. Zoo wordt gewezen op de wensche- lijkheid van een directe spoorwegver binding Amsterdam—Rotterdam en het droogmaken der plassen beoosten de Utrechtsche Vecht. De schrijver zegt Ten oosten van de Utrechtsche Vecht bijvoorbeeld heeft de overheid in vroeger eeuwen verlof gegeven de turf weg te graven, onder voorwaarde, dat de turf gravers geld zouden storten om den plas, ontstaande door de graverij, weder droog te maken. Dat geld, thans aangegroeid rente op rente tot een groot bedrag, staat op het Grootboek. Wanneer die grond wordt droog gemaakt, kan hij publiek verkocht worden voor een aan zienlijk bedrag, dat, gevoegd bij het geld op het Grootboek, ruim voldoende is om de kosten der droogmakerij te dekken. Men zou dus zeggen Waarom deze 5000 hectaren plassen, welke een zeer vruchtbaren bodem hebben, niet drooggemaakt Ja, waarom niet Op die uitgestrektheid zouden 5000 menschen kunnen wonen. Rekenende dat gemid deld vijf menschen wonen in een huis, zullen er op dien droog te leggen grond dus 1000 huizen te bouwen zijn. En dan zullen die nieuwe bewoners hun vee en hun producten naar de markten brengen, en hun inkoopen komen doen bij de winkeliers, al hetwelk een groote bron van nieuwen omzet zal ziin. Thans is de streek ten oosten van de Utrechtsche Vecht een verpest moeras, dat stilstaat in het cijfer van bevolking, omdat er geen arbeidsloon te verdienen is en omdat de gezondheidstoestand er alles te wenschen overlaat. Waarom worden deze plassen niet drooggelegd en bewoonbaar gemaakt? Ziedaar twee werken, de aanleg van den spoorweg Amsterdam—Rotterdam, waarmede zes millioen gulden gemoeid zijn, en het droogmaken der plassen beoosten de Utrechtsche Vecht, dat een uitleg van vier millioen gulden zal noodig maken. Zou het niet heel wat voordeeliger zijn voor 's lands welvaart, die beide uit te voeren dan in een mooie zaal te 's Gravenhage te gaan zitten leuteren over werkloosheid, om dan de vergade ring dier hoogwijze commissie te besluiten met een fijnen maaltijd Bakkers-nachtarbeid 1 Onder de argumenten, die minister Talma te hooren krijgt in deze dagen, is er één, welke wij om z'n eigenaardigen vorm willen weergeven Het is een bakkerspatroon uit het Noorden, die te kennen geeft, dat hij zijn persoonlijke, natuurlijke rechten onaan tastbaar acht voor de bemoeiing van de zijde des wetgevers inzake afschaffing van den nachtarbeid. Hij schryft„Wie zal mij kunnen verbieden zelf voor mijn huisgezin te werken, wanneer ik dat zal noodig achten Ik heb op mij genomen voor mijn huisgezin te zorgen, dien eed zal ik gestand doen. Ook al komt er een wet die mij ver biedt in mijn eigen huis voor mijn eigen zaak te werken, wanneer ik dat voor het onderhoud van mijn gezin zal noodig achten, toch zal ik des nachts blijven werken. Ook al zal de wetgever, gebruik ma kende van het recht van den sterkere, mij verbieden des nachts te werken, ik zal aan deze wet niet gehoorzamen. Ik ontzeg den wetgever het recht zich er mede te bemoeien, wanneer ikzelf in mijn eigen huis zal mogen werken. Mijn arbeidskracht is mij gegeven om die ten nutte van mijn gezin aan te wenden, een hoogere macht dan de wetgever heeft mij deze arbeidskrachten geschon ken, opdat ik deze voor mijn zaak zal benutten. Zou ik mij nu door een wet, een maaksel van menschen, laten weer houden, datgene te benutten, wat mij door een hoogere macht is gegeven Ook al zou 90 pCt. der belanghebben den er voor zijn zich dien dwang te doen opleggen, de wetgever kan mij, zonder mijn goedvinden, dezen dwang niet opleggen." - Ned. Dure Rijksgasten. Het Rijk heeft als gasten gevangenen, krankzinnigen en onhandelbare kinderen. En die gasten kosten aan het Rijk hoopen geld. Voor het gevangeniswezen wordt nu weer aangevraagd twee en een half millioen, voor het krankzinni genwezen, dat slechts voor een deel voor rekening van het Rijk komt, drie en drie kwart tonnen gouds, en voor de onhandelbare kinderen bijna anderhalf millioen. Samen loopt dit tegen de vijf millioen. Nu is het hinderlijkste hierbij aldus de „Standaard" dat deze bedragen vooral dan zoo hoog staan, zoo men ze per gast berekent. Zoo is inhetVoorl. Verslag op hoofdstuk 4 uitgecijferd, dat in de Rijkstuchtscholen elke deugniet per jaar f 840 aan het Rijk kost en in de Rijksopvoedingsgestichten f 730. En dan is het logies er nog niet eens bij- gerekend, want nam men ook de rente en aflossing op van de gebouwen, zoo zou het eerste bedrag stellig oyer de f 900 loopen. Hoeveel beste, brave jongens zijn er nu, voor wie vader of voogd zulk een som 'sjaars apart kan leggen? Feitelijk wordt er alzoo voor de deugnieten beter gezorgd, dan voor de patente jongens. Paling goedkoop. In Friesland blijft de prijs van zoet waterpaling zeer laag; men betaalt van 6 tot 9 cent per pond. Tocli gesnapt. Een ingezetene der gemeente Gouda, die nog drie weken zitten te goed had, doch zich daarvoor niet aanmeldde, werd reeds lang door de politie gezocht, doch eiken keer, dat zo hem dacht te kunnen snappen, was hij spoorloos verdwenen. De rijkspolitie heeft thans eindelijk zijn schuilplaats ontdekt. De man had, uit vrees voor de politie, onder den vloer zijner woning verblijfplaats gekozen, waar hij, zoolang de politie hem zocht, bivakkeerde. Een paar losse planken in den vloer waar de man telkens door kroop, bracht de politie op 't spoor. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van agent der afdeeling Friesland van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren hebben zichruim 700 sollicitanten aangemeld I De sollicitanten mogen niet ouder dan 35 jaar zijn. Of er dus ook een massa jongemannen om een behoor lijk baantje verlegen zijn. Van iemand die het koud had. Onder Barneveld ontstond een heide brand, die klaarblijkelijk gesticht was. Na een streng onderzoek mocht het der politie gelukken den dader, J.B. op te sporen en tot bekentenis te brengen. Als reden der brandstichting gaf hij opdat hij zijn handen eens flink had willen warmen! TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1