Gemeenteraad van Texel. BEK E N I) M A K IN G. D K V V K W E T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 30 November 1909, bij hen is ingekomen een verzoekschiift van FERDINAND FRIEDERICH KACZOR, wonende te Oudeschild op Texel, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie D. No. 856, plaatselijk gemerkt S 178, en gelegen aan de dorp straat te Oudeschild aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 30 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. Oudeschild26 November. Gisteravond had in de Zeven Prov vinciën de 2e bijeenkomst met dames van „Neptunus" plaats. De zaal was tamelijk goed bezet. De voorzitter roept den aanwezigen het welkom toe en in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer L. J. Kikkert van den Burg. Nadat de secretaris de notulen van de laatste bijeenkomst had voorge lezen, betreedt de heer Kikkert het spreekgestoelte en draagt verdienstelijk eene keurige novelle voor van Christien Fris getiteld„Haar keuze." Van het begin tot het einde werd spr. met onverdeelde aandacht gevolgd, wat voor hen, die achter in de zaal zich bevonden, soms wel wat inspanning kostte, daar de voordrager zeer heesch was en daardoor niet altijd even duide lijk verstaanbaar. E9n daverend applaus bij het einde was eene welverdiende belooning en een bewijs, dat de novelle velen boeide. Was de lezing van ernstigen aard, de beide daarop volgende bijdragen van F. de Sinclair getiteld „Hoe mijnheer Knop voor baby zorgde" en „Als mijnheer zal wisselen" brachten daarentegen de lach spieren menigmaal in beweging. Hiermede was het 107* uur geworden en sluit de voorzitter na nogmaals het voorgedragene de revue te hebben laten passeeren, met een woord van dank aan den spreker voor het genotene deze 2de bijeenkomst. 30 Nov. Door verschillende visschers is vrij wat klein hout opgevischt en alhier aangebracht. Dit hout heeft waarschijnlijk dienst gedaan alsstuwhout bij eene deklading. Door het bestuur van het plaat selijk nut „Neptunus" is de eerstvol gende bijeenkomst met dames bepaald, op Donderdag 23 Dec. a s. Als spreker zal dan optreden de WelEd. Heer C. Schaap. Wat de bijeenkomsten in Januari en Februari 1910 betreft, kan medegedeeld worden, dat het bestuur zal trachten op een dier avonden in overleg met {le zustervereeniging te Oosterend, den heer Schouten, declamator te Weesp, te doen optreden. Den hoorn30 November. Hedenmorgen dreven op het strand alhier aanmijnstutten, battings, stop hout en enkelen puntbrielen. Alles zonder merken. Nadat het bij den strandvonder was aangegeven is het door deze met behulp van anderen met paard en wagen op een veilige plaats gebracht. Naar men ons mededeelde dreef er nog veel hout in zee rond. Vlieland29 Nov. In het laatst der vorige week is op de Hors eene partij sparren aangedreven 200 stuks, 20 voet lang, ongemerkt. Ter vervanging van de redding boot, by de onlangs gehouden proeftocht ongeschikt bevonden, is eene nieuwe aangekomen. De boot werd gisteren getransporteerd naar het station bij het Posthuis. Postpakketten met St. Nicolaas. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt in de „St. Ct." ter algemeene kennis By gelegenheid van het aanstaande Sint Nicolaasteest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts één adres tej doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken en zal derhalve, bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adreskaart behooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aan bevolen le. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking der voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadiging verzekerd zijn 2e. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplak king of aanhechting van een adres on vermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3e. in de pakketten een tweede los adres te sluiten. De postkantoren zullen op Zondag 5 December a. s. evenals op andere Zon dagen voor de aanneming van pakketten gesloten zyn. Voorts zal er niet op kunnen worden gerekend, dat op dien dag meer bestellingen van pakketten zullen plaats vinden dan op andere Zondagen. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van de waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en tengevolge waarvan, bij eventueel verloren geraken gedurende het vervoer met de post, het volle bedrag der aangegeven waarde van het pakket wordt vergoed. Kanker-onderzoek Door de bemoeïngen van prof. Pel te Amsterdam, is een Nederlandsch comité tot bestrijding van den kanker opgericht. Het is de hoop van dit comité tot onderzoek en bestrijding van den kanker dat het niet alleen blijft staan, maar dat velen, zoo geneeskundigen en biolo gen als leeken, zich daarbij zullen aan sluiten, om ieder naar zyn vermogen mede te werken tot dat groote doel de bestrijding van den kanker. Door het natte weder. Als gevolg van het natte weder kan dienen, dat bij den landbouwer S de Vos op het eiland Tiengemeten onder Zuid- Beierland nog 20 hectaren suikerbieten in don grond staan I Voor een koopje. Een grondbezitter te Kloetinge by Goes, die nog een massa aardappelen in den grond heeft, maar ze door gebrek aan werkkrachten niet gerooid heeft kunnen krijgen, heeft nu bekend gemaakt dat ieder, die wil, de aardappelen mag rooien en behouden. Velen hebben van dit aanbod reeds gebruik gemaakt. Een jeugdige dievenbende. Niet minder dan zeven opgeschoten jongens, van tusschen de 16 en 20 jaar, zijn, naar het „Hbl." vertelt, te Amster dam aangehouden in verband met ver schillende diefstallen, in den laatsten tijd in buurt IJ IJ gepleegd. Een van de zeven, een jongen van 16 jaar, die door zyn korten broek den indruk van onschuld wokte, was niettemin het „werkend lid" van het gezelschap. De overigen bepaalden zich er toe den 16- jarige te wyze waar hy zyn slag moest slaan, stonden op den uitkijk, verkochten den buit en verdeelden de opbrengst. (Wegens plaatsgebrek in ons vorig nummer eerst heden geplaatst). Zaterdag 27 Nov. 1909, voorm. halt 11. rio-o[j Voorz. de heer Hiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig de hceren Dijt, Over, Koning, Keesom, Mets, Kikkert, Langeveld, Lap, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Sakker. Secretaris de heer Ruibing. Na opening van de vergadering door den voorz. worden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en onveranderd goodgekeurd. I Mededeelingen. Ingekomen stukken. Hierna doet de voorzitter mededeeling Van de volgende ingekomen stukken Schrijven van den heer P. Zeylemaker, hou dende bericht van aanneming van benoeming tot onderwijzer a/d herhalingsschool te Zuid-Eierland; idem van Mej. E. Bakker, aanneming benoe ming tot onderwijzeres a/d herhalingsschool le de Waal idem van mej. EelmanSelser, aanneming be noeming tot hulptelegraafkantoorhoudster te de Waal idem van het bestuur van //Algemeen tehuis voor Militairen" te Helder, houdende dankbe tuiging voor het besluit van 23 October j.l.j idem van H.H. Ged. Staten, behelzende goed keuring kohier schoolgeld, 4e kwartaal 1909; idem idem aangaan geldleening groot f 5000. Verder was na de verzending der convocatie nog ingekomen een schrijven van den heer N. Godfried, met verzoek, om eervol ontslag als onderwijzer a/d O. L. S. te den Burg, met ingang van 16 Eebruari 1910. Wordt met algemeene stemmen verleend. Een nog ingekomen verzoek van A. Dogger Smit en J. GeusKooiman als plaatsvervangend kantoorhoudsters resp.teden Hoornen Oosterend om, evenals de plaatsvervangend kantoorhouder te Oudeschild, een salaris van f 10 per jaar te mogen ontvangen, wordt op voorstel van den voorz. in handen gestéld van B. en W. om preadvies. II Benoeming Regenfen en Regenfessen uan het Alg. Weeshuis. Op de ingekomen aanbevelingen kwamen de volgende namen voor a. de heeren A. Dros Albz. aftredend, H. Flens en J. W. Roeloffsbenoemd werd de heer A. Dros Albz. met 9 stemmen, 1 blanco. b. de heeren J. Kooiman Gz. aftredend, Joh. Keijser Dz. en Joh. D. Roeper; benoemd werd J. Kooiman Gz. met algemeene stemmen. c. de dames N. KeesomDijt, aftredend, A. M. ReijMoorman en T. ZoeteliefGraaf; benoemd werd Mej. N. Keesom—Dijt, met 8 stemmen, 2 blanco. III idem Leden en Regentessen uan het Algemeen Armbestuur. Van het Algemeen Armbestuur kwamen de volgende aanbevelingen in a. de heeren P. Smit Pz., aftredend, en M. Spreeuwbenoemd werd de heer P. Smit tot lid Alg. Armbestuur met 8 stemmen, 2 blanco. b. de heeren: Leo Koning, aftredend, en D. Wuisbenoemd werd de heer Leo Koning met 9 stemmen, de heer D. Wuis verkreeg 1 stem. c. de dames: T. ZoeteliefGraaf, aftredend, en N. van HeerwaardenGraaf, benoemd werd mej. T. ZoetetiefGraaf met 9 stemmen, I blanco. IV Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1909. De voorz. brengt than3 ter tafel wijziging der begrooting dienst 1909, noodig door uitvoering van werken die niet op de begrooting 1909 voor kwamen, n.l. beharding weg WaalOudeschild en aanleggen van paardepad in den weg den BurgOudeschild en stelt voor deze wijziging als van enkel administratieven aard, zonder hoofdelijke stemming aan te nemen. De heer Mets vraagt of, nu toch wijziging noodig is, niet tevens eenig bedrag kan worden uitgetrokken voor bestrating te Oudeschild. De voorzitter deelt mede dat zulks niet wel mogelijk is, omdat deze wijziging in verband staat met een reeds goedgekeurd besluit tot leening voor die werken. De heer Dijt voegt hier nog aan toe dat reeds een bedrag van f 150 is toegestaan voor die bestrating terwijl de toestand van het havenpad tevens zoo veel mogelijk zal worden verbeterd. Wordt met eenparige stemmen besloten de wijziging onveranderd goed te keuren en de begrooting in ontvangst en uitgaaf te verhoogen met een bedrag van 1180U en te brengen op f 82385,32». V idem inzake hef uerzoek tof bestrating uan een gedeelte weg de Waal-Drie sprong, enz. De voorzitter doet voorlezing van het pread vies van B en W, waarbij wordt voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van eenige inwoners van de Waal voor zoover het bestrating betreft, ten eerste omdat zulks ongev. f 500, zal moeten kosten, waarop èn bij begrooting dienst 1909 èn bij die voor 1910 niet is gerekend, ten tweede omdat dat gedeelte weg in onderhoud is bij het waterschap //de 30 Gem. polders//; doch in te willigen het verzoek wat betreft plaatsing van een lantaarn bij het pakhuis van de firma v. d. Kloot Co. B en W erkennen dat de toestand van den weg aldaar veel te wenschen overlaat en beloven maat regelen te zullen nemen tot verbetering. Nadat de heer Keesom overleg tnsschen D. B. en 30 Gem. polders heeft aanbevolen, met name het bestuur der //30 Gom. polders// te verzoeken de bestrating aan te brengen en het onderhoud voor rekening van de gemeente te nemen, en nadat de heer Dijt heeft verzekerd dat als het gemeentebestuur zou verbeteren alle toestanden die verbetering behoeven een leening van een half millioen niet overbodig zou zijn, wordt met alg. stemmen overeenkomstig het voorstel van B en W besloten. VI Voorstel Min. uan Binnenl. Z. inzake subsidie schoolbouui te Zuid-Eierland. Ingekomen is een schrijven van H.H. Ged. St. waarin namens Z. E. den Minister van Binnenl. Z. wordt medegedeeld dat Z.Exc. bereid is behalve de gewone subsidie (art. 48 der wet L. O.) in de kosten school- en woningbouw te Zuid-Eierland toe te staan een buitengewone subsidie (art. 53 der wet L.O.) van f 2000,zoodat waargewoon en buitengewoon subsidie te samen f 3008, bedragen, een bedrag van f 5195.ten laste der gemeente komt van de geraamde kosten schooi en woningbouw en schoolmeubelen, na aftrek van de opbrengst van de bestaande school en woning, zijnde f 8203,en dat de desbetreffende stukken aan het Dep. zijn teruggehouden totdat antwoord van het gemeentebestuur zal zijn in gekomen. In bet daarop uitgebrachte preadvies stellen Ben W den Raad voor de subsidie niet te aan vaarden, omdat de toestand der financiën niet toelaat een bedrag van circa f 6000 te voteeren, vooral ook omdat wanneer aan de gemeente geen vrijstelling wordt verleend van vak j., alsdan moet worden voorzien in de behoefte aan geschikte Realiteiten hetgeeu ook met kosten gepaard zal gaan. Zij deelen daarin tevens mede, dat aan neming van het voorstel B en W tengevolge zal hebben dat plannen school en woningbouw Zuid Eierland van de baan zal zijn totdat andere plannen van Ben W den Raad zullen bereiken. De heer Over, wethouder, zegt dat uitstel in deze geen afstel zal blijken te zijn, want bij zijn laatste bezoek aan de school te ZuidEierland is hem weder gebleken, dat de toestand zooals ze thans is, onhoudbaar zal blijken te ziin. De heer Dijt zegt dat de gemeente te arm is om zich dergelijke uitgaven voor het onderwijs te veroorloven, waarop de voorz. zegt dat hem voor kort van den heer Boeke werd medegedeeld dat de gemeente Texel in den Haag niet als zóó arm beschouwd wordt. De heer Mets geeft in overweging een comm. naar den Haag te zenden om daar de toestand der financiën bloot te leggen en zoodoende te beproeven hooger subsidie te verkrijgen. De heer Dros is er voor met het voorstel van B en W mee te gaan als men vermoedt meer los te zullen krijgen. De heer Dijt en de voorz. deelen mede dat andere plannen tevens duurdere plannen zullen zijn, mede in verband met vak j. De heer Over zegt nog dat aan bestaande school en woning niets valt te verbeteren, waarop de heer Zijm verzoekt dat Ben W dan niet met goed geld naar kwaad geld zullen gooien, door aan de school en woning te veranderen. Nadat nog de heer Langeveld te kennen geeft dat hij vooral om den heer Visser, onderwijzer te ZuidEierland, een man van ijver en capaciteiten, dien hij graag voor Texel zou willen behouden, hoopt dat andeie plannen niet te lang zullen uitblijven, wat den heer Dijt de ontboezeming ontlokt, dat de heer Visser de nieuwe school en woning wel niet zal betrekken omdat dergelijke onderwijzers voor onze gemeente uit oogpunt van finantien niet zullen zijn te behouden, wordt met eenparige stemmen overeenkomstig het voorstel van B en W besloten, die daarvan ten spoedigste mededeeling zullen doen aan H.H. Gea. Staten. VII Verzoek P. Wilner, om eene gratifica tie als gem.-asch- en uuilnisophaler. De voorz. doet voorlezing van een ingekomen verzoek van P. Wilner, om als gem. asch- en vuilnisophaler een gratificatie te mogen ontvangen. Daarop deelt'de voorz, mede, dat indertijd is ingekomen een verzoek om verhooging van jaar wedde van P. Wilner, hetwelk is aangehouden tot dat een terrein zou zijn gehuurd of gekocht voor asch- en vuilnisbelt, tot heden zijn Ben W daarin nog niet geslaagd en 't is daarom dal Wilner voor den tijd die sedert is verloopen een gratificatie vraagt van het gemeentebestuur omdat hij thans de opgehaalde meststoffen sedert Augustus naar een zooveel verder gelegen opslagplaats moet brengen. Wilner heeft bij de aanbieding van zijn verzoek opgave verstrekt van hetgeen jaarlijks door hem kan worden besomd. De voorz. heeft hiernaar geïnformeerd bij iemand die het weten kan, en het is gebleken dat het niet noemenswaard meer was dan Wilner had opgegeven. Wel werd vermoed dat bet bedrag der fooien meer zou bedragen dan door Wilner werd opgegeven. De heer Dijt meent dat het bedrijf voor Wilner niet zoo onvoordeelig is. De heer Langeveld meent, dat een dergelijk baantje wel goed betaald mag worden, terwijl de heer Keesom opmerkt dal hem zoo uit de discussie is gebleken dat Wilner zoo ongeveer op een weekloon van 10 gulden kan rekenen, een bedrag «lat hij niet veel vindt voor man en paard. Nadat de voorz. nog iets omtrent de gezond heid van Wilner heeft in het midden gebracht wordt met eenparige stemmen besloten het verzoek om gratificatie met dat om loonsverbooging aan te houden tot over een terrein voor asch- en vuil nisbelt zal zijn beslist. VIII Verzoeken afschrijuing belastingen. Afschrijving wordt verleend voor 7/i> den aanslag van J. Dalmeijer Pz., wegens vertrek naar elders. Alhoewel niet op de convocatie vermeld, verzocht de voorz. den Raad nog te willen vaststellen den rooilijn voor de Julianastraat aan de linkerzijde, zulks naar aanleiding van eene aanvrage om ver gunning tot bouwen van een school met speel plaats voor de //Vereeniging voor Christelijke belangen," een aanvrage die vermoedelijk spoedig door andere zal worden gevolgd. De heer Zijm zegt niet van den toestand aldaar op de hoogte te zijn en stelt daarin voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. De voorz. zegt dat de zaak spoedeischend is en moeielijk kan worden uitgesteld. De heer Dijt deelt hierop mede dat aangezien de bouwverordening bij de vaststelling van de rooilijn spreekt van een lijn die het verlengde is van die van den voorgevel van de nanstbijstaande gebouwen, was het noodzakelijk dat, aangezien de Burgemeester zjjn woning heeft doen bouwen op 2,70 M. van de straat, voor genoemde school en speelplaats ingelijks de rooilijn vast te stellen op 2.70 M. van de Btraat. B. en W. hadden toen verschil gehad hoe ten opzichte van de schutting was te handelen, hetgeen tot gevolg zou hebben dat de Burgemeester ook zijn schut ting 2 M. achterwaarts zou moeten doen plaatsen zoodat werd besloten de zaak door den Raad te doen beslissen. De heer Over brengt hierop een schets ter tafel hoe de straat, die hem van den beginne toch al weinig sympatiek is er zal uitzien als de ge bouwen aan die straat op 2,70 M. en de schut tingen op 0,70 M. van de straat worden opge trokken, maar vindt het 'n koopje dat de koopers van dat bouwterrein is bezorgd, door niet zooals aan de overzijde op 0,70 M. uit de straat te mogen bouwen. De hoer Koning meent dat de straten zoo breed mogelijk moeten worden aangelegd als daartoe de mogelijkheid bestaat en stolt voor do rooilijn vast te stellen op 2,70 M. van de straat. De heer Langeveld meent dat waar de bouw verordening ook spreekt van 5 M. uil do as van den weg, het aanbeveling zou verdienen de rooi lijn daarnaar vast te stellen. De heer Over zegt maak or con voorstel van, waarop de lieer langeveld zegt, dan maak ik er een voorstel van. Hierop wordt het voorstel van den heer Koning, als het verst strekkend in stemming gebracht. Met 6 tegen 2 stemmen, wordt dat voorstel verworpen, de heeren Zijm en Dros hielden zich buiten stemming. Hierop wordt het voorstel van den heer Lan- eveld in stemming gebracht en aangenomen met tegen 1 stem, die van den heer Koning, de heer Zijm hield zich buiten stemming. Bij de rondvraag die thans volgt zegt de heer Dros: de heer Ruibing treft geen blaam, door hetgeen ik thaus ter sprake wensch te brengen, doch de omstandigheid dat de secretarie tijdens de kantooruren soms gesloten is, dwingt mij om dat niet onopgemerkt te laten. De voorz. verzekert dat thans reeds maatregelen zijn genomen, dat herhaling niet zal voorkomen, waarop de heer Dros betuigd tevreden te zijn. Op de vraag van een der leden,'wanneer de Sint-Nicolaasviering zou plaats hebben, gaf de Voorz. ten antwoord dat daarvoor de avond van Maandag 6 December is aangewezen. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorz. de vergadering.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2